print header

איך להיפטר משמן בישול וכיצד ניתן להשתמש בו מחדש

  כל מי שמטגן עם כמויות גדולות של שמן עמוק, מגיע לסוף הבישולים עם שאלה אחת שהתשובה עליה לא ממש פשוטה: מה הדרך הכי טובה להיפטר מהשמן שנותר? האם לשפוך אותו רותח לאסלה, או שמא לחכות שיתקשה ואז לגרוף אותו לפח האשפה? האמת היא שאף אחד מהשיטות האלו לא מומלצת, ויש אולי עוד פתרונות שחשבתם עליהם ושאינם מומלצים – כל אחד מסיבה אחרת. יתכן שתופתעו לגלות שכדאי לכם לשמור את השמן לשימוש נוסף, ולאו דווקא בתחום הבישולים. אז איך בעצם מומלץ להיפטר משמן בישול, איך לא כדאי לעשות זאת ומה ניתן לעשות איתו כדי למחזר אותו? את הכל תגלו כבר עכשיו.

איך לא להיפטר משמן בישול?

נתחיל בדברים שמומלץ מאוד שלא לעשות כשאתם נשארים עם כמות גדולה של שמן במחבת או בסיר. אם עשיתם אותם עד היום, אתם תגלו שהזקתם לביתכם או לסביבה בדרך חמורה מאוד, ולכן מומלץ שתפסיקו לעשות זאת מהפעם הבאה שתצטרכו להיפטר משמן.
 
מה לעשות עם שמן בישול: טיגון בשמן עמוק

לא לשפוך לכיור

אמנם הכיור נמצא כל כך קרוב לעמדת הבישול, אך אפילו כמה טיפות קטנות של שמן בישול עלולות לסתום לכם את הצנרת במטבח. אם זה קורה, תצטרכו להזמין שרברב שייפתח את הסתימה, מה שיעלה לכם לא מעט כסף. אם הסתימה הגיעה עד לצינור הביוב, זה עלול להשפיע גם על הצנרת של השכנים שלכם.

לא לשפוך לאסלה

אתם יכולים לטעון, ובצדק, שצנרת האסלה גדולה הרבה יותר מצנרת הכיור, אך הבעיה הזו שציינו לעיל לא תמיד קשורה רק לגודל הצינור. זכרו ששמן ומים לא מתערבבים טוב, לכן כשתנסו לשטוף את השמן, אתם למעשה תגרמו למריחתו על גבי קירות הצנרת. ככל שמדובר בשמן משומש יותר – כלומר שנעשו בו כמה בישולים – ובמיוחד אם הוא מגיע מן החי, הסיכוי לסתימה בצנרת יהיה גבוה יותר.

לא לשפוך לתוך פח האשפה

אפילו אם אתם שופכים את השמן ישירות לפח הזבל שמחוץ לבית, כדאי מאוד להימנע מכך מכמה סיבות. הראשונה שבהן היא שהשמן מושך הרבה מאוד מזיקים, כשמכרסמים מוצאים בו הרבה קלוריות וניזונים ממנו. הסיבה השנייה היא שהשמן מזיק לתהליכי טיפול שונים שמעניקים לפסולת לאחר שהיא מגיעה לאתרי פסולת. על כן מומלץ קודם לכן לעטוף את השמן בפריט שימנע את דליפתו החוצה.
מה לעשות עם שמן בישול: משאית זבל באתר פסולת

איך כן להיפטר משמן בישול?

ישנן 2 שיטות מומלצות להיפטר משמן בישול, ותוכלו לבחור בכל אחת מהן, בהתאם למצב הצבירה של השמן. לא משנה באיזו שיטה תבחרו, לאחר שתיפטרו מהחלק הארי של השמן, מומלץ שתנגבו את המחבת או הסיר עם מגבת נייר על מנת להיפטר מהשאריות שנותרו בתוכם – עוד לפני שתשטפו את הכלים בכיור – וזרקו אותה יחד עם שאר השמן. כאמור, אפילו כמות קטנטנה של שמן עלולה לסתום את הכיור שלכם, ולכן מומלץ שלא לדלג על השלב הזה.

שיטה מס' 1: רדיד אלומיניום בכיור

בשיטה זו מומלץ להשתמש כשהשמן עוד רותח; לחצו רדיד אלומיניום לתוך פתח ניקוז הכיור כך שייווצר בו שקע, והשאירו קצוות רחבים בצדדים. הרימו את הקצוות האלה כמה שיותר כלפי מעלה, כך שהשמן יישאר בתוך רדיד האלומיניום ולא יישפך לכיור. שפכו את השמן הרותח לתוך הגומה של רדיד האלומיניום, תנו לנוזל להתקרר באופן מלא ולאחר מכן פשוט הרימו את רדיד האלומיניום, עטפו בקצותיו את השמן, הכניסו את רדיד האלומיניום לשקית אטומה והשליכו לפח האשפה.
מה לעשות עם שמן בישול: איך להיפטר משמן עם רדיד אלומיניום

שיטה מס' 2: שיטת הצנצנת

בשיטה זו מומלץ להשתמש כשהשמן קר ומוקשה; גרדו את שאריות השמן לתוך כלי קיבול כמו צנצנת או קרטון חלב, סגרו אותו והכניסו אותו לתוך שקית אטומה כדי שלא תהיה אפשרות לזליגת השמן. זרקו את השקית לפח האשפה.
מה לעשות עם שמן בישול: איך להיפטר משמן עם צנצנת

איך אפשר להשתמש מחדש בשמן הבישול?

יש אנשים ששומרים את שמן הבישול לשימוש מחדש, ועל אף שזה נשמע לחלקכם מוזר או לא היגייני, בהחלט אפשר לעשות את זה. הנה כמה דרכים שבהן תוכלו לנצל את השמן שנותר ולהפיק ממנו תועלת נוספת:

1. שימוש מחדש בבישולים

זה בסדר להשתמש בשמן בישול עוד מספר פעמים, אולם זה תלוי בסוג המאכל שטיגנתם בו:
 
  • אם טיגנתם בשר עוף (למשל להכנת שניצל), ניתן להשתמש בשמן הבישול עוד 3-4 פעמים. לאחר 4 פעמים שבהן נעשה בו שימוש, צבעו של השמן הופך לירוק והוא נהיה עכרורי יותר, ואז כבר לא מומלץ להשתמש בו.
  • אם טיגנתם תפוח אדמה להכנת צ'יפס למשל, השמן שבו השתמשתם נחשב "נקי יותר", ואפשר להשתמש בו עד 8 פעמים נוספות.

2. מחזור שמן

אפשרות זו מתאימה יותר לבעלי מסעדות ופחות לטבחים ביתיים, מכיוון שהיא מומלצת למי שמשתמש בכמויות גדולות מאוד של שמן. יש לא מעט ספקי שירות שאוספים שמן ממסעדות לצורך מחזור, והם אף משלמים עליו (כ-4 שקלים לק"ג של שמן), כך שניתן להפיק מכך רווח קטן ובה בעת לסייע לשמור על הסביבה. פשוט חפשו בגוגל "מיחזור שמן בישול".
מה לעשות עם שמן בישול: מחזור

3. הוספה לקומפוסט

אף על פי שתוכלו לראות המלצות שלא להוסיף שמן לקומפוסט, כל עוד אתם משתמשים בשמן שהוא 100% טבעי וצמחי ולא טיגנתם בו בשר, אין עם כך כל בעיה. מדובר למעשה בתוצרת טבעית שהגיעה מגידולים כאלה ואחרים, כגון סויה, תירס, חמניות, זיתים, קוקוס וכדומה.
 
תולעי אדמה ניזונים מהשמנים האלה, והן מועילות לאדמת גידולים, כשביכולתן להפוך את החומר האורגני שממנו הן ניזונות להומוס (רקבובית), אשר משמשת כאבן בניין לצמחים. עם זאת, יש לציין שהשמן כאמור מושך גם מזיקים אחרים, לכן מומלץ שלא להשתמש בשיטה זו יותר מדי.

4. חיסול עשבים שוטים

אם אתם מחפשים שיטה לחיסול עשבים שוטים ועל הדרך מעוניינים למחזר את השמן שבו השתמשתם לבישולים, פשוט העבירו אותו כשהוא נוזלי ומעט קריר לבקבוק תרסיס ורססו את העשבים השוטים – עדיף בימים שבהם יש לחות גבוהה באוויר. חשוב מאוד שתשמשו לשם כך אך ורק בשמן צמחי ולא בשמן ממקור חי.

5. הכנת סבון

זה אולי נשמע לכם מוזר, אך אפשר ואף מומלץ להכין סבון משמן בישול משומש. זוהי אחת הדרכים הטובות ביותר למחזר כמות גדולה של שמן, ואם אתם מעוניינים לשמור על הסביבה, זוהי דרך נהדרת לעשות זאת.
מה לעשות עם שמן בישול: סבון משמן

מצרכים:

  • 1 ליטר שמן בישול משומש
  • 200 גרם סודה קאוסטית
  • 400 מ"ל מים חמימים
  • 40 מ"ל מרכך כביסה

הוראות הכנה:

1. סננו את השמן משאריות הבישול ושפכו אותו לתוך גיגית.

2. שפכו את המים לתוך דלי והמיסו בתוכו את החומצה הקאוסטית (עשו זאת באוויר הפתוח והשתמשו במסכה, משקפי מגן וכפפות מכיוון שהתערובת משחררת גזים רעילים).

3. שפכו את התערובת לגיגית עם השמן וערבבו למשך 15 דקות עם כף עץ, עד שהיא הופכת לאחידה.

מה לעשות עם שמן בישול: אופן הכנת סבון משמן

4. הוסיפו את המרכך לתערובת כדי להפוך את הסבון לריחני ורך.

5. העבירו את הסבון לכלי קיבול – זה יכול להיות גביע של יוגורט או אפילו מגש אפייה מסיליקון – ותנו לתערובת להתייבש למשך יומיים.

מה לעשות עם שמן בישול: סבון משמן
6. אחרי יומיים התערובת תהפוך ללבנה וניתן יהיה להוציא אותה מכלי הקיבול ולהשתמש בסבון. מומלץ לתת לסבון לשבת אפילו למשך שבועיים נוספים כדי לרכך אותו עוד יותר.
 
מקור התמונות: canva, budgetdumpster.com, tiphero.com, instructables.com
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.