print header

5 עמודי התווך של חיים מאוזנים ומאושרים

 מה אתם באמת צריכים בחיים? מה נחוץ כדי שלא תרגישו חוסר איזון, חוסר סיפוק או בדידות, ומצד שני תקומו בבוקר עם חיוך על הפנים וציפייה ליום מלא בעשייה ובהישגים? התשובה לכך משתנה מאדם לאדם והיא יכולה ללבוש מסכות רבות, אך מתחת לכולן ניצבים 5 עמודים מרכזיים שהיום אתם הולכים להכיר וגם לגלות כיצד לחזק ולשמר. לכל אחד מהעמודים הללו יש חשיבות משלו וכדי לחיות חיים מאוזנים ומלאי אושר כולם צריכים לקבל מכם "תשומת לב", מה שניתן לעשות בדרכים רבות שלא על כולן הייתם חושבים בהכרח...

1. קריירה - הגדירו מטרות והשקיעו בפיתוח עצמי

העמוד הראשון מכסה טווח עיסוקים רחב שכולל את העבודה שלכם כשכירים, עצמאיים וכדומה, אך גם את העבודה הפחות רשמית שאנשים מבצעים במסגרת ניהול משק הבית, פעילות עבור עמותות וארגוני התנדבות שונים ועוד. כדי לבסס את העמוד הזה בחיים, השאיפה שלכם לא בהכרח צריכה להיות למשרה יציבה עם שעות נוחות, אלא למצב שבו העיסוק המרכזי בשגרה הכללית של חייכם הוא בעל השפעה, חשיבות ויכולת להעניק לכם סיפוק לצד פיתוח עצמי.
עמודי החיים: אישה עובדת בבית עם מחברת ומחשב נייד
כדי להבין את העניין הזה יותר לעומק, ניקח דוגמה של שני אנשים: אחד שעובד כמנהל זוטר בחברת ביטוח והשני שאינו עובד בעבודה מסודרת והוא בבית רוב היום, מטפל במטלות שונות ובגידול הילדים שלו. המנהל הזוטר מרוויח שכר נאה, יש לו סמכות על עובדיו, יציבות ותנאים נוחים, אך למרות כל אלו עמוד הקריירה שלו חלש ולא מספק לו תמיכה. זאת משום שבמסגרת העבודה שלו אין לו יכולת להשפיע באופן משמעותי על אופן הפעילות שלו וגם של עובדיו, אין לו אפשרויות קידום או הרבה שליטה על הזמן שלו ובאופן כללי לא אכפת לו מההשפעות של עבודתו. לעומתו, האדם השני שאין לו עבודה רשמית ולכן עמוד הקריירה שלו אמור להיות חלש, למעשה נהנה מתמיכה איתנה בתחום הזה. אין לו שכר, סמכות מקצועית או מסגרת, אך הוא אחראי על תחומים בעלי חשיבות כמו תשלום חשבונות, ניהול תקציב, הכנת אוכל וכדומה, הוא חופשי ללמוד ולנסות מתכונים חדשים או שיטות חדשות של עבודה בגינה והוא שולט בזמן שלו במידה רבה.
 
אם נניח לרגע שחייכם דומים יותר לאלו של המנהל הזוטר השאלה המתבקשת היא כיצד ניתן לחזק את עמוד הקריירה בחייכם? התשובה לכך יכולה להיות טמונה בזמן הפנוי שלכם: להירשם ללימודים במסגרת מתאימה, להתנדב בארגון למען מטרה קרובה ללב שלכם או להשקיע זמן בחיפוש משרה דומה בארגון אחר עם יותר חופש פעולה ומסלולי קידום. אפשרות נוספת היא להתמקד במסגרת העבודה עצמה: לקחת עובד שמתקשה בתחומים מסוימים כפרויקט קידום אישי, להאציל סמכויות מסוימות ולבקש תחומי אחריות נוספים, להקדיש פרק זמן מסוים מדי שבוע לעבודה לצד המנהל שלכם וכדומה. מעשים שכאלו יעזרו לכם לבסס מטרות קריירה טובות יותר או להבין שאתם לא בתחום הנכון עבור ביסוס עמוד הקריירה החזק שמתאים לאישיות שלכם.
עמודי החיים: גבר מחזיק מסך שממנו יוצאים סמלים שמציגים תחומים שונים

2. כסף - הגדירו את עצמכם וחיסכו בחכמה

אף אחד לא צריך בהכרח לחיות את חייו תוך כדי רדיפה מתמדת אחרי כסף, אך עדיין אין ספק שמדובר בעמוד תמיכה חשוב מאוד בחיים. כסף הרי מאפשר לנו לשלם על ההוצאות הבסיסיות של החיים שלנו וגם להגשים חלומות מסוימים כמו מכונית חדשה, תכשיט יוקרתי או יציאה מוקדמת לפנסיה. כסף גם דרוש עבור גידול ילדים, טיפול בעצמנו וסיפוק הצרכים שלנו כפי שאנו קובעים אותם - מה שכמובן משתנה בין אדם לאדם. יש אנשים שחיים בצניעות למרות עושר רב ויש אחרים שמוציאים כסף מהחשבון שלהם ברגע שהוא נכנס אליו בשביל מה שנתפס בעיני אחרים כמותרות ופינוקים.
 
כדי לחזק את עמוד הכסף שלכם עליכם תחילה להבין איזה סוג של אנשים אתם, מה הצרכים שלכם בתחום הזה והאם מענה עליהם אפשרי במסגרת ההכנסות שלכם. אנשים שמוציאים הרבה כסף אך רמת ההכנסה שלהם תומכת בכך יכולים לחזק את העמוד שלהם על ידי שימור המצב הקיים ושיפור ההכנסות במידת האפשר כדי לייצר מנגנוני חיסכון שונים לעתיד. אנשים שהצרכים שלהם, הבסיסיים וגם פינוקים כאלו ואחרים, לא מסופקים כתוצאה מרמת ההכנסה יכולים לשקול פעולות כמו עידוד ילדים קטנים להתחיל לעבוד במשרות חלקיות המתאימות להם, בחינה מחדש של תקציב ההוצאות שלהם ועשיית שימוש רב יותר בקופונים, תלושי קנייה, מבצעים וכדומה.
עמודי החיים: צנצנת מטבות לצד ערמות של מטבעות שמהן יוצאים צמחים
לא משנה איזה סוג אנשים אתם, חשוב שתבינו 2 דברים: חיסכון של כסף לשעת צרה בכמות הגיונית למצבכם בחיים תמיד יחזק את העמוד הזה, ובכל מצב כדאי לנהוג עם כסף באופן מושכל. זכרו, ברוב המקרים ככל שחוסכים יותר כסף ועושים זאת לאורך זמן ארוך יותר, כך התגמולים שמקבלים גבוהים יותר. אם מתנהגים בצורה חכמה, אפשר אפילו להגיע למצב שבו הכסף שלכם עובד בשבילכם ומייצר הכנסות המחזקות את עמוד הכסף וכך גם משפרות את חייכם, לא משנה איזה סוג של אישיות יש לכם בכל הנוגע להוצאות.

3. אהבה - גלו את כל סוגי האהבה שאתם יכולים לקבל ולתת

לכל בני האדם יש צורך לטפח קשרים עם הסביבה ולקשור את חייהם באלו של סביבתם. יכול להיות שמדובר בבן או בת זוג, קרובי משפחה, חברים, עמיתים לעבודה ואפילו חיות מחמד - לכל אחד מאלו אנו יכולים להעניק סוג שונה של אהבה וגם לקבל אותה בחזרה. חשוב לזכור זאת, מפני שטיפוח עמוד האהבה נתפס בעיני רבים באופן צר מאוד; למשל לשפר את מצב הנישואים או לפתור סכסוך משפחתי ארוך. אלו בהחלט שאיפות חשובות שיתרמו לחיים שלכם הרבה, אבל אם אתם מרגישים שחסרה אהבה בחיים שלכם עליכם לזכור שיש עוד מקומות לפנות אליהם.
עמודי החיים: צורת לב מפרחים
לכל קשר אהבה יש אופי אחר שמסוגל לתרום לכם בדרכים שונות, וככל שיש לכם קשרים יותר מגוונים בחיים שלכם, כך עמוד האהבה שלכם יותר חזק. 4 הסוגים העיקריים הם:
 
  • אהבה חסרת תנאים, כזו שמעניקים לילדים או בני זוג בקשר בריא וחזק - במסגרת אהבה שכזאת יש תמיכה חזקה, נכונות גבוהה לסליחה על טעויות ומוכנות לבצע הקרבות למען הצד השני. 

  • אהבה של להיטות ומעשים מתבססת על משהו חיצוני לאדם האהוב שגורם לאושר - במסגרת אהבה שכזאת אתם יכולים למשל לרצות להכין ארוחה מפנקת לאנשים בעבודה או לבני המשפחה שלכם כדי להראות להם את אהבתכם.

  • אהבה של אחווה היא סוג יחסית בסיסי אך חשוב, שבנוי על חילופי דברים ומעשים שבונים את הקשר - מספיק למשל שתקשיבו לאדם בעבודה שלכם מספר על היום שלו בעניין ותשאלו אותו על חייו כדי לייצר אחווה.

  • אהבה של טיפוח מתמקדת בעזרה לאחר, עידוד, תמיכה ושיפור בתחומים שונים. אהבה שכזאת מעניקים הורים לילדים ומקבלים אנשים מחיות המחמד שלהם, ממנהל תומך בעבודה או מקשר זוגי עם דגש חזק על צמיחה הדדית.

ככל שתעשירו את חייכם ביותר קשרים עם אנשים במסגרות שונות שיתבטאו בסוגי האהבה האלו ואחרים, כך עמוד האהבה שלכם יהיה חזק יותר.
עמודי החיים: זוג עם כלב

4. מורשת - השאירו חותם על העולם

עמוד המורשת הוא ביטוי לכך שעמוק בלב יש לכולנו צורך בתחושת מטרה כלשהיא שאינה מכוונת בהכרח לתחומים שקשורים לעמוד הקריירה. עמוד מורשת יציב קיים כאשר לאדם יש הגדרה פנימית ברורה לדרכים שבהן הוא רוצה להשפיע על העולם ברמת המיקרו והמקרו. למשל, שאיפה לעסוק במשלח יד מסוים - אפילו לא באופן מקצועי - כמו כתיבה, ציור, בישול או פתיחת עסק ביתי קטן היא הגדרה של מורשת ברמת המקרו. עמידה בערכים פנימיים מסוימים כמו תמיכה בזולת ועבודה לצד אנשים אחרים היא הגדרה של מורשת ברמת המיקרו.
 
חשיבות העמוד הזה לרוב עולה לאורך השנים, מפני שחשוב לנו שבני משפחה, חברים והעולם בכלל יזכור אותנו באופן מסוים, גם כיום וגם לאחר לכתנו. הגדרת המורשת הרצויה יכולה להשתנות עם הזמן, וגם אין שום סיבה להתמקד רק במטרה אחת או בדרך בודדת כדי להשאיר חותם על העולם. אדם יכול להגדיר לעצמו שהוא רוצה לשמח את סביבתו ולהיזכר בתור מישהו חם ואוהב, ולצורך כך להעניק מחמאות לאנשים באופן קבוע; במקביל הוא גם יכול לרצות לייצר מורשת של מסורות משפחתיות כמו טיולים בטבע או פעילויות ספורט משותפות. 
עמודי החיים: משפחה על חוף הים
כדי לשמור על עמוד המורשת חזק באופן עקבי יש לפעול בהתאם לרצון להשפיע על העולם ולא להזניח את הצורך שהוא מבטא. בנוסף, יש גם לבחון אותו מפעם לפעם ולשנות אותו כפי שכבר נאמר, כדי שהוא תמיד יספק סיבה לקום בבוקר עם תחושת מטרה ורצון לעשות משהו מעבר ל"להעביר את היום" ולחזור למיטה.

5. עמוד ההתלהבות - מצאו משהו שמעורר בכם התרגשות

החיים יכולים להיות משעממים למדי אם אין לנו תחביבים או פעילויות מועדפות שמעוררות בנו התרגשות. יש אנשים שעבורם יהיה מדובר בסדרות ריאליטי או סרטים, ולאחרים יהיו אלה טיפוח גינה, עניין בענף ספורט מסוים, קריאת ספרים, פתירת תשבצים, ציור, משחקי מחשב ועוד ועוד. בדומה לעמוד המורשת, גם במקרה זה חשוב לקבוע הגדרה פנימית למהות בפועל של עמוד ההתלהבות שלכם, ולהבין שהחשיבות שלו עולה עם הזמן. הסיבה לכך היא שככל שאנו מתבגרים יותר קשה לנו לשמור על התלהבות מדברים מסוימים ולפעמים אנחנו "שוכחים" ליהנות קצת.
עמודי החיים: קניון
מה שמייחד את עמוד ההתלהבות ביחס ל-4 עמודי החיים האחרים, היא העובדה שאצל לא מעט אנשים הוא חזק מדי ולכן הוא מוציא את חייהם מאיזון. הסיכון למצב הזה גדול במיוחד כאשר אנשים חווים תקופות קשות, אז הם נמשכים באופן טבעי למה שמעורר בהם התלהבות ושוכחים את כל שאר הדברים המשמעותיים בחיים. לפעמים זה מצב תקין שמאפשר לנפש למלא מצברים, אך לפעמים הסיבה לבעיה שמזיקה לחיים שלהם טמונה באחד מהעמודים האחרים. כדי לגלות האם בכך מדובר גם במקרה שלכם או של אחרים שאתם מכירים, יש פשוט לבחון את מצב 4 העמודים האחרים, בהתאם לדברים שלמדתם עליהם בכתבה הזאת, ולהתחיל להקדיש את תשומת הלב למילוי החיים באהבה מסוגים שונים, השקעה בפיתוח עצמי וכדומה. אם תעשו זאת ותשמרו על כל שאר העקרונות לחיזוק 5 עמודי החיים שלכם, תגלו כעבור זמן קצר שחייכם הרבה יותר מספקים, יציבים ומלאי אושר שמגיע באופן חלקי מדברים שגורמים לכם להתלהבות, אבל לא רק.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.