print header

יכולות שאיבדנו בעידן הטכנולוגי ודרכים להשיב אותן

 

קשה לנו שלא להתקדם עם הפיתוחים הטכנולוגיים, הרי הם משפרים את חיינו בתחומים רבים כל כך. אך האם עצרתם פעם כדי לחשוב כיצד אלה משפיעים על כישורי היום-היום הבסיסיים שלנו? לכל אחד יש את הרגע הזה בו הוא פתאום מנסה להיזכר איך מגיעים מנקודה א' ל-ב', כשאין לו גישה לתוכנת ניווט, או שהוא רוצה להיזכר מה עליו לעשות היום, כשאין לו גישה לדואר האלקטרוני. כאן תמצאו 8 יכולות ששכחנו לעשות בגלל הסמארטפונים ואמצעים אלקטרוניים נוספים, וכמה דרכים פשוטות להיזכר בהם מחדש.

יכולות ששכחנו
gail
 
1. לזכור מספרי טלפון
 
פעם זה היה סיפור לזכור את מספרי הטלפון החשובים לנו, אבל היינו עושים את זה, כי לא הייתה לנו ברירה. היום פשוט מוסיפים את המספר לרשימת אנשי הקשר שלנו. זו שיטה טובה, אלא אם נגמרת לנו הסוללה, הטלפון שלנו יתקלקל או שהוא נגנב, במקרה כזה, אנחנו נצטער על הסתמכות היתר הזאת שלנו. נסו לחשוב כמה מספרי טלפון אתם זוכרים, האם אתם זוכרים את מספר הטלפון של האנשים החשובים לכם ביותר. במידה ותתקעו במצב מצוקה, ללא טלפון סלולרי, האם תצליחו להיזכר במספר טלפון שימושי?
 
מה שנוכל לעשות, הוא להילחם בנוחות זו ולשנן 5 מספרים חשובים לנו, כך נוכל להשתמש בהם גם כשהטלפון האישי שלנו לא זמין. אפשר לשלב מספרים מכמה תחומים בחיים שלנו – משפחה, חברים ועבודה, וכך לכסות פחות או יותר את דרך התקשורת המיידים שלנו. למי שרוצה לאמן את הזיכרון שלו יותר, ולהרגיש אפילו יותר בטוח, יכול לשנן 5 מספרים מכל תחום בחיים שלו, ולהיות מיני ספר טלפונים אנושי.
 
 
2. יכולת קריאת מפה
הנוחות שהביאו תוכנות ה-GPS גרמה לנו להפסיק להשתמש במפה פיזית לניווט. פעם, כשהיינו רוצים להגיע למקום כלשהו, שאיננו מכירים, לא הייתה ברירה אלא לשלוף את מפת הדרכים ברכב ולהתחיל לנווט (והסתמכות על אנשים טובים באמצע הדרך שיעזרו, כמובן). אמנם שימוש במפה יכול להיות מסובך ומבלבל, אך הסתמכות על עזרים אלקטרוניים בלבד, מנוון את יכולת התמרון המרחבית שלנו. בעזרת התוכנות האלה, אנחנו מצליחים להגיע ממקום למקום על פי הוראות מדויקות, מבלי לדעת באמת איפה אנחנו נמצאים. בנוסף לכך, במקרים של תקלות מכשיר או רשת, אנו עלולים למצוא את עצמנו במצב בו אנחנו לא יודעים איפה אנחנו ובאיזו דרך עלינו להמשיך.
 
מה שתוכלו לעשות, זה להשקיע יותר בהכנה לנסיעה. לפני נסיעה בדרך שאתם לא מכירים, תוכלו לעבור במפה בסמארטפון על הדרך לשם, ולהבין את הדרך. נסו לזכור נקודות ציון חשובות ואת התוואי הכללי לנסיעה. כשתעשו זאת, אתם תכירו טוב יותר את האזור בו אתם נמצאים. כך תוכלו לשלב ביקור במקומות מעניינים לצד הדרך, ולהימנע מטעויות ניווט, כשתוכנת ה-GPS תיתקל בבעיות.
 
 
3. צילום
 
הצילום הדיגיטלי מאפשר לנו ליצור אלבומים אדירים ויפהפיים ברשת. היתרונות של האלבומים הדיגיטלי רבים, תוך שניות ניתן לשתף את כל בני המשפחה והחברים. בעבר הצילום והפיתוח כללו חוויה שונה לגמרי. מלאי התמונות בפילם היה מוגבל, וההשקעה בכל צילום תמונה הייתה גדולה. בסופו של דבר, התמונות הנבחרות היו נכנסות לאלבום משפחתי, ובכל מפגש היינו מראים את הטיול שעשינו, או תיעוד מיום ההולדת. כל תמונה באלבום הייתה מלווה בהסבר מיוחד של איך היא צולמה, מה קרה לפני ומה אחרי, זה היה אירוע, אפילו סוג של טקס קטן...
 
בחרו לכם כמה תמונות נבחרות מתיקיית התמונות במחשב שלכם, או מהאלבומים בפייסבוק, והדפיסו אותם בחנות לפיתוח תמונות, או במדפסת ביתית טובה. בנו לכם אלבום תמונות אמיתי עם תמונות מיוחדות, חשובות, או כאלו שיש לכם מה לספר עליהן. כשחברים או בני משפחה מבקרים אתכם, הקדישו זמן לאלבום והציגו להם את התמונות, זו יכולה להיות חוויה מקרבת וסנטימנטלית בשבילכם ובשבילם.
 
יכולות ששכחנו
DaveLawler
 
4. בדיקת עובדות
 
בדיקת עובדות היא לא דבר מסובך היום, ניתן לעשות זאת על ידי חיפוש מהיר בגוגל או בוויקיפדיה, דרך המחשב או הסמארטפון. אבל פעם כשלא היו את האמצעים האלה, זו פשוט לא הייתה אופציה. היינו יכולים לבדוק בספרים או באנציקלופדיות, ואם אלו לא היו נגישים, פשוט היינו מהרהרים ברעיון ומשאירים אותו לא בדוק. שפע הידע המצוי באינטרנט הוא אדיר, וקיים שם הכל, עם זאת, לא הכל נכון באינטרנט, קל מאוד למצוא מידע שהוא שקרי או נכון-למחצה. במחקרים על וויקיפדיה, שהיא אנציקלופדיה המבוססת על תוכן גולשים, נמצא כי רוב התוכן המצוי בה נכון, אך קיימים אחוזים לא מבוטלים של ערכים שאינם מדוייקים בתוכנם. לפעמים אי אפשר שלא לבדוק עובדות או שאלות העולות לנו, אבל כדאי לנסות לפעמים לעצור אותנו מלגשת ישר למכשיר העומד לרשותנו.
 
תנו לעצמכם קצת להרהר בדברים, לחשוב עם חברים, וגם להישאר מעט במצבים של חוסר וודאות, זה יגרום לכם להרגיש קצת יותר אנושיים וחופשיים, ופחות מחוברים.
 
 
5. כתיבה ביד
 
כל אחד נתקל במצב בו עליו לכתוב על דף, תלונה או רשימה, והוא מצא את עצמו עם העט ביד, שואל "איך כותבים עם הדבר הזה?". המכשירים האלקטרוניים שלנו הרגילו אותנו כל כך למסך ומקלדת, שדף ונייר מרגישים כמו כלים מתקופת היורה. אנו יודעים איפה ה-ש' נמצאת על המקלדת, ואיך מחליפים מעברית לאנגלית, אבל מתבלבלים בין החלק העליון של ף' או ץ' בכתב יד. כמובן שלא איבדנו את יכולת זו, אבל אנחנו בדרך.
 
נסו מדי פעם להשתמש ביכולת זו, ברשימת מצרכים, ארגון לו"ז, או אפילו מכתב מרגש לחבר. זה יעזור לכם להרגיש קצת יותר אותנטיים, ויחבר אתכם לתוכן שאתם יוצרים.
 
 
6. שיחה
 
אפשר לראות באי-מייל כתחליף ישיר לפקסים ולמכתבים, אך לא רק. הדואר האלקטרוני, ואחריו גם הודעות ה-SMS ותכונות המסרים המיידיים, הפכו את חיינו למבוססי תקשורת של מסרים קצרים. כיום אנחנו מתקשרים הרבה פחות בצורת שיחה קולית, ויותר באמצעים טקסטואליים. גם אופן השיחה הוא הרבה יותר לקוני ותמציתי, מאשר השיחות של פעם, שהיו מבוססות על פנים מול פנים, או שיחות טלפון. עלינו להיות אסירי תודה לאמצעי התקשורת, שמאפשרים לנו לעקוף פערי מרחק וזמן, אך זה לא אומר שעליהם להשפיע על התקשורת והיחסים הבין אישיים שלנו.
 
השתדלו להמשיך ולהשתמש בטלפון, כדי לשמור על קשר עם האנשים הקרובים אליכם, במקום הודעות הטקסט הקצרות. ומעבר לכך, אל תוותר על מפגשים פנים מול פנים, בגלל האופציה הנוחה של שמירה על קשר דרך האמצעים האלקטרוניים.
 
יכולות ששכחנו
Marjan Lazarevski
7. כסף
 
זה היה לפני כמה שנים טובות, אבל פעם לא הייתה לנו אופציה אחרת מאשר שימוש בכסף מזומן לחיי היום-יום. בשנות ה-70 כשהגיעו לישראל כרטיסי האשראי, זו הייתה מהפכה במסחר הכספי השגרתי. כעת אין צורך להסתובב עם מזומן כל הזמן, הרי כל הכסף שאנחנו צריכים נמצא בתוך הפס המגנטי על הכרטיס שבארנק. אבל לשימוש תכוף בכרטיסי אשראי יש לא מעט חסרונות, ראשית אנחנו כבר לא מרגישים את תנועת ההוצאות הכספיות שלנו, מה שעלול לגרום לנו לגלות בסוף החודש שלא עמדנו ביעדי ההוצאות הכספיות שלנו. בצורה זו אנחנו גם מאבדים את יכולות החישוב המהיר שלנו. התעסקות עם מטבעות ושטרות, מאמנת את החשיבה המתמטית וההיסקית שלנו, ומשאירה אותנו חדים.
 
השתדלו שיהיה איתכם סכום כסף מינימלי כל הזמן, ואל תבצעו רכישות בסכום של פחות מ-100/200 ש"ח בכרטיס האשראי. ככה תוכלו לפקח טוב יותר על ההוצאות שלכם, ולדעת שיש לכם כסף נגיש וזמין תמיד.
 
 
8. מודעות סביבתית
 
הסמארטפון, שמאגד לנו בתוך מכשיר קטן את כל מה שאנחנו צריכים, הוא המצאה אדירה. אנחנו לא יכולים להיפרד ממנו, הוא מארגן אותנו, מקשר אותנו ומבדר אותנו. אנשים רבים לא מתנתקים ממנו כשהם הולכים ברחוב, עם העיניים בתוך המסך, והאוזניות הרועשות בתוך האוזניים. אמנם זו הרגשה של תעסוקה תמידית, אך הליכה ברחוב, ללא חוש השמיעה והראייה שפנויים לסביבה, מסכנת אותנו. חציית כביש וגם הליכה על המדרכה יכולים להיות סכנת נפשות, כשאנחנו מוסחים על ידי הסמארטפון שלנו. מעבר לכך, החיבור התמידי הזה למכשיר מונע מאיתנו להיות יצורים חברתיים, וליצור אינטראקציה, גם אם מינימלית, עם הסובבים אותנו.
 
עשו לעצמכם ניסוי, פעם בכמה זמן, בדרך לעבודה או בהליכת הבוקר, הוציאו את האזניות מהאוזניים והרימו את הראש מן המסך, כדי להסתכל קצת מסביבכם, אולי תגלו שעשו שיפוץ ברחוב סמוך, או שתזהו מישהו שלא פגשתם זמן רב.
 
יכולות ששכחנו
Teo

 

תמונה ראשית: Highways Agency

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו