print header

7 תופעות שמתרחשות בזמן השינה


למה ילדים מרטיבים בלילה? מהו שיתוק שינה? והאם מה שאנחנו אומרים מתוך שינה מבטא את החלומות שלנו? ביחס למשהו שאנחנו עושים כל לילה, עדיין יש הרבה מסתורין בשינה. הנה כמה הסברים לתופעות הכי נפוצות שמתרחשות בזמן שאנחנו עוצמים עיניים...

שינה
 

ד"ר פיליפ גהרמן, מנהל קליני של התוכנית הרפואית להתנהגות שינה מטעם אוניברסיטת פנסילביניה אומר כי רוב התופעות המוזרות מתרחשות בשלב שבין ערות ושינה. "פעם, היה נהוג לחשוב שאדם יכול להיות באחד משני המצבים בלבד; ער או ישן", הוא אומר, "אך מסתבר שיש מספר דרכים בהן אנשים חווים ספק שינה ספק ערות. הרבה מהמצבים האלה נחשבים נורמלים לחלוטין וניתן לחלק אותם ל-2 קטגוריות מרכזיות: דברים שקורים בשלב ה-REM ושלבים שקורים במצב Non-REM"

לצורך העניין, REM - Rapid Eye Movment הוא אחד מתוך 5 שלבים שונים שמתרחשים בזמן השינה, הנבדלים זה מזה בפעילות המוחית. REM (ריצוד עיניים מהיר) הוא השלב בו מתרחשים החלומות.


שיתוק שינה
אם אי פעם נסחפתם לתוך שינה או התעוררתם משינה ולא הצלחתם להזיז שום חלק בגוף, מעין תחושה קפואה ומשותקת, ייתכן מאוד וחוויתם שיתוק שינה.
שיתוק שינה הוא מצב שכיח המתרחש בדרך כלל בשניות עד הדקות הראשונות אחרי שאנחנו מתעוררים, בין אם זה בבוקר או באמצע הלילה. כאשר אנחנו נמצאים בשלב ה-REM, השרירים שלנו משותקים, כדי לשמור שלא נזוז תוך כדי החלום. במצב של שיתוק שינה, חלק מהמוח מתעורר מוקדם יותר משאר החלקים ומעניק מעין תחושה של ערות ועירנות, וזאת למרות שהשרירים של הגוף עדיין רדומים.

למרות התחושה המטרידה, שיתוק שינה אינו מסוכן, כך אומרים מדענים מאוניברסיטת סטנפורד. אך כדי לצמצם את מספר שיתוקי השינה שאדם יכול לחוות, הם מציעים כי הפחתת מתח ויצירת תנאי שינה איכותיים ומספיקים, יכולים לעזור.
 

הפרעת שינה בשלב ה-REM
מול שיתוק שינה, ישנה תופעה של הפרעת שינה REM sleep behavior disorder. זה קורה כאשר המוח נמצא בשלב ה-REM אבל השרירים לא משתתקים ומגיבים לחלומות שלנו. התנהגות זו באה לידי ביטוי בדיבור, צעקות, אגרופים, בעיטות, ישיבה, קפיצה מהמיטה, הנפת זרועות ואחיזה. צורה חריפה עשויה להתרחש במהלך נסיגת ההשפעה של אלכוהול או של תרופות הרגעה מהגוף.

טרייסי קואו, מומחית במרפאה להפרעות שינה בסטנפורד אומרת כי הפרעה זו עלולה להיות אלימה, במיוחד אם האדם בועט או מכה את הפרטנר שנמצא איתו במיטה. "ללא טיפול, הנטייה עלולה להחמיר עם הזמן". עם זאת, ישנן תרופות שאדם יכול לקחת כדי להרפות את השרירים בזמן שינה, כך שלא תתרחש פעילות שרירים בשלב ה-REM.

התנהגות זו קשורה גם למחלות ניווניות כמו פרקינסון וניוון שרירים, שעשויות להופיע מספר שנים לאחר הפרעת השינה.
 

הליכה ודיבור מתוך שינה
בדומה לשיתוק שינה, הליכה או דיבור תוך כדי שינה, מתרחשים כאשר חלק מהמוח ער אך כל השאר רדומים. "סהרוריות היא מצב בו אנשים בדרך כלל ישנים אבל עוסקים בסוג של התנהגות שגרתית בסיסית", אומר ד"ר גרהמן, "כך שבדרך כלל אנשים הולכים לשירותים, יורדים למטבח לאכול או מתלבשים".

מכיוון שהליכה או דיבור תוך כדי שינה מתרחשים בשלב שהוא Non-REM, הפעולות שהאדם עושה או המשפטים שהוא אומר לא קשורים לחלומות שלו ולא בהכרח מבטאים אותם. "עם זאת", אומר גרהמן, "אין עדיין תשובה ברורה לשאלה מדוע אנו אומרים את הדברים שאנחנו אומרים או מתנהגים באופן שאנחנו מתנהגים בזמן שאנחנו ישנים".

סהרוריות אינה מסוכנת מטבעה, אבל אם ילד נוטה להליכה תוך כדי שינה, אולי מוטב להורים לנקוט באמצעי זהירות ובטיחות כדי לשמור שהילד לא יפגע בעצמו. התקנת נעילה על חלונות, או בריחים על הדלתות, עשויה לעזור.

 

הרטבת לילה
הרטבת לילה מוגדרת כהטלת שתן לא רצונית אצל ילד מעל גיל 5 או 6 (בין אם ביום או בלילה). שרה מורשבך הונקר, פסיכולוגית שינה לילדים מאוניברסטית ליאיוויל, מסבירה כי הרטבת לילה נפוצה מאוד אצל ילדים ורובם מתגברים על זה ככל שהם מתבגרים, ברוב הפעמים ללא התערבות.

הגורם האפשרי להרטבה הוא עיכוב בגדילה, כלומר גוף של ילד שלא התבגר לא מצליח לשלוט בשלפוחית השתן שלו. "אנחנו לא מצפים מפעוטות בני שנתיים להיות יבשים כל הלילה", היא אומרת, "עבור ילדים מסויימים, יכולת זו מבשילה בשלב מאוחר יותר. בנוסף, ילדים מסויימים עשויים לסבול מסף גירוי נמוך, כלומר לוקח להם יותר זמן להתעורר משנתם גם אם שלפוחית השתן שלהם מלאה".

מכיוון שהרטבה היא מצב טבעי שרבים נגמלים ממנו, ישנה הנטייה לא לטפל בה. עם זאת, מחקר שנערך בשנים האחרונות הראה כי מצב זה עשוי להשפיע על ההערכה העצמית של הילד כמו גם לגרור השלכות חברתיות. לכן, מומלץ להורים שילדיהם מושפעים מהמצב במידה רבה, לשקול התערבות כמו אזעקת הרטבה, כזו שמופעלת ברגע שהיא חשה בלחות ומעירה את הילד ללכת לשירותים.

ילד ישן

ביעותי לילה
ביעותי לילה מתרחשים לעיתים קרובות בקרב ילדים, בין הגילאים 4-12. רובם נוטים להתגבר עליהם ככל שהם מתבגרים. להבדיל מסיוטים שמשקפים חרדה או טראומה שדורשים מאיתנו להתמודד, הרי שביעותי לילה אינם משקפים מצב נפשי.

כאשר ילד סובל מביעותי לילה, דבר המתבטא על פי רוב בהשמעת קולות וצעקות תוך כדי שינה, הוא ישן ולא מודע להתנהגות שלו. ההורה שמוזעק נוכח הצעקות שלו, עשוי לראות ילד נסער, בוכה או צועק, אך זה לא מצב מזיק, כיוון שהילד ממשיך לישון וזה לא פוגע באיכות השינה שלו. ביעות לילה עשוי להתרחש בין 2 ל- 20 דקות, כאשר רוב הילדים כלל לא זוכרים אותו כשהם מתעוררים.

"בין 1 ל- 6 אחוזים מהילדים חווים ביעותי לילה", אומרת שרה הונקר, "הדבר הטוב ביותר הוא לא להעיר את הילד, אלא לתת לזה לחלוף מעצמו".


שיניים חורקות
מצב פיסי שמתרחש בזמן השינה ומתבטא בחיכוך השיניים קדימה ואחורה. הוא יכול להתרחש בשעות היום או הלילה. מצב זה יכול לעצבן פרטנרים לשינה ויכול גם להזיק לשיניים, הוא בדרך כלל נובע ממספר גורמים, ביניהם מתח, מבנה לסת, איכות שינה והרגלי שינה.

ד"ר גרהמן אומר שלפעמים הפחתת מתח וחרדה יכולים להפחית את חריקת השיניים בלילה. עוד הוא מציע, שכדי למנוע חריקה ניתן להשתמש במגן פה מיוחד במהלך הלילה.

תסמונת הראש המתפוצץ

Exploding head syndrome זהו מצב הרבה יותר נדיר מסהרוריות או דיבור בלילה. מדובר בחוויה מוזרה בה האדם שישן מרגיש שהמוח שלו עומד להתפוצץ, מעין תחושה של רעש חזק בראש. עם זאת, זהו מצב לא מסוכן.

איגוד השינה האמריקני מתאר את התופעה: "בדומה לפצצה מתפוצצת, יריית אקדח, התנגשות של מצלתיים או כל צורה אחרת של רעש שנראה כי המקור שלו הוא בראש..."
התסמונת נפוצה בעיקר בקרב אנשים מעל גיל 50 בדגש על נשים, ועל פי רוב היא קשורה לרמות לחץ ועייפות גבוהות.

 

שתהיה לכם שינה איכותית!
 

מקור תמונות: Danilo Rizzuti / David Castillo Dominici

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.