print header

לדרבי חוקים משלו - וכדורגל נשים שולט!

טור אישי - טל עזר

הגיע הזמן להניח דברים על דיוקם - כדורגל משחקים 90 דקות, הכדור הוא עגול,  לדרבי חוקים משלו, ונשים מבזבזות פחות זמן על פציעות מאשר גברים!

לאחרונה, מדעני ספורט מארגון TUM נדרשו לערוך מחקר מקיף על כדורגל גברים וכדורגל נשים, כדי לנסח מקצה שיפורים להיערכות נכונה של השחקנים לקראת כל משחק. המחקר המקצועי הוליד "ממצאי-לוואי" שחושפים כי ההבדלים התהומיים בין גברים לנשים, נרשמים אפילו במגרש, והטבלה הרי לא משקרת. 

  

לאחר ניתוח של 56 משחקי כדורגל של גברים ונשים, נמצא כי למרות שבמשחקי נשים יש יותר הפרעות לרצף המשחק, הרי שזמן ההפרעה בחישוב המסכם הוא קצר יותר מאשר במשחקים של גברים. עוד גילו החוקרים כי:

- ב-38% מהזמן הכולל של המשחק, השחקנים (גברים ונשים) בכלל לא רצים אחרי הכדור ומבזבזים על הפרעות, כאשר הפרעות שכיחות הן: פציעות, עידוד, שריקות, איבוד כדור, התווכחות, זמן החלפות...

- יש מקרים בהם זמן ההפרעה מהווה יותר מ-50% מזמן המשחק הכולל ומצריך הארכה מיוחדת.

- אחרי הבקעת גול, גברים מבזבזים כ-60 שניות על קריאות עידוד, נשים מבזבזות רק 30 שניות.

- גברים מבצעים החלפות במהלך המשחק ב-45 שניות, נשים עושות זאת ב-35 שניות בלבד.

- ובזמן הפציעה, גברים נשארים על הקרקע 30 שניות יותר מנשים.


אז מה, גברים יקרים, מה יש לכם לומר להגנתכם? האם ייתכן שאתם לוקים בחוסר יעילות במשחק המקודש שלכם? האם כדורגל הפך מבחינתכם לעניין של שופוני או שפשוט הזמן עף כי אתם כל כך נהנים? 

 

פרופסור מרטין ג'יימס מארגון TUM שערך את המחקר, טוען כי את ההבדלים ניתן להסביר בצורה מאוד פשוטה, בעוד שאצל נשים המשחק הוא כל מה שיש, הרי שאצל הגברים ההופעה החיצונית היא חלק בלתי נפרד מהמשחק.

למרות שהחוקרים נוטים להסביר את ה-Show-Off של הגברים ככורח לגיטימי של נסיבות ולא כפעולה שחצנית, אני סקפטית. הרי העובדה שמשחקים של גברים מושכים הרבה יותר קהל וסיקור תקשורתי זה ידוע, זה מבורך ויש גם שיגידו שזה מעניין - אבל האם העובדה שחצי אצטדיון קורא בשמך מצדיקה את העובדה שאתה מבזבז זמן משחק יקר על גליצ'ים או מניירות מול השופטים? במיוחד, כאשר מחקרים מראים שאפשר לעשות את זה אחרת, לעשות את זה קצר יותר, לעשות את זה נטול אגו, לעשות את זה נשי...

מלטה סיגל, דוקטורנט בארגון, טוען כי המחקרים מראים שגברים משתמשים בהפרעות כטקטיקה למשוך תשומת לב והערצה מהקהל. יותר מזה, שחקן בקבוצה המובילה ימשוך את זמן הפציעות שלו יותר מאשר בזמן שהתוצאה היא תיקו או שהקבוצה השנייה מובילה.

אם כן, בכדורגל גברים זמן הפציעות הוא לא חלון הזדמנויות לקפוץ לשירותים או להביא שתיה, הוא חלק מההצגה, ולפי מה שמתברר עכשיו - אחד החלקים הבולטים והמוצלחים שלה.

דעו לכם שכאשר נשאלו החוקרים האם התנהגות זו נצפתה גם בכדורגל נשים, הם טענו שלא, אבל אמרו שיהיה מעניין לבחון האם טקטיקת המשחק שלהן תשתנה, כאשר המשחק יזכה לסיקור תקשורתי רחב יותר (מה שעתיד לקרות עם תחילתה של ליגת האלופות לכדורגל נשים בגרמניה). אך לעניות דעתי הטקטיקה לא תשתנה ולא רק בגלל שכדורגל נשים לעולם לא יהיה כל כך פופולארי, אלא בעיקר בגלל שנשים הן פחות שוויצריות מגברים והרבה יותר מאופקות וסולידיות. הן לא זקוקות לתרועות מהקהל בשביל להרגיש חזקות ובטוחות יותר. ואתם יודעים מה, אם לא בגלל זה - אז לפחות בשביל להוכיח לגברים שגם במגרש שלהם אנחנו עושות את זה טוב ויעיל יותר... 

אני יודעת, קרוב לוודאי שתמצאו דרכים מוצדקות להסביר לי שזמן הפציעות של גברים ארוך יותר כי המכה לרוב חמורה יותר ונובעת מהתנגשות בין שני גופים חזקים פיזית בעוד שאצל נשים, הכוח הפיזי יחסית קטן. קרוב לוודאי שתטענו גם כי זמן חילופי השחקנים ארוך יותר כי יש שיקולים אסטרטגיים רציניים ובכדורגל נשים זה לא ממש משנה מי תחליף את מי. אין לי ספק שעיצבנתי אתכם והעובדה שפלשתי למגרש הביתי שלכם מקוממת אתכם מאוד - אבל דעו שהסיבה היחידה שפלשתי, היא רק בגלל שמנעתם ממני את הכניסה ואם הייתם מזמינים אותי להיות חלק ממועדון הכדורגל שלכם, לא הייתי מתיימרת לשפוט את טקטיקת המשחק שלכם בכזו חומרה. יותר מזה, כנראה שהייתי יושבת במרכז היציע ומריעה לכם בכזו התלהבות שהייתם מושכים את זמן השפגאט והפליק-פלאק לאחור עד לשריקת הסיום.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.