print header

טיפול בחרדות - השיטה שתעזור לכם להתמודד ותשפר את איכות חייכם

 הפרעות חרדה הן הסוג המוכר ביותר של בעיות נפשיות הפוגעות הן בילדים והן במבוגרים. אחת מדרכי הטיפול הנפוצות ביותר לשלל סוגי חרדה, בין אם מדובר בחרדה מטיסות, התקפי חרדה, חרדה חברתית או OCD, היא באמצעות טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). אז איך בעצם מתפתחת חרדה ומהי השיטה הבטוחה והמבוססת מחקרית שתסייע לכם לטפל בה?
 

איך מתפתחת חרדה?

לילה... אתם הולכים לישון כרגיל, ישנים ברציפות, אך לפנות בוקר מוצאים את עצמכם מתעוררים מוקדם בתחושה מוזרה. אתם חשים תחושות שטרם הכרתם - הדופק שלכם הופך למהיר במיוחד, הפחד עוטף אתכם והתחושה באוויר היא כאילו שמשהו נורא עומד לקרות. אין לכם מושג מדוע נתקפתם בפחד כזה, ותצליחו להירגע רק אם תדעו שלתופעה יש שם והיא נחשבת לאחת מהפרעות הנפש הנפוצות ביותר. מדובר בחרדה, כלומר פחד ממשהו לא ידוע המייצר בגוף תגובה לא פרופורציונלית. החרדה עלולה להופיע כ"ענן שחור" מעל הראש שמלווה אתכם כל הזמן, או כהתקפים חוזרים המעיבים על שגרת החיים. החרדה לרוב תבוא לידי ביטוי בצורה פיזיולוגית, בתחושות של כאבי בטן, לחץ בחזה, נימול, צמרמורת, דופק מהיר, תחושת הזעה ועוד. עוצמת החרדה יכולה לנוע בין פחד מתמשך לבין מצב של התקף – שיא של פחד בעוצמה גבוהה במיוחד אך לזמן קצר.
 
שיטת טיפול בחרדה: נערה מפוחדת מאחורי זכוכית שבורה

הפרעות חרדה נפוצות

יש מגוון רחב של הפרעות חרדה, מהן נפוצות יותר ופחות. יש אנשים שעמידה מול קהל עבורם היא קשה מנשוא ואחרים יכולים להרצות מול קהל, אבל כשיעלו על מטוס יחל כל גופם לרעוד, ויש כאלו המוטרדים דווקא מאיומים עולמיים כמו מלחמות ואסונות טבע. המשותף לכל המצבים הללו הוא תחושת חרדה נקודתית או מתמשכת המשבשת את שגרת החיים ופוגעת בחוסן הנפשי. מהן הפרעות החרדה הנפוצות ביותר?
 
  • התקפי חרדה - הפרעת חרדה זו מאופיינת בהתקפי חרדה המופיעים לעיתים רחוקות בעוצמה גבוהה, כשלפחות אחד מהם מלווה בדאגה מהתקפים נוספים (החרדה מן החרדה). תסמינים נפוצים של התקף החרדה הם פיזיולוגיים (למשל כאב בטן, כאב בחזה, רעידות או בחילות), ולפעמים הם מפורשים על ידי הסובל מהם כבעיה רפואית (למשל התקף לב) המביאה לפנייה למוקד רפואת חירום.
  • פוביות שונות - פחד מתמשך ומוגזם ממצבים או אובייקטים ספציפיים. אנשים החוששים מכלבים, מגבהים, מטיסות, מבדיקות דם וכדומה. הפוביה קשורה באופן ישיר לחשש מסכנה ממשית או מפגיעה על ידי האובייקט.
  • חרדה חברתית - זו היא אחת הנפוצות ביותר והיא חזקה ומתמשכת בדרך כלל על פני חודשים או שנים. החשש של האדם החרד הוא ממצבים חברתיים או ממפגשים בהם הוא יחוש השפלה חברתית מסוימת. אנשים אלו נוהגים להימנע מיציאות למקומות הומי אדם, להסתגר בביתם ולצמצם נוכחות במצבים חברתיים.
  • הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) - הפרעה זו מאופיינת במחשבות טורדניות ואובססיביות, הגורמות להתנהגות כפייתית על מנת להפחית את רמת החרדה. אנשים הסובלים מהפרעה זו נוטים לחזור על פעולות מסוימות כדי להפחית את עוצמת החרדה (סידור חפצים בסדר מסוים, ניקוי הבית, רחיצת ידיים).
  • אגרופוביה - אגרופוביה היא הפרעת חרדה המבטאת פחד של אנשים ממרחבים פתוחים וגדולים וממקומות ציבוריים. אנשים הסובלים ממנה נמנעים מטיולים במדבר רחב ידיים, נסיעות ברכבת או יציאות לקניונים.

טיפול יסודי מהשורש להפרעת החרדה

טיפול CBT (באנגלית: Cognitive Behavioral Therapy) הוא טיפול פסיכולוגי נפשי, השונה מהותית מטיפול הפסיכולוגיה הקלאסי. מדובר בטיפול קצר מועד, שמטרתו להיפטר מהפרעת החרדה בצורה מהירה. הטיפול נמשך בין 5-16 מפגשים בממוצע, והצלחתו תלויה בשיתוף הפעולה בין המטפל למטופל ובאימוץ הרגלי חשיבה חדשים. הטיפול לא מתמקד בשאלה "מדוע התפתחה החרדה אצל המטופל", אלא ב"מה עליו לעשות כדי להיפטר ממנה", כלומר אילו שינויי מחשבה ותפיסה עליו לבצע כדי להיפטר מהחרדה.

טיפול CBT - טיפול מבוסס מחקר

כולם מדברים על שיטת טיפול זו כיעילה ביותר להפחתת חרדות, ובצדק. טיפול CBT נחשב ליעיל ביותר מבין שלל טיפולי הנפש, כיוון שהוא מבוסס מחקר וממשיך להתפתח כל הזמן, כך שניתן להסיק שהטכניקות שבו יעילות שכן הן משתפרות לעיתים קרובות. הטיפול נחשב כיום לבחירה הראשונה בטיפול בהפרעות חרדה בארץ ובעולם, והוא נמצא כטיפול מועדף בקרב ארגונים רבים ברחבי העולם כמו: הארגון הפסיכיאטרי הקנדי, NlCE – המכון הלאומי הבריטי לבריאות טובה, פרוטוקול בריאות הנפש האמריקאי, האיגוד האמריקאי לדיכאון וחרדה – ADAA ועוד. בהשוואה לשיטות טיפול אחרות, CBT הוכחה כשיטה המפחיתה את תסמיני החרדה למינימום אצל ילדים ומבוגרים, עם אחוזי הידרדרות חוזרת נמוכים.

טיפול בחרדות - כך תפסיקו לסבול מהן לצמיתות

טיפול בחרדות באמצעות CBT הוכח כטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם הפרעות חרדה, על כל גווניה. הטיפול מתמקד בשני תחומים חשובים, שכל אחד מהם חיוני להצלחתו:
 
הטיפול הקוגניטיבי - כאמור, הבסיס של הפרעת החרדה נעוץ בדפוסי חשיבה בעייתיים ובלתי רציונליים, ולכן שלב הטיפול הראשוני מתמקד בהתחקות אחר המחשבות החרדתיות, במטרה לשנות אותן ולהתאימן למציאות.
הטיפול ההתנהגותי - בשלב השני, מפתח המטופל דפוסי התנהגות שונים ונורמטיביים המסייעים לו להתמודד בפועל עם אותן התרחשויות ופעולות הנתפסות בעיניו כמאיימות.
 
לסיכום, הפרעות חרדה הן תופעה נורמלית ונפוצה. הבשורה הטובה היא שניתן להפסיק לסבול מהן לצמיתות. טיפול CBT יעיל וממוקד יסייע לכל אדם הסובל מחרדה לטפל בה מהשורש, ולשפר מהותית את איכות חייו.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.