print header

איך לקיים יחסי מין במקרה של מחלה או פציעה שמונעים אותם

  אם נדבר בכנות, יחסי מין הם חלק מחיי הזוגיות של כולנו ואולי אף אחד מהחלקים הגדולים, לכן כשאנו סובלים מבעיה בריאותית שמובילה לפגיעה ביכולת שלנו לקיים אותם או אפילו לחשש מכך, טבעי שתיווצר אצלנו תחושה מעיקה מאוד. זה עלול להחריף את התגובה של גופנו לבעיה שממנה אנו סובלים או אפילו לגרום להתפתחות בעיות אחרות, גופניות ונפשיות, וכן להזיק ליחסי הזוגיות שלנו. אם חוויתם פציעה או מחלה שמנעה מכם עד עתה את היכולת לקיים יחסי מין בצורה תקינה, מומלץ שתקראו את 7 הסעיפים הבאים. אתם תופתעו לגלות שבחלק גדול מהמקרים אין מה לחשוש מחזרה לפעילות מינית, ושלכל בעיה שיכולה לצוץ בראשכם קיים פתרון.
 
גבר מנשק אישה על המצח בזמן שהם שוכבים במיטה
 

1. התקף לב

אחרי התקף לב, עלולה להטריד אותנו המחשבה על כך שנסבול מכאבים בחזה בזמן קיום יחסי מין או שלא תהיה לנו מספיק אנרגיה לשם כך, אך הדאגה הגדולה ביותר בנוגע לנושא היא שנחווה התקף לב נוסף. אך האמת היא שהסיכון להתקף לב שני בעקבות יחסי מין הוא די נמוך, כשעל פי הסטטיסטיקה הם גורמים רק ל-1 מתוך 100 אנשים לחוות התקף לב נוסף. בכל מצב שבו אתם מודאגים בנוגע לקיום יחסי מין, מומלץ להתייעץ עם הרופא בנוגע לרמת הסיכון שאתם נמצאים בה, והוא יוכל לתת לכם הנחיות או לעזור לכם לשלול את החששות שלכם.
 
למרות כל מה שנאמר על הסיכון הנמוך לסבול מהתקף לב נוסף, מומלץ שתחזרו לשגרת יחסי המין באופן הדרגתי. תוכלו להתחיל עם כמה פעילויות פשוטות שקשורות ליחסים הגופניים, כמו נשיקות ומגע אינטימי, ולאט לאט להתקדם משם לפי ההרגשה שלכם. דברו עם בני הזוג שלכם על החששות שבראשכם על מנת שידעו מה מקור הבעיה והימנעו מקיום יחסי מין 1-3 שעות אחרי ארוחה. בנוסף, היו מודעים לכך שחרדה מפני הבעיה שממנה סבלתם עלולה לגרום לכם לסבול מאין-אונות, וכן הכירו בעובדה שאתם סובלים ממשקעים בכלי הדם שחוסמים אותם, אשר גרמו להתקף הלב מלכתחילה ושעלולים להשפיע גם על זרימת הדם לכיוון איבר המין. אם חזרתם לקיים יחסי מין אך אתם סובלים מכאבים בחזה מומלץ שתפסיקו מיד ותתייעצו עם הרופא שלכם, וכך גם במקרה שאתם סובלים מאין אונות, שכן יתכן כי התרופות שניתנו לכם גורמות לכך. 

2. דלקת מפרקים

לאלו מאיתנו שסובלים מדלקות במפרקים יש כביכול שלל סיבות להימנע מקיום יחסי מין. המחלה גורמת לכאבים וקשיחות יתר של המפרקים, מה שמגביל את חופש התנועה שלנו ועקב כך את העונג שנחווה. עם זאת, דלקת מפרקים לא אמורה למנוע מכם לקיים יחסי מין בהנאה, אלא רק לשנות את ההרגלים שלכם בחדר המיטות.
 
משום שהבעיה העיקרית במקרה של דלקת מפרקים היא טווח תנועה מוגבל, תנוחות שונות שהתרגלתם אליהן עלולות להקשות עליכם כעת. עליכם למצוא תנוחות חדשות שאינן מקשות עליכם, ותוכלו להשתמש בכריות כדי להקל על כאבים שקיימים במקומות שונים שעליהם מופעל לחץ. בנוסף, זו הזדמנות מצוינת להתנסות בדרכים חדשות לקיום יחסי מין מבלי לאמץ את הגוף יותר מדי, למשל על ידי שימוש בידיים. אם דלקת המפרקים שלכם היא דווקא בפרק כף היד, תוכלו להתחיל להשתמש גם באביזרי מין שיכניסו ליחסי המין שלכם ממד חדש, שונה ומרגש. 
יד מחזיקה ויברטור בצורת דולפין
 

3. ניתוח להחלפת מפרק ירך

תופתעו לגלות שרוב המטופלים מדווחים דווקא על שיפור דרמטי ביחסי המין שלהם לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך. במחקר שנערך בין השנים 2009-2011, כמעט מחצית מהנחקרים העידו על חיזוק היצר המיני ועלייה בתדירות קיום יחסי המין, יותר ממחציתם דיווחו על שיפור בדימוי הגופני שלהם וכמעט כולם טענו שהתפקוד המיני שלהם השתפר. אם כך, השאלה היא לא האם ניתן לקיים יחסי מין לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך, אלא מתי ניתן להתחיל.
 
רוב המטופלים מדווחים כי הם התחילו לקיים יחסי מין 3-4 שבועות לאחר הניתוח, אך לא קיימת המלצה גורפת לחכות פרק זמן שכזה. חשוב שתקשיבו לגופכם ושתתייחסו לכאבים ולמגבלות שאתם חווים, או במילותיו של ד"ר נימה מהרן, פיזיותרפיסט ומנתח מלוס אנג'לס, "אם המטופל עדיין צריך להשתמש בעזרי הליכה, הוא עדיין לא מוכן לקיום יחסי מין". כל עוד אתם עדיין מרגישים שחסר לכם כוח במפרק או ששיווי המשקל שלכם אינו במיטבו, מומלץ שתחכו, אך ברגע שאלה עוברים אינכם זקוקים לאישור מפורש מהרופא ותוכלו לחזור לעסוק בפעילות מינית. עם זאת, מומלץ שתימנעו מתנוחות שמפעילות לחץ על הירך שלכם לפחות בתקופה של החודש הראשון, ושתתנו לבני זוגכם לעשות את רוב העבודה.

4. פגיעה בעמוד השדרה

פגיעות שונות בעמוד השדרה גורמות לכל אדם להגיב אחרת ליחסי מין, לכן עליכם להבין ראשית מה הבעיה או החשש העיקרי שלכם. לאחר פגיעה בעמוד השדרה, המראה הגופני או היכולת לבצע פעולות משתנים, וזה גורם לתסכול, כעס ואף אכזבה, שכולם עלולים להשפיע לרעה על יחסי המין שלכם. במקרים מסוימים קיימת גם השפעה שלילית על הגירוי שמטופלים חווים, ועקב כך הרצון שלהם לקיים יחסי מין דועך. 
 
רוב הגברים שעברו פגיעה בעמוד השדרה חוזרים לפעילות מינית רגילה כשנה לאחר הפציעה, אולם עד אז הם עלולים לחוות בעיות בהשגת זקפה ושמירה עליה. במקרים מסוימים עלולה להיווצר בעיה של שפיכה הפוכה, שבה הזרע נכנס אל שלפוחית השתן במקום לצאת החוצה – המצב הזה אינו מסוכן מבחינה בריאותית, אך מן הסתם גורם לגבר לאבד את יכולת הפוריות שלו. אחד הדברים שכן אמורים להדאיג עם זאת הוא מצב שנקרא דיסרפלקציה אוטונומית, אשר עלול לסכן את המטופל בשבץ ואף מוות. אם אתם חווים עלייה קיצונית בלחץ הדם יחד עם ירידה בקצב הלב, כאבים במצח או בעורף, לחץ בחזה או קושי בנשימה, הפסיקו מיד את קיום יחסי המין וגשו לרופא. 
 
עבור גברים קיימים שלל טיפולים שיכולים לעזור לזכות בזקפה, כמו למשל ויאגרה, ומומלץ להתייעץ עם הרופא בנוגע לדרך המתאימה בשבילכם. עבור נשים שסובלות מחוסר גירוי מיני או יובש בנרתיק ויאגרה יכולה גם לעזור, או שניתן להשתמש בחומר סיכה. כך או כך אם קיים חשש מסוים לקיים יחסי מין, מומלץ לפנות לרופא ולהתייעץ איתו בנוגע לפגיעה שממנה אתם סובלים והפעילויות שביכולתכם לבצע.
גבר מתחבא מתחת לשמיכה בזמן שהאישה שלצדו מסתכלת עליו בפנים זעופות

5. אי שליטה בשתן

נשים שעוברות את גיל המעבר חוות ירידה בכמות הפרשת האסטרוגן בגוף, מה שגורם לחלקן לסבול מאי שליטה בשתן מאחר שרקמות השופכה נהיות דקות וחלשות יותר, והדבר מתבטא גם בעת קיום יחסי מין בשל הלחץ המופעל על הבטן. כשהבעיה חוזרת על עצמה זה עלול לגרום לנשים רבות לחוש לא נקיות ועקב כך לא מושכות, מה שפוגע באופן משמעותי מאוד בחוויה המינית שלהן. 
 
עם זאת, אי שליטה בשתן לא צריכה להיות בעיה שמונעת קיום יחסי מין. למעשה, נשים רבות שסובלות מכך מדווחות על חיי מין פעילים באותה מידה כמו נשים שאינן סובלות מהבעיה. כדי למנוע את בריחת השתן כמה שניתן במהלך קיום יחסי מין, אל תצרכו נוזלים כשעה לפני הכניסה למיטה, בצעו תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן (קגל)ונסו להיות כמה שיותר מעל בן הזוג שלכן במקום מתחתיו או בעמידת 6 כשהוא מאחור (תנוחת דוגי סטייל). אם הרטבת המצעים היא דווקא הנושא שמטריד אתכן, תוכלו פשוט להניח תחתכן מגבת, והדבר החשוב ביותר הוא לדבר עם בן הזוג ולהסביר לו את החששות שאתן חוות.

6. לידה

למרות שלידה אינה נחשבת לפציעה או מחלה, היא בהחלט עלולה לגרום לדעיכה בפעילות המינית מסיבות שונות, ביניהן דימום שלאחר הלידה. במקרה שכזה אכן מומלץ לחכות כ-3 שבועות עד שהדימום יפסק, שכן יש לתת לרחם זמן להחלים – אם לא תעשו זאת אתן תסתכנו בזיהום. מספר מועט מאוד של זוגות חוזרים לקיים יחסי מין בטווח של חודש לאחר הלידה, ורובם מחכים כ-6 שבועות על מנת לתת לאיבר המין הנשי זמן להחלים.
 
ניתן לחזור ולקיים יחסי מין מלאים ללא חשש כ-3 חודשים לאחר הלידה. אל תרגישו רע אם אינכן חוות דחף לקיים יחסי מין בשבועות או החודשים הראשונים שלאחר הלידה, שכן התשישות מהמחסור בשינה עלולה לשאוב מכן אנרגיה ומשאבים רבים. בנוסף, אם אתן מניקות חשוב שתדעו שהורמון הפרולקטין שגופכן מפריש גורם אף הוא לדעיכה ביצר המיני. דיכאון שלאחר לידה עלול לגרום לכך גם כן, ובמצב שכזה מומלץ לפנות לעזרה רפואית.
 
במקרה שעברתן ניתוח קיסרי, הצלקת שלכן עלולה לכאוב ועל בן הזוג להיות מודע לכך. אם אתן סובלות מכאבים אך עדיין מעוניינות לקיים יחסי מין, עליכן למצוא תנוחה שאינה מעיקה עליכן – לרוב מעל לגבר. אם אתן פשוט חוששות שיכאב לכן, התנסו במשחק מקדים ארוך שיעזור להפיג את הלחץ – זה חשוב משום שלחץ גורם להידוק שרירי הבטן, מה שיגרום לכאבים באזור הצלקת במקרים מסוימים. אם אתן חוששות מכך שבן הזוג שלכן ידחה את המראה החדש, דברו איתו על כך – תוכלו להיות בטוחות שהוא יסיר מכן את כל הפחדים האלו.
גבר ואישה שוכבים מתחת לשמיכה ומביטים אחד בשני

7. תת פעילות של בלוטת התריס

מחקרים מראים שאפילו דעיכה מזערית בפעילות של בלוטת התריס שעדיין נחשבת לנורמלית, יכולה לגרום לירידה משמעותית בחשק המיני, וכן גורמת לעייפות, עלייה במשקל ודיכאון. בעיות בתפקוד המיני שנובעות מתת פעילות של בלוטת התריס מגיעות בהדרגה ומזכירות מאוד את תהליך ההזדקנות; במצב שכזה קצב חילוף החומרים דועך, וכך גם פעילותם של איברי הרבייה והפרשת הורמוני המין.
 
החדשות הטובות הן שברגע שמטפלים בחוסר האיזון ההורמונלי, לרוב הבעיה נפתרת, אולם עד שתקבלו את הטיפול המתאים תוכלו לוודא שהתרופות שאתם צורכים כעת לא מזיקות לתפקוד המיני שלכם וכן לצרוך תוספי טסטוסטרון (לגברים) או אסטרוגן / פרוגסטרון (לנשים). דרכים נוספות לטיפול בבעיה הן הפחתת משקל הגוף וביצוע פעילות גופנית באופן קבוע.
מקור התמונות: Richard fosterAlper Iseri

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו