print header

מאכלים המשפיעים על פעילות בלוטת התריס

בלוטת התריס שייכת למערכת ההורמונלית בגוף ואחראית, בין השאר, לקצב חילוף החומרים. הבעיות הנפוצות ביותר של בלוטת התריס הן תת פעילות ויתר פעילות של הבלוטה, יחד עם מחלות נוספות (האשימוטו וגרייבס) שמשפיעות גם הן על הפעילות התקינה של הבלוטה.

הפרעות בבלוטת התריס קיימות אצל 10%-15% מהנשים ואצל 2%-3% מהגברים. טיפול בפעילות הבלוטה מערב תרופות שונות, אך חשוב להקפיד על תזונה שתשתלב עם ההליך הטיפולי. במידה ואתם או בני משפחתכם סובלים מבעיות בפעילות של בלוטת התריס, אלה הם 10 דברים שהכי חשוב לכם לדעת.

מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
ted-ed
 
1. יש לבשל מאכלים גויטרוגנים
 
חומרים גויטרוגניים הם תרכובות טבעיות המצויות במזונות שונים הגורמים להתנפחות בלוטת התריס. המאכלים המכילים את החומרים האלה מפריעים ליצירת הורמון התירוקסין. חומרים גויטרוגנים נמצאים בגרעיני חרדל, חזרת, לפת, כרוב, צנון, ברוקולי וקייל.
 
אם אתם סובלים מתת-פעילות של הבלוטה עליכם להיזהר מצריכת יתר של מזונות גויטרוגנים לא מעובדים (נאים). את האנזימים הנמצאים במזונות הללו, שאחראים לחומרים הפעילים, ניתן לנטרל בתהליך של בישול, טיגון או אידוי. אם אתם סובלים מפעילות יתר, עליכם להתייעץ עם תזונאי או רופא לגבי שינוי התפריט שלכם לצריכה גבוהה יותר של מזונות גוייטרוגנים.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
 
 
2. שמן קוקוס – תרופת פלא?
 
שמן קוקוס מוכר כתרופת פלא למחלות בבלוטת התריס, אך זה לא נכון. שמן הקוקוס אינו פותר בעיות בבלוטת התריס, אך הוא נמצא ככזה שאינו משפיע על פעילות הבלוטה, ויכול לשמש תחליף בטוח לשמנים מסוגים אחרים.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
Hafiz Issadeen
 
3. מסויה כדאי להימנע
 
צמח הסויה הוא חומר גויטרוגני ובנוסף הוא גם מעכב ספיגה של הורמוני התריס, ובעייתי במיוחד עבור בעלי תת-פעילות של בלוטת התריס. לא כדאי לצרוך סויה יתר על המידה, ובמיוחד מאכלי סויה מעובדים ובעלי רמה גבוהה של פיטו-אסטרוגנים, כמו שייקים, אבקות, חלב סויה, חטיפים ותוספי תזונה. אם אתם בכל זאת מעדיפים לצרוך סויה, כדאי לעשות זאת רק בצורת טמפה (Tempeh), וגם זה בכמויות קטנות ולא בתור מקור עיקרי לחלבון. לבעלי פעילות יתר של הבלוטה מומלץ להיוועץ ברופא או תזונאי בנוגע לדרך הבריאה לשילוב סויה בתפריט היומי שלהם.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
 
 
4. קפה הוא בעייתי
 
אמנם לקפה אין השפעה על בלוטת התריס, אך הוא יכול לפגוע בספיגת התרופות וביעילות שלהן. לכן מומלץ שלא לשתות קפה במשך שעה אחרי שלקחתם תרופה או תחליף הורמונלי. במידה ואתם מרגישים כי אתם חייבים לשתות קפה בסמוך ללקיחת התרופה, היוועצו עם הרופא שלכם. ישנם סוגי תרופות נוזליות או בצורת קפסולה שפעולתן אינה נפגעת מצריכת קפה.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
 
 
5. כדאי להיזהר גם מתוספי סידן וברזל
 
גם כאן ישנה בעייתיות עם צריכה לאחר נטילת התרופות, ולא עם המזונות עצמם (אלא אם במזונות קיימים חומרים אחרים שמפריעים לפעילות הבלוטה). תוספי תזונה או מאכלים העשירים בסידן ובברזל עלולים לפגוע בספיגת התרופה בגוף. מומלץ לחכות שלוש או ארבע שעות בין נטילת התרופה לצריכת התוספים.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
 
 
6. מאכלים עם יוד
 
למינרל יוד תפקיד חשוב באיזון ההורמונאלי של חילוף החומרים בגוף. מרבית מהיוד שאנו צורכים מגיע לבלוטת התריס ומשמש לייצור הורמונים. הגוף שלנו צריך יוד בשביל פעילות תקינה, אך כמות גדולה מדי תגרום כמובן לפעילות יתר. בישראל צריכת היוד אינה מהגבוהות בעולם, ולכן כדאי לשלב מאכלים עם יוד בתפריט שלנו, כמובן שאין צורך להגזים ולעשות זאת במתינות. דוגמאות למאכלים עשירים ביוד הם – אצות, דגים ופירות ים.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
えむかとー
 
7. מגלוטן כדאי להימנע
 
אנשים עם צליאק או עם רגישות לגלוטן או חיטה בדרך כלל לא סובלים מפעילות חריגה של בלוטת התריס. הסיבה לכך היא שדיאטה ללא גלוטן מסלקת נוגדנים ויוצרת הפוגה במחלות הקשורות לבלוטת התריס. לכן ההמלצה היא לנסות להפחית, או שלא לאכול בכלל, מאכלים עם גלוטן, גם למי שאין לו רגישות מיוחדת, מכיוון שזה עשוי לסייע לפעילות הבלוטה.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
 
 
8. מאכלים עתירי סיבים
 
חולים במחלות הקשורות לבלוטת התריס סובלים בדרך כלל מעצירות ומעודף משקל, לכן שילוב של מאכלים עתירי סיבים יכול לסייע. ירקות (אבוקדו, שעועית, גזר, חומוס, חציל, תפוח אדמה, דלעת, אפונים, פלפל, ובטטה), פירות (תפוח, בננה, פירות יער, קיווי, תפוז, אגס, שזיף ופירות יבשים), פטריות, סובין ואגוזים הם מאכלים עתירי סיבים, שאינם גויטרגניים ויכולים לסייע.
 
כדאי לדעת שצריכה גדולה מאוד של מאכלים עתירי סיבים יכולה להשפיע על ספיגת התרופות, לכן מומלץ לבדוק פעם בחודשיים-שלושה אם יש צורך בשינוי המינונים.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
 
 
9. ארוחות קטנות מול ארוחות גדולות
 
אנשים המעוניינים להעלות את קצב חילוף החומרים בגוף נוטים לאכול לאורך היום ארוחות קטנות כדי לאפשר למערכת העיכול לעבוד יותר זמן, עם אותה כמות שהם היו אוכלים בכל מקרה ב-2-3 ארוחות. אולי זה נכון עבור אנשים מסוימים, אך לבעלי פעילות חריגה של בלוטת התריס זה לא מומלץ בכלל, גם לא למי שמנסה לרדת במשקל. לבעלי פעילות חריגה כדי דווקא ליצור מרווחים כמה שיותר גדולים בין הארוחות. זה מסייע לאיזון רמת האינסולין והלפטין בגוף, שאחראים על ויסות התיאבון.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס
 
 
10. למים יש תפקיד חשוב
 
שתיית מים היא אחד הכלים החזקים ביותר שמשמשים חולים במחלות שקשורות לבלוטת התריס. מים מסייעים לקצב חילוף החומרים, מורידים תיאבון, משפרים את תהליכי העיכול ונלחמים בעצירות. על מירב הבעיות שלהן גורמת הפעילות החריגה של בלוטת התריס ניתן להקל בעזרת שתייה מספקת של מים לכל אורך היום.
 
מאכלים המשפיעים על בלוטת התריס

 

מאמר זה אינו מחליף ייעוץ רפואי. אם אתם חוששים שמא אתם עלולים לפגוע בדרך כלשהי בפעילות של בלוטת התריס שלכם, פנו לרופא לבדיקה מעמיקה.
 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.