print header

הפסיכולוגיה מאחורי שקרים אצל ילדים

כל הורה חושש מהיום שבו ילדיו ישקרו לו או יסלפו את האמת ולא יהיה כנים עמו. השקרים הללו עלולים לגרום למשבר באמון שקשה מאוד לתקן, והורים רבים מתקשים להתמודד עם המעשה הזה של ילדיהם. עם זאת, כפי שנמצא במספר מחקרים שנערכו בנושא, מתברר ששקרים יכולים להעיד על תופעות חיוביות שמתרחשות אצל ילדיכם וגורמות להם להתפתח כראוי. המשיכו לקרוא וגלו כיצד חצאי אמיתות או שקרים שילדיכם מספרים יכולים להיות טובים עבורם וגם עבורכם, וכיצד התהליך תורם להתפתחות חברתית תקינה שלהם.
 
ילד שכוב על הבטן ונשען על ידיו
 

מדוע ילדים משקרים?

תחילה חשוב להכיר בכך שזה טבעי לחוש ברגש שלילי כאשר ילדיכם אינם כנים עמכם, שכן אף הורה לא רוצה לשמוע שקרים יוצאים מפיהם של ילדיו, בייחוד כאשר הם מופנים כלפיו. שנית, חשוב שתבינו שהעובדה שילדיכם לא תמיד אומרים את האמת לכם או לסביבתם היא טבעית, ואין לתלות בה משמעות יתרה כאשר זה נעשה בגדר הסביר.
 
התהליך של אמירת שקרים מתחיל לרוב בגילאים צעירים מאוד – בין שנתיים וחצי לשלוש שנים, מה שמצביע על האופי הטבעי שלהם. ד"ר קאנג לי, פסיכולוג התפתחותי מאוניברסיטת טורונטו אשר חקר שקרים של ילדים במשך 20 השנים האחרונות, אומר: "בדרך כלל זה נעשה על מנת לחפות על כך שהם עשו משהו לא בסדר, אולם חשוב להבין את המנגנונים שעומדים מאחורי שקרים כדי להבין עד כמה הם חשובים". 
ילדה משלבת ידיים במבוכה ומביטה  מטה
 

הפסיכולוגיה מאחורי השקרים

כאשר ילדים משקרים, צריכים להיכנס לפעולה מספר הליכים מתקדמים במוחם הכוללים זיכרון, שליטה על דחפים ומנגנון תכנון. זאת, כיוון שילדים שאינם נוהגים בכנות מתעלמים מהמציאות, ובונים אחת משלהם אשר שונה לחלוטין מזו האמתית. אלו הם הליכים פסיכולוגיים מתקדמים בקרב ילדים צעירים, אשר מעידים על התפתחות טובה ועל היכולת של מוחם לבצע מספר פעולות מורכבות במקביל. אם כך, ניתן להגיד ששקרים מעידים על התפתחות תקינה ובריאה של ילדיכם, ועל כך שהם מחפשים אסטרטגיות הישרדות ודרכים להתקדם קדימה – שני הליכים חיוניים מאוד לעתידם. 
 
מלבד זאת, כאשר ילדיכם אינם כנים, הם חוקרים את הגבולות שלהם ואת הדרך בה הם יכולים ליצור קשרים עם העולם. זהו סימן לכך שמוחם ממשיך להתפתח, וכאשר לא מדובר במקרים חמורים, לא צריך להיבהל כאשר ילדיכם משקרים לכם מפעם לפעם. עודדו אותם לספר את האמת ולהיות אנשים כנים, אך אל תגרמו להם להרגיש שהם ילדים רעים כאשר אתם תופסים אותם בעת שקר. עליכם לזכור שאין זה סימן לפיתוח אופי עברייני ובעייתי, אלא הוכחה לפיתוח של יכולות פסיכולוגיות חיוניות.
ילדה מציצה מעבר לכתפה

ממצאי מחקר בנושא שקרים בקרב ילדים

בשנת 2002 בוצע מחקר על ידי קאנג שמטרתו הייתה לבדוק באיזו תדירות ילדים משקרים. במהלך הניסוי הכניסו ילדים בגילאים 3-7 לחדר, שמו מאחורי גבם תיבת נגינה וביקשו להם לא להציץ עליה. לאחר מכן יצאו החוקרים מהחדר, וצפו בפעילות של הילדים דרך מראה  דו צדדית. הם הבחינו בכך שהיו ילדים שלא עמדו בפיתוי והציצו מאחורי גבם, ולעומתם גם כאלו שלא נכנעו לו.
 
בתום הניסוי, כל הילדים נשאלו האם הם הציצו מאחורי גבם. מחצית מהילדים בני ה-3 התוודו על כך שהציצו מאחוריהם, ולעומתם 75% מהילדים הבוגרים יותר (בני 4-7 שנים) שיקרו וציינו שלא הציצו למרות שלא כך היה הדבר. התוצאות מעידות על האופי הנפוץ של שקרים בקרב ילדים בגילאים הללו, ועל כך שרובם לא כנים תמיד. זה רק ממחיש עד כמה אמירת שקרים מוטבעת בנו מבחינה ביולוגית ופסיכולוגית, ומתבטאת כבר בגילאים צעירים בהם אנו מתחילים לפתח יכולות וורבליות. 
ילד שלוב ידיים מחייך למצלמה
תאוריית התודעה
אם כך, ידוע שילדים משקרים כתוצאה מהליכים התפתחותיים חשובים, אך מלבד הסיבה הביולוגית-פסיכולוגית, מה גורם להם לשקר? אחת הסברות למניע מאחוריי שקרים של ילדים נקראת "תיאוריית התודעה", והיא לוקחת בחשבון את עצם העובדה שלאנשים יש רגשות ומחשבות שונים שמשפיעים על תודעתם.
 
אם למשל ילדכם בן ה-7 לוקח את העוגייה האחרונה מהצנצנת, הוא יודע זאת אך אתם לא. לכן, הוא ינסה לשקר אם הוא יישאל על העוגייה משום שהוא יודע שאתם לא בטוחים לחלוטין שהוא לקח אותה, וכך הוא יוכל להתחמק מהתוצאות. ילדים לא עושים זאת מכוונה זדונית אלא מכיוון שקשה להם לשלוט בדחפים מסוימים, וכאשר הם עושים דבר מה שהם לא היו אמורים לעשות, הם ינסו לשקר כדי להימנע מההשלכות. ככל שהם מתבגרים, הם למדים יותר על העולם וכיצד לשלוט בדחפים שלהם, ולכן ימעטו לבצע דברים אסורים בגינם יצטרכו לשקר. 
תמונה של אב שאוחזת בידה של בתו הקטנה

אם כן, האם צריך להתעלם משקרים של ילדים? התשובה היא כמובן "לא". על מנת שילדים יתבגרו ויבינו אילו גבולות יש בחיים, חשוב שמישהו יסביר להם עליהם וילמד אותם מהי הדרך הנכונה לפעול. כאשר אתם מגלים שילדיכם שיקרו לכם לגבי דבר מה, דברו עמם על כך ולמדו אותם מה מותר ומה אסור, אך אל תשכחו שמדובר גם בשלב חיוני בהתפתחותם. הנחילו לילדיכם ערכים חיוניים ושמרו על קור רוח לנוכח השקרים שלהם, ועם הזמן הם ילמדו כיצד לנהוג בעולם כאנשים בוגרים ועצמאיים שדוברים אמת.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.