print header

7 שערוריות ענקיות שהסעירו את עולם הספורט

 ספורט מקצועי הוא ללא ספק עולם שהרבה מאוד ערכים נשזרו סביבו – הראשון במעלה הוא כמובן התחרותיות והרצון לנצח, להשיג כמה שיותר ולהיות במקום ראשון. אך מצד שני גם להגינות יש משמעות גדולה, ולא ניתן לנצח בכל מחיר – אלא רק על ידי שמירה על רוח ספורטיבית. עם זאת, הכלל הזה לא מנע מאנשי ספורט רבים, מהספורטאים עצמם ועד לאלו הסובבים אותם, לא לפעול לעיתים בהגינות הנדרשת, מה שעורר לא פעם לאורך ההיסטוריה שערוריות ספורט רבות. כדי להזכיר לכם את אותם סקנדלים מרעישי עולמות שהתרחשו בזירות שונות של הספורט העולמי (וגם כאן בארץ) אספנו לפניכם 7 סיפורי שערוריות ספורט מרתקים על הצד האפל של העולם האהוב הזה.

שערוריות ספורטיביות: לאנס ארמסטרונג רוכב על אופניים בתחרות

1. פרשת הסמים של לאנס ארמסטרונג

זוהי כנראה אחת משערוריות הספורט הגדולות ביותר אי פעם, על אף שהיא לא מגיעה מאחד מהענפים הגדולים ביותר. אך למירוצי אופניים תמיד היה מקום של כבוד בספורט העולמי, וזה חלק מהסיבה לכך שהסיפור של לאנס ארמסטרונג הכה גלים ברחבי תבל. הרוכב האמריקאי, שנודע כאחד מהגדולים ביותר אי פעם בענף, זכה 7 פעמים ברציפות בתחרות היוקרתית של הטור דה פראנס ואף הצליח להתגבר על סרטן האשכים שתקף אותו, התוודה בשנת 2013 כי לאורך הקריירה שלו השתמש בחומרים ממריצים אסורים, זאת לאחר שההאשמות נגדו בכך צצו מאז שנת 2005.

הסוכנות האמריקאית נגד סימום בספורט הודיעה עוד טרם הראיון כי ישנן ראיות מכריעות כי ארמסטרונג הוביל "תוכנית סימום מתוחכמת, מקצועית ומצליחה ביותר", וההודאה של ארמסטורנג – שעד אותה עת הכחיש את כל החשדות נגדו - לא שינתה את סופה העגום של קריירה יוצאת דופן. הספורטאי, שעד אותו רגע נחשב לאחד לא רק לאחד הגדולים בתחומו, אלא גם לאישיות ענקית ומעוררת השראה, נושל מכל תאריו ושילם במהלך השנים מאז נחשפה הפרשה יותר מ-20 מיליון דולר פיצויים עקב תביעות מצד גורמים שונים.

2. האתלטית רוזי רואיז מזייפת ניצחון במרתון בוסטון

השערוריה הספורטיבית הזו התרחשה לפני כ-30 שנים ואולי היא איננה זכורה ביותר בספורט העולמי, אך אין ספק ששווה להעלותה – כי היא יוצאת דופן במיוחד. רוזי רואיז הייתה אתלטית ממוצא קובני, שפרצה לראשונה לתודעה בשנת 1979 כשהגיעה במקום ה-11 במרתון של ניו יורק, וכך נכנסה לרשימת הרצים גם במרתון בוסטון היוקרתי שנערך שנה לאחר מכן. בתחרות בבוסטון עשתה רואיז היסטוריה – לא רק שהיא ניצחה את מקצה הנשים, אלא גם שהתוצאה שלה הייתה ה-3 במהירותה בהיסטוריה עבור אישה.

אך חגיגת ההישג של רואיז לא נמשכה זמן רב – צופים חשדנים שמו לב כי רוזי לא הייתה מכוסה זיעה כמו הרצים האחרים, לא התנשמה והתנשפה והירכיים שלה היו שטוחות לגמרי, ולא נפוחות כשל מישהי שאכן סיימה ריצה מייגעת כעת. חקירה קצרה העלתה כרואיז כלל לא רצה במסלול המירוץ, אלא קפצה אליו מבין הקהל רק במייל האחרון וכך שברה את השיא. מיותר לציין כי תוארה כמנצחת ומדליית הזהב שקיבלו נשללו ממנה, שיאה נמחק מהרשומות, ואף הרישום שלה במרתון ניו יורק – שגם בו התגלה כי זייפה את התוצאה – הוסר.

שערוריות ספורטיביות: רוזי רואיז נעצרת על ידי שוטרים

3. פרשת הטיית המשחקים בליגת הכדורגל האיטלקית ב-2006

ליגת הכדורגל האיטלקית הראשונה, הסריה א', נחשבה מאז ומתמיד כאחת מהליגות המובילות בעולם, שבה משחקות כמה מקבוצות הפאר הגדולות ביותר ברמה העולמית, כיובנטוס, מילאן, לאציו, פיורנטינה ועוד. לכן, כאשר בשנת 2006 התפוצצה פרשה שבמסגרתה התגלה כי ראשי הקבוצות הללו היו מעורבים בבחירת השופטים שישפטו במשחקיהן ובהטיית משחקים לטובתם תמורת כסף רב שעבר ידיים – הרעש היה גדול.

הפרשה גבתה מחיר כבד מהקבוצות שהיו מעורבות בה, כולל הפחתת נקודות, קנסות כבדים ועזיבת שחקנים – כמו גם כתם על הכבוד המקצועי של השופטים באיטליה ושל ראשי הקבוצות. מיובנטוס, אלופת איטליה באותה שנה וגם בשנה שלפניה, נשללו 2 התארים הרצופים שלה, והיא אף הוענשה בירידה לליגת המשנה.

4. המחליקה על הקרח טוניה הארדינג מארגנת תקיפה נגד חברתה לנבחרת האולימפית, ננסי קריגן

יריבות בין ספורטאים היא בדרך כלל דבר בריא שמקדם את ערך התחרות, אך מה שקרה בין 2 מחליקות קרח האולימפיות טוניה הארדינג וננסי קריגן בשנת 1994 חרג מכל גבול בריא. השתיים התמודדו באותה השנה זו מול זו על אליפות ארצות הברית בהחלקה על הקרח, והזכות להשתתף במשחקים האולימפיים. כדי למנוע מקריגן לנצח, יזמו הארדינג ובן זוגה תקיפה נגד קריגן – ושלחו חבר משותף שלהם למתחם שבו היא התאמנה לתחרות. החבר חבט בברכה הימנית של קריגן בעת שהיא ירדה לחדר ההלבשה, וברח מהמקום.

קריגן נחבלה קל, ולא ידעה כי מאחורי התקיפה עומדת הקולגה שלה, ועל אף שחשדות כבר עלו, ה-2 התחרו ביחד במסגרת נבחרת הנשים של ארה"ב לאולימפיאדה. רק לאחר מכן פוענחה התקיפה, הארדינג חשפה את חלקה במעשה, נידונה למאסר על תנאי והורחקה לצמיתות מפעילות החלקה אומנותית.

שערוריות ספורטיביות: ננסי קריגן מימין (על הבול) וטוניה הארדינג משמאל

5. שחקני נבחרת ספרד בכדורסל במשחקים הפאראלימפיים ב-2000 מתגלים כמתחזים

המשחקים הפאראלימפיים הם מהאירועים המיוחדים ביותר שנערכים בספורט העולמי – הזדמנות שווה לספורטאים בעלי מוגבלויות להתחרות זה בזה בענפים שונים, לזכות במדליות ולקבל את הכבוד המגיע להם. אך מה שקרה בטורניר הכדורסל שנערך במשחקים שהתקיימו בסידני, אוסטרליה בשנת 2000 רחוק לגמרי מכל מה שקשור לכבוד או לאיזושהי הגינות ספורטיבית בסיסית.

באותו טורניר זכתה נבחרת ספרד, שגברה על הנבחרת הרוסית בגמר 87:63 וזכתה במדלית הזהב – אך השמחה לא נמשכה זמן רב. קרלוס ריבאגורדה, שחקן הנבחרת שהיה למעשה גם עיתונאי סמוי, חשף כי הוא ו-9 שחקנים נוספים בנבחרת לא עברו בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות כדי לקבוע את מגבלתם טרם הצטרפו לנבחרת. למעשה נחשף כי 10 מתוך חברי הנבחרת הספרדית לא היו כלל ספורטאים בעלי מוגבלויות - מה שהוביל לשערורייה קשה שבסופה הוחלט על החזרת מדליות הזהב ושלילת התואר מהנבחרת.

6. הכדורגלן אנדרס אסקובר נרצח בגלל שער עצמי שהבקיע

ספורטאים גדולים שמפשלים ברגע האמת יש לא מעט – לעיתים המעריצים מקבלים זאת ועוברים הלאה, לעיתים זהו כתם שיכול לדבוק בהם ואף לגמור להם את הקריירה, אך אף אחד לא משלם על כך בחייו בסופו של דבר. חוץ מאחד – הכדורגלן הקולומביאני אנדרס אסקובר, שטעות קשה שלו על המגרש הובילה למותו כמה ימים לאחר מכן.

אסקובר, שהיה שחקן מוביל בליגה הקולומביאנית ושיחק בעמדת הבלם, היה גם קפטן נבחרת קולומביה במונדיאל 1994 שנערך בארצות הברית. במהלך שלב הבתים של הטורניר, פגשו הקולומביאנים את נבחרת ארה"ב והיו מועמדים לנצח ולעלות שלב, אך במהלך המשחק הבקיע אסקובר שער עצמי שהביא ליתרון אמריקאי ובסופו של דבר להפסד 2-1 ולהדחה מהטורניר. 8 ימים לאחר מכן, כשאסקובר חזר לקולומביה ויצא עם חברים למועדון לילה מקומי, הוא נורה ונהרג בחניון של המקום. לאחר הרצח, נודע כי הרוצח היה שומר ראש של שני ברוני סמים מקומיים, שהפסידו סכומי כסף גדולים בהימורים על המשחק שבו נוצחה הנבחרת בעקבות השער העצמי של אסקובר.

צפו בשער העצמי האומלל שהבקיע אסקובר במשחקו האחרון בחיים: 

7. משחק השרוכים בליגת הכדורגל הישראלית

גם בעולם הספורט הישראלי אין מחסור בשערוריות כאלו ואחרות – אך אחת הידועות שבהן התרחשה על מגרשי הכדורגל בשנת 1998, בעת ההתמודדות על האליפות בין שתי מהקבוצות המובילות של הענף בארץ – בית"ר ירושלים והפועל ת"א. במחזור שלפני האחרון נפגשה בית"ר עם קבוצת הפועל בית שאן, והפועל ת"א שיחקה נגד הפועל פתל תקווה. בהפועל ת"א קיוו להפסד של בית"ר, כדי לעלות על חשבונם למקום ה-1 ולקחת בסופו של דבר את האליפות. למרות שבתחילת המשחק נגד בית שאן אכן הייתה בית"ר בפיגור, בדקות הסיום, בזמן שהתוצאה הייתה 2:2, עלו טענות כי שחקני בית שאן הפסיקו להתאמץ ולשחק ספורטיבי – ופשוט נתנו לבית"ר להבקיע את גול הניצחון בדקה ה-92, ומשם לדהור אל עבר האליפות. 

מצד אנשי הפועל תל אביב, שניצחה באותו מחזור 1:0, עלו טענות כי המשחק היה מכור מצד בית שאן, וכאחת ההוכחות לכך הם הראו כיצד קפטן הקבוצה הצפונית, איתן טייב, נתפס במצלמות כשהוא עוסק בקשירת שרוכי נעליו בעת ששחקני בית"ר מניעים את הכדור על המגרש, במהלך שהוביל לשער הניצחון. בעקבות כך זכה המשחק לכינוי "משחק השרוכים", כשעד היום קיימת מחלוקת לגבי טיב כשרותו, אם כי מעולם לא הוכח שהתבצעה קניית משחק בפועל.

מקור התמונות: Gwydion M. Williamsde:Benutzer:HaseAtsme

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.