print header

כל המידע על הרפורמה בשוק האינטרנט

לאחר שבירת מחירי שוק הסלולר בשנת 2012, הגיע כעת תורו של שוק האינטרנט לעבור מהפכה. בעקבות הרפורמה המכריעה שערך משרד התקשורת, רפורמת השוק הסיטונאי שנכנסה לתוקף ב-17.2.2015, מחיריו של שוק האינטרנט הולכים להשתנות באופן דרמטי ולהוזיל לנו משמעותית את צריכת האינטרנט. אז מה היא בעצם אותה רפורמה, כיצד היא משפיעה על השוק ומה עלינו לדעת כדי להתחיל לרכוש שירותי אינטרנט במחירים הרבה יותר זולים? לפניכם כל המידע החשוב על המהפכה הגדולה בשוק האינטרנט. 

הרפורמה בשוק האינטרנט
Ministerio TIC Colombia

 

מה היא בעצם רפורמת השוק הסיטונאי?

עד היום גלשנו ברשת האינטרנט על ידי פנייה לשני סוגי חברות  – חברת תשתית וחברת ספק. חברות התשתית הוט ובזק היו מחברות אותנו אל תשתיות האינטרנט הפיסיות שנמצאות אך ורק בבעלותן, כלומר אל מערכת הכבלים התת קרקעיים של האינטרנט, ואילו ספקיות האינטרנט כמו בזק בינלאומי, 012 סמייל ונטוויז'ן היו נותנות לנו את שירותי הגלישה עצמם. דרך זו מסורבלת מאוד מכיוון שאנו צריכים להתנהל מול שתי החברות, לחכות זמן המתנה רב בטלפון, ובמקרה של תקלה טכנית להתגלגל בין שתיהן בזמן שהן מעבירות את האחריות אחת אל השנייה.
 
הרפורמה במדיניות הפס הרחב או בשמה הרשמי - רפורמת השוק הסיטונאי, החליטה לשים קץ להפרדה הזאת בין חברות התשתית לספקיות האינטרנט. במקום זאת, היא קבעה כי הצרכן ירכוש את כל שירותי האינטרנט דרך חברה אחת, בעסקה בה התשלום יכלול גם את החיבור לתשתית וגם את ספק האינטרנט. 
 
מכיוון שרק להוט ובזק יש תשתית כבלים מבין שאר החברות, ספקיות שירותי האינטרנט השונות יורשו על פי הרפורמה לחכור את קווי התשתית שלהן בתשלום, במחירים סיטונאיים שקבע משרד התקשורת. המחירים האלה יהיו קבועים ומפוקחים על ידי המשרד ובכך יוזילו בעשרות אחוזים את מחירי צריכת האינטרנט. בכך, השליטה הבלעדית של חברות הוט ובזק על תשתית הכבלים הארצית של האינטרנט תסתיים. מיום שלישי האחרון חברת בזק מחויבת למכור לספקיות האינטרנט השונות קווי תשתית באותם המחירים שמשרד התקשורת קבע, ובעתיד הקרוב גם חברת הוט תחויב למכור במחירים אלו. בינתיים, חברת הוט מורשית לקבוע בעצמה את המחירים הסיטונאיים שלה. 
 
הרפורמה בשוק האינטרנט
photosteve101

 

איך זה משפיע על הכיס שלנו?

כאמור, המחיר של השכרת קווי התשתיות מחברות הוט ובזק שנקבע על פי משרד התקשורת הוא זול יחסית למה שהיה נהוג בשוק עד כה. כתוצאה מכך, מחיר החיבור לתשתית האינטרנט לצרכן יירד בהתאם. כיום מחירי החיבור לתשתית של בזק למשך חודש עומדים על 69 שקל עבור מהירות גלישה של 15 מגה, 85 שקל עבור 40 מגה ו-110 שקל עבור 100 מגה. מחירי התשתית של הוט לא שונים בהרבה: 75 שקל עבור 12 מגה, 89 שקל עבור 30 מגה, ו-100 שקל עבור 100 מגה. מחירים אלו אינם כוללים את מחירי ספק האינטרנט. כדי לרכוש ספק שכזה ולהשלים את תהליך רכישת האינטרנט תצטרכו לשלם עוד 25 – 60 ₪ לחודש בהתאם למהירות הגלישה שבחרתם ובהתאם למחירי חברות ספק האינטרנט השונות. 
 
לעומת זאת עם החלת הרפורמה, יוצעו לצרכנים חבילות אינטרנט שכוללות גם ספק וגם תשתית במחירים הרבה יותר זולים, עד כדי כך שהם יהיו זהים למחירים של החיבור לתשתית בלבד, ואפילו פחות מכך. ניתן להדגים את ההבדל המשמעותי במחירים עם החבילות הראשונות שיצאו לשוק על ידי שתי ספקיות האינטרנט: 012 סמייל ואקספון 018. חברת 012 סמייל מציעה חבילת אינטרנט משולבת (של תשתית וספק) של 15 מגה ב-89 שקל לחודש למשך שנה. בשנה השנייה המחיר יעלה ל-109 שקל לחודש. בנוסף לכך, היא מציעה גם חבילת אינטרנט של 100 מגה ב-100 שקל לחודש לשנה. המחיר יעלה גם כן ל-120 שקל לחודש בתום השנה הראשונה. ספקית האינטרנט הנוספת, חברת 018 אקספון, פרסמה 3 חבילות אינטרנט עם מחירים קבועים של 15 מגה ב-79 שקל, 40 מגה ב-89 שקל, ו-100 מגה ב-99 שקל.
 
מדובר בהפרש של עשרות שקלים בין המחירים הקודמים לאלו של החבילות המשולבות, שהופכים בסופו של דבר לחיסכון של מאות שקלים בשנה אחת! ניתן לחסוך עד 720 שקל בחבילות של 40 ו-100 מגה.     
 

 

ואיך זה יתבצע?

באופן כללי, כדי לרכוש חבילת אינטרנט שכזו תצטרכו מעתה להתקשר רק לספקיות האינטרנט – הן אלו שיציעו את החבילות לאינטרנט שכוללות גם את החיבור לתשתית. עם זאת, ביצוע הרפורמה לא ייעשה באופן חלק. ישנם חילוקי דעות רבים בין בזק והוט לבין ספקיות האינטרנט השונות בדבר האופן שבו הרפורמה תתבצע כמו: מעבר הלקוחות הקיימים בין התשתיות השונות, ביצוע ההתקנה ומעמד ציוד ההתחברות הפיזי בבית הלקוח.      
 
משרד התקשורת אמנם כבר הכריע כמה מחלוקות בנושאים אלו במסגרת הדיונים שערך עם החברות במהלך החודש האחרון, אך הודיע כי תהליך זה נמצא עודנו בחיתוליו ולכן ייתכנו תקלות עד אשר כל מערך תקשורת האינטרנט יסתגל לשינוי ויתאים את עצמו אליו. ובכל זאת, בשבילנו הצרכנים אלו בשורות משמחות - עוד שוק נפרץ לתחרות כלכלית בריאה שתוביל להוזלת מחירים ותנגיש את האינטרנט לציבור.
 
ואולי, עם השלמת הטעמתה של הרפורמה בשוק האינטרנט, נחווה הוזלות גדולות יותר במחירי האינטרנט, כפי שהתרחש עם שבירת מחירי הסלולר - אז החבילות החדשות התחילו במחירי של 90 שקלים לחודש, כאשר היום הן עומדות בסביבות 40 שקלים לחודש. נקווה כי פתיחת השוק לתחרות אכן תניב לנו הוזלות שכאלו.  
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו