print header

9 אירועים ופיתוחים שכולם מצפים להם בשנת 2024

שנה שלמה זה הרבה מאוד זמן, ובמהלך הזמן הזה העולם אף פעם לא עוצר מלכת. הוא ממשיך להסתובב עוד ועוד, יחד איתנו עליו, ואנחנו בעצמנו תמיד בדרך לפיתוח פורץ דרך, אירוע חד פעמי שלא יחזור על עצמו בשנית או השתלשלות אירועים שמשפיעה על כל העולם, ולא חסרים כאלה שאפשר לצפות להם ב-2024. אנחנו אמנם לא יכולים לנבא את העתיד, אך אנחנו לא צריכים, כי אלו הם 9 האירועים והפיתוחים שידוע כי יתרחשו ב-2024 ושאנחנו כבר מצפים להם.

1. אולימפיאדת פריז

נפתח עם אירוע בינלאומי שרבים ברחבי העולם מצפים לו כבר מספר שנים, והוא המשחקים האולימפיים של קיץ 2024, אותם תארח פריז, בירת צרפת. עברו 100 שנים בדיוק מאז שצרפת אירחה את התחרות בפעם האחרונה, והיא תהפוך לעיר השנייה שיצא לה לארח 3 אולימפיאדות, אחרי לונדון. 
 
נכון לאוקטובר 2023, 45 ספורטאים ישראלים הבטיחו את השתתפותם באולימפיאדה ב-8 ענפי ספורט שונים:
 • אופני כביש
 • אתלטיקה
 • התעמלות אומנותית
 • התעמלות מכשירים
 • כדורגל
 • שחייה
 • שיט
 • קפיצות ראווה ברכיבה
בין המתחרים נזכה לראות שוב את ארטיום דולגופיאט, שזכה במדליית זהב בתרגיל הקרקע בהתעמלות מכשירים באולימפיאדת טוקיו, וכך הפך לישראלי הראשון שזכה במדליה אולימפית בענף ההתעמלות ולאלוף האולימפי הישראלי השני בהיסטוריה. מאז הוא הספיק לזכות גם במדליית זהב באליפות העולם של שנת 2023 בתרגיל הקרקע – האם הוא ישיג מדליית זהב נוספת באולימפיאדת 2024? נחכה ונראה, וכמובן שנעודד!
אירועים ופיתוחים בשנת 2024: מדליות

2. הסרטים שכולם מחכים להם ב-2024

אחרי שביתה גדולה שפגעה בהוליווד ב-2023, שנת 2024 אמורה להביא איתה יותר מ-50 סרטים חדשים שרבים מצפים להם, וכמה וכמה מהם יהיו המשכים לסרטים שכבר ראינו לפני עשורים.

כמה מהבולטים שביניהם הם:

הנוסע השמיני: רומלוס (16 באוגוסט)  סרט אימה מדע בדיוני שעלילתו מתרחשת בין אירועי הסרט הראשון משנת 1979 לאירועי הסרט השני משנת 1986.

ביטלג׳וס 2 (6 בספטמבר) – סרט קומדיית-פנטזיה שחורה בבימויו של טים ברטון, אשר מהווה המשך לאירועי הסרט הקודם משנת 1988. השחקנים מייקל קיטון, וינונה ריידר וקתרין אוהרה, ששיחקו בסרט הראשון, חוזרים לגלם את דמויותיהם גם כאן.

גלדיאטור 2 (22 בנובמבר)  סרט דרמה אפי שמהווה המשך לאירוע הסרט ״גלדיאטור״ משנת 2000. עלילת הסרט תעקוב אחרי לוציוס, אחיינו של הקיסר קומודוס, לאחר שניצל על ידי מקסימוס באירועי הסרט המקורי.

מופסה: מלך האריות (20 בדצמבר)  סרט דרמה קומי לייב אקשן בשילוב עם הנפשה ממוחשבת שמהווה פריקוול (סרט מקדים) למלך האריות שיצא בשנת 1994 (וכך גם לגרסת הלייב אקשן מ-2017). יסופר פה על חייו של מופסה הצעיר, כמו גם על מקרים שהתרחשו לאחר הסרט הראשון.

השוטר מבברלי הילס: אקסל פולי – סרט פעולה-קומי בכיכובי של אדי מרפי, אשר מגלם את דמותו של אקסל פולי, שוטר ממשטרת דטרויד. הסרט הקודם והשלישי בסדרה יצא בשנת 1994.

בנוסף לכל אלו יצאו גם סרטי ההמשך לסרטים כוכב הקופים, חולית, ג׳וקר, הקול בראש ועוד רבים וטובים – בקיצור, יש למה לצפות ובמה לצפות ב-2024!
אירועים ופיתוחים בשנת 2024: כלב באולם קולנוע עם פופקורן

3. סוללות יעילות ובטוחות יותר ברכבים חשמליים

בשנה הזו נראה רכבים חשמליים יעילים וחסכוניים יותר בכך שהסוללות שלהם יעבדו לזמן רב יותר, וזמן הטעינה שלהן גם יתקצר. הכול בזכות סוללת מצב מוצק לרכבים חשמליים, שנחשבת לפריצת דרך משמעותית שמשאירה את סוללות יוני ליתיום בפער גדול מאחור. סוללות מצב מוצק הן בעלות צפיפות אנרגיה שגבוהה ב-40% מזו שקיימת בסוללות יוני ליתיום, וחשוב לא פחות – יש סיכוי נמוך מאוד שסוללות שכאלו יתלקחו!
 
המרוץ לספק לעולם את הסוללה הראשונה מסוג זה נמצא בעיצומו, כשטויוטה עובדת על סוללה שיכולה להניע את הרכב למרחק של עד כ-1,500 ק״מ, וזאת בטעינה של 10 דקות בלבד! מומחים קוראים לזה ״הגביע הקדוש של הרכבים החשמליים״, ועל אף שטויוטה פרסמה כי תשחרר את המוצר לשוק רק ב-2025, יתכן כי החברה תבחר בתאריך מוקדם יותר, זאת לאור העובדה שהמתחרה שלה – שפלר – כבר הציגה סוללה כזו בתערוכה הבינלאומית של אלקטרוניקה ביתית (CES) של שנת 2024. חברות פולקסווגן ומרצדס מתכוונות גם כן לשחרר סוללות כאלה משלהן, כך שנותר רק לחכות ולראות מי הראשונה שתעשה זאת כבר השנה.
אירועים ופיתוחים בשנת 2024: הטענת רכב חשמלי

4. דונאלד טראמפ עולה למשפט

נשיא ארה״ב לשעבר, דונלד טראמפ, עמד בשנה שעברה מול אתגרים משפטיים רבים, ושנת 2024 תהיה אף מאתגרת יותר. יש 5 תיקים שונים שמתנהלים נגדו – פליליים ואזרחיים – כשהתוצאות שלהם יכולות להיות משמעותיות מאוד. בתיק הפלילי טראמפ מואשם ב-91 עבירות, שהעונש המרבי לחלקן הוא 20 שנה בכלא, ולמרות הכול הוא עדיין מתכנן להתמודד לבחירות הבאות.

מבין התיקים שנפתחו נגדו ניתן למנות:

הוצאת דיבה: כבר ב-16 בינואר, 2024, החל המשפט מהתביעה שהגישה אי. ג׳ין קרול נגד טראמפ, אשר כבר תבעה אותו בעבר על הטרדה מינית וזכתה. המשפט הנוכחי מתרכז בהערות שהשמיע טראמפ על קרול במהלך תקופת נשיאותו ואחריה.

הונאה: מדינת ניו יורק תובעת את טראמפ על כך שניפח את השווי הנקי שלו במטרה לקבל תנאי הלוואה וביטוח משתלמים יותר. אם טראמפ ימצא אשם, הוא יצטרך לשאת בתשלום גבוה מאוד.

תיק סטורמי דניאלס: טראמפ מואשם בתשלומי דמי שתיקה לשחקנית סרטי פורנו בשם סטורמי דניאלס כדי להסתיר רומן שלטענתה קיימה עמו משנת 2006. המשפט אמור להתקיים ב-25 במרץ, אך יתכן שהוא יידחה בשל התיקים האחרים שהוגשו כנגד טראמפ.

תיק המסמכים המסווגים: בתיק זה יש 37 עבירות שנוגעות לדרך שבה התנהל טראמפ עם מידע בטחוני ומסווג. מועד המשפט הוא 20 במאי, אך הוא יכול להידחות.

הטיית תוצאות בחירות בג׳ורג׳יה: טראמפ ועוד 18 נאשמים נוספים מואשמים בחברות במיזם פלילי מאורגן. לטענת התביעה, מטרת המיזם הפלילי הייתה להטות את תוצאות בחירות 2020 במדינת ג׳ורג׳יה לטובת טראמפ. עדיין לא נקבע תאריך למשפט, אך צפוי שיערך כבר השנה.

אירועים ופיתוחים בשנת 2024: שופטת

5. נעמיק לתוך המרוץ לירח ונכיר את הצד האפל שלו

שנת 2024 הייתה אמורה להיות שנה מהפכנית עבור נשים בכל רחבי העולם, מכיוון שבשנת 2017 טראמפ עשה דווקא דבר טוב – הוא חתם על צו נשיאותי המורה לנאס״א לחזור לירח עד 2024, ולראשונה עם אסטרונאוטית אישה. על כן תוכנית הנחיתה על הירח הזו קיבלה את השם ״ארטמיס״, שהיא אלת הירח במיתולוגיה היוונית. ממשל ביידן תמך בתוכנית ואף הגדיל את תקציבה, וגם דרש לצרף לצוות אסטרונאוט אפרו אמריקני. 
 
עם זאת, הנחיתה נדחתה למהלך שנת 2025, ובכלל יש הטוענים שמדובר בכיסוי לסיפור האמיתי, והוא שהמרוץ לנחיתה על הירח תפס שוב תאוצה בגלל הכוונה של סין לשלוח לשם אסטרונאוטים עד לסוף העשור כדי להשתלט על שטחים שבו. עד שזה יקרה, תוכנית החלל שלהם כוללת משימה שתיערך בסוף השנה, והיא שליחת רובוט שיחזיר חומרים מהצד הרחוק ביותר של הירח, שם צילומים מראים שישנן עדויות לקרח. אם המשימה תושלם בהצלחה, זו תהיה הפעם הראשונה שנזכה לבחון כאן על כדור הארץ חומר שהגיע מהצד האפל של הירח.
אירועים ופיתוחים בשנת 2024: אסטרונאוט על הירח

6. הנשיאה הבאה של מקסיקו תהיה אישה

אז אמנם נזכה לראות את האישה הראשונה על הירח כנראה רק בשנה הבאה, אבל כבר השנה נזכה לראות נשיאה ראשונה למקסיקו. שתי המתמודדות המובילות בבחירות הן:

קלאודיה שיינבאום – בת 61, פיזיקאית וראש העיר הקודמת של מקסיקו סיטי. היא בת טיפוחיו של הנשיא הנוכחי, אנדרס מנואל לופס אוברדור, ונחשבת למתמודדת המובילה.

סוצ׳יטל גאלבס – בת 60, מהנדסת בעלת רקע ביזמות טכנולוגית, אשר מייצגת את המפלגה הנגדית.

אם שיינבאום תיבחר, היא תהיה גם לנשיאה היהודית הראשונה של מקסיקו, ויש סיכוי טוב מאוד שהיא תיבחר. על אף שהנשיא הנוכחי טוען כי הוא מתכנן לפרוש באופן מוחלט מחיי הפוליטיקה, מצופה ממנו שימשיך להיות בעל השפעה, לא משנה מי תהיה הנשיאה החדשה. יתכן גם שמקסיקו תחזור למערכת שבה מפלגה אחת היא השלטת, ואם כן, יהיו לכך השלכות רבות על המדינה בשנים הבאות.

אירועים ופיתוחים בשנת 2024: קלפי מקסיקני

7. ליקוי חמה בצפון אמריקה

ביום שני, ה-8 באפריל, יערך ליקוי חמה מלא שעוד יסוקר רבות, אך תוכלו כבר עכשיו להתכונן לחוות אותו מגוף ראשון. לשם כך תצטרכו להגיע לצפון אמריקה, שכן הוא ייראה רק בשמי מקסיקו, ארה״ב וקנדה. הפעם האחרונה שבה נראה ליקוי חמה מלא בארה״ב הייתה לפני 7 שנים, ב-21 באוגוסט 20217, ומשך הליקוי הנוכחי יהיה כ-4:30 דקות. 
הליקוי יתחיל בשעה 16:38:44 UTC, ואם תרצו לראות אותו באופן המיטבי מארה״ב, מומלץ שתגיעו ל:
 • טקסס
 • אוקלהומה
 • ארקנסו
 • מיזורי
 • אילינוי
 • קנטקי
 • אינדיאנה
ניתן יהיה לראות את הליקוי גם באופן חלקי מאירופה, ובפרט מ:
 • סבאלברד (נורווגיה)
 • איסלנד
 • אירלנד
 • צפון-מערב פורטוגל
 • צפון-מערב ספרד
 • האיים האזוריים
 • האיים הקנריים
אירועים ופיתוחים בשנת 2024: ספינת הקיטור וילי

8. מיקי מאוס הופך לנחלת הכלל (בערך)

כמעט שאין אחד בעולם שלא מכיר את מיקי מאוס, שהפך לדמות איקונית של דיסני עוד אי שם בתחילת המאה הקודמת. היום אפשר לראות אותו בכל מקום – על בגדים, מוצרים וצעצועים – ויתכן שנתחיל לראות אותו הרבה יותר, או לפחות את הגרסה הראשונה שלו. 
 
דיסני ניסתה לשמור את זכויות היוצרים שלה על דמותו של העכבר הידוע בכל דרך אפשרית עוד משנות ה-80׳, כשיחד עם חברות רבות אחרות היא אף גרמה לשינויי חקיקה שאפשרו זאת וסיפקו לה 50 שנים נוספות של שליטה על הדמות. אך בינואר 2024 כל זה נגמר, כי חלפו 95 שנים מאז שנרשמו זכויות היוצרים על מיקי, וכעת דמותו היא תחת נחלת הכלל, משמע כל אחד יכול להשתמש בה לכל מטרה, מבלי שיצטרך לחשוש בנוגע להפרת זכויות יוצרים.
 
אבל רגע, לפני שאתם עושים שימוש בדמותו של מיקי ללא חשש, חשוב להדגיש דבר אחד חשוב; הדמות שנכללת תחת נחלת הכלל היא זו של מיקי מהסרט ״ספינת הקיטור וילי״ (Steamboat Willie), כלומר כל גרסה שזהה לאחת הגרסאות המאוחרות יותר של מיקי מאוס בהחלט יכולה להיות עילה לתביעה. לצורך העניין, לאותו מיקי ישן אין את הכפפות והנעליים של מיקי הנוכחי, ועיניו בצורת אליפסה שחורה קטנה ללא אישונים.
אירועים ופיתוחים בשנת 2024: ספינת הקיטור וילי

9. הבינה המלאכותית מגיעה לעולם הרפואה

כבר היום הבינה המלאכותית נמצאת בשימוש שתופס תאוצה בקצב מהיר, בעיקר למטרות אדמיניסטרטיביות, או בצורת בוט בצ׳ט לדוגמה. במהלך 2024 עם זאת נראה שכלול של הבוטים האלה, ובינה מלאכותית מתקדמת תתפוס את מקומם ותסייע למטופלים לשלוף מידע מהתיק הרפואי שלהם, לתאם פגישות עם רופאים ועוד, אך מה שמרגש עוד יותר זה מה שיקרה מאחורי הקלעים, אצל הרופאים עצמם.
 
לאורך השנה תשתלב אט אט טכנולוגיית הבינה המלאכותית המתקדמת בעבודתם של הרופאים, בין אם ליצירת אבחנה מדויקת על ידי סקירת מידע ממקורות מגוונים, הכוללים צילומים שונים, דוחות טקסט קליניים ואף קול. בסופו של דבר הטכנולוגיה הזו תשנה באופן ניכר את הדרך שבה הרופאים מעניקים את שירותם וכן את הדרך שבה נקבל אותו. 
 
יתרה מכך, בשנת 2024 אנחנו ככל הנראה נזכה לראות פריצות דרך משמעותיות בזכות טכנולוגיית הבינה המלאכותית, ביניהן כלי חדש לאבחון סרטן הריאות, וגם חיסון נגד איידס, שכבר נמצא בשלב הניסוי הקליני. צפו לשמוע על כל אלה ועוד במהלך השנה, כי ההתפתחויות והחידושים יתחילו להגיע בקצב מהיר יותר מאי פעם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.