print header

טיפים חשובים לחיפוש עבודה מעל גיל 50

כשהייתי קטן, אימא שלי עבדה בתפקיד שגרם לה תסכול רב, אבל משום שהיא כבר הייתה מעל גיל 50, היא לא העזה להתפטר ולקחת סיכון בשוק העבודה שבו היא חששה שהגיל שלה יהיה חיסרון גדול. קל להבין מדוע היא חשבה ככה, כי גיל המועמד הוא שיקול מרכזי שמקומות עבודה לוקחים בחשבון בזמן גיוס, ולאנשים מבוגרים לרוב קשה להשתלב במקומות עבודה חדשים. החדשות הטובות הן ששוק העבודה השתנה מאז תקופתה של אימא שלי, ואם אתם בני 50 ומעלה כדאי שתדעו שבשנים האחרונות שיעור התעסוקה של בני 55-64 בישראל הוא כמעט 68%, הרבה לפני מדינות מפותחות רבות, לפני נתוני ה-OECD. הנתון הזה מורגש אפילו ב"שוק צעיר" כמו תחום ההיי טק, שם לפי נתוני משרד התעסוקה כמות העובדים מעל גיל 55 רק הלכה ועלתה בין השנים 1998 ל-2011. למעשה, דווקא בגלל הגיל שלכם, יכול להיות שתהיו מועמדים הרבה יותר מבטיחים מאנשים צעירים מכם, אבל אתם צריכים לדעת להבליט את היתרונות שלכם ולחפש עבודה במקומות המתאימים...
 
חיפוש עבודה מעל גיל 50: תיק עור, נעליים, שעון יד ויומן פתוח

האתגרים שבחיפוש עבודה אחרי גיל 50 וכיצד להתמודד איתם

הצגת גיל מבוגר כיתרון ולא חיסרון

כאמור, גיל מבוגר עלול להיתפס כמאפיין בעייתי לדעת מעסיקים, אבל אם אתם מגיעים עם יכולות מתאימות, גישה נכונה וטיעונים הגיוניים תוכלו לשנות את דעתם. הדבר הראשון שעליכם לזכור בעצמכם ולהזכיר לכל מי שמולכם, הוא שגיל מבוגר הוא לא חיסרון. הרי לעובדים מבוגרים שמסתכלים קדימה ומתמקדים בעתיד ובביטחון הקריירה שלהם, יש יתרון על פני עובדים חסרי מטרות ושאיפות אמיתיות. דרך אחת שבה זה מתבטא היא הניסיון התעסוקתי הרב שלכם שפועל לטובתכם, בייחוד אם הוא קשור לתחום העבודה שאליו אתם מנסים להיכנס. תוכלו להדגיש זאת, בכך שתבקשו ממעסיקכם הנוכחי או הקודם להוסיף מילה או שתיים בהמלצה שייתן לכם על הניסיון הרב שיש לכם. המעסיק החדש שלכם גם עלול לחשוש מעובדים מבוגרים ש"מעבירים את זמנם" עד הפרישה ולא עובדים קשה או משקיעים בלמידת דברים חדשים. אתם יכולים להתגבר על הבעיה הזו אם תגיעו מוכנים עם רעיונות להתפתחות תעסוקתית, ותדברו על כל מה שאתם מקווים להשיג בשלב הבא של הקריירה שלכם בחברה החדשה.
חיפוש עבודה מעל גיל 50: אישה מבוגרת וגבר צעיר בראיון עבודה

השתלבות במקום עבודה חדש כעובדים מבוגרים

קשיי השתלבות חברתיים הם חשש עבור שני הצדדים כאשר מועמדים מבוגרים מנסים להתקבל לעבודה חדשה, אך זה לא בהכרח צריך להיות המצב. איך אפשר לשנות אותו? הנה כמה דוגמאות: אם אתם מתראיינים מול מעסיק צעיר, הוא עלול לחשוש מכך שלעובד מבוגר ממנו יהיה קושי לקבל ממנו הוראות. לכן לאורך השיחה עימו הקפידו לספק דוגמאות לכך שכבר עבדתם ושגשגתם תחת מנהל צעיר מכם. אם ישאלו אתכם ישירות בנוגע לתחושתכם לגבי עבודה תחת מנהל צעיר מכם, נסו לתאר את "המנהל המושלם" עבורכם כאדם בעל יכולת מנהיגות, ראש פתוח לרעיונות חדשים, ידע ויכולות תקשורת טובות, מבלי להתייחס לגיל.
 
עוד דרך להילחם בתפיסה השלילית שקיימת לפעמים ביחס לעובדים מבוגרים היא להתאים את סגנון הלבוש. הרי המראה שלכם משפיע על דעתו של הבוס שלכם לעתיד, בייחוד כשמדובר במשרות בהן המועמדים האחרים צעירים מכם. משום שאתם לא רוצים ליצור רושם שתהיו יוצאי דופן מהבחינה הזו במקום העבודה החדש, ודאו שהמראה שלכם מתאים לסגנון העבודה אליה אתם מתראיינים. אם תוכלו לעשות מחקר מקדים, למשל לחפש תמונות של עובדים באתר האינטרנט או עמוד הפייסבוק של החברה אליה אתם רוצים להיכנס, זה רק יעזור לכם. נסו שלא להגיע אובר דרסד (לבושים יפה מדי) לראיון - עליכם להיראות ייצוגיים קצת יותר מאופי הלבוש הנהוג במקום העבודה.
חיפוש עבודה מעל גיל 50: אישה בלבוש אלגנטי לוחצת יד לאישה אחרת

אמצו גישה מתאימה לחיפוש עבודה בגיל מבוגר

לאנשים שמחפשים עבודה, בגיל מבוגר ובכלל, תמיד מומלץ להתייחס לכל ראיון עבודה ככזה שהם עברו עוד לפני שהתחיל. הביטחון העצמי הרי עושה חצי מהעבודה, לכן האמינו בעצמכם ושדרו זאת: עמדו עם גב זקוף והראו התלהבות, ודאו שהקול שלכם אינו מונוטוני ומשעמם, ואם עליכם להתאמן על כך, עשו זאת. שדרו חיוביות ואנרגיה משום שרק כך יזכרו אתכם לטובה, ולא כמועמד המשעמם והמבוגר מבין שאר המועמדים. במקביל עליכם לזכור שמעסיקים המחפשים מועמדים בעלי יכולות בטכנולוגיות חדישות, עלולים לחשוש מהעסקת עובדים בגילאי 50 ומעלה כי יש להם דעה קדומה שמדובר באנשים שלא מצליחים להתמודד איתן. לכן, ודאו שאתם יודעים באיזו סביבה טכנולוגית תעבדו במקום העבודה החדש ונסו ללמוד עליה כמה שיותר. אל תחששו לחשוף את העובדה שעשיתם מחקר לפני שבחרתם לפנות אל העולם התעסוקתי שבחרתם, זה רק יראה על הרצינות שלכם.
חיפוש עבודה מעל גיל 50: גבר עם ידיים מבוגרות לצד לפטופ

מקומות מומלצים לחיפוש עבודה אחרי גיל 50

אתר AllJobs  - ליווי אישי ומקצועי לבני 50+

שוק העבודה משתנה ללא הרף, וסביר להניח שאם עברו כמה שנים מאז הפעם הקודמת שנכנסתם לראיון קבלה, יהיו לא מעט דברים שיפתיעו אתכם. למעשה, אם קורות החיים שלכם לא ערוכים בצורה הנכונה ולא מכילים מילות מפתח שמעסיקים מחפשים, אפילו לא יזמנו אתכם לפגישות שכאלה. תכנית ליווי חדשה ומקצועית של אתר חיפוש העבודה המוביל AllJobs תעזור לכם להימנע מהמצבים האלו, והיא מיועדת במיוחד לבני 50 ומעלה. במסגרת התכנית אתם תקבלו ליווי אישי של יועץ קריירה שיעזור לכם לחפש עבודה בצורה יעילה ולמנף את הגיל והניסיון שלכם לטובתכם ולערוך את קורות החיים שלכם כדי לתפוס את עינו של המעסיק הפוטנציאלי. התכנית כוללת סדרת מפגשים שיציידו אתכם בכלים לחיפוש עבודה  יעיל וממוקד שיהפכו את מציאת העבודה הבאה שלכם לתהליך קצר וקל יותר משחשבתם.
 
 
 
חיפוש עבודה מעל גיל 50: חתימה על חוזה

קבוצות פייסבוק

ברחבי הרשת החברתית הפופולרית הזאת אפשר למצוא הרבה מאוד דברים: חברים, מכירות של פרטי יד שנייה וגם עבודה. כל שעליכם לעשות כדי להגיע לקבוצות ולעמודים שמפרסמים מודעות דרושים הוא להקליד בשורת החיפוש של פייסבוק (הממוקמת בתפריט העליון של האתר) ביטויים בסגנון: "חיפוש עבודה בחיפה", "דרושים בירושלים", "משרות למבוגרים בבאר שבע" וכדומה. קחו בחשבון שהמודעות שתמצאו בקבוצות ובעמודי הדרושים בפייסבוק לרוב יציעו משרות כלליות או בסיסיות מאוד, וכדי למצוא עבודה איכותית יכול להיות שתצטרכו לחפש הרבה זמן. בקישורים הבאים תמצאו דוגמאות לקבוצות לחיפוש עבודה בפייסבוק:
 

משרד התעסוקה – תכנית השוברים

כפי שכבר אמרנו, כדי להשתלב בתפקיד חדש בשוק העבודה, לעיתים קרובות יש צורך בהכשרה מקצועית כלשהי וברכישת ידע חדש, בטח ובטח אם אתם רוצים לעשות הסבת מקצוע. לכן במשרד העבודה והרווחה יש תכנית מיוחדת של הענקת שוברים שמקנים הנחה של אלפי שקלים עבור קורסים מקצועיים, לקבוצות שונות כמו אנשים עם מוגבלויות ומחפשי עבודה בגיל 50 ומעלה. דרך התכנית ניתן לקבל שוברים עבור הכשרות בתחום הנהלת חשבונות, איפור מקצועי, חשמלאות, תכנות ופיתוח אפליקציות, עבודות אדמיניסטרטיביות ועוד. למידע נוסף על התכנית ודרכי קבלת השוברים, לחצו כאן.
 
מקור התמונות: Amtec Photos

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.