print header

איך לקבל החלטות נכונות בעזרת שיטת 3 התווי"ם

  בכל יום אתם עושים אלפי החלטות, אפילו אם אתם לא מודעים במאה אחוז לחלקן. ההחלטה לקום מהמיטה כשהשעון המעורר מצלצל היא אחת מהן, וכך גם מה לאכול לארוחת בוקר, מה ללבוש לעבודה, באיזו דרך לנסוע לעבודה וכן הלאה. בסופו של דבר יוצא שבכל יום אתם עושים יותר מאלף החלטות קטנות וגדולות, ואם אתם נאבקים מול כמה מהן, הגיע הזמן שתלמדו איך לעשות החלטות בצורה נכונה, בעזרת שיטת שלושת התי"וים: תחשבו, תפעלו ותבחרו. 
 
איך לעשות החלטות: אישה מחזיקה שלט ועליו רשום "1. תחשבו 2. תפעלו 3. תבחרו"

תחשבו: איך להתייחס נכון לקבלת החלטות 

כפי שכבר אמרנו, כולנו עושים אלפי החלטות מדי יום, וכדי שהן יהיו טובות, צריך לדעת כיצד לחשוב עליהן כמו שצריך. לפניכם כמה דברים שמומלץ לעשות כשעומדים בפני החלטה:

שמרו על פרופורציות

עד כמה חשובה ההחלטה שמולכם ועד כמה השלכותיה יהיו משמעותיות? דרגו את כובד ההחלטה מ-1 עד 5, כש-1 זה למשל "מה להזמין במסעדה?" ו-5 זה לדוגמה "האם להביא ילדים לעולם?". אם ההחלטה היא בדרגת 5, השקיעו בה הרבה מחשבה, אך אם היא בדרגת 1, אל תתנו לה יותר מדקה.

למדו להסתפק

יש אנשים שמנסים להפיק את המיטב מכל החלטה שלהם, אך זה מוביל אותם לתחושת שיתוק כשעליהם ליישם אותה, מכיוון שהם רוצים לוודא שהיא הטובה ביותר. לעומתם, יש אנשים שיודעים להסתפק בהחלטה שהיא "מספיק טובה". מומלץ להיות אנשים מהסוג השני, כל עוד מדובר בהחלטה בדרגה נמוכה כמו שציינו קודם לכן.

קבלו את העובדה שלא תמיד תהיו מרוצים מהחלטתכם

אפילו אם עשיתם את ההחלטה הכי טובה שיש, ייתכן שלאחר מכן תתחרטו עליה, וזה בסדר. את כולנו מעניין לדעת "מה היה קורה אם...", אך לא תמיד תהיה לכך תשובה. אל תתנו לדילמה שכזו למנוע מכם לעשות החלטות נכונות בחייכם, וזכרו שלעיתים לא תוכלו להימנע מהחלטות גרועות.
איך לעשות החלטות: שלטים שפונים לכיוונים שונים וכתוב עליהם "שמאלה" ו"ימינה"

הפכו את חלק מהחלטותיכם לאוטומטיות

תוכלו לצמצם הרבה החלטות קטנות בחייכם ובכך תימנעו מתשישות שנובעת מקבלת החלטותזה אפשרי בעיקר בהחלטות שאתם עושים באופן יומיומי, כמו "מה לאכול לארוחת בוקר?" או "מה ללבוש לעבודה?". בחרו למשל לאכול מדי בוקר ביצת עין, וערכו לכם מלתחה שבועית שבה תדעו מה אתם לובשים לעבודה בכל יום בשבוע.

הכירו את הסיכון באי החלטיות

אתם אולי חוששים לעשות את ההחלטה הלא נכונה, אך למעשה יכול להיות מסוכן לכם יותר לא לבצע החלטה כלל. אם לדוגמה אינכם מרוצים מהשכר במקום עבודתכם, אתם שוקלים האם לבקש העלאה או לחפש משרה חדשה ולא מצליחים לבצע שום החלטה – אתם בעצם תישארו במקום ולא תתקדמו למקום שאתם מעוניינים להיות בו.

תפעלו: 7 הצעדים לקבלת החלטה

בשנת 2007, ד"ר פאם בראון מבית החולים סינגלטון שבוויילס יצר תכנית בת 7 שלבים לקבלת החלטות. בתוכנית זו משתמשים מומחים רבים שעבודתם היא לעזור לאנשים להשתפר בקבלת ההחלטות, והנה לפניכם 7 השלבים בקצרה:

1. שרטטו את התוצאה הרצויה – שאלו את עצמכם מה אתם רוצים להשיג עם החלטתכם.

2. אספו מידע – למדו כמה שיותר על מנת לעשות החלטה מושכלת.

3. חשבו על חלופות – שקלו מה האפשרויות השונות שביניהן עליכם להחליט.

4. ערכו רשימת יתרונות וחסרונות – בדקו מה תספק לכם כל אפשרות ואיך היא עלולה להזיק לכם.

5. עשו החלטה – הגיע הזמן! בחרו את האפשרות הטובה ביותר מבין כולן.

6. פעלו מיד – אל תתמהמהו ועשו מיד את הצעד הראשון כדי ליישם את ההחלטה.

7. למדו מהחלטתכם – אחרי שעבר זמן מה, בחנו את החלטתם ולמדו ממנה כדי להשתפר באופן קבלת ההחלטות שלכם.

איך לעשות החלטות: יד מסמן עם מרקר סימני V על משבצות ברשימת מטלות

תבחרו: זהו את האסטרטגיות הנכונות ביותר עבורכם

לא כל החלטה מצריכה מכם לבצע את 7 הפעולות שלמדתם בסעיף הקודם, ויש הרבה החלטות שתוכלו לקבל וליישם בעזרת אסטרטגיות אחרות, אולם עליכם להכיר אותן ולבחור את אלה שמתאימות לכם:

הקשיבו לקולכם הפנימי

לפעמים תחושת הבטן שלכם תגיד לכם שדבר אחד עדיף על פני דבר אחר, וברוב המוחלט של הפעמים מומלץ ללכת עם האינטואיציה הזו. זכרו שהלב שלכם יודע מה אתם באמת רוצים.

שקלו את הסכנה לעומת הפרס

חשבו עם עצמכם האם הסכנה שבה ההחלטה תציב אתכם – שווה את הפרס שתוכלו לזכות בו. האם התוצאה שווה את הזמן, האנרגיה, המאמץ או הכסף שאתם מקריבים? אם התשובה היא כן, אז לכו על זה, אך אם היא רק "אולי", מומלץ שתפעלו לפי תכנית 7 השלבים. אם התשובה היא "לא", אין סיבה בכלל לשקול את האפשרות.

הטילו מטבע

המטרה כאן היא לאו דווקא לתת למטבע להחליט מה יהיה גורלכם. ברגע שתטילו את המטבע, המוח שלכם יגיב ויעשה החלטה בשבילכם – אתם מיד תקוו לתוצאה מסוימת מבין השתיים. אם תתפסו את ההחלטה הזו שהמוח שלכם עושה באופן אוטומטי, תהיו מודעים למה שאתם באמת רוצים לעשות.

סובבו את גלגל ההחלטות

אם ההחלטה כוללת יותר מ-2 אפשרויות, מטבע לא יעזור לכם, אך יש כלי שבהחלט יוכל לשרת אתכם במקרה הזה. לחצו כאן כדי לפתוח את גלגל ההחלטות, גללו מטה ורשמו במשבצת הטקסט את ההחלטות שלכם, כשבין כל אחת תפרידו בעזרת מקש האנטר. לאחר מכן לחצו על Update שמתחת למשבצת ולחצו על הגלגל. הוא יסתובב יעשה את ההחלטה עבורכם.
איך לעשות החלטות: גלגל ההחלטות שעליו רשום "החלטה 1", "החלטה 2" ו"החלטה 3"

"אכלו" את ההחלטה שלכם

זה אולי יישמע לכם מוזר, אך מומלץ שתנסו את זה; שבו בנחת ודמיינו שאתם "אוכלים" את ההחלטה שלכם. לאחר מכן חשבו איך אתם מרגישים – האם ההחלטה החדירה בכם אנרגיה וחיות, או שמנגד היא עשתה לכם בחילה וכאבי בטן? השיטה הזו תעזור לכם להסתמך על הרגשות במקום על ההיגיון.

שנו על זה

אמנם האסטרטגיה הזו עלולה להדיר שינה מעיניכם, אך אם תחשבו על ההחלטה שלכם לפני השינה, תוכלו להתעורר בבוקר עם פתרון שכבר מבעבע בראשכם. מחקרים אף הראו שזה אכן עובד, לכן כדאי לנסות את השיטה הזו. 

קבעו לעצמכם חוקים

אם לא יהיו לכם חוקים לקבלת ההחלטה, יהיה לכם קשה מאוד לעשות אותה. לכן, התחילו בלקבוע שעה או יום שהם הדד-ליין שלכם לקבלת ההחלטה. כשתגיעו לאותו מועד, הכריחו את עצמכם לעשות החלטה – תהיה מה שתהיה.

או תנו לעצמכם קצת זמן

למרות מה שכתבנו בסעיף הקודם, הלחץ מפני הדד-ליין שיצרתם לעצמכם עלול לגרום לכם להגיע לתוצאה הלא רצויה, ולפעמים מומלץ שתיתנו לעצמכם קצת זמן. אם אתם חופשיים ממחויבויות, מומלץ אפילו שתצאו לטיול בחו"ל לתקופת זמן מסוימת ותשנו לחלוטין את האווירה שבה אתם נמצאים. כשתחזרו מהמסע שתעברו, יתכן שראשכם יהיה צלול יותר לקבלת ההחלטה הנכונה.

כמה מילים לסיכום

קבלת החלטות היא לפעמים לא דבר קל, אך לעיתים אנחנו הם אלה שמקשים על עצמנו, פשוט מכיוון שאנו לא יודעים איך לעשות את זה נכון. שמרו את המדריך הקצרצר הזה במועדפים, ובפעם הבאה שבה אתם צריכים לעשות החלטה חשובה, עברו על הטיפים שלמדתם כעת. שתפו את המדריך הזה גם עם חבריכם ותנו גם בידיהם את הכלים לעשות החלטות נכונות בחיים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.