print header

10 טיפים להיפטר מהלחץאורח החיים המודרני הביא עימו כמה תופעות לוואי. היום כדי לשרוד, צריך לעבוד מסביב לשעון ואנו מוצאים עצמנו פעמים רבות אבודים. העבודה מאכלת את כל הזמן הפנוי שלנו ולא נותר לנו זמן להינות מפירותיה. נוצר מצב פרדוקסלי, בו האמצעי הופך למטרה והמטרה המקורית מתפוגגת לה. אנו לא חייבים לפרוש לחיי טבע בכדי לגלות מחדש את ההנאות הקטנות של החיים. כל שדרוש הוא להוריד מעט את הרגל מהדוושה ולהינות מהאוויר הצח.

ישנם צעדים שיכולים להשיב לנו בחזרה את חדוות החיים שנעלמה עם התבגרותינו. הצעדים מתחילים ברמה הפשוטה והבסיסית ביותר ולאט לאט הופכים יותר משמעותיים.

פתיחת היום: הכינו את הקפה בעצמכם

אל תשתמשו באבקת אינסטנט. אל תתנו לאף אחד אחר להכין קפה או תה עבורכם, במיוחד לא לחנויות נוחות בתחנות דלק למיניהן. נכון, הזמן לוחץ אבל אם תקומו רבע שעה לפני הזמן, לא תרגישו בכך. הקדימו את השכמתכם ובשלו לכם קפה על הגז כמו פעם. זהו מעשה פרקטי וסמלי כאחד: מעבר לאיכות שיש בבישול קפה והיותו בריא יותר מקפה נמס, בעצם הבישול העצמי תוענק לכם תחושה של שקט ורוגע, הזמן שלכם לעצמכם בבוקר.

צהריים: איכלו עם חבר

אם פיתחתם הרגל לחטוף משהו תוך כדי עבודה, כדאי שתכינו את עצמכם לעבודה קשה בשינוי ההרגל. ארוחת הצהריים צריכה להיות זמן ההפסקה. זאת אומרת שצריך לקום מהמחשב או כל מקום שאתם עובדים בו, לקחת איתכם חבר ולצאת איתו לאכול במשך חצי שעה לפחות. היתרונות בהפסקה שכזו הם רבים. ראשית, זהו זמן איכות עם חברים. שנית, היציאה מהבועה של העבודה באמצע היום, כבר תגרום לכם לשים אותה רגע בצד ולזכור שיש חיים, גם בזמן העבודה. המוח שלכם יאט ויעבור לעסוק בעניינים אחרים. כל זה כמובן מלווה בתופעת לוואי חיובית - יצירתיות ואנרגיה מחודשים. כך שלמעשה הפסקה מהעבודה, הופכת אתכם ליותר יעילים.איכלו במסעדה

אחד מהדברים שקורים לנו בעקבות סדר היום הלחוץ, הוא דחיית ההנאות והבילויים שלנו. לכן, נצלו את זמן ההפסקה לאכול במקומות חדשים. געה למקום חדש תסיח את דעתכם לרגע מהעבודה כשראשכם יהיה עסוק בתשומת לב לסביבה החדשה, למנות החדשות, לאנשים, ריחות וכן הלאה. תוכלו לשלב את ההרגל הזה עם הטיפ הקודם וללכת עם חבר. כך תוכלו לשוחח על המקום החדש במקום לדבר על עבודה. יש כאן גם ניצול יעיל של זמן וגם מנוחה לראש ולנפש, באמצע הלחץ של יום העבודה.

טיילו לבדכם

זהו צעד חשוב, אותו כדאי לשמור למצבים מסויימים. נכון, אתם באמצע יום עבודה, איפה תמצאו זמן לטייל? אז קודם כל מדובר על סיבוב של 10 דקות, או רבע שעה, לא טיול תרמילאים. חשבו על כך שזה מקביל לזמן שהייתם הולכים לשירותים. הזמן הכי טוב לשים הכל בצד ולצאת לסיבוב רגלי, הוא בדיוק בנקודה שאתם מרגישים שהשעון משיג אתכם, שאתם לא מספיקים שהכל תקוע והראש עומד להתפוצץ לכם. 10 הדקות שתבלו בלחץ היסטרי, לא יביאו לכם שום תוצאות בעבודה ולכן עדיף לבלות אותן בחוץ בהרגעה, מאשר לא לעשות שום דבר מועיל בתוך המשרד. בזמן הטיול נסו לבחון את הסביבה שלכם, לחפש דברים שלא הכרתם במעבר היומי החפוז. עשו הכל כדי לשכוח מאיפה יצאתם ואפילו נסו לדמיין שאתם תיירים בחופשה. כל זה יוריד את רמת המתח שלכם בצורה משמעותית ותוכלו לחזור לעבודה רגועים יותר ומועילים יותר.השתמשו בדמיון

כששואלים אנשים איפה חווים אושר טהור, רובם חוזרים לילדות. ילדים יכולים להנות אפילו עם עצמם, רק בכוח הדמיון. בתור מבוגרים, אנו אמנם לומדים הרבה דברים מעשיים, אך שוכחים לגרום לעצמנו אושר בצורה הבסיסית ביותר. החברה מלמדת אותנו שדמיון הוא מותרות של ילדים ואנו צריכים להשתמש בשכל שלנו למטרות אחרות. אך אם זה מביא שמחה, מדוע לא לעשות זאת? ילד יכול להיות פיזית בפארק השעשועים, אך מנטלית הוא חייל בשדה הקרב, ספורטאי באולימפיאדה, נהג מירוצים או כל מה שרק יעלה על דעתו. היכולת הזו לא נעלמת עם הגיל, היא מודחקת לצד. חזרו למקום המאושר של הילדות והפליגו על כנפי הדמיון לפחות פעם ביום. שימו הכל בצד ודמיינו משהו שגורם לכם אושר, משהו שהכי הייתם רוצים לעשות. אל תפגינו איפוק, רדו לפרטים הקטנים של החוויה ותחיו אותה. אגב, אין לכם מה לחשוש ממה שיאמרו על התנהגותכם, אל תשכחו שזה רק בתוך הראש שלכם.

קראו ספר

אחד הדרכים הטובות לשבירת השגרה השוחקת היא להיכנס לעולם הפנטזיה ואין שום אמצעי טוב יותר לעשות זאת מאשר קריאת ספר.
הנה כמה קווים מנחים לבחירת הספר הנכון:
 

- אסור שיהיה קשור לעבודה בשום אופן.
- הוא חייב להיות בדיוני, כלומר עלילה שלא התרחשה במציאות (לא חייב מדע בדיוני).
- הספר חייב להיות רק בשביל הכיף, בלי שום ערך מוסף.
- הקריאה חייבת להתבצע ללא הפרעות, תוך התמסרות מוחלטת לעלילה.

הספר כבר אמור לנתב את מחשבותיך הרחק מהעבודה באופן משמעותי.זרקו זבל

אין הכוונה להוריד את פח האשפה, אלא לזרוק דברים ישנים שצברנו ואין לנו עוד צורך בהם. עם השנים כולנו צוברים שטויות רק למקרה ש... או כי חבל לזרוק. אבל עם הזמן, הדברים האלה הופכים חסרי משמעות והניקוי החיצוני שלהם, יביא לניקוי פנימי אצלכם. כמובן שלא צריך לקחת יום חופש ולעשות ניקיון יסודי, אלא לבחור בכל יום או יומיים, איזשהו פריט שפג תוקפו ופשטו להיפטר ממנו. זה יהיה קשה בהתחלה אבל זהו צעד חיוני. חשבו על זה כמו תהליך שקורה בגוף האדם, כאשר העור משיר תאים שאין בהם צורך ונותן לשכבה רעננה וצעירה לצמוח. כך גם עם חפצים וגם עם הנפש.

יצירה

יצירה היא אחד התהליכים הכי מספקים שאדם יכול לעבור בחייו. היצירה מפתחת תחושת ביטחון עצמי, השלמה וייעוד. לא סתם ילד מתגאה בציוריו הפשוטים, או בארמון החול שבנה. זה נובע מהעובדה שזה נעשה במו ידיו תוך שימוש במוחו שלו. הוא חתום על משהו בעולם הזה, זו התרומה שלו. אצלנו המבוגרים זה לא שונה במאום. אנו כבר נמצאים בשלב של צעדים משמעותיים ויצירה כבר מצריכה השקעה יותר רצינית.
ביחרו את הנושא שאתם אוהבים ונסו לחשוב על פרוייקט שתוכלו לבצע הקשור בו. אם למשל את מתעניינים בבישול, אתם יכולים לקחת על עצמכם  פרוייקט של יצירת תפריט שלם שכולו שלכם, הכולל מנות ראשונות, עיקריות וקינוחים, כולו שלכם. אתם יכולים גם להדפיס אותו ודרוש עליו זכויות יוצרים. כל תחום עניין ופרוייקט אחרים יעשו את אותה העבודה. העיקרון החשוב הוא שזה חייב להיות בתחום עניין שלכם שאינו קשור לעבודה.הביעו הכרת תודה

הגענו לשלב של שינויים מהותיים בתפיסת העולם שלנו. הכרת תודה יכולה להתבטא בפשוט לומר תודה והיא יכולה להיות אורח חיים. אנו רוצים להגיע לרמה השנייה של הכרת תודה. לחיות הכרת תודה משמעו להתחיל להעריך את כל מה שסביבך. זה מצריך לפקוח את העיניים לפרטים ולהבין ששום דבר שסביבינו אינו מובן מאליו, מהבניין העצום שניצב בדרכיכם, עד לגבעול הבודד שצומח מסדק בקיר. הגישה הזו תטען את המציאות שלכם באנרגיות חיוביות של אהבה, שמחה, יופי והתפעלות. זוהי גישה משנת חיים, גם אם הנסיבות החיצוניות שלכם נשארות כפי שהיו. אתם פשוט עוברים להתסכל על החיים ממקום טוב יותר ומאושר יותר.

מדיטציה יומית

זהו הדבר הפשוט ביותר לעשות, אך באותה מידה גם הפשוט ביותר לא לעשות. זה אולי נשמע אבסורד אבל זהו המצב. מדיטציה היא השקעה לטווח ארוך בנפש. הנפש יכולה להישאר במצב טוב גם זמן רב אחרי שהגוף שלנו נשחק, אך כדי שזה יקרה עלינו לטפח אותה. מדיטציה יומית היא הרגל שלוקח בין 10 ל- 20 דקות, אותו ניתן לבצע בבית. הניקויהמוחלט של הראש מכל מחשבה טורדנית, מרענן את נפשינו, מה גם שיכולת הריכוז שלנו תתפתח לאין שיעור.
אל תמעיטו בערכה של הנפש והצורך שלה בהרפיה. הרי אם נחזור רגע למהות של העניין, למקום בו התחלנו, ניזכר שכל המטרה היא לשחרר את הלחץ העצום שנבנה עלינו באורח החיים האקסטטי. הלחץ הזה כל כולו מונח על הנפש ולכן היא הראשונה שצריך לדאוג לה.

 

אם תאמצו אפילו רק חלק מהטיפים, תגלו כמה חייכם יראו לכם טובים יותר, ולו רק מהאומץ שלכם לקום ולעשות מעשה, לקום ולשנות משהו כדי להיטיב עם עצמיכם. מרבית הצעדים כאן הם פשוטים ואף לא צורכים זמן, רק מחשבה. נסו ותגלו מחדש את שמחת החיים שנדחקה לפינה חשוכה, אי שם כשהפכנו למבוגרים.
 

עריכה: בועז מזרחי

תרגום מאנגלית - מילה תרגומים

מקור תמונות: federico stevanin, Tom Curtis, Michelle Meiklejohn, markuso, Ambro , Arvind Balaraman

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.