print header

בעיות בריאותיות ומידע חשוב על גזעי הכלבים הנפוצים בישראל

 נכון לשנת 2017, במרכז הארצי לרישום כלבים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות היו רשומים 445,900 אלף כלבים שחיים במדינה, ואנו בטוחים שבשנים האחרונות המספר רק הלך וגדל. זה רק הגיוני משום שמדובר בחיה שנחשבת כבר שנים רבות כחבר הטוב ביותר של האדם וכמעט כולנו רוצים אחת כזו לצדנו. עם זאת, אימוץ וגידול של כלב הוא דבר לא פשוט הכרוך בהרבה השקעה ומאמץ וכמובן יש לשמור על בריאותו לאורך זמן. לכן, חשוב להכיר את הגזעים הנפוצים ביותר בארץ ומעל הכל את הבעיות הבריאותיות שלהם, וכן מה עליכם לעשות כדי לשמור על חיית המחמד שלכם בריאה ככל הניתן. זאת תוכלו לגלות בעזרת הכתבה הבאה, בה אספנו את 6 גזעי הכלבים הנפוצים בארץ וכן את המאפיינים שלהם, הבעיות הבריאותיות הנפוצות אצלם ודרכי הטיפול המומלצות.

1. כלבי לברדור - מידע חשוב ובעיות בריאותיות

מידע חשוב על כלבים: כלב לברדור שוכב על חוף ים
לברדור הוא אחד מהכלבים הפופולאריים והקלים ביותר לזיהוי בעולם בכלל ובישראל בפרט. הלברדור מגיע למשקל ממוצע של 30-45 ק"ג, לגובה של 54-63 ס"מ ולתוחלת חיים של 12-14 שנים. כלבים מגזע לברדור פעילים מאוד והם גודלו בעבר למטרות ציד ושחייה, לכן יש להם אנרגיה רבה. כלבים אלו יכולים להיות חיות מחמד מעולות וחברים נפלאים, ומי שידע כיצד להתמודד עם האופי שלהם יגלה כלבים נהדרים ונאמנים. כלבי הלברדור מאוד ידידותיים וקל להציגם בפני אנשים חדשים ללא חשש מהתנהגות תוקפנית או נביחות מוגזמות, אבל הנטייה שלהם לקפוץ על אדם חדש יכולה להרתיע רבים. כלבי הלברדור יכולים להתאים לילדים, אבל מכיוון שהם יכולים להזיק להם שלא בכוונה ולפעמים אף לפצוע אותם, חייבים להשגיח עליהם בזמן שהם משחקים עם ילדים קטנים.
מבחינה גופנית, גזע הלברדור בריא באופן כללי, אבל הוא יכול לפעמים לסבול מבעיות שונות כשהגדולה מכולן היא דיספלסיה של המפרק. כמו כן, הוא נוטה למחלות עיניים כגון ניוון רשתית, ובאופן כללי מומלץ מאוד לבדוק את ניקיון האוזניים שלו באופן קבוע. יש לו תיאבון גדול וכתוצאה מכך נטייה להשמנה, לכן חשוב שהבעלים יקפידו על כך שהוא יאכל במידה הראויה ולא ישמין. בנוסף, חשוב מאוד להבריש את פרוותו הנוקשה באופן קבוע כדי להסיר שיער מת, וכן לרחוץ אותו בשמפו עדין כדי לא לפגוע בפרווה שלו. כלב זה זקוק להמון פעילות גופנית, כאשר המינימום הנדרש הוא שתי הליכות ארוכות ביום. בנוסף, תהיו חייבים למצוא מקום לפעילות הגופנית שלה הוא כה זקוק - חצר סגורה היא הפתרון הטוב ביותר. כלב הלברדור אוהב מאוד לשחות והוא ייהנה וינצל כל הזדמנות שכזו, אך כאשר מדובר בכלב צעיר עליכם לשמור עליו בשחיות הראשונות שלו.

2. כלבי פינצ'ר - מידע חשוב ובעיות בריאותיות

מידע חשוב על כלבים: כלב פינצ'ר עומד על גזע עץ
הפינצ'ר הוא גזע פופולארי בזכות אופיו העליז וחוסר הפחד שלו, כאשר הוא רואה את בני המשפחה כחלק מהלהקה שלו ומשתלב בחייהם בשמחה. הוא מגיע למשקל ממוצע של 4-6 ק"ג, לגובה של 25-30 ס"מ ותחולת חייו היא 13-15 שנים. הפינצ'ר הוא כלב נאמן וחברותי מאוד למשפחתו, ולמרות גודלו הזעיר הוא חזק ובעל אנרגיה רבה ואהבה למשחק. עם זאת, חשוב לשמור עליו אם הוא נמצא בחברת ילדים קטנים שרוצים להרימו ולשחק איתו, מפני שהם עלולים להציק לו ולפצוע אותו בשל גודלו הקטן.
מבחינה בריאותית, הפינצ'ר נחשב לכלב נוח מאוד והוא כמעט שלא סובל ממחלות קשות נפוצות ופגמים גנטיים. עם זאת, אסור להחזיק אותו במלונה מכיוון שהוא מאוד רגיש לקור - למרות אורכה הקצר של פרוותו, כדאי להבריש אותה לפחות פעמיים בשבוע, זאת כדי לשמור עליה מבריקה ובריאה לאורך זמן. חשוב מאוד לשמור ולהקפיד על מניעת השמנה באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית סדירה, אשר יעזרו רבות לכלב שלכם להיות בריא ולחיות תקופה ארוכה יותר. יש להוסיף כי בשל גודלו הקטן, הפינצ'ר אינו זקוק לפעילות גופנית רבה, אבל מכיוון שהוא מאוד אוהב לשחק עם בעליו, הקפידו לשחק עמו, להוציא אותו לטיולי הליכה ובעיקר לבלות בחברתו.

3. כלבי רועה גרמני - מידע חשוב ובעיות בריאותיות

מידע חשוב על כלבים: כלב רועה גרמני שוכב עם הלשון בחוץ
רועה גרמני הוא כלב חזק מאוד, בעל הופעה אצילית וראש חזק ומחוטב. הוא מגיע למשקל ממוצע של 40-45 ק"ג, לגובה של 55-66 ס"מ ותוחלת חיים של 13-14 שנים. הרועה הגרמני הוא בעל צוואר ארוך ושרירים חזקים, רגליים שריריות ויש לו אישיות ברורה – הוא בטוח בעצמו וחזק, גם בהתנהגות וגם במראה. זהו כלב נאמן, כזה אשר מגן על המשפחה שלו, במיוחד לאחר שהוא יוצר קשר עם הבעלים, והוא הופך לבן לוויה נפלא.
מבחינה בריאותית, גזע הרועה הגרמני עלול לסבול מדיספלסיה של מפרק הירך - בעיה אשר נובעת מתוכניות גידול ללא הבחנה. לכן, לפני אימוץ כלב מגזע רועה גרמני, כדאי לוודא כי ההורים שלו לא סבלו מבעיה זו אם בדיקה שכזאת אפשרית. כמו כן, כלבים אלו יכולים לפתח הפרעות בדם, בעיות עיכול ואקזמה כרונית, אבל אם הכלב גדל בסביבה טובה, הסיכויים לכך הם קטנים. מומלץ מאוד להבריש את הכלב פעמיים בשבוע, שכן הדבר יעזור להפחית את נשירת הפרווה. באשר לתקופת הנשירה הכבדה, מומלץ להבריש את כלב הרועה הגרמני על בסיס יומי, ואפשר גם מדי פעם לגזוז שיער ארוך מתחת לכפות הרגליים שלו. דגש חשוב הוא באשר לרחיצת הכלב, אשר צריכה להיעשות רק פעם או פעמיים בשנה כדי לא לפגוע בשומן הטבעי שבפרווה שלו. בנוסף, חשוב לציין כי גזע הרועה הגרמני הוא גזע חזק ואתלטי, ולכן הוא זקוק לפעילות גופנית רבה - חצר גדולה לריצה או הליכות ארוכות עם הבעלים.

4. כלבי פקינז - מידע חשוב ובעיות בריאותיות

מידע חשוב על כלבים: כלב פקינז מסתכל למצלמה
הפקינז הוא כלב לוויה קטן בעל פרווה ארוכה בגוונים של חום, לבן, שחור ואפור שמגיע למשקל ממוצע של 4-6 ק"ג, לגובה של 15-23 ס"מ ותוחלת חיים של 12-15 שנים. בשל דמיונם לאריות, כלבי הפקינז היו כלבי השעשועים של הקיסר הסיני ומשפחתו, שחיו בעיר האסורה של פקין, ומכאן גם שמם וגם המעמד המיוחד ששמור להם בסין. הפקינז מצטיין באומץ רב ומגן בקנאות על הטריטוריה שלו, בנוסף לנאמנות הרבה שיש לו לבעלים שלו. הפקינז בדרך כלל לא חובב זרים, אבל הוא נוח לגידול בדירות קטנות, כיף לטפח אותו והוא ידידותי לילדים, עד שמציקים לו.
מבחינה בריאותית, הפקינז נוטה להצטנן בקלות והוא מועד לסבול מבעיות עיניים, עקב מבנה עיניו שבהן הריסים גדלות אל תוך העין. בנוסף, בגלל הפרווה הארוכה שלו הוא עלול לסבול גם מדלקות אוזניים, לכן מומלץ לבדוק את העיניים והאוזניים בשעות הטיול היומיות, לצד ניקוי פנים על בסיס יומי – בין קפלי האף ומסביב לעיניים. יתרה מזאת, הוא נוטה לסבול מפריצות דיסק ובעיות גב וברכיים ולעתים אף מבעיות נשימה ולב וסוכרת, וככלל גזע הפקינז נוטה להשמין, לכן מומלץ להתייעץ עם הווטרינר על תפריט תזונתי מתאים.

5. כלבי שיצ'ו - מידע חשוב ובעיות בריאותיות

מידע חשוב על כלבים: כלב שיצ'ו עומד ליד גדר
שיצ'ו הוא כלב קטן בעל פרווה מפוארת שיכולה להיות כמעט בכל צבע, והיא ארוכה מאוד על פני השטח ודחוסה מתחת. היתרון של כלבים אלו הוא שהם אינם משירים הרבה שיער ולכן הם נוחים גם לסובלים מאלרגיה. השיצ'ו מגיע למשקל ממוצע של 4-8.5 ק"ג, לגובה של 20-28 ס"מ ותוחלת חייו היא 12-14 שנים. כלב השיצ'ו חסון, קופצני ושובב אך גם מתוק ביותר, כאשר אופיו מלא בשמחת חיים, מה שהופך אותו לבן לוויה טוב. כלב זה אוהב לשחק ולהשתולל, וכן הוא מלא חיבה למשפחתו וטוב מאוד עם ילדים. למרות אופיו המתוק, השיצ'ו יכול לגלות נטייה לעקשנות ואפילו קשיחות - הוא נחשב גם לכלב שמירה שמודיע באמצעות נביחות על כל "אירוע חדש". כלב זה זקוק לתשומת לב וחשוב שהוא יהיה פעיל באמצעות משחקים, וכן דורש אהבה מצד בעליו ושאר בני המשפחה.
מבחינה בריאותית, לשיצ'ו עלולות להיות בעיות נשימה כגון: נחירות, זיהום או צפצופים. בנוסף הוא עלול לסבול מדלקות אוזניים אם לא תקפידו לנקותן באופן קבוע. כלב זה יכול לסבול גם מבעיות בעמוד השדרה בגלל רגליו הקצרות, וכן לסבול מעודף משקל שעלול לפגוע בבריאות שלו ולכן עליכם לטפל בהשמנה מיד כאשר היא מתחילה. כמו כן, הקפידו לשמור על ניקוי השיניים שלו כדי למנוע מחלות חניכיים. הפרווה העשירה של כלבי השיצ'ו היא האחראית למראה האלגנטי שלהם, ועליכם לטפח את הפרווה במשך 15 דקות בכל יום, במקביל לרחיצה אחת לשבוע. למרות שזה נשמע כמו המון עבודה, אם הכלב מתרגל לכך מגיל צעיר, הטיפוח נעשה בקלות. שמרו על הפרווה נקייה ועל כך שהשיער לא ייגע בעיניים הרגישות של הכלב - אתם יכולים פשוט לאסוף את השיער בקוקו קטן. כלב שובב זה אוהב מאוד לשחק, אבל הוא זקוק גם לטיולים קצרים סביב השכונה. הוא נוטה לנוח הרבה, לכן אתם תצטרכו להפעיל אותו ולשמור עליו בכושר.

6. כלבי גולדן רטריבר - מידע חשוב ובעיות בריאותיות

מידע חשוב על כלבים: כלב גולדן רטריבר רודף אחרי כדור
כלבי הגולדן רטריבר בדרך כלל מלאי ביטחון והם מאוד אתלטיים - אך במקביל התנהלותם הכללית לרוב שלווה ומלאת חיבה. לכלבים אלו יש פרווה כפולה - הפרווה החיצונית היא רכה כנוצה והפרווה התחתונה עמידה במים ושומרת על חום גופו של הכלב. הגולדן משיר את פרוותו ובזכות כך היא מתאימה לכל עונות השנה. הוא מגיע למשקל ממוצע של 30 ק"ג, לגובה של 50-61 ס"מ ולתוחלת חיים של 12-15 שנים. הוא משפחתי ונאמן מאוד, כאשר האופי הנוח שלו הופך אותו למתוק ועדין עם ילדים וכן לסובלני כלפי בעלי חיים אחרים. עם זאת, חשוב לזכור שיש לו נטייה להתרגש כמו גור, וכאשר הוא משחק עם ילדים והוא עלול בטעות לפגוע בהם. אגרסיביות היא אינה תופעה נפוצה אצל כלב זה, והוא אוהב אנשים ולקבל ליטופים ותשומת לב.
מבחינה בריאותית, ישנן מספר בעיות נפוצות לכלבי גולדן רטריבר: דיספלסיה של המפרק שיכולה לגרום לחוסר נוחות קיצוני, נפיחות, דלקת פרקים ואפילו פציעה, ובנוסף גם קטרקט, אלרגיות עור ומחלות לב תורשתיות. בנוסף, מחקרים עדכניים מראים כי סרטן הפך לגורם השכיח ביותר לתמותת הגולדנים, כשהסיבה לעלייה במקרי הסרטן היא גם גנטית וגם סביבתית, ולצערנו הרב לנו כבעלים אין יותר מדי מה לעשות בנידון. עם זאת, חשוב לשמור על דברים אחרים כגון הברשה על בסיס יומי כדי למנוע נשירה כבדה, בעיקר בחודשי האביב. כמו כן, חשוב לקצוץ את הציפורניים שלהם באופן קבוע, ומומלץ לבדוק את אוזניהם ולוודא שאין בהן פטריות או זיהומים אחרים. רחצת הכלב בשמפו מיוחד תעזור להוריד את הריח הכלבי שלהם. כלבי הגולדן רטריבר פעילים מאוד והפעילות הגופנית היא חלק חשוב מהטיפול היומי בהם. הם לרוב אוהבים להחזיר כדורים, מקלות או צלחות פריזבי, ומומלץ מאוד לתת להם גם הזדמנויות להתרועע עם כלבים אחרים ולצאת עמם לטיולים ארוכים. כמו כן, הכלבים האלו ייהנו מפעילויות של שחייה וריצה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.