print header

הליך ההוצאה לפועל

עו"ד שחר שוורץ

הכותב הינו עורך דין בעל ניסיון משפטי רב בתחום דיני המשפחה, הוצאה לפועל ודיני עבודההתמודדות עם חובות הינה חוויה מעיקה, הפוגעת באיכות החיים ובשלוותם של מי שמוצאים עצמם בעמדה של חייבים. לעיתים תכופות, הנושה, כלומר אותו אדם או מוסד להם אנו חייבים כסף, פונה אל ההוצאה לפועל בדרישה לגבות את חובו. בעקבות כך, עלול החוב המקורי לתפוח למימדים חסרי פרופורציה, שכן מתווספים לו הן הריבית הגבוהה של ההוצאה לפועל, והן שכר טרחת עורכי הדין מטעם הנושה.

חוב, כאמור, יכול להיווצר כלפי אדם פרטי או כלפי גוף עסקי או ציבורי. לעיתים קרובות, קיימים חובות כלפי יותר מנושה אחד, ונפתחים כנגד חייבים מספר רב של תיקים בהוצאה לפועל.  

כך עלולים החייבים למצוא עצמם חסרי אונים ושרויים בלחץ נפשי רב. חלק מהחייבים מנסים לעיתים להתמודד לבד עם המצב, בין אם בפנייה לנושים, בין אם בניסיונות להסתדר מול ההוצאה לפועל. אך הניסיון מלמד כי הנושים אינם מוכנים בדרך כלל להתפשר, וכי הבירוקרטיה הכרוכה בבקשות המופנות אל ההוצאה לפועל אינה פשוטה כלל ועיקר, מה גם שאין כל ערובה לכך כי הבקשות ייענו בחיוב.

על מנת להקל על התהליך ולהבטיח תוצאה מיטבית, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בהוצאה לפועל. ייצוג הולם יכול להטות את הכף לטובת החייב, שכן עורך דין העוסק בתחום, לא רק שהוא מתמצה בכל הדקויות המשפטיות ובבירוקרטיה, אלא שהוא גם בעל מומחיות בניהול משא ומתן. עורך הדין יכול, אם כן, לפעול במספר מישורים:


1.  ניהול משא ומתן ישיר מול הנושים: בחלק גדול מהמקרים, יכול עורך הדין להשתמש באסטרטגיה של ניהול משא ומתן מול עורכי הדין של הגופים אשר כלפיהם נוצרו החובות. לאחר יצירת הקשר הראשוני, ניתנת הצעת פשרה, ועורך הדין של הנושה מביא הצעה זו לאישור לקוחו. המו"מ מתנהל הן בעל פה והן בכתב ועשוי להוביל לצמצום החוב. הנושים לא יוותרו על החוב כולו, אלא במקרים בהם מדובר בטעות בירוקרטית, אבל בהחלט ניתן לצמצמו בשיעור שיקל על החייב ויסייע לו לסלק אותו אחת ולתמיד. סכום הפשרה מובא, כמובן, לידיעת החייב ולאישורו. חשוב להדגיש כי יש משמעות לכך שעורך דין הוא שמנהל את המו"מ, שכן לפנייה מטעם עורך דין לבא כוחו של הנושה, יש משקל רב לאין שיעור מאשר לפנייה של אדם מן השורה. כולנו מכירים את המצבים הלא נעימים בהם הבקשות והפניות שלנו נדחות ב"לך תבוא" ובסופו של דבר נופלות על אוזניים ערלות. פניות שנעשות על ידי עורך דין מטעם החייב, נענות לרוב במהירות וביעילות.  


2.    איחוד תיקים: כאשר יש לחייב חובות כלפי יותר מנושה אחד, ניתן להגיש בקשה לאיחוד תיקים. פירוש הדבר הינו שההוצאה לפועל מאחדת את כל החובות כלפי כל הנושים תחת מטרייה אחת, וכך נוצרת אפשרות לפרוס את החוב לתשלומים קטנים, שהחייב יכול לעמוד בהם. על מנת לאחד את התיקים, יש להפנות את הבקשה אל רשם ההוצאה לפועל. הדבר כרוך בבירוקרטיה סבוכה למדי, ובנוסף, אין אישור הבקשה לאיחוד דבר המובן מאליו. על כן, רצוי גם במקרה זה להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום. כאן המקום להדגיש, כי האופציה של איחוד תיקים אינה מורידה את הריביות מהסכום הכולל.  

3.    פשיטת רגל: כאשר מדובר בחובות גדולים, קיימת אפשרות של הכרזה על פשיטת רגל. פירוש הדבר כי החייב ישלם סכום חודשי שייאגר במין "קופה" ולאחר כמספר שנים יש ויינתן "הפטר", כלומר פטור כללי מהחוב, ובכך למעשה אלפי ואף מאות אלפי שקלים "נמחקים". יחד עם זאת, חשוב לדעת כי יש לכך גם השלכות מכבידות יותר. פושט הרגל לא יוכל לנסוע לחו"ל, אלא אם יגיש "בקשה מיוחדת" שבדרך כלל, במידה ותאושר, תצריך ערבים שיחתמו כי הערב אכן יחזור ארצה. בנוסף, חשבון הבנק של המכריז על פשיטת רגל יהיה מוגבל, הוא לא יוכל להחזיק בפנקסי צ'קים ובכרטיס אשראי, כמו כן, הוא לא יוכל לייסד או להיות דירקטור בחברה.

לסיכום
עו"ד שינהל את התיק בעבורך יוכל להשיג, ברוב המקרים, תוצאות הרבה יותר טובות מאשר אם תנהל את התיק לבדך.
על כן מומלץ לפנות לעו"ד שילווה את התיק מתחילתו ועד סופו.

 

בואו לשאול את עו"ד שוורץ ועוד עורכי דין נוספים שאלות בנושאי חוק ומשפט בפורום המומחים שלנו - למעבר לפורום לחצו כאן!

* תזכורת לתשובות תתקבל בדוא"ל. השירות הוא ללא תשלום.

המידע לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור במאמר זה משום חוות דעת, יעוץ, המלצה, הנחיה או הצעה לבצע או להימנע מלבצע פעולות כלשהן. הדברים האמורים הינם לידיעה כללית בלבד.

 

מקור תמונות: ddpavumba; koratmember

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.