print header

8 שינויים בתרבות הצריכה בעקבות נגיף הקורונה

 נגיף הקורונה שהשתלט על עולמנו לא רק סגר אותנו בבתים, אלא שינה את חיינו בתחומים רבים כמו כלכלה ובריאות. קשה גם להתעלם מהשפעה שלו על תרבות הצריכה שלנו, שכוללת ריבוי הזמנות מקוונות, המתנה בתורים ארוכים בסופרים, עטיית מסכות וסגירת חנויות ופתיחתם באופן מצומצם. כעת, לאחר שהסגר מוסר אט אט ורבים מאיתנו שבים אל המרכזים המסחריים, נשאלות שאלות כמו "כיצד יראה עולם הצריכה לאחר משבר הקורונה?", ו-"אילו הנחיות יישארו עמנו בחודשים הקרובים?". כדי לענות עליהן ועל רבות נוספות, רק צריך לבחון את 8 התמורות המרכזיות בתרבות הצריכה שלנו שנובעות משבר הקורונה, שחלקן כנראה ילוו אותנו גם בהמשך. חשוב שתיקחו אותן בחשבון רגע לפני שאתם יוצאים לחנות האהובה עליכם או למסע הקניות הבא שלכם. מכירים מישהו שמבלה בקניונים מאז שהם נפתחו לציבור הרחב? שתפו עימו את הכתבה כדי שיהיה מודע לשינויים הצפויים.
 
שינויים בתרבות הצריכה בעקבות נגיף הקורונה: בחורה עם מסכה, יושבת ליד מכונית ומחזיקה שקיות

1. סגירת חלק מהחנויות

קודם כל, לפני שאתם רצים לחנות האהובה עליכם, בדקו שהיא בכלל פתוחה, זאת מכיוון שרשתות וחנויות שונות טרם נפתחו מסיבות שונות כמו שיקולי רווח והשלכות פשיטת רגל. למעשה, חברות בינלאומיות גדולות ומוכרות הכריזו על פשיטת רגל בשבועות האחרונים, כמו חברת השכרת הרכב הבינלאומית "הרץ", שנכנסה אל משבר הקורונה עם חובות ענק ומצבה החמיר משמעותית במהלכו. היא תמשיך לפעול בארצות הברית במתכונת חדשה ומצומצמת כדי למזער את נזק, ותעבוד כרגיל בעיקר במדינות אירופה, אוסטרליה וניו זילנד. בנוסף אליה, גם חברות אופנה אמריקאיות שונות כמו ג'יי קרו וג'יי.סי פני הכריזו על פשיטת רגל. לכן, לפני שאתם מבקרים בחנות האהובה עליכם, היעזרו באינטרנט ובאפליקציות שונות, או התקשרו לסניף הקרוב אליכם כדי לוודא שהיא פועלת כרגיל.

2. שגרה של איסוף מוצרים ומשלוחים

קניות מקוונות הן לא מגמה שחדשה לנו, ורבים מאיתנו כבר התרגלו לערוך הזמנות ברשת מסופרים, רשתות אופנה וכמובן – מאתרי מכירות גדולים כמו אמזון ואיביי (eBay). למעשה, ממצאי מחקר שנערך ב-IBM בטרם החל סגר הקורונה ופורסם במהלך תקופה זו, נראה שכמות הקניות באונליין הכפילה את עצמה מאז שנת 2014. משבר הקורונה שאילץ אותנו להישאר בבית ופינה לנו זמן רב הגביר את התופעה והרחיב אותה לתחומים אחרים שכנראה לא חשבנו עליהם קודם, כמו הזמנת גלידה. למעשה, בחברות רבות מקטנות ועד גדולות, הבינו שבשביל שהן ישרדו יש לפתוח מערך משלוחים עד הבית או לאפשר איסוף מהסניף. סביר להניח ששגרת הקניות הזו כאן כדי להישאר – לפחות בחודשים הקרובים.
שינויים בתרבות הצריכה בעקבות נגיף הקורונה: שליח אוכל עומד ליד אופניים

3. ספירת לקוחות והגבלות נוספות בכניסה לחנויות

אם בחרתם ללכת בעצמכם לחנויות או לבלות בקניונים, עליכם לקחת בחשבון שרבים מהם עובדים תחת מגבלות מסוימות כמו ספירת לקוחות, עטיית מסכה, חיטוי ידיים עם אלכוג'ל ואולי גם ניקוי כרטיס אשראי. רבים מכם כנראה הספיקו לשמוע או לחוות בעצמם את ההגבלות הנהוגות בארץ, שכוללות כמובן שמירת מרחק של 2 מטרים בין אנשים שלא גרים יחדיו – גם בתורים ובכניסות, לצד הקפדה על יחס של אדם לכל 7 מטר רבועים. האחריות על ויסות הלקוחות בכל מקום היא על בעלי המקום שאליו אתם נכנסים, והם אלו שצריכים לקבוע האם מותר לכם להיכנס אליה או לאו, זאת כמובן על בסיס גודלה והמקום הפנוי בה.

4. אי מדידת בגדים לפני הקנייה

רוב האנשים שעורכים קניות של בגדים לא רוכשים "על עיוור", אלא מעדיפים למדוד אותם לפני כדי לוודא שהמוצר מתאים להם ושלא מדובר בחתול בשק. בשל כך, כדאי שתכירו את ההנחיות השונות שחנויות שונות אמצו בנוגע לתאי המדידה. רשתות רבות בארץ ובעולם, כמו מותגי האופנה הבינלאומיים אדידס ואמריקן איגל, מאפשרות שימוש ב-2-3 תאי מדידה בכל סניף, שאותם ינקו לאחר כל לקוח. אחרות כגון חברות קבוצת זארה (זארה, פול אנד בר וברשקה) החליטו לסגור את תאי המדידה לחלוטין עד להודעה חדשה, ולשים שלט בכניסה שמודיע על כך ללקוחות. לכן, אם חשוב לכם למדוד את הבגדים שאתם מעוניינים לרכוש, התקשרו לחנות שאתם רוצים לבקר בה וודאו שהם מאפשרים זאת.
שינויים בתרבות הצריכה בעקבות נגיף הקורונה: תאי מדידה בחנות

5. הכנסת הבגדים לבידוד

בהמשך לסעיף הקודם שעסק בבגדים, לא רק אותנו הכניסו לבידוד בעקבות חשיפה אפשרית לנגיף הקורונה, אלא גם אותם! אמנם אין מדיניות ברורה ואחידה לגבי התנהלות עם מוצרים כמו פרטי לבוש, שבהם אנשים רבים נוגעים, אך בחנויות רבות ברחבי העולם אימצו דרכים שונות שנועדו להפיג חששות אפשריים של לקוחות. אחת מהשיטות הנהוגות בעולם לגבי החזרת בגדים, למשל, היא לבודד אותם למשך 24-48 שעות, או אפילו יותר, ולהחזירם למדף רק לאחר שהם אווררו ואולי אף כובסו. בטווח הארוך, יתכן שיישקל שימוש בטכנולוגיה מיוחדת כמו קרינה אולטרה סגולה, כדי לחטא את הבגדים ולוודא שהם נטולי חיידקים ונגיפים מסוכנים כמו הקורונה.

6. אי בדיקת איפור לפני רכישה

בסעיף מספר 4 עסקנו בהנחיות הנוגעות למדידת בגדים, וכעת נעבור לבדיקת איפור, כי הרי מעטים מאיתנו רוצים לרכוש מוצר טיפוח כמו אודם, סומק או צללית, מבלי לראות איך הוא נראה על עורנו. אם נסתכל על דרכי ההתמודדות של חנויות אמריקאיות עם הרגל מוצדק שכזה, ניתן לראות שרובן מונעות מגע של לקוחות עם מוצרי איפור. עם זאת, ישנן כאלו שמספקות מענה חלופי ויצירתי לצורך של הלקוחות לבדוק מוצר מסוים, ונעזרות באפליקציות ובטכנולוגיות מיוחדות שנועדו להמחיש להם כיצד הם נראים עימו. לכן אם אתם רוצים להתחדש בגוון או במוצר של חברה שטרם בדקתם, כדאי שתוודאו שתוכלו לבחון אותם על עורכם בדרך כזו או אחרת. אם אתם רק רוצים לרכוש מוצר שאתם משתמשים בו כבר שנים – אין לכם בעיה, מכיוון שאתם לא צריכים לבחון אותו על עורכם, אלא יכולים פשוט לגשת למדפים ולרכוש אותו. חשוב לציין שרשתות רבות מבטיחות לחטא ולנקות באופן תדיר את החנות ומוצריה, כמו גם לספק ללקוחותיה אלכוג'ל ולחייב עטיית מסכה, כמו במקומות אחרים. 
שינויים בתרבות הצריכה בעקבות נגיף הקורונה: תכשירי איפור

7. שמירה על מרחק גם בבתי השימוש ציבוריים

למרות שרבים מכם כנראה ישאפו להימנע ככל הניתן מביקור בתאי השירותים שיש במרכזים מסחריים, לעיתים אין ברירה אלא להשתמש בהם. בשל כך, נראה שבעלים של חנויות וקניונים החליטו לקחת מקדם ביטחון, ולשמור עוד יותר על ניקיון בתי השימוש שבאחריותם. דוגמאות לצעדים שננקטים בארץ ובעולם במטרה ליצור מרחק והפרדה בין אנשים הם סגירת כל תא שירותים שני בחדר, והתקנת מחיצות מיוחדות. בכל מקרה, מומלץ להתאפק ולהימנע משימוש בשירותים שבמרכזים מסחריים, כי אין לדעת מי שהה בהם לפניכם ומתי ניקו אותם לאחרונה. 

8. צורך בהסתגלות מחדש

למרות שכולנו כנראה נוכל להסתובב חופשי במרכזים מסחריים לאחר שההגבלות יוסרו לחלוטין, יתכן שעדיין יהיו הנחיות מיוחדות בנוגע לשירותים שדורשים שירות אישי וצמוד. למשל, מי שביקר לאחרונה אצל קוסמטיקאיות, כנראה יודע שהן נאלצות לעטות על פניהן מסכה בזמן טיפולים – וסביר להניח שהרגל שכזה ילווה אותנו לאחר תום משבר הקורונה. הבדלים נוספים ניתן לראות בחנויות בארצות הברית, שהחליטו לשנות הרגלים כדי למזער מגע עם מוצרים; באמריקן איגל, למשל, החלו לקפל בגדים באופן שמנגיש אותם ומוריד את המגע בהם. גם בעליהם של חנויות רשת התכשיטים פנדורה נקטו בגישה חדשה של הקפדה על שמירת מרחק בין עובדים ולקוחות בעת הצגת תכשיטים, וחיטוי מוגבר של המוצרים. כפי שאתם יכולים לראות, משבר הקורונה הוביל לשינויים רבים לא רק בכלכלה ובעולם הבריאות, אלא גם בתחום הצריכה והקניות. סביר להניח שהמגמות הללו יהדהדו עוד זמן רב אחרי שהנגיף המסתורי יעלם מעולמנו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.