print header

5 סימנים לכך שאתם לא מאושרים


חברת קוקה קולה רוצה שנאמין כי האושר יכול להיות מבוקבק לתוך פחית של 300 מיליליטר שמרכזת טוב מתקתק. כל הפרסומות של החברה, נצמדות לצד המהנה והאטקרטיבי של החיים, ולמרות שרובינו יודעים שמדובר בשיווק של פנטזיה, יש קולהמצבים  בחיים, בהם לא תזיק לנו טיפה של אושר.

באפריקה למשל, המתאם בין צריכת קולה לבין רמת האושר הוא די גבוה. מחקרים שנערכו בנושא מצאו כי בעתות מלחמה ומאבק פוליטי, המכירות של קוקה קולה זינקו. לעומת זאת, כשהיציבות חזרה לחיים, כך גם צריכת המשקאות המוגזים התמתנה.

אומנם מעקב אחרי צריכת הקולה הוא לא דרך מדעית לאמוד את רמת האושר, אבל האנקדוטה של אפריקה היא דוגמה טובה למערכת היחסים המתקיימת בין מצבים רגשיים להתנהגות פיזית. זה לא חדש שהרגשות שלנו לעיתים קרובות משפיעים על הפעולות שלנו, אך מה בנוגע להשפעה הפוכה? לפניכם 5 סימנים התנהגותיים לכך שאינכם מאושרים...


1. יותר מדיי טלוויזיה
לפעמים, אחרי יום מלחיץ ועמוס, אין דבר מרגיע יותר מהתכרבלות שקטה אל מול הטלוויזיה. אבל אם זה מתרחש לילה אחרי לילה והופך לעניין שבשיגרה, זה יכול להיות חכם לנטוש את השלט-רחוק. על פי מחקר שנערך בשנת 2008, בילוי זמן מוגזם אל מול המסך לא רק מהווה סימן לאומללות, אלא גם יכול לבשר אותה.

מאז 1972, חוקרים מאוניברסיטת שיקגו עורכים סקר חברתי תקופת כדי להעריך את האקלים החברתי בארה"ב. ללא קשר למצב החינוך, ההכנסה, הסטטוס הזוגי או הגיל, הסקר החברתי העלה כי אנשים שמחים צופים פחות זמן בטלוויזיה, לעומת אנשים אומללים או מדוכאים. בממוצע, המאושרים צופים ב-19 שעות של טלוויזיה בשבוע לעומת 25 שעות שהמדוכאים מקדישים לה. אז במקום להתרווח על הספה, קחו דוגמא ממגרש המאושרים ובלו את שעת הפנאי בחברה או בעשייה.

2. בעיות במערכת היחסים
סימן מובהק של דכדוך הולך וגדל הוא מערכות יחסים שבורות. אנשים אומללים סובלים מקושי לפתור בעיות במערכות יחסים חברתיות, משפחתיות או רומנטיות שעתידות להכריע את גורל הקשר. כמו כן, אנשים שלא מנסים להרחיב את מעגל החברים או להכיר אנשים חדשים, עשויים לסבול מאומללות, שכן אם וכאשר היחסים המעטים שיש להם יתחילו לגסוס, הדבר יותיר תחושת אי שביעות רצון מהחיים.

בעלי קשרים חברתיים עמוקים ורחבים, דיווחו בסקר החברתי על רמת גבוהות יותר של שביעות רצון מהחיים. כמו-כן, נמצא שאנשים נשואים מאושרים יותר מאנשים רווקים. עם זאת, אנשים שמחים יותר יהיו עשויים להתחתן מלכתחילה.

מחקר אחר בחן כי את היתרונות של קשרים חברתיים במדיה החברתית באינטרנט, ומצא  כי בניית קשרים באמצעות פלטפורמות מקוונות, גם כן יכול להגביר את האושר. אז כך או כך או כך, אל תשארו במערכת יחסים שבורה ואל תשארו לבד.

3אושר. מתח בלתי נשלט
לפי הפסיכולוגיה החיובית או המדע שעוסק בתחום הרווחה, הסביבה ממלאת תפקיד חשוב במסע של אנשים לאושר. אנשים שמרגישים בטוחים ונינוחים מגלים שביעות רצון וסיפוק מהחיים, לעומת זאת, סביבה מלחיצה מדיי מקדמת חרדה וחוסר ביטחון. כך למשל במחקר שהשווה בין לחץ נשלט לבלתי נשלט, נמצא כי חוסר השליטה גורם לצער רב ומתח.

באותה הנשימה, גם מידה גבוהה מדיי של לחץ לאורך זמן עשויה להשפיע לרעה על מידת האושר שלנו.

למרות שאנחנו לא יכולים לבטל את פרמטר הלחץ בחיינו, מספר עקרונות מהפסיכולוגיה החיובית יכולים לעזור. באופן ספציפי, חשיבה חיובית, מודעות ואופטימיות יכולים לשמש תרופה למתח נפשי. כאשר הלחץ דוחק, נסו להילחם בדחף להתיישב מול הטלוויזיה ונסו טכניקות הרפיה לגוף ולנפש. לקריאת הדרך הבטוחה למנוחה - לחצו כאן!

4. המרדף אחרי העונג
בשנות ה-70 המאוחרות, צוות של פסיכולוגים, בראשות פיליפ בריקמן, הגיע למסקנה מפתיעה על בני אדם ואושר. הצוות השווה בין רמת האושר של קבוצת אנשים שזכו בלוטו ושל קבוצת אנשים נכים, לזו של האוכלוסיה הכללית וגילה כי שני האירועים אומנם משפיעים על החיים ברמה הפיזית, אבל מייצרים הבדלים זניחים מבחינה רגשית. 

החוקרים ייחסו את התופעה לתפקוד אדפטיבי של הרוח האנושית. לטענתם, לאחר זמן מה, אנשים מסתגלים לנסיבות, בין אם הן חיוביות או שליליות. במקרה של זוכי הלוטו, טלטלה פתאומית של עושר לא שיפרה את האושר שלהם לטווח הארוך.

אנשים יכולים להילכד, במה שבריקמן כינה "הליכון הנהנתנות", כלומר, מצב של חיפוש אינסופי אחרי דברים חומריים גדולים וטובים יותר שיכולים להביא הנאה. הבעיה עם החיפוש הפתולוגי אחרי התענוגות הוא שזה מבטא ריקנות פנימית. על פי ההגדרה, הנאה היא רגעית וחולפת. שביעות רצון לעומת זאת, זה להעריך נסיבות נוכחיות ואת הסיבות להן. תחשבו על זה.

5. לילות בלי שינה
אחרי לילה של התהפכות במיטה, סוף-סוף נרדמתם. כמה דקות לאחר מכן, השעון המעורר מצלצל והגיע הזמן לקום. אין צורך לציין שזו לא דרך טובה להתחיל את היום.

מחקר שפורסם בכתב העת Science עקב אחרי מצבי הרוח של 909 נשים עובדות.
מלבד הלחץ שקשור לעבודה, העובדה שהן לא ישנו מספיק היה בראש הנבואות למידת האומללות שלהן. מחקר פסיכולוגי מאוניברסיטת מישיגן חישב את מידת האושר של אנשים שמקבלים שעת שינה נוספת בכל לילה לבין רמת המשכורת שלהם, ומצא שככל שאנשים ישנים יותר טוב בלילה, כך גם המשכורת שלהם גבוהה יותר מהממוצע. זה אפקט מרשים שכנראה קשור לכימיה של המוח. כלומר, המוח של אנשים שלא ישנים מספיק, רגיש יותר להשפעות של קורטיזול - הורמון הלחץ.

הקשר בין שינה לאושר מעלה את השאלה מה קודם למה. האם שינה ירודה גורמת לנו להיות לא מאושרים או אומללות גורמת להפרעת שינה? נסו ליישם את הטיפים הבאים: 5 דרכים לשפר את תנאי השינה.

 

יש דרך אחרת להוסיף טיפה של אושר לחיים...

 

 

מקור תמונות:  Paul / Ambro

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.