maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

סמ"ר ולרי גנזמן ז"ל

בן נדז'דה וגריגורי. נולד ביום כ"ג בטבת תשל"ד (17.1.1974) בבוברויסק, בלרוס.

ולרי התנדב ליחידת "עורב" בחטיבת גבעתי. במסלול ההכשרה של היחידה התקדם ולרי במשך שנה וחצי, לאחריה קודם לתפקיד מ"כ טירונים וסמל מחלקת סמלים, עליה פיקד עד יום מותו, שבוע לפני צאתו לחופשת שחרור.

סמ"ר ולרי גנזמן נפל בקרב בלבנון בעת פעילות מבצעית, במארב האחרון לפני שחרורו, ביום ה' באלול תשנ"ו (20.8.1996). בן 22 בנופלו.

לזכרו

נר זכרון

את המילים הבאות חיברה סווטלנה מרין, מורה בביה"ס הריאלי בחיפה בו התחנך ולרי.

"בעיר קטנה בבוברוסק ברוסיה הלבנה נולד ולרי, גדל, למד וסיים את לימודיו בביה"ס הראלי. ולרי חי חיים קצרים אך עם זאת מעניינים מאוד, עשירים בחברים ובאירועים.

ולרי נולד למעשים טובים, תמיד ידע מה רצה והשיג כל דבר שבו חפץ. בשביל מוריו ולרי לא היה רק תלמיד טוב, אלא חבר צעיר, חכם, שקול ותמיד רוצה לדעת עוד. ולרי המאוזן, הענייני והשאפתן היה אהוב על חבריו גם בזכות תכונתו לפתור כל בעיה.

בקרבתו כל אחד נעשה חזק יותר, תמיד הייתה ההרגשה שולרי רוצה לשנות את העולם, מלא ברעיונות שלא הספיק לממשם, ולהפוך את העולם לטוב יותר, ליפה יותר.

 

ולרי חלם לעלות לארץ והגשים את חלומו בסתיו שנת 1991.

ולרי אמר: "אנחנו לא עוברים סתם למדינה אחרת, אנחנו נחיה בארץ שראתה הרבה, ואנחנו בעמלנו נעזור לבנייתה ונגן עליה.

ולרי חלם ללמוד בישראל במוסד הטוב ביותר ובאביב 92, אחרי שלמד עברית תוך 3 חודשים, כמעט ללא כל הכנה נוספת התקבל ללימודים בטכניון למגמת חשמל.

את הימים החולפים הקדיש ללימודים ואת הערבים לעבודה - לא היה מוכן לקבל עזרה מן ההורים, מפני שראה עד כמה קשה זה בשבילם להתחיל חיים חדשים, לכן ולרי פרנס את עצמו לבד.

ולרי סיים בהצלחה שנה ראשונה של לימודים, ופתאום אחרי הטירונות שעשה בקיץ, החליט לקחת הפסקה מהלימודים ולהתגייס לצה"ל.

"אך למה עכשיו?" שאלו קרובים וחברים. הוריו התחננו בפניו לדחות את החלטתו עד סיום לימודיו, אך הוא עמד על שלו.

ולרי לא התכוון "להעביר" את השירות, אלא במודע בחר ללכת למקום המסוכן ביותר, למקום בו הכי חשוב להיות באותו זמן - כמו שנהג לעשות בחייו.

איזה חייל היה ולרי? אב, חבר, מורה דרך - כל כך הרבה מילים, כל כך הרבה התפעלות מפי חבריו לשרות. ילד, הספקת כל כך הרבה בזמן כל כך קצר, שהגודל הקציב לך. אולי מהרת כל כך, כי הרגשת שאין לך הרבה זמן לעניינים השגרתיים של החיים. ראית את הכל בצורה מיוחדת והבנת את הכל בצורה בוגרת, לא לפי גילך.

כל חייו, מעשיו הבליטו אותו מבין כל הסובבים אותו. אי אפשר היה שלא לשים לב אליו, שלא לאהוב אותו. ולרי חי חיים קצרים אך מאוד יפים. עשה מה שרצה לעשות, ובאופן שרצה, לפי דעותיו עם לב פתוח וחם לאנשים, עם אהבה עמוקה וחזקה למדינה, לאדמה שהגן עליה. ולרי חלם לעשות כל כך הרבה בחייו, אך הגורל רצה אחרת. 

נשאר לו שבוע אחרון לשרת.

ולרי נהרג בלבנון ב- 20.09.1996."

 
 
 

מנציחים: הוריו, נדגז'דה וגריגורי גנזמן

יהי זכרו ברוך

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו