print header

25 שיעורים לחיים עד גיל 25

ההורים שלנו יודעים לומר ממרום גילם ש'החיים קצרים', ש'אין מקום לטעויות' ו'שרכבת נוסעת לעולם לא תחזור', אלא שבמחצית שנות ה-20, הדברים נראים קצת אחרת. הנה 25 שיעורים לחיים שכדאי וצריך ללמוד עד גיל 25...

פרחים
1. האגו פוגע יותר משהוא עוזר
עליכם להבין שאינכם מושלמים. אף אחד לא מושלם. התבוננו במראה וזהו את ההיבטים שזקוקים לשיפור ולשינוי. להיות אדם גאה, המסרב להכיר ולהודות בחולשות, רק יבלום את הצמיחה האישית שלכם. זכרו, חסרונות יכולים להיות רק עניין אירעי.

2. אפשר להיות בוגרים ועדיין ליהנות
להיות מבוגר זה לא אומר שאתם צריכים להפוך לממורמרים ופסימיים. הקפידו לצחוק לעיתים קרובות, חייכו, השתוללו והרגישו משוחררים. החיים ידרשו מכם לא פעם גם להיות אחראים ובוגרים, אך אין שום צורך שתיקחו את עצמכם ברצינות רבה מדי. אל תתנו לאנשים אומללים ועייפים לשכנע אתכם להוריד הילוך.

3. אנשים מצליחים נכשלים ונדחים לעיתים קרובות
בכל תחום בחיים, האנשים "שעשו את זה" הובסו ונכשלו, יותר משאתם אפילו יודעים. רק לעיתים נדירות אדם מצליח בפעם הראשונה. אינספור סופרים, ספורטאים, יזמים ומדענים נכשלו לא פעם, עד שהגיעו להישגים. לזכותם העובדה שהם פשוט סירבו לוותר.

4. אפשר ללמוד משהו מכל אחד
אל תזלזלו בערכו של בני אדם לפני שנתתם להם הזדמנות הוגנת. ייתכן מאוד והם בקיאים בתחומים שאינכם מכירים ויכולים להאיר את עיניכם לנקודות מבט שלא לקחתם בחשבון. פשוט הקשיבו לאנשים. ללא שיפוט.

5. כדאי להגדיל את מעגל החברים
היו חברתיים, מצאו אנשים שאתם מתחברים אליהם וגלו את הטיפוסים שנעים לכם בחברתם. לעולם אל תקפצו למערכת יחסים אך ורק מהפחד להיות לבד, אך גם אל תתבודדו יותר מדי רק בגלל הפחד להיות ביחד. למדו לשהות בחברת אנשים, זה ילמד אתכם לא מעט על עצמכם ועל הרצונות שלכם.

פרחים

6. בחיים אין דברים בחינם
כל דבר דורש מסירות ומאמץ. אל תצפו לנדבות ואל תשבו בחיבוק ידיים ותחכו שהדברים יקרו מעצמם. הפיקו את המירב בכל מצב ואל תפחדו מעבודה קשה - היא משתלמת.

7. בחיים, הכל חוזר
תלושי משכורת, מכתבים מביטוח לאומי, דו"חות ממס הכנסה, פירוטים מהבנק... שמרו כל ניירת רלוונטית שעשויה להיות יעילה ולשרת אתכם בעתיד. אין לדעת מתי תצטרכו להשתמש בה.

8. אם אין אני לי - מי לי?
האמינו ביכולות שלכם. זה לא אומר שאתם צריכים להתנהל ביהירות ולחשוב שאתם טובים יותר מכולם,  אבל גם אל תתנו לכוחות חיצוניים לבלום אתכם. כמה מהמנהיגים, היזמים ואנשי העסקים המצליחים ביותר הם מתחת לגיל 30, האמינו ביכולות שלכם.

9. האושר נמצא בידיים שלכם
אם אתם אומללים, אל תצפו שאדם אחר ישנה זאת. רוב הסיכויים שתמצאו את עצמכם משליכים עליו את האומללות שלכם ונותרים חסרים. התחברו לעצמכם, אהבו את עצמכם ורק אז הושיטו את ליבכם למישהו אחר. אל תשכחו, הדבר היחיד שיכול לקבוע את האושר שלכם הוא אתם.

10. פיתוח כישורים חברתיים הוא קריטי להצלחה
כישורים חברתיים הם הבסיס עליו תוכלו לשאוף להגשמה עצמית, מקצועית ואקדמית. בעולם האמיתי זה לא תמיד מה שאתה יודע, אלא מי שאתה מכיר. למדו כיצד לתקשר, לחבור, להשתתף ולהתנהל עם אחרים. זו מיומנות שכדאי לתרגל יום יום.

פרחים

11. תמיד יש לצפות להתנגדות
תמיד יהיו שונאים, תמיד יהיו אפליות על חשבונכם, ותמיד יהיו סביבכם אדיוטים. קבלו את זה, אבל אל תיקחו את זה ללב. אנשים רבים מקנאים במה שהם לא יכולים להשיג או להיות בעצמם. פשוט ככה.

12. איחור הוא לא תירוץ
צפו לבלתי צפוי ותמיד תנו לעצמכם מספיק "זמן פציעות". אנשים סולחים על איחורים רק במקרים נדירים של מקרי חירום, בשאר הפעמים, זה לא מנומס ולא לעניין. העריכו את הזמן של אחרים, הוא יקר כמו שלכם.

13. כעס הוא רעיל
לנטור טינה ולשמור על רוח שלילית, זו חולשת אופי הרסנית, כלפי עצמכם וכלפי הסובבים אתכם. התייחסו אל עצבים כתוצאה של חוסר יכולת לתעל את הרגשות בצורה נכונה. הפילוסוף ההודי סידרהרתא אמר פעם: "היאחזות בכעס היא כמו אחיזת גחלת לוהטת, במטרה לזרוק אותו על אדם אחר; אתה זה שנשרף". שחררו את הכעס והפסיקו לבזבז את הזמן שלכם על דברים שאינם לוקחים אתכם קדימה.

14. הלחץ לא שווה את זה
לא משנה מה המצב, להתרגש או לדאוג לא יעזור לכם. בין אם זה במהלך שבוע עמוס או לקראת פגישה מלחיצה, תמיד קחו את הזמן להירגע. אתם תצליחו להתנהל בצורה ברורה והגיונית יותר בלי פאניקה, אז אל תזיעו בגלל הדברים הקטנים.

15. כוח הרצון הוא המפתח לירידה במשקל
אין סוד גדול לשמירה על בריאות. זה הכל עניין של אכילה נכונה ופעילות גופנית קבועה. החלק הבעייתי הוא להכריח את עצמכם לקום לאימון בוקר או לוותר על העוגייה הנוספת בלילה. ברגע שתגלו כוח רצון לעשות זאת, הכל יראה פשוט יותר. קבלו אחריות על הגוף שלכם, ללא תירוצים.

פרחים

16. תקשורת כנה פותרת את רוב הבעיות ביחסים
כאשר מתעוררת בעיה במערכת יחסים, שאלו את עצמכם "האם שיתפתי את האחר במה שאני מרגיש? האם אמרתי לו את האמת?" אם לא תשתפו, אף אחד לא ידע. אם לא תלמדו לבטא את הרגשות, הצרכים והרצונות שלכם, תתקעו במעגל של דיכוי ותסכול. הרבה יותר בריא להגיד את מה שבראש ובלב.

17. לדעת לכתוב זה נכס יקר ערך
ללא קשר למקצוע שבחרתם, יכולת כתיבה היא מיומנות שתמיד יכולה להועיל. זה יעזור לכם לנסח מכתבים, קורות חיים, פרופילים ועמודים חיוניים, זה יבנה את הביטחון העצמי, יעשיר את השפה וירחיב את יכולת ההבעה בכלל. עשו כל שביכולתכם כדי לסגנן וללמוד כיצד להיות משכנעים ומרתקים.

18. זמן הוא הדבר היחיד שאי אפשר להחזיר
כל יום הוא יום יקר, אז למה שלא תעשו בו את מה שאתם אוהבים? כתבו את המטרות שלכם, גדולות וקטנות כאחד, ובכל יום עשו צעד להגשמתם. זה לא נעשה קל יותר עם השנים - ואין זמן טוב יותר מעכשיו. אל תתנו לחוויות ולחלומות לחמוק מכם.

19. יש חברויות שלא אמורות להיות
אנשים משתנים עם הזמן; החברות מהגן, החבר'ה מהתיכון, האהבה מהצבא... אנשים שהיו לכם מאוד משמעותיים בגיל ההתבגרות, אולי לא ימשיכו איתכם במסלול המהיר קדימה. זה בסדר, שחררו אותם לדרכם. הבינו כי בדרך שלכם להגשמה עצמית, אין פנאי להשפעות שליליות ולאנשים שאינם תורמים ומשתתפים איתכם. העובדה שאדם מהעבר כבר לא משתלב בהווה, לא גורעת מערכו בעבר, רק מפחיתה את נוכחותו בהווה.

20. לכל אדם יש מילה
אתם יכולים להיות כנים 99% מהזמן, אבל לעיתים, די באחוז אחד ויחיד של סילוף, כדי להרוס מוניטין שלם.
ניטשה אמר פעם: "אני לא כועס ששיקרת לי, אני כועס כי מעתה ואילך אני לא מאמין לך". לזכות באמון מחדש זה מאוד קשה, אז אל תשברו אותו מלכתחילה.

פרחים

21. טובה עושים מאהבה
תנו בחופשיות. עשו את הדברים מתוך טוב לב ולא משום סיבה אחרת. אם אתם עושים טובות מתוך חוסר רצון או ממניעים נסתרים, אל תעשו אותן מלכתחילה. חשוב לא פחות, קרוב לוודאי והתמורה שתקבלו למעשה טוב היא חיוך ותודה. אם אתם לא מקבלים את זה, אל תעשו טובות...

22. אי אפשר לשנות אנשים
באפשרותכם לשנות את עצמכם בלבד. כן, אתם יכולים להשפיע על אחרים, לעורר בהם השראה, לגרום להם לחשוב... אבל בסופו של דבר את ההחלטות עצמן הם יקבלו לגמרי לבד. עדיף שתשקיעו אנרגיה בתיקון ושיפור עצמכם.

23. כמעט כל דבר שווה לנסות פעם אחת
כאנשים צעירים, רובינו היינו סגורים, מופנמים וצרי אופקים. לא הייתה לכך סיבה מיוחדת; נאבקנו בשינוי בעיקר מתוך חוסר ביטחון ואימצנו דעה קדומה מתוך הרגל, אך תמו הימים בהם מישהו יכול להגיד לכם איך לחשוב ומה לעשות. כאשר הזדמנויות מוצבות בפניכם, טעמים חדשים מוצעים לכם וחוויות חדשות נפרשות בפניכם - נסו אותם -
רק ככה תוכלו למצוא ולהגדיר את הטעמים וההעדפות שלכם.

24. הפחד משיפוטיות מוביל לאומללות
אנשים חושבים עליכם הרבה פחות משאתם חושבים, אז הפסיקו לדאוג אם אתם נראים טיפשי או אומרים דברים לא נכונים. פשוט תהיו. אם כל הזמן תנסו להתאים את עצמכם לאחרים, לעולם לא תהיו אתם עצמכם ותשאבו למעגל אינסופי של אומללות.

25. העולם זקוק להכרת תודה
אמירת תודה לוקחת רק שנייה אבל יש בכוחה לשמח מאוד. היו אסירי תודה לאנשים שאתם פוגשים במהלך היום - המורים, הנהגים, ההורים, החברים ועוברי האורח שמזדמנים בדרך. 

פרחים

מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net / SweetCrisis

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו