print header

טיפים שיעזרו לכם לעבור דירה במהירות (ובזול)

  כולנו מכירים את הצד האפל של מעבר דירה. עומס משימות, הזמנת מובילים, התעסקויות בלי סוף, ולקינוח גם התנהלות עם נותני שירותים שחלקם לא בדיוק דוגמה למקצועיות ושירות מצטיינים. אנשים רבים שכבר חוו מעבר רע יכולים להעיד שמדובר בעניין מורכב שיכול להוציא אותם משלוותם, וזה עוד לפני סכומי הכסף הגבוהים שלעתים נדרשים לשלם כך בפתאומיות. אף על פי כן, מעבר דירה לא חייב להיות תהליך שלילי, ועם מעט רצון ומעורבות חכמה, כל אחד יכול לעבור דירה בהצלחה מרובה ובמחירים זולים יותר מהמקובל. לפניכם כל מה שצריך לדעת כדי לעבור דירה בלי לצאת מהכלים.
 

סכנות במעבר דירה שצריך להכיר

לפני שנספר לכם איך לעבור דירה ומה צריך לעשות, בואו ונדבר קצת על הסכנות שגורמות לרבים וטובים לפספס חלקים חשובים שפוגעים בתהליך כולו. בהסתמך על נתונים מהאתר הובלות ASK5 ניתן לראות ש-80% מהבעיות נגרמות כתוצאה מ-20% מהפעולות, משמע שאם נדע למקד את המאמצים באותם 20% קיים סיכוי סביר שנוכל לשפר את המעבר באופן משמעותי.
טיפים למעבר דירה: אישה משתמשת בסמארטפון בדירה עם ארגזים

אז היכן מרבית האנשים מבצעים טעויות? לפניכם הגורמים העיקריים שצריך להיזהר מהם:

1. אנשים לא מעריכים את התהליך באופן רציונלי ומתחילים בהתארגנות בשלב מאוחר שלא משאיר להם מספיק זמן לעשות אותו באופן הנכון.

2. מסתבכים עם האריזות – הדבר יכול לבוא לידי ביטוי באריזה מרושלת שמסכנת את התכולה ואף מקשה על הסידור של הדירה החדשה.

3. בוחרים חברות הובלה יקרות או לא אמינות, אם מתוך חוסר ידיעה או לחץ שנובע מסעיף 1.

4. אינם חותמים על חוזה מול חברת ההובלה ונותני השירותים השונים – עניין שיכול להוביל להברזות, איחורים והעלאת מחירים.

5. מקבלים מהמובילים הצעת מחיר טלפונית.

6. לא מכינים את הדירה החדשה כנדרש.

הסכנות והטעויות אולי נראות כמשהו מורכב שמקשה על ההתנהלות בזמן מעבר, אך במציאות, היכרות מעמיקה יותר עם הפעולות שצריך לבצע תצייר לכם תמונה שונה שבה כל אחד יוכל לעבור דירה באופן הרבה יותר רגוע ולעתים קרובות גם תוך הוזלת העלויות.

מתי מתחילים את המעבר?

אחד הסודות הגדולים ביותר במעבר מוצלח הוא העיתוי שבו מתחילים בהכנות, כשהשילוב המנצח הוא להשאיר מספיק זמן כדי לבצע את כל הפעולות באופן הרצוי, אך לא להגיע למצב שאתם יושבים על ארגזים חודש לפני המעבר. הדרך לשלב בין כל העולמות היא להתחיל מוקדם, אך לא לבצע פעולות שיפגעו בשגרה שלכם בשלב מוקדם מדי.
 
הכנת דירה למעבר דורשת בממוצע חודש ואפילו חודש וחצי. אין בשלב המוקדם ציפייה שתתחילו לארוז את הבגדים, אבל כן יש ציפייה שתתחילו לבדוק מה יש לכם בבית (כולל במחסן), מה אתם לוקחים איתכם ומה לא. מעבר לסדר בדירה החדשה וחיסכון במקום, הפעולה תאפשר לכם לחסוך בעלויות הובלה של חפצים שאין בהם צורך.
 
מי שממש רוצה להשקיע יכול למכור חלק מהתכולה העודפת ולעתים להרוויח מכך סכומים לא מבוטלים שיכסו חלק (או יותר) מעלויות ההובלה. מכירת תכולה יכולה להיות פשוטה הודות לאתרים ודפי הפייסבוק השונים שמאפשרים זאת בחינם.
 
לאחר שהבנתם מה צריך לארוז ומה צריך למכור, לתרום או סתם לזרוק, תוכלו להתחיל לבצע שתי פעולות חשובות. האחת היא הזמנת חברת הובלות והשנייה היא קניית קרטונים למעבר דירה ואולי גם חומרי אריזה נוספים שיקלו על התהליך ויאפשרו לכם לארוז את הדירה באופן בטוח ובלי לבזבז זמן יקר.

איך לארוז דירה למעבר

לאחר שהבנתם מה צריך לארוז וברשותכם הקרטונים וחומרי האריזה, ניתן להתחיל באריזה, אך לפני שמתחילים חשוב להבין עובדה קריטית שיכולה לעשות את ההבדל בין מעבר יעיל לאיטי. אנשים רבים נוהגים להתמקד בהובלה כאילו זה החלק היחיד של המעבר. אין לנו ספק שהובלה היא חלק מרכזי וחשוב מאוד, אך אם נסתכל על הנתונים נגלה מהר מאוד שהפעולה שאורכת הכי הרבה זמן היא דווקא האריזה. לכן אנו ממליצים להתייחס לשתי המשימות בשיקול דעת ולהקדיש להן את מרב הפוקוס. 
 

בעוד שבסעיף הבא נדבר על האופן הבטוח והזול להזמנת הובלה, כעת בואו וניתן את הכבוד לשלב שבו אתם הולכים להשקיע את מרב זמנכם – אריזת הדירה. כדי לעשות את החיים פשוטים, ריכזנו 10 טיפים שיעזרו לארגן את הדברים באופן טוב יותר תוך צמצום אי הנוחות למינימום.

1. התחילו בחפצים שאינכם צריכים באופן שוטף כמו הפריטים במחסן, כלים מיוחדים לחגים, סירים, בגדים עונתיים וכן הלאה.

2. היעזרו בתיקים ומזוודות. מעבר לנוחות, הפעולה תחסוך לכם קרטונים.

3. השתמשו במגבות ופרטי טקסטיל אחרים על מנת לרפד את הארגזים שמכילים חפצים שבירים. באופן הזה תחסכו בהוצאה על ניירות אריזה ותארזו ביעילות גבוהה יותר.

4. הקפידו לארוז כל חדר באופן עצמאי, משמע לא לערבב בין תכולת החלקים השונים בדירה. זה אולי נראה לכם עיקרון שאפשר לדלג עליו (ורבים עושים את זה כתוצאה מחוסר זמן), אך מדובר באחד הטיפים הכי חכמים שיכול לקצר את הסידור של הדירה החדשה ב-50%!

5. רשמו על כל ארגז את התכולה שלו ולאיזה חלק הוא שייך, כך שבזמן ההובלה תוכלו להסביר למובילים היכן להניח כל ארגז (כלול במחיר הובלת הדירה).

6. השתמשו בקרטונים מתאימים. זה אולי מפתה לקחת קרטונים מהסופר, אך כדי לארוז בגדים או צלחות, צריך קרטונים מתאימים. באופן כללי אפשר לומר שחפצים שבירים או כבדים יארזו בקרטונים מחוזקים וקטנים בעוד חפצים קלים ולא שבירים, באותם ארגזי הובלות פשוטים שכולנו מכירים.

7. הקפידו לחזק את תחתית הקרטונים באמצעות נייר הדבקה עבה ותבטיחו שאף ארגז לא יפתח ושאף פריט לא ייפול בזמן ההובלה.

8. השתמשו בחומרי אריזה כמו ניילון נצמד, פצפצים ושקיות גדולות. זה יכול לסייע לכם לארוז חפצים שונים באופן הרבה יותר מהיר וזול ביחס לקרטונים.

9. הפרידו את החפצים היקרים או השבירים ותובילו אותם בעצמכם.

10. הכינו תיקים או ארגזים עם חפצים אישיים ובגדים לימים הראשונים בדירה החדשה.

איך לבחור מובילים מומלצים

אחרי שדנו בחלק הראשון של המעבר, הגיעה העת לטפל בחלק "המפחיד", הלא הוא הזמנת מובילים. אינספור כתבות נכתבו על תרגילים וקומבינות בעולם ההובלות בישראל, והעובדה שבענף כמעט שאין פיקוח אינה מוסיפה לו מוניטין ואף הופכת את בחירת המובילים למורכבת יותר.
 

כמו באריזה, גם כאן אין ממה לפחד, ואם נוהגים באופן הנכון ומאמצים כללים שיסייעו לכם לנהל את התהליך, יכולים למצוא חברת הובלה מומלצת די בקלות ואפילו במחירים זולים יותר ממה שחשבתם. איך עושים את זה? עקבו אחרי 11 הטיפים הבאים:

1. הבחינו בין מובילים או חברת הובלה. בעוד שמוביל עם טנדר יהיה מעולה להובלת דירות קטנות ופריטים בודדים (הוא יכול לעשות את זה במחיר זול יותר ובאופן משביע רצון), כדי להוביל דירה גדולה תצטרכו חברת הובלה שערוכה לשם כך ובכלל זה 3-6 סבלים ומשאית מתאימה.

2. התמקדו בחברות הובלה בעיר שלכם מפני שככל שתצליחו להוזיל לחברת ההובלה או המוביל את עלויות הנסיעה, כך גדל הסיכוי שהוא יספק לכם הצעת מחיר טובה יותר.

3. הזמינו רק מובילים או חברת הובלה עם המלצות מוכחות. צעד זה יגדיל את הסיכוי שלכם לעבוד עם סבלים מקצועיים ואמינים.

4. אל תתפשרו ובדקו שלחברת ההובלה יש ביטוח. אנו לא מתכוונים לביטוח רכב סטנדרטי אלא לביטוח שמתחיל בהעמסה ומסתיים לאחר הפריקה ובתום מעבר הדירה. הביטוח מעניק לכם שקט נפשי ומעיד על חברה מקצועית.

5. שונות המחירים בהובלת דירות מאוד גדולה ונובעת בין היתר מביקוש והיצע, עומס עבודה או סתם רצון לעשות עליכם יותר כסף. לכן הדרך המומלצת להוזיל עלויות היא להשוות הצעות מחיר. תוכלו לעשות את זה במהירות באתר ASK5 שמאפשר לכם לקבל הצעות תחרותיות בשיטת המכרז מחברות הובלה ומובילים בעיר שלכם שפנויים ביום המעבר.

6. אל תחכו לרגע האחרון והקדימו להזמין מובילים חודש ואפילו חודש וחצי לפני המעבר. צעד זה יסיע לכם להבטיח הימצאות מובילים מומלצים בשעה שנוחה לכם.

7. בקשו קרטונים מהמובילים כבר בשלב הצעת המחיר. הפעולה הזאת תאפשר לכם כוח מיקוח גדול יותר וסיכוי טוב לקבל לפחות חלק מהקרטונים בחינם.

8. תקשיבו טוב – לעולם אל תסכימו לקבל הצעת מחיר טלפונית ודרשו מהמובילים להגיע אל ביתכם כדי שיבדקו את כל התנאים לרבות התכולה, חדר המדרגות, מעלית וכיוצא בזה.

9. לעתים קרובות אפשר להשיג אריזה במחיר מוזל אם משלבים אותה ביחד עם ההובלה.

10. בערים צפופות עם בעיות חניה חשוב לשריין מקום חניה קרוב לכניסת הבניין. זכרו שככל שהמובילים ישקיעו יותר זמן ומאמץ, ככה המחיר עשוי להתייקר שלא לצורך.

11. בדקו אם צריך שירותים נוספים כמו פירוק והרכבת רהיטים או מנוף הרמה והקדימו להזמין את השירותים האלה ככל שנדרש.

הכינו את הדירה החדשה (והישנה) כנדרש

אחד השלבים האחרונים במעבר הוא להכין את הדירה החדשה למעבר שלכם. פנו יומיים או שלושה לצורך ניקיונות, צביעה, תיקונים וכל פעולה אחרת שצריך לבצע כדי להיכנס ברגל ימין. באותה הזדמנות, זכרו להעביר את כל התשתיות לרבות האינטרנט, חשמל, גז, שירותי טלוויזיה, קו טלפון וכן לעדכן את הכתובת החדשה במשרד הפנים, בדואר (שירות עקוב אחרי למכתבים) והעירייה.
 
חשוב להדגיש שבאותה נשימה יש לעזוב את הדירה הישנה באופן מאורגן כשהיא מסודרת, ובכלל זה לסגור חובות ולנתק את כל החשבונות. אנו בטוחים שאם תשכילו לבצע את כל השלבים באופן שהסברנו, תצמצמו את הסיכונים באופן משמעותי ותוכלו לעבור דירה בראש שקט ולעתים קרובות גם במחירים זולים יותר.
 
קרדיט תמונה: 123rf
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.