print header

6 מטרדים נפשיים שגורמים לבעיות כלכליות

 מעטים האנשים שלא מרגישים לחץ או חרדה בעקבות בעיות כלכליות שיש להם בחיים, החל מפערי תשלומים דרך חובות, הלוואות ועד הוצאות בלתי מבוקרות, לרוב על דברים שהם רוצים ולאו דווקא צריכים. שורשי הבעיה ברוב המקרים נעוצים בהתנהלות כלכלית לא נכונה, אבל ישנם כמה מטרדים נפשיים שעוצרים בעדכם וגורמים לכם להישאב לבעיות הכלכליות ולתת להן לשחק תפקיד יותר מדי חשוב בחייכם. אז כדי שתוכלו לדעת איך להתמודד איתם, אספנו בשבילכם את 6 המטרדים הנפשיים שגורמים לכם להימצא בבעיות כלכליות שגורמות לכם לתחושת חרדה ולחץ, לצד פתרונות פשוטים לביצוע ויישום שיעזרו לכם לצאת מהמעגל הזה במהרה.
 
המטרדים הנפשיים שמובילים לבעיות כלכליות: בובה של גבר מעמיס באת חפירה מטבעות של יורו

1. אתם דואגים בנוגע למה שאנשים אחרים יגידו ויחשבו עליכם

אתם ודאי מכירים אנשים אשר לקחו הלוואה כדי לממן את יום חתונתם, או לחלופין מישהי שקנתה שמלה בשווי שלוש משכורות כדי להגיע לאירוע חגיגי בלבוש הולם או אפילו מישהו שהשקיע את כל הונו כדי לארח אירוע משפחתי עם הרבה מוזמנים. כל הדוגמאות האלו הן לאנשים אשר בנפשם דואגים תמיד בנוגע למה שאחרים יגידו ויחשבו עליהם, ואם אתם מזדהים איתן, ככל הנראה שגם אתם כאלו.
לדוגמה, חברה יקרה שלי החליטה להגיע ליום חתונתה עם שמלה יקרה מאוד שכדי לרכוש אותה היא נאלצה להיפרד מסכום כסף מכובד. אז נכון, האירוע עצמו היה מאוד יפה ומושקע, אבל אף אחד לא דיבר על שמלתה יותר מהרגיל וודאי שאף לא אחד היה אומר משהו רע גם אם השמלה לא הייתה כה יקרה. זכרו כי אין שום דבר פסול לגבי הפקת אירוע מפואר אם אתם יכולים להרשות זאת לעצמכם: אולי יש לכם משכורת גבוהה, עסק משגשג או אפילו הכנסה פסיבית. עם זאת, אם המשפחה או אתם מבזבזים את החסכונות שלכם ביום אחד, או נכנסים לחובות, זהו הסימן לכך שאתם דואגים בנוגע למה שאנשים אחרים יגידו ויחשבו עליכם.

2. סדר העדיפויות שלכם מוטעה

כלכלנים רבים אשר חוקרים את נושא הבעיות הכלכליות מאמינים שכאשר אדם נמצא במצב כלכלי רע, לרוב הוא מנסה להימלט מחייו המשעממים על ידי רכישות לא הגיוניות. לדוגמה, בהודו כ-40% מההכנסה המשפחתית הממוצעת מושקעת בפולחן דתי ובהוצאות לחגים המסורתיים כך שלא נותר כסף לרכישת ביגוד מתאים לבני הבית. בדומה להם, במרוקו תושבי הכפרים משקיעים את כספם בנגני DVD וטלוויזיה עם כבלים, אבל אוכלים מדי יום רק לחם לצד כוס של תה.
למעשה, ניתן להבין מדוגמאות אלו כי אדם אשר מעיד וחושב על עצמו כעני, שם את סדר העדיפויות שלו מתחת לאחרים – כדי להצדיק את ההכנסה שלו, הוא קונה מתנות ומוצרים יקרים, מארח בשפע בלתי נלאה ומשלם על טלפון חכם בתשלומים הנפרסים על שלוש שנים. כל זאת מעיד על כך שאנשים אלו טועים בסדר העדיפויות שלהם, לכן כדאי לכם להימנע מכך וללמוד לתעדף את עצמכם לפני אחרים בלי להרגיש אנוכיים.
המטרדים הנפשיים שמובילים לבעיות כלכליות: משקל מאזניים עם סימני שאלה בכפותיו

3. אתם דבקים ופועלים לפי דפוסי ההתנהגות של הוריכם

אם שמעתם בילדותכם משפטים כמו "אנחנו לא יכולים להרשות זאת לעצמנו", "עליך לשמור על העבודה שיש לך ולדבוק בה", "אנחנו לא מדפיסים כסף" או "כסף לא גדל על העצים" ועוד שלל דוגמאות דומות, חלק מהדברים נכנסו לראשכם ברמה התת הכרתית ומשפיעים כיום עליכם מבחינה כלכלית. האמונות שלכם, כולל אלו שירשתם מהוריכם, משפיעות באופן ישיר על הגישה שלכם, על היחס שלכם לעבודתכם ועל איך שאתם מבצעים אותה, על אילו דברים לקנות ובאיזה מחיר וכמובן, איזה אורח חיים סיגלתם לעצמכם.
זכרו כי גבולות ומחסור בילדות גורמים לאנשים רבים להרגיש יותר חרדה ודיכאון מאשר אחרים, כאשר משימות פשוטות נראות קשות יותר לביצוע עבורם ואפילו מכשולים קטנים יכולים לגרום לחוסר מוטיבציה לצלוח אותם. לכן מוטב להתנתק מחלק מדפוסי ההתנהגות של הוריכם, בעיקר מאלו שאתם מרגישים רע לגביהם או שחשבתם עליהם בילדות באופן שלילי ואמרתם לעצמכם שאותם לא תאמצו, וזאת תוכלו לעשות בעזרת ההרצאה החשובה של תמי לאלי.

4. אתם משחררים לחץ בעזרת קניות לא הגיוניות

ברוב המקרים, אנשים אשר נמצאים במצב כלכלי קשה חווים גם לחץ קיצוני. בקרב אנשים שכאלה, ייצור הורמון הקורטיזול עולה לאחר שנה והוא משפיע ישירות על הזיכרון, הריכוז ודרכי חשיבה מסוימות. לתחושת העניות יש את אותה ההשפעה על המוח כמו של לילה ללא שינה – אדם מתחיל לקבל החלטות לא טובות כמו קנייה בזבזנית באשראי, רכישה של דברים חסרי תועלת והוא גם עלול לשכוח לשלם את החשבונות השונים שלו.
זכרו כי שליטה עצמית פוחתת לא מכיוון שאתם לא רוצים לשפר את מצבכם, אלא בגלל רמות גבוהות של קורטיזול הנוצרות כתוצאה מבעיות כלכליות וחוסר ריכוז שנובע כתוצאה מכך. לכן, כדאי לשים לב ולזהות האם אתם נמצאים בלחץ או מצוקה בגלל מצבכם הכלכלי, ואם כך הדבר, מוטב להיעזר בנקודות לחיצה לשיפור יכולות הזיכרון והריכוז או ללמוד על דרכים יצירתיות ויעילות שיסייעו לכם לשמור על הריכוז כדי להתמודד עם המצב בגבורה.
המטרדים הנפשיים שמובילים לבעיות כלכליות: יד מחזיקה כרטיס אשראי ליד מסך מחשב נייד

5. אין לכם שאיפות או מטרות בחיים

אנשים רבים מנסים להיפטר מתחושת העוני על ידי עבודה מרובה. הבעיה הגדולה בפתרון זה היא שאדם שכזה לא מאפשר לעצמו לחלום, להציב מטרות או להירגע וליהנות מהחיים עצמם – הוא רק עובד קשה והרבה כל הזמן. לפי מחקר שנערך בשנת 2017, אנשים עם הכנסה נמוכה נוטים יותר להרגיש כאילו שהם לא יכולים לשנות שום דבר או להשפיע על המצב הקיים, לכן הם לא מציבים לעצמם מטרות וכמובן לא מנסים להשיג אותן.
זכרו כי הרגשות היומיומיים שלכם משפיעות על האופן שבו אתם מתכננים את חייכם – כאשר אתם עצובים, אתם עלולים לרצות פחות בהווה מאשר לשאוף ליותר בעתיד. כתוצאה מכך, אתם עלולים להפסיד רווחים פוטנציאליים בטווח הרחוק. חשוב לדעת ולהבין כי כאשר אנחנו שמחים ומחפשים עניין בחיים שלנו, הרבה יותר קל לחשוב על העתיד, לתכנן תוכניות רבות וגם לרקום להן עור וגידים כדי ליישם אותן, רק זכרו להימנע מטעויות בעת הצבת מטרות בחיים.

6. אתם מרגישים שאתם לא מצליחים לפרוץ את תקרת השכר שלכם

רובנו לפעמים מרגישים כאנשים אשר תקועים באותה רמה של הכנסה – אנחנו יכולים לשנות את הקריירה שלנו או לעבוד קשה יותר, אבל זה לא משפיע על השכר שלנו בשום צורה שהיא – זה נדמה כאילו יש "תקרה" שאי אפשר לפרוץ אותה. ברוב המקרים, אנשים שכאלה מתרגלים למצב הכלכלי הנוכחי שלהם ומצליחים לחיות על סמך התקציב החודשי שלהם ואף עלולים להרגיש אי נוחות אם השכר נהיה לפתע גבוה יותר, וכתוצאה מכך, תחושות הנחיתות והאשמה לא נעלמות.
לדוגמה, אם אדם מקבל בונוס יפה בעבודה שלו, ברוב המקרים הוא יבזבז את הכסף שקיבל תוך שבוע ימים בלי לשים לב לכך. ההרגל לחיות עם אותה רמת הכנסה מוביל להחמצת הזדמנויות שיכולות להוביל למצב כלכלי טוב הרבה יותר. לכן כדאי לחשוב אחרת על הזדמנויות כלכליות שנקרות בדרככם ולהכיר גם את הטיפים החשובים שיעזרו לכם לשפר את מצבכם הכלכלי.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.