print header

דרכי תקשורת יחודיות בעולם החי

אם אתם מגדלים חיית מחמד, בוודאי יצא לכם להרגיש בשלב כלשהו שהיא "מדברת" אליכם באופן שרק אתם יכולים להבין כיצד היא מרגישה. ובכן, בואו נאמר שזה לא משום שאתם הגאונים בקשר הזה. בממלכת החיות קיימים זנים של בעלי חיים שמקיימים תקשורת פנימית שמובנת רק להם. הנה כמה דוגמאות...

ג'ירפות מסוגלות לתקשר באמצעות גלי אינפרא אדומים

מחקר שהתבצע במספר גני חיות בצפון קרוליינה גילה שג'ירפות שולחות ומקבלות מסרים באמצעות גלים תת-קוליים, ברמה שהאוזן האנושית לא מסוגלת לקלוט.
החוקרים בדקו 11 ג'ירפות באמצעות מכונה מיוחדת שקולטת תדרים בטווחים שבין 7 הרץ ל-20 קילו הרץ. התוצאות הוכיחו שאכן קיימים חיוויים בעוצמות נמוכות שהג'ירפות שולחות ומקבלות ביניהן. בנוסף, רמת הדציבלים הנמוכה של האותות, גרמה לחוקרים לשער כי אופן התקשורת החדשני נועד להיות סמוי בכוונה. יתרון נוסף בתקשורת באמצעות אינפרא סאונד, הוא שכעת יכולות הג'ירפות לתקשר ביניהן ממרחקים גדולים ודרך מכשולים שונים (דוגמת עצים).

בכך הג'ירפות מצטרפות ליונקים רבים שמתקשרים באמצעות אינפרא סאונד כמו פילים, קרנפים ולוויתנים.
 

לפילים יש קריאה מיוחדת שנועדה להזהיר מפני דבורים

ידוע שהתקשורת בין חברי עדר הפילים היא מורכבת ועשירה, הכוללת מגע, מחוות חזותיות, הפצת ריחות והשמעת קולות. כעת מתברר כי היונק עבה העור מסוגל לתקשר באמצעות תנועות אינפרא-סונים, שמועברים באמצעות תנודות מזעריות בקרקע
הפחד של פילים מדבורים, ידוע. אך החוקרים מאוניברסטת אוקספורד הצליחו לעקוב
אחר פילים בעת בריחתם מדבורים ולתעד את הקולות הללו. כאשר הם השמיעו את ההקלטות לפילים אחרים, הם הבינו את האזהרה ונמלטו מיד מהמקום. מדובר בקריאה ייחודית, השונה מקול התרועה השגרתי שהפילים משמיעים. החוקרים מתארים כי על מנת להשמיע קריאה זו, הפילים מזיזים את פיהם ואת שפתותיהם - ממש כפי שבני אדם עושים זאת כדי לדבר!

 

 

לכלבים יש נביחה שונה עבור כל מצב

בוודאי יצא לכם להתמלא בעצבים על הכלב של השכנים שנובח ללא הפסקה, אך האם ידעתם שיכולות להיות מספר סיבות לנביחות האלה? החוקרת סופיה יין בדקה את הקשר בין הנביחה לבין המוטיבציה של הכלב. היא הקליטה מעל ל-4,500 נביחות של כלבים וחקרה את ההבדלים בצלילי הנביחה, שינוי בטונים של הנביחה, העוצמה והמרווחים שבין הנביחות.

היא חילקה את "סוגי" הנביחות לשלוש:
1. נביחת אזהרה: הכלב נובח בעצמה נמוכה מ-686 הרץ, בה הוא מתריע מפני סכנה אפשרית. מדובר לרוב בנביחות ארוכות ומונוטוניות.
2. נביחה ידידותית: זוהי נביחת המשחק של הכלב, בה הוא מראה שהוא משועשע. הנביחה הזאת מושמעת בתדר גבוה יותר של 840 הרץ והיא פחות מונוטונית וסדורה.
3. נביחת עצב: מדובר בנביחה שמזכירה במעט את הנביחה הידידותית, אך מורכבת מהברות בודדות שאינן מתחברות לסדרות ארוכות של נביחות. במקרה כזה, הכלב בוחר באופן מודע שלא לבזבז אנרגיה משום שהוא לוקח בחשבון שיידרש להישאר לבד לזמן ממושך.

עצים מסוגלים לתקשר ביניהם

מסתבר שתקשורת בין-אישית היא איננה נחלתם הבלעדית של בני האדם ובעלי החיים. גם העצים מסוגלים לכך. כאשר עץ נפגע, בין אם כתוצאה מכריתה או שבר, ובין אם כתוצאה מאכילה על ידי מזיקים, הוא משנה חלק מהתרכובת הכימית שלו ומפריש חומרי הגנה רעילים. למרבה הפלא, מתברר שהוא לא משדר מסרים רק לחרקים: העצים האחרים שנמצאים בקרבתו קולטים את התשדורת הזו ומגיבים אף הם באותו האופן והם מפרישים חומרי הגנה ורעל, כאילו הותקפו הם בעצמם. חומרי ההגנה שעץ בודד מפריש יכולים להגיע עד למרחק של מאה מטרים.

ליקט וערך: לירון בארי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.