print header

חריקת שיניים - מהי התופעה, למה היא גורמת ו-8 שיטות טבעיות למניעתה

שמירה על שיניים בריאות, חזקות ויציבות היא מטרה חיובית שיש לכולנו – הרי אף אחד לא ממש רוצה להגיע לטיפול נוסף אצל רופא השיניים מעבר לבדיקה השנתית הרגילה. אך אפילו אם אתם דואגים לשמור על השיניים שלכם בכל דרך: מצחצחים אותן תדירות ושוטפים עם מי פה, מנקים אותן עם חוט דנטלי ודואגים לא לאכול יותר מדי מאכלים שמזיקים להן, אם בסופו של דבר אתם לוקים בחריקת השיניים - אתם עלולים לסבול מבעיות קשות חרף כל מאמציכם. אז מהי בעצם התופעה הפיזיולוגית הזאת, למה היא מסכנת את השיניים וכיצד ניתן למנוע אותה בדרכים קלות וטבעיות? כל זאת בכתבה הבאה.

חריקת שיניים: שיניים של אשה
 

מהי חריקת שיניים, למה היא גורמת וממה היא נגרמת

חריקת שיניים, תופעה שבלועזית ידועה גם בשם "ברוקסיזם", היא פעולה בלתי רצונית הקוראת לעיתים תכופות, ובה השיניים מן הלסת התחתונה והעליונה מתהדקות זאת בזאת ויוצרות תנועת חריקה, שבעקבותיה גם מגיעה שחיקה מתמשכת של השן. חריקת שיניים מתרחשת אצל רבים תוך כדי שינה - ואז הם לא יידעו ממנה עד שיעירו להם על זה - אך יותר מכך יש כאלו שהפעולה מתרחשת בפיהם אפילו תוך כדי ערות מלאה. כך או כך, התופעה הזאת עלולה לגרום לשלל תסמינים בלתי נעימים כלל כגון: פגיעה מוגברת בשן, שברים בשיניים, רגישות יתר שלהן, דלקות בפה, תחושת שריפה בלשון, כאבים במפרק הלסת ועוד ועוד.

מדוע כל זה קורה, אתם שואלים? האמת היא שאין לכך תשובה חד משמעית. המדע והרפואה מתייחסים לחריקת שיניים כפעולה פאראפונקציונאלית, כלומר כזאת שנובעת משימוש מוגבר ובלתי נכון באחד מחלקי הגוף, ללא הכרח פיזיולוגי ברור. רבים מהחוקרים בתחום טוענים כי גורמים מרכזיים לתופעה הם נפשיים בעיקרם, ומפנים את האשמה כלפי אורח חיים לחוץ במיוחד ותחושת מתח נפשי הקיימת אצל רבים מחורקי השיניים. מעבר לכך, הערכות נוספות מדברות על כך שגורמים גנטיים משפיעים על הופעתה של התופעה, וכן גם פגם בסגירתו המלאה של הפה, המתקיים אצל אנשים מסוימים.

חריקת שיניים: אדם מחזיק את לסתו ומבט כואב בעיניו

8 טיפולים טבעיים להפחתת ומניעת חריקת השיניים

תופעת חריקת השיניים לא תמיד זוכה לטיפול על ידי אלו הלוקים בה – עד הרגע שבו הם מתחילים להרגיש את תסמיניה הבלתי נעימים. אם אתם סובלים ממנה, אנו ממליצים בחום שתקדימו תרופה למכה, ותצמצמו את הפגיעה או תמנעו אותה לחלוטין באמצעות שימוש במספר שיטות טבעיות, המסייעות בהורדת הלחץ והפגת המתח שבגינם עלולות להיגרם חריקות השיניים וגם מטפלות במניעים הפיזיולוגיים שיכולים לעורר את התופעה.

1. רטייה חמה

הכנת רטייה חמה יכולה להיות שיטה טבעית מצוינת על מנת להפסיק את חריקת השיניים. במסגרת הפתרון הזה, יש להצמיד רטייה חמה ולחה אל הלסת התחתונה, דבר שיעזור להרגיע את אזור הלסת ואת שרירי הפה, ובכך יוריד את הסיכוי שחריקת השיניים תמשך:

 • טבלו מטלית רחצה קטנה במים חמים ולאחר מכן סחטו ממנה את המים לחלוטין, עד שתיוותר לחה בלבד.
 • החזיקו את מטלית הרחצה הלחה מסביב לאזור הלסת במשך מספר דקות.
 • עשו זאת לפחות פעמיים ביום על מנת להקל על שרירי הלסת שלכם ולהרגיעם, כמו גם כדי להפסיק את החריקה בשיניים.
 • בנוסף לשימוש בשיטה זו, מומלץ גם לעשות אמבטיות חמות לפני השינה על מנת לספק שלווה זמנית לשרירי הלסת המתוחים.

2. עיסוי עם שמן לבנדר

בשמן הלבנדר ישנם רכיבים ביואקטיביים, דבר שמעניק לו השפעה משככת ומרגיעה על מערכת העצבים שלנו. לכן עיסוי באמצעות השמן הזה באזור הצוואר והלסת יכול להוות תרופה טבעית נהדרת ונעימה המסוגלת להביא להפסקת חיכוך השיניים, כמו גם לסייע לרגיעת הגוף ולשנת לילה טובה יותר.

 • ערבבו 3-4 טיפות של תמצית שמן לבנדר עם כפית של שמן זית או שמן שקדים.
 • השתמשו בתערובת שנוצרה לעיסוי קל וקצר של אזור הלסת שלכם, או עיסוי האזור בצוואר שקרוב ביותר ללסת.
 • בצעו את העיסוי לפחות פעמיים ביום; בפעם האשונה במהלך שעות היום והשנייה ממש לפני שאתם נכנסים למיטה לישון.
חריקת שיניים: שמן לבנדר
 

3. תמצית שמן ולריאן

הוולריאן הרפואי הוא צמח רב שנתי יפה תואר, בעל פרחים ורודים ולבנים הפורחים בחודשי הקיץ החמים וריחם מתוק ונעים. לשורש הצמח הזה יש שלל יתרונות בריאותיים מובהקים, במיוחד בכל הקשור בהרגעת השרירים והורדת הלחץ, ולכן תמצית השמן המופקת ממנו תסייע לכם ליהנות משינה טובה ועמוקה יותר – וככל שאיכות השינה עולה, כך יורדים הסיכויים לחריקת שיניים.

 • ערבבו כמה טיפות של תמצית שמן ולריאן עם כפית אחת של שמן זית ועסו את התערובת בעדינות על אזור הלסת או על אזור הצוואר הקרוב ביותר ללסת.
 • להשגת התוצאות הטובות ביותר מומלץ לשתות גם תה מחליטת ולריאן, שיסב לכם תחושת רוגע נוספת.

4. חלב כורכום

גם חלב כורכום יכול להוות תרופה טבעית יעילה עד מאוד להפסקת חריקת השיניים, מכיוון שמשקה שכזה עשיר בטריפטופנים – אחת מחומצות האמינו הנפוצות בטבע, שעוזרת בהרגעת אזור הלסת ומאפשרת ליהנות משנת לילה בטוחה וטובה יותר. מעבר לכך, תכולת הסידן בחלב מסייעת בשמירה על בריאות השן, והכורכום המוסף לו מחזק את היתרונות הבריאותיים של החלב ומסייע בשיכוך כאבים שונים.

 • חממו כוס אחת של חלב.
 • כאשר החלב מתחיל לרתוח, הוסיפו כפית אחת של אבקת כורכום.
 • ערבבו את החלב והאבקה באיטיות עד שתתקבל תערובת בצבע חרדל עשיר.
 • הורידו את חלב הכורכום מן האש והוסיפו לו 1 כף סוכר.
 • שתו את חלב הכורכום על בסיס יומיומי, כ-30 דקות לפני שאתם הולכים לישון, על מנת להפסיק באופן טבעי את חריקת השיניים.
חריקת שיניים: חלב כורכום

5. אימון לסת

דרך נוספת שעשויה להיות יעילה להפסקת חריקת השיניים היא ביצועם של מספר תרגילים המיועדים לחיזוק שרירי הלסת. על מנת לקבל המלצות לתרגילים שכאלו, המכוונים ומתאימים בדיוק עבורכם, תוכלו להתייעץ ברופא השיניים או הכירופרקט שלכם, אבל ישנם גם כמה כאלו שאתם יכולים להתחיל לעשות בעצמכם כבר כעת. אם תבצעו אותם כ-3-6 פעמים ביום תסייעו להרגעת הלסת, לחיזוקה, ואולי אף להפסקת החריקה.

 • הניחו את האגודל שלכם מתחת לסנטר; פתחו וסגרו את הפה תדירות כשהאצבע נותרת במקומה.
 • הניחו את האגודל ואת האצבע המורה על קדמת הסנטר שלכם ומשכו בעדינות את הלסת שלכם כאשר ידכם מופנית קדימה.
 • הרימו את לשונכם אל החלק העליון של פיכם, ואז פתחו וסגרו את הפה לסירוגין.
 • הכניסו אצבע אחת אל תוך פיכם והרפו את הלסת שלכם.

6. תה קמומיל

שתיית תה קמומיל לפני שאתם נכנסים למיטה יכולה לעזור לגופכם לשחרר מתחים ולחץ ולנסוך בכם תחושת רגיעה. כפי שכבר ודאי הבנתם, הרגשה משוחררת ונקייה מלחצים עוזרת רבות במניעת חריקת שיניים, ובעזרת התה הזה, שדואג גם להרגיע את שרירי הפנים, ניתן להגיע אליה. אם תרצו, תוכלו להכין את התה הבא, שיספק לכם רגיעה מושלמת:

 • ערבבו 2 כפיות של פרחי קמומיל מיובשים בספל עם מים רותחים.
 • השרו למשך כ-5 דקות.
 • הוסיפו מעט מיץ לימון ודבש וערבבו.
 • שתו את תה הקמומיל כשעה-שעתיים לפני שאתם נכנסים למיטה לישון.  
חריקת שיניים: פרחי קמומיל מיובשים

7. נטילת תוספי תזונה המכילים סידן ומגנזיום

גם סידן וגם מגנזיום הם חומרים הנדרשים לגוף על מנת להבטיח תפקוד תקין של השרירים ומערכת עצבית בריאה ומתפקדת, כשפרט לכך הסידן והמינרלים השונים בגוף גם שומרים על חוזקן ויציבותן של השיניים. כאשר הגוף סובל ממחסור בסידן או במגנזיום עלולות להתפתח בעיות שונות כגון עוויתות, התכווצויות, מתיחות וכמובן גם חריקת שיניים – לכן כדאי לכם לנסות ולנטול תוספי תזונה ואבקות סידן ומגנזיום על פי ההנחיות הבאות:

 • טלו אבקות סידן ומגנזיום על בסיס יומיומי ביחס של 1:2 - התחילו עם 600 מיליגרם סידן ו-300 מ"ג מגנזיום. לאט ובהדרגתיות העלו את הכמות עד ל-1,000 מיליגרם סידן ו-600 מיליגרם מגנזיום.
 • מוססו את התוספים יחדיו בתוך כוס עם מיץ תפוזים טבעי או כל מיץ אחר בעל חומציות, ושתו את התערובת מדי יום למשך כחודשיים.

8. צריכת ויטמין C

בדומה לסידן ולמגנזיום, גם ויטמין C הוא חיוני עבור התפקוד הנכון והמתאים של הגוף. לוויטמין זה תפקיד משמעותי בייצור המוליך העצבי דופמין, האחראי על ויסות מצב הרוח, וכן משמש הוויטמין כחומר התורם לפעולתה התקינה של בלוטת יותרת הכליה, המשפיעה על תגובתנו ללחץ. בנוסף לכל תפקידיו אלו, ויטמין C משחק תפקיד חשוב בשליטה על תזוזתם של השרירים העדינים בגוף – כמו למשל שרירי הפה. לאור כל אלו, ניתן לומר שצריכה מוגברת ממנו יכולה לסייע לכם להיפטר מחריקת שיניים בדרך טבעית, מכיוון שהיא מצמצמת את רמות החרדה, משפרת את מצב הרוח ומסייעת לשליטה רצונית בשרירים. מאכלים שעשירים בוויטמין C ומומלץ לכם לצרוך מהם הם בין היתר: פירות הדר, פלפלים אדומים וירוקים, תותים, ברוקולי, קייל, קיווי, גויאבה, פירות יער ועוד.

מקור תמונה: Marco Verch

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.