print header

איך מזהים פוטנציאל להתעוררות רוחנית?

התעוררות רוחנית היא מצב של פוטנציאל. זוהי פסגה בהירה שמהווה חלון הזדמנויות ומאפשרת בחירה בין מספר דרכים. התעוררות רוחנית היא התעלות, אופציה להתבונן על החיים מזווית מנותקת, גבוהה, רב-מימדית.

בעוד שיש אנשים שנוטים לחוות התעוררות רוחנית בצורה דרמטית ולנקוט בצעדים משמעותיים של שינוי והפיכה, הרי שהתעוררות רוחנית יכולה לבוא גם בצורה הדרגתית, ספונטנית. למעשה, באופן כזה היא פחות מסוכנת, שכן אנו לומדים להכיל את עוצמתה בשלבים ולא נדרשים לעכל אותה בבת-אחת. התעוררות רוחנית

לממש התעוררות רוחנית זה לנצל פוטנציאל נקודתי לצורך צמיחה, כאשר חוויות שונות במהלך החיים עשויות לזמן לנו את פוטנציאל זה. הסוד הוא בקבלת הדברים.

לפניכם 10 סימנים שיכולים להוות פוטנציאל להתעוררות רוחנית:

1. תחושת בלבול
בלבול זו תחושה בוצית ומפחידה, כמעט משתקת. עם זאת, בלבול גם יכול להיות סימן להתעוררות רוחנית, שכן, ברוב הפעמים בלבול הינו התנגשות בין דרך ישנה לדרך חדשה, כאשר בדרך החדשה טמון הפוטנציאל. כדי לעשות צעד קדימה, צריך לבחור להשאיר את העבר מאחור. התנגדות תייצר בלבול גדול יותר, לכן אין טעם להתנגד. כאשר אתם חשים מבולבלים, היו פתוחים לחדש, פקחו עיניים, משהו מעניין עתיד להתגלות.

2. אין צורך בהסתגלות
שאלות כמו "למה בחרתי את העבודה הזו? את הפרטנר הזה? את הבית הזה?" מזכירות מאוד תחושות של בלבול - כלומר, תחושה של ניתוק מהקיים וחוסר סיפוק. כאשר הסתגלות והשלמה עם הקיים, אינה אפשרית, זהו סימן פוטנציאלי להתעוררות רוחנית. הנשמה זועקת לשינוי, אך השאלה היא - האם אתם מקשיבים? שינוי זה דבר מפחיד, אבל קחו בחשבון שאף אחד לא מציע לכם לעקור את עצמכם כבר מחר, מה שמוצע לפניכם זו  התעוררות הדרגתית, התבוננות שקטה - למה אתם נמשכים? מה מרומם את ליבכם? רק לאחר שתחושת הניתוק וחוסר הסיפוק מתבהרת לכדי כמיהה חדשה, נקטו בפעולה.

3. התמרדות
מי אמר שעלינו להיות כמו ההורים שלנו? אם אתם מוצאים עצמכם תוהים אודות המנהגים, הערכים והטקסים שהיו חלק מהילדות שלכם, זה נהדר! להטיל ספק זה סימן להתעוררות רוחנית וזה יכול להוביל לנקיטת פעולה, טקס או דינאמיקה חדשה. שמרו על הדברים הנפלאים שההורים למדו אתכם, אך אל תדקלמו פרקי מוסר וחינוך שאינם קיימים בכם באמת, צרו לעצמכם דרך חדשה.

4. החיים מרגישים חסומים
אם אתם מרגישים בצומת דרכים בו הכול חסום, אין אהבה באופק ואין אהבה למחזר. התחושה הכללית היא של תקיעות וחוסר אונים, דעו לכם כי ה"חסימה" הזו יכולה להיות
סימן להתעוררות רוחנית. נכון, במצב שבו אתם חשים תקועים מבפנים, קרוב לוודאי שרק טלטול מבחוץ יכול יהיה לסייע לכם להרגיש אחרת, אך גם הערכה מבפנים יכולה להיות טריפת קלפים טובה. שאלו את עצמכם - אילו אפשרויות עומדת בפניי? למה אני מתנגד? מניין באים המחסומים? אם אתם חשים כי ההחלטות שלכם חסומות באופן עקבי - בחנו אפשרויות חדשות. דווקא המקום הנמוך ביותר, יכול להוות נקודת הזינוק הגבוהה ביותר.

5. רגשות חדשים
אם אתם מגיעים לנקודה בה בבת-אחת מתעוררים בכם תחושות שלא הכרתם קודם לכן ואתם מוצפים רגשית - זה סימן להתעוררות רוחנית. חיים שמתנהלים על מי מנוחות לא מאפשרים הרבה פוטנציאל לשינוי, אבל דווקא מקום של עומס וגודש (חיובי ושלילי כאחד), מקום שבו השליטה שלכם בו מוגבלת ואתם לא מצליחים לרסן את עצמכם - דווקא במקום כזה, הפוטנציאל לשינוי הוא הגבוה ביותר. שאלו את עצמכם - מי אתם? האם אתם מאושרים? איפה זה פוגש אתכם? האם ככה אתם רוצים לבלות את שארית חייכם? האם הצרכים שלכם קבורים או מסופקים? האם הנשמה שלכם התעוררה לאהבה?

התעוררות רוחנית
 

6. משבר אמצע החיים
היו כנים. במרוצת השנים, אנו צוברים לא מעט אבק ומטאטאים מתחת לשטיח לא מעט הדחקות ומתחים. הם נאספים לאט לאט, עד שהופכים לגל של חרדה וכופים עלינו להתמודד עם המצב. בבת אחת, התסכול מצטבר לנקודת רתיחה וכבר לא ניתן להעלים עין - במצב כזה, מומלץ לעלות על הגל ולהירתם לפוטנציאל ההתעוררות הרוחנית, כיוון שהיא כבר כאן, מתדפקת על הדלת, מחכה לשינוי. התעוררות באמצע החיים יכולה להיות הדבר הכי טוב שקרה לכם, דרך חדשה לחוות את החיים. היו כנים, אמיצים. לכו עם זה.

7. חלומות אינטנסיביים
יש פעמים בהם יקיצה מחלום לא מאפשרת לנו לחזור כל כך מהר למציאות. נדמה לנו שהחלום השאיר חותם ממשי, גרם לנו לתהות, זרע בנו מחשבה חדשה או סיפק מושג שלא ידענו. החלום הוא מימד חזק מאוד ועד כמה שהוא אינו מציאותי, הרי שההשפעות שלו ממשיות ובחסות חלומות אפיים, אנשים לוקחים צעדים גדולים בחיים. כאשר החלומות מתעוררים לחיים ומציבים סימני שאלה, ראו בהם סימן להתעוררות רוחנית.

8. בהירות נפשית
בהירות נפשית היא סוג של ידיעה עמוקה שצפה על פני השטח ובלתי ניתנת להכחשה. היא מופיעה בצורה ספונטנית, לעיתים בעקבות אירועים מחוללים ולעיתים פשוט בצירוף מיוחד של מקרים, אך היא נוכחת בצורה חד-משמעית וחדה כל כך, שאינכם מצליחים להתכחש לזה. הקשבה וקבלה של הדברים הבהירים שמתגלים לנו, הם סימן להתעוררות רוחנית. חבקו אותה. זה ידע רב שזמין לכם ומוכן להדריך אתכם הלאה.

9. רצון ללכת "הביתה"
בית זו תחושה אוניברסלית של שייכות, ביטחון, קביעות ויציבות. אין זה בהכרח בית פיזי, כי אם תחושה רגשית חזקה של נוכחות. יש מצבים בהם אנחנו מרגישים שאיננו בבית ואנו כמהים להגיע לשם. לעיתים זו כמיהה, לעיתים זהו עצב. כשאנו מרגישים כך, זו הזדמנות להתחבר עם האני העמוק ביותר שלנו ולתת לו לקחת אותנו הביתה. אם תחושת הבית חסרה לכם ומהדהדת בכם, לכו עם זה, זו התעוררות רוחנית.

10. אובדן
אם איבדתם מערכת יחסים, נפש תאומה, עבודה, משרה או חבר - זהו פוטנציאל להתעוררות רוחנית. כאשר ההלם שוכך, אנו עומדים בפני בחירה פשוטה - ייאוש או התעוררות. בעוד שייאוש אינו טומן בחובו פוטנציאל לשינוי, הרי שהתעוררות כן מאפשרת זאת! אם אתם בוחרים להתעורר, החיים עשויים להשתפר עם הזמן וכך גם היכולת שלכם להעריך את החיים. אובדן ומוות עשויים להוות רגעים מכוננים שאחריהם, שום דבר כבר לא ייראה אותו הדבר, זהו רגע דרמטי שמאפשר הליכה פנימה, התמודדות עם הפצע מבפנים. לצד הפצע תמיד טמון פוטנציאל לריפוי.

התעוררות רוחנית

התעוררות רוחנית היא פחד גדול לצד ברכה.

היא הזדמנות מעשית להתחבר, להבין, לנקוט בפעולה.

היא רגע של אומץ, של כוח, של תעוזה.

היא מסוגלת לגרום לנו לעשות את הצעד החסר, זה שישלים לנו את כל התמונה.

זהו את פוטנציאל ההתעוררות וממשו אותו...

 

ליקטה וכתבה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.