maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

איך להיות לא מושלמים, אך מרוצים

פרפקציוניסטים מציבים לעצמם סטנדרטים גבוהים באופן שאינו קיים, ומרגישים כי הם חסרי ערך אם לא עמדו באותם סטנדרטים. אמונות אלה גורמות לדכדוך, חוסר מוטיבציה, ספקות עצמיים ותשישות. אם גם אתם חייבים שהכל ילך בדיוק לפי התוכנית, כדאי שגם אתם תקראו את 11 הדרכים להיות קצת פחות ממושלמים.

 

1. גלו ממה אתם מפחדים

הפרפקציוניזם לא נובע מאהבה גדולה לדקדקנות, אלא מפחד. הפחד לעשות טעות, הפחד לאכזב אחרים, הפחד מכשלון ואפילו פחד מהצלחה. תחשבו על זה רגע: ברגע שתגלו ממה אתם בעצם מפחדים, התמודדו עם הפחד בצורה ישירה. פעמים רבות כאשר אתם מתבוננים לפחד ישר בעיניים, הוא פשוט נמוג ונעלם ואז אתם יכולים להתחיל לעבוד באופן פרודוקטיבי.

פחות ממושלם

 

2. הפסיקו לבזבז זמן

לפעמים קשה לדעת אם עברנו את הגבול מקפדנות מודעת לקפדנות כפייתית. הציבו לעצמכם מסגרת זמן הגיונית לסיום המשימה, וברגע שהזמן נגמר, לא משנה באיזה שלב אתם נמצאים, הפסיקו את העבודה ועברו למשימה אחרת. פעולה זו תעזור לכם להבין מתי הפרפקציוניזם משתלט על חייכם וגם תפחית את הדחיינות שלכם.

פחות ממושלם

 

3. בטחו בעצמכם

חוסר בטחון הוא אחד המרכיבים של הפחד, והפחד, כפי שאנחנו יודעים, הוא הכוח המניע מאחורי הפרפקציוניזם. הזכירו לעצמכם את המקרים בהם אנשים הגיבו בצורה חיובית לעבודה שלכם או לפעולות שלכם והחזירו לעצמכם את הבטחון.

פחות ממושלם

 

4. השלימו עם העובדה כי אתם בני אדם

בכל אחד ובכל דבר יש פגמים והדברים לא תמיד הולכים לפי התוכנית. הבינו כי אף אחד לא יידחה אתכם גם  אם דברים מסויימים שאתם עושים, או אפילו אתם עצמכם, לא תהיו מושלמים לגמרי.

פחות ממושלם

 

5. השוו את עצמכם לעצמכם

השוואה באופן קבוע בינכם לבין אנשים אחרים גורמת בדרך כלל לרגשות רעים של נחיתות. בכל תחום בחיים, תמיד יהיו אנשים טובים מכם, לכן, השוו את עצמכם לעצמכם. הבחינו בהתקדמות שלכם, ראו מה היה לכם וכמה השגתם. העריכו את עצמכם והתמקדו במה שאתם עושים, לא במה כל האחרים עושים.

פחות ממושלם

 

6. גוונים של אפור

למדו לחשוב בגוונים של אפור, במקום בשחור ולבן. פרפקציוניסטים נוטים לחשוב שכל דבר מתחת ל-100% הוא אפס מוחלט. חשיבה פשטנית הפועלת בצורה של הכל או כלום היא לא דרך טובה להעריך את החיים. לעיתים גם האנשים המבריקים ביותר עושים דברים מטופשים.

פחות ממושלם

 

7. התייחסו לעצמכם כמו שאתם מתייחסים לאחרים

פרפקציוניסטים רבים נוהגים בנוקשות רבה יותר כלפי עצמם מאשר כלפי אחרים. נסו לא להציב לעצמכם סטנדרטים גבוהים יותר מאלה שאתם מציבים לאחרים. ציפיות ריאליסטיות מעצמכם יורידו את רמות הלחץ והחרדה ויגרמו לכם להבין שהחיים לא יגמרו גם אם תשגו.

פחות ממושלם

8. אמצו את חוסר השלמות

למרות כל הרצון הטוב שלכם, אתם פשוט לא מושלמים. אתם תעשו טעויות. במקום לפחד מהם, למדו מהם והמשיכו הלאה. טעויות הן הזדמנויות לצמיחה אישית. הן לא סוף העולם, ולמעשה, הן יכולות להיות תחילתו של עולם חדש. לעולם לא תוכלו לדעת מה יצא מרעיון שהשתבש, למשל, האם ידעתם שעוגיות השוקולד צ'יפס הומצאו בטעות?

פחות ממושלם

 

9. פרגנו לעצמכם

במקום להתמקד בכל מה שלא השגתם, חשבו על כל ההישגים הקטנים אותם הצלחתם להרוויח בדרך להגשמת מטרותיכם. הצלחה היא מסע, לא יעד.

פחות ממושלם

 

10. למדו לקבל ביקורת

פרפקציוניסטים רואים בדרך כלל ביקורת כהתקפה אישית ומגיבים אליה מתוך התגוננות. היו יותר אובייקטיביים לגבי הביקורת המופנית כלפיכם. נסו להיות יותר אובייקטיביים גם כלפי עצמכם. אם מישהו מבקר אתכם על טעות שעשיתם, הודו בטעות ותבעו את זכותכם לטעות.

פחות ממושלם

 

11. השלימו עם העובדה כי השלמות לא באמת קיימת

השלמות היא לא רק בלתי ניתנת להשגה, היא גם לא רצויה. השלמות משאירה אותנו במצב של לחץ וחרדות, מודאגים מהמחשבה כי אף פעם לא נעמוד בציפיות של אדם אחר, או אפילו בציפיותינו שלנו. ברגע שתוכלו להשתחרר מהשלמות, תוכלו להתחיל להיות יצירתיים ופרודוקטיביים.

פחות ממושלם

 

 

 

מקור: עירית זלצמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו