print header

למה גברים ונשים בוגדים?


כ-55% מהנשים ו-60% מהגברים יבגדו בשלב כלשהו במהלך נישואיהם. זו תמונת המצב. האם זה נובע משעמום? מצורך לחזק את האגו או ממשהו עמוק יותר? האם הסיבות הופכות את זה ללגיטימי? ומה הקשר של זה לציפוריםבגידה?

במשך שנים, נהוג היה לחשוב שגברים הם הבוגדים היחידים, אבל הזמנים השתנו ואיתם גם הפער המגדרי שמתייחס לבגידות. "אומנם נשים נוטות לשמור את זה לעצמן" אומרת הפסיכולוגית הקלינית ננסי או'ריילי, "אבל ממצאים מראים שהן כבר מדביקות את הפער".

הטכנולוגיה מקלה על העניין, וכשם שהיא שוברת מחסומים גיאוגרפיים, כך היא מערערת את גבולות המונוגמיה. זמינות ומיידיות אמצעי התקשורת, חדרי הצ'אט הפרטיים ואתרי האינטרנט הדיסקרטיים, מספקים לגברים ונשים כאחד את ההזדמנות לבגוד. יחד עם זאת, כל הטכנולוגיה בעולם לא יכולה לגרום לאדם לעשות דבר שהוא לא רוצה. בסופו של דבר, או יותר נכון, בתחילתו של דבר, זו בחירה. לפניכם 10 סיבות עיקריות לשאלה - מדוע גברים ונשים בוגדים. כמה מהן עשויות להפתיע אתכם... 
 

סיבה 1: היא לא מה שהיא הייתה פעם
הגבר הטיפוסי לא יכול לעמוד בפיתוי של "פרי" בשל יותר, במיוחד אם האישה שלו כבר לא עסיסית בעיניו.

"אם האישה הפכה לעצלנית, עלתה במשקל או פשוט לא מטפחת את עצמה יותר, הגבר יתחיל להסתכל על נשים אחרות" אומר יועץ הזוגיות המפורסם, סטיב סטנגאטי. "נשים שחזיקות גברים קשורים ברצועה קצרה, צריכות להביט היטב במראה" הוא אומר ומיד מוסיף שהדבר נכון גם לגברים. לטענתו, גבר יכול להיות מוזנח ושמן ועדיין לצפות מאשתו להיות מושלמת. "זה המוסר הכפול הטיפוסי" הוא מסביר וממליץ לגברים שחשים כך, לנסות ולהצית מחדש את הניצוץ שבמערכת היחסים. "תן לה להרגיש יפה" הוא אומר "גם אם אתה משקר. תגיד לה שהיא יפה ואתה מעריך את זה. זה יגרום לה להרגיש סקסית והיא תרצה לעשות אותך מאושר".

סיבה 2: הוא רואה אותי כמובן מאליו
מה התירוץ הנפוץ ביותר שד"ר ננסי שומעת מנשים? הן מרגישות שהגבר לוקח אותן כמובן מאליו. הן מרגישות שהגבר מדבר איתן על הילדים, על חשבונות ועל תיקונים בבית, אבל לא מנהל איתן שיחה רצינית באמת.

"אישה נוטה לתרגם חוסר אינטימיות רגשית כחוסר סיפוק ממערכת היחסים" אומרת טרי אורבוך, יועצת לענייני משפחה ונישואין. לטענתה, כשאישה לא מרוצה או מאוכזבת ממערכת היחסים שלה, לא רק שהיא מתפתה לחפש במקום אחר, אלא שכל דבר מסביבה נראה לה פתאום כהזדמנות הולמת. עבור אישה שמרגישה שהגבר שלה לא רואה אותה, די במעט תשומת לב כדי לגרום לה להתפתות.

סיבה 3: אף אחד לא אוהב נודניקים
מומחים טוענים ששום דבר לא יניע גבר נשוי לזרועותיה של אישה אחרת מהר יותר מאשתו הנודניקית.

"היא כמו יתוש" אומר סנטגאטי. "הגבר לא רוצה לקיים איתה יחסי מין אלא רוצה למחוץ אותה, ולרוץ לעשות סקס לוהט עם אישה ש'מבינה' אותו יותר".

סיבה 4: חיים מקבילים
פעם בני הזוג היו שותפים לאותו מסלול חיים, אבל הזמנים השתנו ותחומי העניין התפצלו.

כשבני זוג מתחילים לעשות דברים בנפרד, מגלים תחומי עניין אחרים ולא חולקים אורח חיים משותף, יחסי הכוחות מתערערים. כל אחד מהם עשוי לפגוש פתאום אנשים אחרים בעלי אותם תחומי עניין שימלאו אותם במקומות החסרים.

סיבה 5: שבירת שגרה
לעיתים קרובות, גברים נשואים לא מצליחים להסביר מדוע, הם פשוט מרגישים צורך לשבור שיגרה. זה חזרה לאינסטינקט פרימטיבי של הצייד, רק שהפעם הם צדים נשים.

"אולי הוא התחתן צעיר מדיי" אומר סנטגאטי "או שהוא מרגיש שלא הספיק הרבה בחייו".
לטענתו, נשים חכמות עשויות לזהות התנהגות כזו בשלב מוקדם של היחסים, למשל איך הגבר מתנהג בחדר מלא נשים יפייפות. "אם את לא יכולה לרסן אותו כשהרומנטיקה רק התחילה" הוא אומר, "לעולם לא תצליחי לשלוט בו". עבור זוגות ותיקים, הפיתוי גדול עוד יותר ולא צריך הרבה כדי לעורר אדם מהשיממון בו הוא נמצא. זו הסיבה מדוע הרבה יועצי זוגיות ממליצים לנהל יחסים המבוססים על מידה כלשהי של מסתורין וריגוש, כאלה שישמרו על עניין בין בני הזוג ולא יתעורר צורך לשבור שגרה.

סיבה 6: תשוקה נכשלה
אפילו נישואים מאושרים (ילדים שמחים, מצב כלכלי יציב ובריאות מצוינת) יכולים לגרום לחוסר שביעות רצון.

"למרות שהאישה בטוחה ומעריכה את הגבר שאיתה, היא משועממת וצריכה קצת התרגשות" אומרת ד"ר ננסי. "כשהרומנטיקה מתפוגגת, נדמה שהגבר שלצידך הוא לא האיש שהתאהבת בו, אלא אוסף של הרגלים שעולה לך על העצבים". לטענתה, הרבה מאוד נשים מתחתנות עם גברים שהן מקוות שישתנו עם הזמן, ופתאום מגיעות להבנה שזה פשוט לא יקרה. "מצב זה עשוי להוביל לבגידה" אומרת סטפני אלכסנדר, מומחית להיכרויות באינטרנט. "רומן מזדמן יכול להוסיף קצת התלהבות לחיים. זה משהו חדש, שונה ומרגש" היא מוסיפה, "כשנסיך החלומות של אישה הופך פתאום לצפרדע. לעתים קרובות, נשים יצאו לחפש נסיך חדש".

סיבה 7: ביולוגיה
נשים יכולות ללגלג על תיאוריה זו, אבל הדחף הגברי להיכנס למכנסיים של מישהי אחרת עשוי להיות בגנים שלהם.

"זה הטבע הביולוגי שלנו" אומר סנטגאטי, "לרצות להיות עם נשים רבות ככל האפשר".  המדע מגבה את התיאוריה הזו; מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת PNAS של האקדמיה הלאומית למדעים, העלה כי גברים בעלי גן מסויים נוטים להתחייב פחות למערכת הזוגית, מה שפותח דלת לבגידה. אך סנטגאטי מציע הסבר פשוט יותר. "ברגע שראינו אישה עירומה מספר פעמים, זה הופך לעניין שבשגרה ואנחנו רוצים לחוות משהו שונה. הסיבה היחידה שאנחנו מונוגמיים נובעת מהעובדה שאנחנו מבינים כי אהבה וידידות חשובים כדי להכניס את האישה למיטה".

סיבה 8 - האגו צריך דחיפה
אישה יכולה להיות בקשר נפלא ואוהב עם גבר, ועדיין להזדקק לאישור נוסף, לדעת שיש לה את זה.

"מאיזושהי סיבה" אומרת אורבוך "נדמה כי הפרטנר המעריך לא מספיק לה". הטיעון של אגו תקף גם כלפי המין הגברי.

סיבה 9: זה רק סקס
עבור רוב הגברים, סקס ואהבה הם דברים שונים.

"גברים אומרים לעצמם: אני אוהב את אשתי אבל אני רצה לקיים יחסי מין עם נשים אחרות" אומר סנטגאטי. זה רציונל שמאפשר לגברים להרגיש נטולי אשמה בקשר לבגידה. ואם יש אשמה, זה לא בגלל האקט המיני אלא בגלל ההשלכות האפשריות. השאלה - מה יקרה אם האישה תגלה? היא זו שגורמת לנקיפות מצפון.

סיבה 10: נקמה
כשאחד מבני הזוג מגלה על הבגידה של השני, בהרבה מהמקרים הוא ירצה לנקום, ואין נקמה מתאימה יותר מאשר בגידה.

 

ציפור אהבה

מסתבר שבגידות הן לא בלעדיות רק לבני האדם. בחינת הרגלי החיזור של חברינו בעלי הכנף, מלמדת שהתופעה נפוצה גם אצלם, ובאופן מפתיע אנו יכולים להסיק מזה דבר או שניים גם על עצמינו.

בניסיון להבין מה גורם לציפורים לבגוד, אקולוגים אבולציוניים מאוניברסיטת צפון קרוליינה וקולומביה בחנו יותר מ-400 מחקרים שעוסקים בנטיות החיזור של יותר מ-200 מיני ציפורים מכל רחבי העולם. ממצאי המחקר שפורסמו לאחרונה בכתב העת המדעי PLoS One מראים כי ציפורים נוטות לחפש שותפים חדשים כשתנאי האקלים משתנים או הופכים לבלתי צפויים. למה? חוקרים גילו כי ציפורים, ללא קשר אם הם זכרים או נקבות, מחפשים גנים שונים עבור צאצאיהם, כשלא ברור להם מה העתיד צופה. בגידה נתפסת על ידי הציפורים כפוטנציאל לשפר את סיכויי ההישרדות של צאצאיהם.

"הממצאים מספקים תובנה טובה יותר על מה עשוי לגרום לבני אדם לתעות בדרך" אומר קרלוס בוטרו, אחד מעורכי המחקר. לטענתו, בעוד שתהליכים בסיסיים כמו גשם וטמפרטורה, לא בהכרח משפיעים עלינו, תנודות חברתיות וכלכליות במשק, הן המקבילה לאקלים בלתי צפוי. "אנחנו יכולים לחשוב שהאדם שאיתנו הוא פרטנר החלומות שלנו" אומר בוטרו "וזאת בהתבסס על מציאות אחת, אך עם השינויים שעובר העולם, הרעיון הזה עשוי להשתנות גם כן".


העובדה שמחצית מהגברים והנשים בעולם, כמו גם בעלי הכנף, בוגדים, הפכה את התופעה למקובלת. נדמה שאת התירוצים הפכנו לסיבות מוצדקות והמדע והטכנולוגיה מגבים אותנו. האם מונוגמיה באמת הפכה למוצג ארכיוני? מה אתם חושבים?

 

 

מקור: xedos4 / TeddyBear[Picnic

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.