print header

דברים שהייתי שמח לדעת כשהייתי צעיר

הבוקר ישבתי בצד האהוב עלי בבית הקפה וקראתי ספר להנאתי. לפתע פנה אלי בחור צעיר ואמר: "זה ספר טוב, נכון?" אז התחלנו לשוחח.
הוא סיפר לי שהוא עומד לסיים את לימודי התיכון בעוד כשבועיים, ואז מיד הוא מתחיל את הקולג' בסתיו. "אבל אין לי מושג מה אני רוצה לעשות בעתיד", הוא אמר. "כרגע, אני זורם".
ואז, עם המון להט בעיניו הוא החל יורה לעברי צרור שאלות, אחת אחרי השניה:
"מה אתה עושה בחיים?"
"מתי וכיצד החלטת מה אתה רוצה לעשות בחיים?"
"מדוע עשית זאת? מדוע לא עשית אחרת?"
"האם יש משהו שהיית עושה בצורה אחרת?"
וכו' וכו'...

עניתי על שאלותיו בצורה הכי טובה שיכולתי, והשתדלתי להעניק את העצה הטובה ביותר במגבלת הזמן שהיתה לי. לאחר שיחה של חצי שעה הוא הודה לי ונפרדו דרכינו.
אך בדרכי חזרה הביתה, הבנתי שהשיחה שהרגע ניהלתי עוררה אצלי זכרון נוסטלגי נושן.
הוא הזכיר לי את עצמי לפני שנים רבות, אז התחלתי לחשוב שוב על השאלות שלו ועל הדברים שהייתי רוצה שיגידו לי כשאני הייתי בן 18.

לאחר מכן לקחתי את זה צעד אחד קדימה וחשבתי על הדברים - שבמידה והייתה לי מכונת זמן - הייתי שמח לחזור אחורה ולספר אותם לעצמי בגיל צעיר יותר.

 

אז לאחר כמה כוסות קפה ושעות של מחשבה, רשמתי לי 18 דברים שחבל שלא אמרו לי כשהייתי בן 18:

1. אל תפחד לטעות.
טעויות מלמדות אותך שיעורים חשובים. הטעות הגדולה ביותר היא לא לעשות כלום רק בגלל החשש מלטעות בדרך.
אז אל תהסס ואל תפקפק בעצמך. בחיים אתה לא מקבל הזדמנויות בכל יום, וברגע שאתה מקבל - אתה צריך לקחת אותן בשתי ידיים.
לעולם לא תדע ב-100% שזה יצליח, אך במידה ולא תעשה כלום - תדע ב-100% שגם זה לא יצליח. מה שלא תעשה, גם אם לא תצליח, תמיד תדע שמה שקרה הוא שצריך לקרות. או שהצלחת, או שלמדת לקח.

2. מצא עבודה קשה שאתה אוהב לעשות.
אם הייתי יכול לתת לעצמי בן ה-18 ייעוץ לקריירה, הייתי אומר לעצמי לא לבסס את הקריירה שלי על רעיונות או יעדים של אנשים שהם לא אני. גם אם הם ממש ממליצים.
אל תקח את מה שפופולרי או עשוי להכניס לך יותר כסף, המפתח לקריירה נכונה הוא למצוא עבודה שתאהב, כל זמן שאתה נשאר אמיתי עם עצמך ולראות רק את זה לנגד עיניך.
כך תשיג הצלחה בעזרת הכלי החשוב ביותר - התשוקה למקצוע, היא תוביל אותך לדרך הנכונה. אם לא תקח אותה, תתעורר בעוד כמה שנים בבוקר לעבודה ותשאל את עצמך: "איך לעזאזל אני אמור לעשות את זה במשך 30 השנים הבאות?!"
אז אם הגעת למצב שבו אתה עובד קשה ונהנה מכל רגע, השאר שם ואל תעצור. אתה על הגל, כיוון שעבודה קשה אינה קשה כאשר אתה מובל אליה ע"י הרצונות שלך.

3. תכנן בכל יום את הזמן, האנרגיה והכסף שלך.
ברגע שתתכנן את סדר היום שלך - לא תחרוג מהזמן שהקצבת לעצמך ותוכל לשנות את מסלול החיים שלך. החיים שלך הם תוצר של התכנון שלך, וברגע שהזמן שלך יושקע בצבירת ידע וניצול נכון של אנרגיה, כסף וזמן - השליטה שלך בחיים תהיה טובה יותר.

4. פתח רעיונות ונצל הזדמנויות לעיתים קרובות.
פחדיך הטבעיים מכישלון ומבוכה יעצרו אותך מלנסות דברים חדשים, אבל אתה חייב להתעלות מעל לכל הפחדים האלה ולהבין שהרגעים האלה - הם אלה שהופכים את חייך למיוחדים ושוברים את השגרה.
עשה את מה שנראה לך לנכון ולא את מה שפחות מפחיד אותך, שתף את חבריך בחוויותיך וזכור: מי שלא עושה - לא חי.

5. שפר את יכולותיך בעבודה, התמקד יותר על פחות.
חשוב לרגע על עולם הקארטה: חגורה שחורה נראת מרשימה יותר מחגורה חומה, אך האם חגורה חומה באמת נראת מרשימה יותר מאדומה? לא בעיני רוב האנשים.
אנחנו מעלים על נס את המומחים הגדולים, אלה שמיומנים בתחומם, החברה לא מעריכה את אנשי הביניים. לכן זכור, התמקד בתחום שלך ושלוט בו במיומנות. עדיף לדעת הרבה על מעט, מאשר לדעת מעט על הרבה.

6. אנשים אינם קוראי מחשבות. ספר להם על מה אתה חושב.
אנשים לעולם לא ידעו באמת איך אתה מרגיש, אם לא תספר להם. הבוס שלך? כן, אין לו מושג שאתה ממש רוצה העלאה, מכיוון שלא אמרת לו עדיין. הבחורה החמודה שעדיין לא ניגשת אליה כי אתה מאד ביישן? כן, ניחשת נכון, גם היא לא יודעת עדיין שליבך ומחשבותיך מופנים אליה. בחיים, עליך לתקשר עם אחרים. ולעיתים, עלייך לפתוח את מיתרי הקול ולאמר את המילה הראשונה. עליך לגלות לאנשים על מה אתה חושב. זה פשוט בדיוק כמו שזה נשמע.

7. קבל החלטות מהירות ונקוט בפעולות מיידיות.
או שתנקוט בפעולות מיידיות ותייצר לך הזדמנויות חדשות, או שתמיד יהיה מישהו לפניך. אי אפשר לשנות דברים, או לייצר איזושהי התקדמות רק מלשבת ולחשוב אם ומתי לעשות אותם. זכור, יש הבדל גדול בין לדעת לעשות דברים, לבין באמת לבצע אותם. ידע לא שווה הרבה ללא נקיטת פעולה.

8. קבל ואמץ שינויים.
לא משנה כמה המצב טוב או רע עכשיו, הוא ישתנה. תהיה בטוח בזה. לכן אמץ את השינוי וזכור ששינוי קורה מסיבה כלשהיא. לא תמיד זה יהיה קל או ברור מההתחלה, אבל לבסוף זה ישתלם. או כפי שג'יימס בור אמר: "בזמן שגשוג היכונו לשינוי; בזמנים קשים קוו לו".

9. אל תדאג יותר מידי ממה שאנשים אחרים חושבים עליך.
ברוב המקרים, מה שאנשים אחרים חושבים ואומרים עליך לא באמת משנה. כשהייתי בן 18, נתתי לדעתם של חברי ללימודים להשפיע על הבחירות שלי, ולאורך הזמן ראיתי שהם מצליחים להניא אותי מהרעיונות ומהמטרות שבאמת האמנתי בהן. אני מבין עכשיו, שנים רבות לאחר מכן, שהיתה זו דרך מטופשת לחיות לפיה, במיוחד כשכמעט כל האנשים שדעתם היתה חשובה לי, כבר לא תופסים חלק בחיי כיום. כל עוד מטרתך איננה לייצר רושם ראשוני (ראיון עבודה, פגישה ראשונה), אל תתן לדעה של אנשים עליך לעמוד בדרכך. מה שהם אומרים וחושבים עליך - לא חשוב. הדבר החשוב הוא מה שאתה חושב כלפי עצמך.

10. תמיד היה כנה עם עצמך וסביבתך.
לחיות חיים כנים מביא לשקט נפשי, ושקט נפשי הוא יקר ערך. נקודה.

11. שוחח עם כמה שיותר אנשים בזמן הלימודים, ובתחילת הקריירה שלך.
בוסים, קולגות, מרצים, חברים לספסל הלימודים, עוזרי הוראה, יועצי קריירה, חברים של חברים, בקיצור, כולם! למה? בכדי לייצר רשת של קשרים מקצועיים. עבדתי עבור מעסיקים רבים, אצל רובם הועסקתי ללא ראיון עבודה, אלא על סמך המלצה מפי האחראי על גיוס העובדים (מישהו שנקשרתי עימו בחלוף השנים). כאשר למעסיק מתפנה משרה אותה הוא צריך למלא, הדבר הראשון שהוא יעשה זה לשאול את האנשים שהוא מכיר וסומך עליהם, אם הם מכירים מישהו שיתאים למשרה. לכן, ככל שתתחיל לבנות את רשת הקשרים שלך מוקדים יותר, כך תוכל להינות מפירותיהם מוקדם יותר. במהלך השנים, ככל שתגדיל את הרשת, כך היא תתגלגל באופן עצמאי כמו כדור שלג, ולך יוותר רק לקטוף את הפירות.

12. שב לבדך באיזור שקט לפחות 10 דקות בכל יום.
השתמש בזמן הזה לחשוב, לתכנן, להרהר ולחלום. חשיבה יצירתית ויצרנית משגשגת בבדידות ודממה. בעזרת שקט, תוכל להקשיב למחשבותיך, תוכל לצלול עמוק לתוך עצמך, וכך תוכל להתמקד בצעד הפרודקטיבי וההגיוני הבא בחייך.


13. שאל הרבה שאלות.
ההרפתקה הגדולה ביותר בחיים היא היכולת לחקור ולשאול שאלות, כך שלפעמים בתהליך החקירה החיפוש הופך למשמעותי יותר מאשר התשובות.
התשובות מגיעות מאנשים אחרים, מבוססות על ידע ועובדות, אך גם מן האינטואיציה והחוכמה החבויות בך.
התשובות תמיד יהיו נכונות. אם הרגשת שהתשובות בסיום החיפוש לא היו נכונות, כנראה שלא שאלת את השאלות הנכונות.

14. נצל את המשאבים אליהם יש לך גישה.
האדם הממוצע מופתע תמיד לראות אדם בעל נכות מלא בשמחת חיים. כיצד יתכן שאדם עם כ"כ הרבה בעיות יכול להיות שמח?
התשובה היא שהוא מנצל יכולות אחרות שקיימות אצלו, כמו סטיבי וונדר שבגלל שאינו יכול לראות, מחדד את חוש השמיעה שלו, ויש לו 25 פרסי גראמי שמעידים על כך.

15. חיה מתחת למה שאתה יכול להרשות לעצמך.
חיה חיים נוחים, לא פזרניים. אל תבזבז בשביל להרשים אחרים. אל תבזבז את חייך במחשבה שרווחה נמדדת באמצעים חומריים. נהל את כספך בחוכמה, כך שכספך לא ינהל אותך. השתדל תמיד לחיות טוב, קצת מתחת למה שאתה באמת יכול להרשות לעצמך.

16. תן כבוד לסובבים אותך וגרום להם להרגיש טוב.
בחיים ובעסקים, לא חשוב מה אתה אומר, אלא מה אתה גורם לאנשים להרגיש. אז כבד את המבוגרים, הצעירים וכל מי שבינהם. אין גבולות או רמות שמגדירות למי מגיע לקבל כבוד. הענק לכולם את אותו הכבוד שאתה מעניק לסבך ואת אותה הסבלנות שאתה מעניק לאחיין שלך. תמיכה, הדרכה ועשייה עבור אחרים, הן המתנות הגדולות של החיים. בכדי לקבל, עליך לתת.

17. הצטיין בכל אשר אתה עושה.
אין טעם לבצע משהו אם אינך עומד לבצע אותו כמו שצריך. הצטיין בעבודה והצטיין בתחביביך. פתח לעצמך מוניטין, מוניטין של הצטיינות מתמשכת.

18. היה מי שנועדת להיות.
לך על פי הלב שלך, והיה מי שנועדת להיות. חלקנו נועדנו להיות מוזיקאים - לתקשר באמצעות הרגש ולעורר תגובות אצל אנשים באמצעות פריטה על גיטרה. חלקנו נועדנו להיות משוררים - לגעת בליבם של אנשים באמצעות פרוזה סוחטת. כך שלא משנה מה תבחר לעשות בחייך, כדאי שתרגיש שזה בתוך הורידים שלך. כדאי שתרגיש שנולדת לעשות את זה! אל תבזבז את חייך בלנסות ולספק רצונות וחלומות של מישהו אחר.

ומעל לכל זה, צחק בכל הזדמנות שנקרית בפניך, תתנצל כשאתה צריך, ושחרר את מה שאינך יכול לשנות. החיים קצרים, אך עדיין מדהימים, תהנה מהנסיעה!

תרגם וערך: ארז רהב

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: רוחניות, לקח, חוכמה, חוכמת חיים
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.