print header

10 דברים שהגיע הזמן להפסיק לספק עליהם הסברים

לאנשים תמיד יהיה מה לומר לגבי האופן שבו אנו חיים, מתלבשים ואוכלים. הם ירצו לדעת היכן אנו מתגוררים, למה עלינו במשקל, על מה אנו רבים עם בני זוגנו וכמה שילמנו על החופשה האחרונה בחו"ל. הגבול בין שיחה חברית לחטטנות מטשטש פעמים רבות ואנו חשים מחויבים לספק תשובות לגבי החלטות ובחירות שביצענו, על אף שלרוב אנו חווים תחושה של חוסר נעימות. אתם עלולים להתחמק מתשובה ברורה או לענות לאותם אנשים ולהצטער על כך מאוחר יותר, אבל האמת היא שלפעמים זה פשוט לא העסק שלהם ואת ההסברים ל-10 התחומים הללו בחייכם אתם יכולים לשמור לעצמכם.

1. אתם לא חייבים לספק הסברים על סדרי העדיפויות בחייכם

סדרי העדיפויות שבראשכם הם עניין אישי שלכם, והם נקבעים בעקבות הערכים שאתם מאמינים בהם, האנשים המשמעותיים בחייכם, המטרות האישיות והמשותפות שהצבתם לעצמכם ובכלל, הדברים שחשובים לכם בחיים. בין שהחלטתם להשקיע בקריירה ולגדל "ילדי מפתח" ובין שבחרתם להישאר בבית ולהיות אמא או אבא במשרה מלאה, השאלות והביקורות מצד אחרים לא יאחרו להגיע. תמיד יהיו אנשים שלא יתחברו לדרך החיים שבחרתם ואתם ממש לא צריכים לשכנע אותם בדרככם. השקיעו את האנרגיה שלכם במציאת האיזון אשר מרגיש לכם כנכון ביותר עבורכם בנקודת הזמן בה אתם נמצאים.
 
10 דברים שאתם ממש לא חייבים לתת עליהם דין וחשבון
 

2. אתם לא חייבים להתנצל אם אתם לא מתחרטים

אם מישהו לא מסכים עם מעשיכם ואתם לא מתחרטים עליהם, אל תמהרו להסיק שאתם חייבים לספק לו התנצלות. פעמים רבות אנחנו מנסים לרצות את כולם, חוששים מעימותים וממהרים להציע את התנצלותנו עוד לפני שהצד שלנו אפילו נשמע או כשאנחנו כלל לא באמת מצטערים או מתחרטים על מה שעשינו או אמרנו. עמדו מאחורי המעשים והמילים שלכם ואל תבטלו את עצמכם רק בשביל לשפר את האווירה. לעיתים ביטול עצמי והתנצלות שאינם אותנטיים עלולים לגרום להופעת בעיות חדשות במקום לפתירת הבעיות שקיימות.

3. אתם לא חייבים לספק הסברים על מקום מגוריכם

יכול להיות שבחרתם לעבור לגור בדירה באזור הכי יוקרתי בעיר או שאולי חזרתם לגור עם ההורים בגיל מבוגר, וייתכן שעזבתם לאחר שנים רבות את העיר שבה גדלתם לטובת כפר מרוחק או שאתם מנהלים זוגיות יציבה אבל גרים בבתים נפרדים. בחירות אלו מושפעות מהעדפותיכם האישיות וצרכיכם הייחודיים, ואתם ממש לא צריכים להתנצל או לספק לגביהם הסברים לסביבה. בית הוא מושג אישי ביותר הקשור לתחושת הבטחון שלכם, והבחירה של מקום המגורים וסגנון המחיה הם עניין פרטי שלכם ושל מי שחולק אותו עמכם.

10 דברים שאתם ממש לא חייבים לתת עליהם דין וחשבון

4. אתם לא חייבים לספק הסברים לגבי האמונות או ההשקפות הפוליטיות שלכם ושל אחרים

לכל אדם האמונה הייחודית והאישית שלו וההשקפה הפוליטית שהוא מגבש לעצמו. רק משום שמישהו משוחח עמכם בהתלהבות על השקפותיו או אמונותיו, אין זה אומר שאתם מוכרחים להנהן בהסכמה. אם אינכם חולקים את אותן ההשקפות או האמונות של אותו אדם, אתם ממש לא חייבים להעמיד פנים שאתם כן, ואתם גם לא צריכים להתנצח מולו ולשכנע אותו שהדרך שלכם היא הנכונה. במקרים כאלה זה בסדר פשוט להקשיב ולהביע חוסר הסכמה מכבדת בליווי המשפט – איש איש באמונתו יחיה.

5. אתם לא חייבים לספק הסברים כשאתם דורשים זמן לעצמכם

כשאתם מעדיפים לבלות זמן איכות בחברת עצמכם, אתם עלולים להיתפס על ידי אנשים אחרים בסביבתכם כטיפוסים מרוחקים, מסוגרים, מתבודדים ולא ידידותיים. זכרו שלא כל התבודדות היא שלילית ומותר לכם מדי פעם לבטל תכניות בשביל להישאר בבית עם עצמכם, לצאת להליכה לבדכם ואפילו לבחור לאכול ארוחת צהריים בפינה משלכם. הצורך להיות לפעמים לבד הוא לגמרי טבעי ולעיתים אף נחוץ למילוי מצברי האנרגיה הנפשית בשגרת החיים העמוסה. על כן אל תחששו לדרוש זאת לעצמכם ואל תתנצלו אם בחרתם להשקיע בעצמכם זמן, אנרגיה או כסף.
10 דברים שאתם ממש לא חייבים לתת עליהם דין וחשבון
 

6. אתם לא חייבים לספק הסברים לגבי הופעתכם החיצונית

זה אפילו לא משנה אם אתם נמוכים וצנומים, בעלי שיער שיבה, חסרי חוש אופנה, אוהבים להשקיע בהופעתכם החיצונית כשאתם יורדים למכולת או שבכלל עליתם במשקל או עשיתם קעקוע. הופעתכם החיצונית היא עניינכם הפרטי ואתם לא חייבים לספק לגביה הסברים או התנצלויות. הערך העצמי שלכם לא יקבע על ידי דעותיהם של אחרים, אלא על ידיכם בלבד כשתרגישו בנוח עם מי שאתם – מבחינה חיצונית ופנימית.
10 דברים שאתם ממש לא חייבים לתת עליהם דין וחשבון

7. אתם לא חייבים לספק הסברים כשאתם מסרבים להצעה

בזכות העצה הבאה תזכו ברגעי שלווה ונחת רבים יותר בחייכם: אתם רשאים לומר לא ברגע שאתם מרגישים שה-'לא' חזק יותר מה-'כן'! למעשה, האנשים המצליחים ביותר בעולם הגיעו למקומם בין היתר בזכות העובדה שסיגלו לעצמם את היכולת לומר 'לא' לדברים שלא נמצאו בסדרי העדיפויות שלהם. הודו לבקשות או להצעות שמגיעות אליכם והעריכו את האנשים על שחשבו עליכם, אך עם זאת אל תחששו מסירוב מנומס להצעות שלוקחות לכם את הפוקוס מהמטרות וסדרי העדיפויות שקבעתם לעצמכם. זו זכותכם להיות נאמנים לדרך בה בחרתם מבלי להרגיש אשמים על כך.

8. אתם לא חייבים לספק הסברים לגבי ההתנהלות הכלכלית שלכם

חטטנות נפוצה נוספת היא צורך הזולת להתערב בהתנהלותכם הכלכלית ולשאול אודות המצב הכספי הנוכחי בו אתם שרויים. האנשים שסביבכם בהחלט לא צריכים לדעת כמה כסף אתם מרוויחים, מה מצב חשבון הבנק שברשותכם, מהן ההחלטות הפיננסיות שעשיתם או האם אתם מקבלים עזרה כלכלית וממי. קיימות אינספור דרכים לבזבז או להשקיע את הכסף שברשותנו, ומי שיחליט עבורכם באיזו דרך ללכת ויתמודד עם ההשלכות יהיו אך ורק אתם.
10 דברים שאתם ממש לא חייבים לתת עליהם דין וחשבון

9. אתם לא חייבים לספק הסברים לגבי העדפות המזון שלכם

מנהג מציק ביותר של אנשים מסוימים הוא כניסה חטטנית לצלחות של אחרים. אנשים רבים ינסו לשכנע אתכם לסגל אורח חיים תזונתי מסוג מסוים, יבקרו אתכם על האוכל שאתם בוחרים להניח על הצלחת שלכם או על הדיאטה שזה עתה התחלתם, אך הרגלי התזונה שלכם, המאכלים האהובים עליכם וגם אלו שאתם מסרבים להניח על הצלחת שלכם נתונים לבחירתכם האישית, וגם עליהם אתם לא צריכים לתת דין וחשבון.
 

10. אתם לא חייבים לספק הסברים על מערכות היחסים שאתם מנהלים

מערכות היחסים שאתם מנהלים עם בני זוגכם וחבריכם הן דינמיות וייחודיות לכם. בדומה למרבית המקרים, סביר להניח שגם אתם חווים לעיתים תקופות של עליות ומורדות, פרידות ומשברים. על אף שאנשים ירצו לדעת מה קורה בחיי האהבה שלכם, ינסו לתחקר אתכם לגבי חבריכם הקרובים או לגרור אתכם לשיחות רכילות, אתם לא חייבים לספק להם שום מידע שאתם לא מרגישים בנוח לשתף. 
10 דברים שאתם ממש לא חייבים לתת עליהם דין וחשבון

כמה מילים לסיום

בסופו של יום כל אחד מאתנו סולל את דרך חייו הייחודית ומתמודד עם ההשלכות של הבחירות, ההחלטות והמעשים שביצע לאורך הדרך. מסלול החיים שלנו הוא דינמי, משתנה ורצוף הזדמנויות ומכשולים, ולכן החוויה היא אישית – שלכם ושל היקרים לכם  – ואין מחובתכם לספק לגביה הסברים לכל מי שדורש. למי אתם דווקא כן חייבים לספק הסברים? לקול הפנימי ולאמת שלכם, למטרות שהצבתם לעצמכם ולהתחייבויות שיש לכם כלפי עצמכם וכלפי האנשים הקרובים והמשמעותיים בחייכם, הפוסעים עמכם באותה הדרך.

לעיתים חשוב לדעת לא רק את מי לשמור קרוב, אלא גם ממי להתרחק. לחצו כאן על מנת ללמוד על סוגי האנשים שכדאי לשמור מהם מרחק.

מקור: Rafa GilGarry Knight, Gypsy and The Fool.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.