print header

יצירת מודעות - הבחנה שמעצבת מציאות

"אם אתם מרגישים שהעולם פשוט אינו מוכן לפעול כפי שאתם רוצים שיפעל - אם אינכם מסוגלים לגרום לדברים לקרות למרות מיטב מאמציכם – עליכם לשנות את האופן שבו אתם מביטים על הדברים."(מאיה אנג'לו)

לא מעט פעמים אנו נתקלים בקושי או נדרשים להתמודדות שהיא לא פשוטה לנו. האנשים סביבנו מעודדים אותנו במילים גדולות וסיסמאות שחוקות, אך נדמה שקשה לנו ליישם את ההתבוננות הזו על עצמינו, ופשוט לשנות את פני הדברים. נראה שזה לא כל כך פשוט, זה מצריך מאיתנו הרבה מודעות עצמית. המונח מודעות, אינו זר לרבים מאיתנו. אנו משתמשים בו לא מעט, אך האם עצרתם לשאול פעם מהי בעצם מודעות? למה כדאי לנו להיות מודעים? והאם בכלל אפשר לרכוש כלים שיאפשרו להגביר את המודעות הזו?

מודעות
 

למה כדאי להיות מודעים?

* נקודת המבט שלנו: כדי לשנות את נקודת המבט שלנו, תחילה עלינו להיות מודעים לנקודת המבט הנוכחית ולבחון עד כמה היא תומכת בנו וממלאת אותנו במוטיבציה לפעול ולהשיג את מטרותינו. לפי אלן סילר, "אנו לא רואים את העולם כפי שהוא, אנו רואים אותו בהתאם למי שאנחנו". מכאן החשיבות הגדולה בלהכיר את ההערכים והאמונות שמעצבים את המציאות הפנימית שלנו ומכתיבים עבורינו את המציאות החיצונית. ייתכן שבמידה ונשנה את נקודת המבט שלנו המציאות החיצונית תשתנה.

* אמונות והנחות יסוד: הרבה פעמים האמונות והנחות היסוד שלנו שקופות לנו, ולעיתים הן מגבילות או כובלות את יכולתנו לפעול. למעשה, האמונות שלנו והאופן בו אנו תופסים את עצמינו קובעים איזה אחוז מהפוטנציאל שלנו ננצל. תלמיד שמאמין שיש לו את היכולות להצליח ילמד הרבה יותר לבחינה, מה שיגביר משמעותית את סיכויי הצלחתו. לעומתו, תלמיד שתופס את עצמו כ"תלמיד חלש", יחוש שאין לו סיכוי, לכן הוא ילמד פחות, יוציא ציון נמוך ורק יחזק את האמונה עימה הגיע לבחינה. בשני המקרים, האמונה שלנו עשויה להיות נבואה שמגשימה את עצמה. לכן, אחד הדברים הראשונים שצריך לאמץ כמדיניות לכל דבר היא האמונה הבאה: אנחנו תמיד יותר גדולים ומוצלחים ממה שאנו חושבים.

* שיעור לחיים: כשיש קושי, חסם או משבר, כדאי ללמוד ממנו את הלקח. לפי אנתוני רובינס, כל דבר קורה מסיבה מסוימת ולמען מטרה מסוימת והוא משרת אותנו. לכל האנשים המצליחים יש את היכולת המופלאה להתמקד במה שאפשר לעשות במצב מסוים, בתולדה החיובית העשויה לצמוח ממנו. יש צורך בהרבה משמעת כדי להיות מסוגל לחזור על עקבותיך, ללמוד לקחים מכאיבים, לתקן גדרות ולהעיף מבט טוב באפשרויות חדשות, אך זו הדרך היחידה להשיג תוצאות חיוביות ממה שנראה כתוצאה שלילית. ניסיון החיים מלמד אותנו לבלי סוף שכאשר איננו לומדים את השיעור בזמן, הוא ימשיך ויופיע בחיינו, עד שנשכיל לקלוט ולהבין את המסר.

* חוזקות וערכים: כדי לנוע קדימה בעוצמה, כדאי שנהיה מודעים ומחוברים לחוזקות שלנו - כישורנו הייחודיים שפיתחנו עם השנים, ולערכים שלנו שמושכים אותנו קדימה לעבר מה שבאמת חשוב לנו. חיבור זה יסייע לנו לפעול מתוך משמעות ועוצמה, מחוברים למשאבים ולמקורות מוטיבציה שברשותנו.

* היותנו היוצרים של חיינו: המודעות לכך שאנו הגורם הדומיננטי והמשמעותי  ביותר בהשפעתו על חיינו, מאפשרת לנו בחירה, באותו רווח שבין גירוי לתגובה. היא מאפשרת לנו לבחור לשוב ולקחת אחריות ולהשפיע על המצב ולפעול להשיג את מה שבאמת חשוב לנו. היא מאפשרת לנו להפסיק לנוע בחיינו "על טייס אוטומטי", ולשים את הידיים על ההגה של חיינו, במטרה לנווט קדימה מתוך אחריות. פירושה של אחריות, כפי שניסח זאת ג'רי פוראס היא "לעמוד ולהכיר בחלקך בעניין, כגורם או סוכן, אמצעי או מקור לאירוע או למערכת נסיבות." פירושה של אחריות נועזת היא שאתם מתייחסים לחייכם מתוך הבנה כי האופן בו הם מתנהלים ומה שקורה בהם תלוי אך ורק בכם. בין שאתם אשמים ובין שאינכם אשמים למה שקורה לכם, אתם אחראים לכך שתעשו משהו בעניין.

מודעות

5 ההיבטים הללו חיוניים כדי ליצור את אותה מודעות שתאפשר לנו לפעול ממקום חדש ולהביט על המציאות מזווית אחרת. פיתוח המיומנויות הללו מצריך אימון סבלני וכנה. בעוד שחלק מהאנשים מנסים לעבור אותו לבד (וחלקם נכנעים בדרך), יש המעדיפים לקבל הכוונה מקצועית ולצעוד יד ביד עם מי שיספק להם את ההשראה והכוח החסרים. לימוד מיומנויות נכונות להגברת המודעות העצמית, הם אמצעי בדרך להצלחה.

ארגון ה-ICF הגדיר 8 מיומנויות מפתח של האימון, ביניהן תרגול יצירת מודעות של אנשים לכישרונותיהם וחוזקותיהם, יצירת שאלות מאתגרות הפותחות אפשרויות חדשות של מחשבה, למידה, פעולה, תרגול וקבלת משוב. אך מה כל זה בעצם אומר?

התוכנית - "מיומנות האימון להצלחה מקצועית ואישית", בניהולו של ערן אוליניק M.A. PCC, אחד המאמנים העסקיים והאישיים המובילים בישראל, מציעה מתן כלי אימון יעילים ומעוררי השראה, כמו למשל: הקשבה והכוונה פעילה. בנוסף, גם לאחר סיום התוכנית, "המתאמנים" זוכים להמשך תמיכה שתסייע להם לנוע בעוצמה לעבר הגשמת מטרותיהם.

דווקא בנקודת השבר, נוצרת ההזדמנות ליצור מודעות תוך הפניית הזרקור לאמונות, להנחות היסוד, למצבי הרוח ולהקשרים מתוכם כל אדם רואה את הסיטואציה". טוען אוליניק. כל אלה מכתיבים את תפיסתו של "המתאמן", את פעולותיו ואת התוצאות שיפיק. "התובנות וההארות אליהן יגיעו המתאמנים", כך מאמין אוליניק, "ישמשו כבסיס לפיתוח התנהגות אפקטיבית יותר, הגברת מודעות עצמית וסלילת נתיב להצלחה".


להרשמה להרצאת היכרות חינם בת"א - לחצו כאן!

 

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.