print header

עיקרון ההתקדמות: איך עושים סדר בבלאגן?


כמה פעמים יצא לכם לעבוד מסביב לשעון בטירוף, אבל לגלות בשעות אחה"צ שבעצם לא הספקתם שום דבר? כמה פעמים יצא לכם לשים מאוויים וצרכים אישיים בצד רק בגלל שלא היה לכם זמן להתפנות ולטפל בהם? כמה פעמים הרגשתם שאתם מדשדשים במקום בחוסר יעילות? 

תרזה אמבייל, מנהלת המחקר בבית הספר לעסקים בהארוורד ובעלה סטיבן קריימר, חוקר ופסיכולוג התפתחותי, חיברו ספר על "עיקרון ההתקדמות"The Progress  Principle  Using Small Wins to Ignite Joy, Engagement, and Creativity at Work.

בספר, הם מנסים לעשות קצת סדר בבלאגן.

יום עמוס

הבעיה בימים לא פרודוקטיביים היא לא רק שהם גורעים מהפרויקט ומכל מי שלוקח בו חלק, אומרים המחברים, אלא שהם גם מסכנים את מידת האושר והרווחה שלנו. "גילינו כי מה שגורם לאנשים להרגיש מאושרים הוא הידיעה שהם התקדמו היטב במשימה שאיכפת להם ממנה" אומרים המחברים. "אנחנו קוראים לזה עיקרון ההתקדמות".

הבעיה היא שבעיקרון ההתקדמות יש חיסרון רציני: שום דבר לא גורם לאנשים להרגיש רע יותר מאשר להיות תקוע במשימה שאיכפת להם ממנה. ההשפעה השלילית חזקה יותר וזו אחת הסיבות מדוע אנשים נוטים להרגיש מוצפים, ממורמרים ובלתי מסופקים. בסופו של דבר.

לרוב, הגורם לחוסר ההתקדמות הוא העומס והפיצול במהלך היום. הניסיון לעשות כמה דברים במקביל ולעמוד במגבלות הזמן, יכולים לעיתים להיות לרועץ. וכאשר מדובר בניסיון לשלב במשימות מכמה תחומים, כמו: עבודה, משפחה, בריאות, ילדים, רכב, משק בית, חברים והגשמה עצמית, תמיד נדמה כי מה שאנחנו רוצים לעשות נדחק בצלו של מה שאנחנו צריכים לעשות, ומה שאנחנו צריכים לעשות, בסופו של דבר נעשה בצורה מאוד לא יעילה. איך מתמודדים עם זה?

יום עמוס

3 טכניקות שימושיות ליצירת שיגרה פרודקטיבית:

1. סללו לעצמכם "נווה-מדבר" בתוך הדרך המייגעת (20 דקות) - אם אפשר, נסו להזיז משהו מלוח הזמנים ולפנות לעצמכם לפחות 20 דקות של התמקדות במשימה שחשובה לכם. בלי הפרעות, בלי טלפונים ומחשבים, הקדישו את עצמכם לפרויקט המשמעותי (זו הרי לא חייבת להיות משימה גדולה, לעיתים זה לקבוע תור לרופא, לעיתים טלפון לחבר, בדיקה חשובה במוסך או כתיבת מאמר מקצועי). אם יש לכם יותר זמן זה יכול להיות יעיל יותר, אבל גם 20 דקות יעשו הבדל. אם אתם צריכים, עזבו פגישה לא חיונית 20 דקות מוקדם יותר או הישארו במשרד 20 דקות מאוחר יותר. הייתם עושים זאת אם היה מדובר בשיחת טלפון עסקית חשובה, אז למה לא להקדיש זאת גם לפרויקט החשוב שלכם?

2. ציינו את ההתקדמות שלכם במהלך היום (2 דקות) -  השתמשו ביומן עבודה.
זה טבעי להתמקד במה שלא הספקנו לעשות, יותר מאשר במה שהספקנו. מה לעשות, הטבע האנושי נוטה באופן טבעי לפסימיזם, אבל כדי לקבל את הדחיפה לאושר וסיפוק, השקיעו דקה בציון הדברים שכן השגתם וכן הספקתם לקדם. גם אם לא מדובר בהתקדמות משמעותית או שלא ניצלתם את "נווה המדבר" על הצד הטוב ביותר, הרי שכל עוד הספקתם לעשות דבר וחצי דבר שימושיים, זו התקדמות. ציינו את זה. הרשו לעצמכם להתענג על תחושה של הישג והכירו בזה שעשיתם הבדל.

3. קבעו לעצמכם התקדמות למחר (3 דקות) - השתמשו בטריק המוכר של ארנסט המינגווי: הפסיקו באמצע. כאשר אתם צריכים לסיים את משימת ההתקדמות, הניחו לה באמצע משפט, באמצע פיסקה, באמצע רעיון, באמצע דבר. לא משנה מה - כל עוד יש לכם תחושה טובה של איך תוכלו לסיים אותה מחר. בדרך זו, תוכלו פשוט להחליק בחזרה לתוך המשימה במועד אחר, במיוחד אם מדובר ב"נווה מדבר" קצרצר של 20 דקות.

אל תדחו למחר את מה שאתם יכולים לעשות היום וחיו כל יום עד הצד הטוב ביותר. 25 דקות לעצמכם, בשביל האיפוס, בשביל הסיפוק ובשביל תחושת הרווחה, זה בהחלט לא הרבה לבקש... התעקשו על זה!

עריכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.