print header

למה כדאי לכם למחזר משכנתא?

  משכנתא כדאי למחזר כדי להתאים את סכום ההחזר החודשי לתקציב, בשביל להקטין את החזר המשכנתא הכולל ועל מנת להתאים את תנאי המשכנתא לצרכים המעודכנים. מתלבטים? הנה כמה הצעות.
 
פריסה מחדש של המשכנתא יכולה לחסוך הרבה כסף. אם במעמד לקיחת המשכנתא המקורית הריבית הייתה גבוהה מהריבית הנוכחית הקיימת במשק, פוטנציאל החיסכון עולה ככל שפער הריביות הופך לגדול יותר. לשם השוואה, משכנתא של 650 אלף ש"ח ב-3 מסלולים שווים ל-25 שנה שביטאה בשנת 2014 חוב כולל של 1 מיליון ש"ח – הייתה יכולה בעקבות ירידת הריבית להגיע ב-2018 לסדר גודל של 940-970 אלף ש"ח בלבד. החיסכון הזה של 30-60 אלף ש"ח ממש לא יוצא דופן ולעיתים קרובות הוא אפילו גבוה.
 
מחזור משכנתא: ידיים מחזיקות צמח

היחס בין ההוצאות וההכנסות השתנה? זה הזמן למחזר 

מיחזור משכנתא הוא פתרון אידיאלי עבור מי שלפתע מקבל סכום כסף גדול מקרן חיסכון שנפתחה, מקרן השתלמות שהשתחררה, מירושה, מזכייה בפרס וכן הלאה. בכל אחד מהמקרים האלה, מומלץ להחזיר חלק גדול מהמשכנתא מיד או להקטין את תקופת המשכנתא ולהגדיל את ההחזרים החודשיים. 
 
במקביל, רבים בוחרים למחזר את המשכנתא על רקע שינוי בהכנסות – עליה או ירידה – וכדי להתאים את הפריסה החדשה למצב הנוכחי שלהם. בכל מקרה, השינויים האלו הם סוג של מיחזור החוב ואפשר לבצע אותם בקלות יחסית. 
 
מלבד חיסכון כלכלי בגלל ירידת ריבית, עוד סיבה למחזר את המשכנתא יכולה להיות קושי בתשלומים החודשיים. זה קורה כאשר המשפחה מתרחבת, אם מחליפים מקום עבודה ובנסיבות מצערות של חלילה מחלה או אובדן כושר עבודה. היות והמשכנתא היא אחת ההוצאות העיקריות של משק הבית, כל חיסכון של מאות שקלים בחודש מצטבר לאלפי שקלים בשנה ולמשהו משמעותי עבור המשפחה. 
 
מטרת המיחזור היא בעצם לקחת משכנתא חדשה במקום הישנה, אבל בתנאים טובים יותר ובמחיר נמוך יותר, כדי לשלם בעזרתה את החוב שנוצר על המשכנתא הישנה ולאחר מכן לשלם מדי חודש גם את ההחזר של המשכנתא החדשה. מהבחינה הזו, המיחזור יכול להתאים לכם אם תרצו לשדרג את הבית, לעבור לדירה גדולה יותר או להחליף מקום מגורים. 

כל שינוי במשכנתאות משפיע עליכם

כאן המקום להזכיר שמיחזור משכנתא אפשרי מול אותו בנק שבו ההלוואה הנוכחית מתקיימת, או בכל בנק אחר. מהרגע שבו מחליטים למחזר את המשכנתא, יוצאים מחדש לשוק ומנהלים משא ומתן מול הגופים הפיננסיים הרלוונטיים. במסגרת אותו משא ומתן, יש סיכוי גבוה יותר לקבל תנאים מועדפים על רקע הניסיון הקודם עם נטילת משכנתא וכאשר יש הוכחות למוסר תשלומים גבוה.
 
ענף המשכנתאות בפרט וההלוואות בכלל משתנה חדשות לבקרים בגלל רגולציה, מדיניות ותהליכים גלובאליים. אם מתאפשר לכם להישאר עם האצבע על הדופק, יכול להיות שתגלו תזמון מתאים למיחזור של המשכנתא והחלפת המסלולים שקובעים את הריבית. לצד הריבית שיכולה כאמור לעלות או לרדת, יש המון כללים שמשתנים ותמיד כדאי מדי פעם לעקוב אחריהם.
 
בנוסף, הרבה משכנתאות צמודות למדד המחירים לצרכן וכך כל עלייה ביוקר המחיה – מה שמכונה בעגה המקצועית "אינפלציה" – מעלה גם את החזר המשכנתא. אם החזר המשכנתא אכן עולה בגלל האינפלציה, מומלץ לבדוק האם ומתי משתלם למחזר את ההלוואה. 
 
לסיכום, מיחזור נועד להקטין או להגדיל את ההחזר החודשי כדי לעזור להתאים אותו לתקציב שלכם. אם אתם מחפשים דרך לעשות שינוי בסל ההוצאות של משק הבית, קחו בחשבון שאפשר למחזר משכנתא על מנת להקטין את ההחזר הכולל וכדי להתאים את התנאים לצרכים הקיימים. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.