print header

פרפקציוניזם - הטוב, הרע והמכוער!

האם אתם פרפקציוניסטים? האם אתם מבלים שעות ארוכות בניסיון למקסם את העבודה שלכם, עד שהכל יצא בדיוק כפי שאתם רוצים?

פרפקציוניזם

כולנו פרפקציוניסטים בדרך כזו או אחרת. אנו מציבים לעצמנו רף גבוה ועושים את המיטב כדי להגיע אליו. אנו מקדישים כמויות עצומות של תשומת לב וזמן בעבודה, כדי לשמור על הסטנדרטים האישיים הגבוהים שלנו. התשוקה שלנו למצויינות דוחפת אותנו צעד אחד קדימה, עוזרת לנו לא לעצור, לעולם לא להישבר.

המסירות לשלמות ללא ספק עוזרת לנו להשיג תוצאות מצויינות. עם זאת, קיימים שני צדדים למטבע - לפרפקציוניזם קיים גם צד אפל שלא תמיד אנו מודעים אליו. בוודאי, היותנו פרפקציוניסטים ובעלי עין חדה עוזרת לנו להיות מצויינים. אך עם זאת, אירוני ככל שזה נשמע, פרפקציוניזם קיצוני מונע מאיתנו להיות הכי טובים.

אתם בטח שואלים את עצמכם "איך זה יכול להיות?!" אז הנה מספר דוגמאות:

אנחנו הופכים להיות פחות יעילים. אפילו לאחר שסיימנו את המשימה שהוטלה עלינו, אנו מבזבזים זמן נוסף בניסיון למצוא דברים חדשים שבאפשרותנו לשפר. זהו תהליך מתמשך שיכול להתחיל מ-10 דקות, ולהתארך ל-30 דקות ויכול להגיע גם לשעה ויותר. אנו מבזבזים זמן רב יותר מהנדרש עבור אותה משימה.

אנחנו הופכים להיות פחות אפקטיביים. אנחנו עושים דברים קטנים וחסרי חשיבות רק כי הם נראים לנו כמו "תוספת טובה", ללא חשיבה מודעת אם הם באמת הכרחיים. לפעמים, לא רק שאותה "תוספת טובה" לא באמת מועילה, אלא היא אף גורעת.

עבודהאנחנו מתמהמהים ומחכים לרגע המושלם. הרצון שלנו שהכל יהיה מושלם גורם לנו לסבך דברים פשוטים. מטלות ופרוייקטים פשוטים יוצאים מפרופורציות והופכים להיות מפחידים. זה גורם לנו להתמהמה איתם, לחכות לרגע המושלם לפני שנגיע אליהם. "הרגע המושלם" מגיע, בדרך כלל, כשמאוחר מדיי.

אנו מחמיצים את התמונה הגדולה. אנחנו מרוכזים כל כך בפרטים שוליים ושוכחים את התמונה הגדולה, את העיקר.

עם זאת, הבעיה היא לא הפרפקציוניזם. ובכן, לא הפרפקציוניזם הנורמלי בכל מקרה. פרפקציוניזם עוזר לנו להיות ממוקדי מטרה, לשאוף לסטנדרטים גבוהים ולהיות טובים יותר. זה דבר טוב.

הבעיה מתחילה כאשר הפרפקציוניזם הופך לאובססיה - עד כדי כך שהפרפקציוניסט הופך לנוירוטי לגבי השגת השלמות ומסרב לקבל כל דבר שהוא פחות ממושלם. בתהליך, הוא מחמיץ את העניין לגמרי. פרפקציוניזם זה, נקרא פרפקציוניזם לא סתגלתני.

הפתרון הוא לא להפסיק להיות פרפקציוניסטים, אלא להיות מודעים לנטיות הפרפקציוניסטיות שלנו ולנהל אותם בהתאם. השאיפה היא להיות פרפקציוניסטים בצורה בריאה (פרפקציוניזם סתגלתני), כזו שעוזרת בהשגת מצויינות אישית ולא מחבלת בצמיחה האישית שלנו.

להלן מספר טיפים שיעזרו לכם להפוך לפרפקציוניסטים בריאים:

גבולהציבו גבול. העזרו בחוק 80/20, שאומר ש-80% מהתפוקה ניתן להשיג ב-20% השקעת זמן. אנחנו יכולים לבזבז את הזמן שלנו ולקבל 100% מהתפוקה, או שפשוט להגדיר גבול שבו נקבל את רוב התפוקה ונתחיל עם הפרוייקט הבא. אובססיה לדברים פעוטים ולא חשובים מייגעת, ולא עוזרת לנו להשיג הרבה יותר.

היו מודעים לחלופות. כשאנחנו מבזבזים זמן ואנרגיה על משהו אחד, אנו מונעים מעצמנו לבזבז את אותו הזמן והאנרגיה על משהו אחר. יש המון דברים שאנחנו יכולים לעשות, ואנו צריכים להיות מודעים לחלופות על מנת שנוכל להציב את הגבול (סעיף 1) בצורה הטובה ביותר.

התרכזו בתמונה הגדולה. עלינו לשאול את עצמנו: מהי המטרה הסופית? מהו הפלט הרצוי? האם מה שאנחנו עושים מוביל אותנו אל החזון הכולל? על מנת לוודא שתשומת ליבנו ממוקדת על נקודת הקצה, הגדירו את המטרות שאליהן אתם רוצים להגיע. אל תחרגו מהן.

התמקדו בדברים החשובים באמת. הדברים החשובים באמת הם בעלי השפעה גבוהה. שאלו את עצמכם האם למה שאתם עושים יש השפעה אמיתית. אם לא, הפסיקו לעבוד על זה. אם לאותו דבר יש השפעה מזערית, השתמשו בשיקול הדעת שלכם: הניחו למישהו אחר לבצע זאת או שתסיימו את זה מהר ותמשיכו הלאה. השקיעו את זמנכם במשימות בעלות השפעה גבוהה. הכרת התמונה הכוללת (סעיף 3) תעזור לכם לדעת טוב יותר אילו דברים הם בעלי השפעה גבוהה.

שעון שקוע בחולקבעו מגבלת זמן. חוק פרקינסון אומר: "העבודה מתרחבת באופן כזה, שהיא מנצלת את כל הזמן המצוי לשם ביצועה". אם תקציבו לעצמכם 4 שעות, תוכלו לסיים אותה ב-4 שעות. אם תקציבו 3 שעות, תוכלו לסיימה תוך 3 שעות. אם לא תגבילו את עצמכם בזמן, תוכלו לבצע אותה לנצח. קבעו את מגבלת הזמן וסיימו את העבודה עד אז. אתם יכולים לעשות המון דברים כדי לשפר אותה, אבל צריך למתוח את הגבול איפשהו.

לטעות זה אנושי. אחת הסיבות לכך שאנו מוטרדים כל כך לגבי העבודה שלנו, היא העובדה שאנו רוצים להיות נקיים מטעויות. עם זאת, הניסיון להגיע ל-100% שלמות הוא לא יעיל לכשעצמו. אם אנו עסוקים במקסום של דבר אחד, אנו לא יכולים להתעסק בדברים חשובים אחרים. אמצו את הגישה שלטעות זה אנושי. ככל שנקפיד על עצמנו פחות, נוכל ללמוד מהטעויות שלנו והצמיחה האישית שלנו תהיה מהירה יותר.

קחו הפסקות. אם התפוקה שלכם יורדת, קחו הפסקה. מנוחה מעניקה לנו פרספקטיבה מחודשת, אנרגיות ומיקוד.

 

ליקט וערך: אוהד שלום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.