print header

כיצד אנשים רגשיים חווים את העולם?


אנשים רגישים חווים את העולם דרך הרגשות שלהם, ויורדים לעומקם לעיתים קרובות. הימים שלהם מאופיינים במגוון רחב של תחושות, והתנודות ביניהן גבוהות: הם יכולים לצחוק ולבכות תוך שעה, ברוב המקרים מגיבים מהלב ונוטים לשמור את הכול בבטן מחשש שאחרים לא יבינו. האם זה נשמע לכם מוכר?

אנשים רגישים הם לא מקשה אחת, הם מורכבים ממאפיינים שונים. הנה כמה מהמאפיינים שיכולים להעיד עליכם כאנשים רגישים:

  • כשאחרים כועסים אתם נסערים בשבילם. רגשות של אחרים, אפילו של זרים, משפיעים עליכם מאוד, כאילו ואתם חווים אותם בעצמכם. אתם מותשים מלהיות בחברת אנשים, כיוון שאתם מכוונים לרגשות שלהם בדיוק כל כך גבוה, שלעיתים זה בא על חשבונכם. לא פעם אמרו לכם שאתם צריכים ללמוד לשים גבולות.
  • אתם באמת באמת אוהבים בעלי חיים. אתם מרגישים נחמה ורוגע בנוכחותם של חיות מחמד ומרעיפים עליהם את מלוא האהבה. מראה של חיה פגועה או עזובה, מטלטל אתכם מכאב או עשוי להרגיז אתכם מאוד.
  • אתם צריכים לעזור לאחרים שנמצאים במצוקה. כשאתם רואים מישהו בוכה, אפילו זר, אתם תגלו כלפיו אמפתיה ודאגה. ייתכן ותציעו לו עזרה ונחמה או שתשאו את כאבו בליבכם. צפייה בחדשות מעציבה אתכם וחשיפה לאנשים ותרבויות שנמצאים במצוקה מטרידה אתכם מאוד. כשאתם עוברים ליד בית חולים, המחשבה על אנשים שסובלים וכואבים מעציבה או מסעירה אתכם, עשויה אפילו לעורר בכם נקיפות מצפון על שאינכם משקיעים מספיק באנשים שאתם אוהבים.
  • אתם מגלים סבלנות כלפי התנהגות פסולה של אחרים. ייתכן ואתם משמיעים תירוצים עבור אנשים אחרים שמתנהגים רע כיוון שאתם מבינים לליבם ומסוגלים להסביר מה עומד מאחורי ההתנהגות שלהם. ייתכן גם שאינכם רוצים לפגוע בהם. הטיפול הרגשי באותם אנשים עלול לגרום לכם לשהות במערכות יחסים מתעללות.
  • אתם יצירתיים. יצירתיות זו יכולה לבוא ליד ביטוי בדרכים שונות; במלאכה, ציור, כתיבה, סידור פרחים, תפירה או השתתפות בפעילות אמנותית אחרת, כזו שמשמשת מעין תרפיה רגשית.
  • אתם רגישים לחוסר צדק, בין אם זה משפיע עליכם ישירות או לא. כאשר אתם רואים פעולה לא הוגנת ולא הגונה, אתם נסערים ולעיתים קרובות מוכנים לעמוד לצד האדם שאתם חושבים שנעשה לו עוול.
  • אתם צריכים זמן כדי להירגע. בהרבה מצבים רגשיים, אתם זקוקים לברוח למקום שקט, הרחק מהמקור שסוחט אתכם רגשית. ייתכן ואתם זקוקים להיצמד לאנשים "בטוחים" או לשאוב כוחות מהלבד שלכם.
  • אתם ערים לרגשות של אחרים. לעיתים קרובות אתם מסוגלים להתבונן דרך המסכות הרגשיות שלהם ולזהות את תחושותיהם האמיתיות. אתם אינטואיטיביים.
  • טבע מאוד מרגיע אתכם. התבוננות בנוף ובמרחבים מרגיעה אתכם, ואתם מעריכים את יופיו של הטבע, את גלי הים, העלים הנושרים ותנועת העננים. אומנם הטבע הוכח כמרגיע את כולם, אבל אנשים רגשיים מושפעים ממנו במיוחד.
  • ביקורת ודחייה קשה לכם במיוחד. אפילו הצהרות שליליות שנאמרו על ידי אנשים שאינכם מכירים, פוגעות בכם. אתם יכולים להאמין שאתם מאכזבים את המשפחה או החברים, ועשויים לפרש כל חוות דעת כביקורת. אתם עשויים לחוש דחויים, גם אם אין זו הכוונה באמת. 

עצבות

אלה רק כמה מהמאפיינים העיקריים של אנשים רגשיים. ייתכן שאתם מתחברים למאפיין אחד או ליותר, כך או כך, עליכם להבין כי העובדה שאתם רגשיים אינה הופכת אתכם לפסולים או לא מוצלחים. החיים מזמנים הרבה מאוד מצבים מורכבים ולא תמיד תזכו להצלחה ברורה או מיידית, אלא תדרשו למאמץ, השקעה וסבלנות. בעוד שיש אנשים שמסוגלים להתמודד עם חוויות חיצוניות מבלי לקחת אותן ללב, אנשים רגשיים עשויים להיתקף פחד. במצב כזה, מערכת ההגנה של המוח מופעלת ועשויה לבוא לידי ביטוי באחת מ-3 הדרכים הבאות: 

1. תגובת התגוננות: תגובה זו, כאשר היא מתעוררת אצל אנשים רגשיים, מופנית בדרך כלל נגד עצמם. הם עשויים להאשים את עצמם שהם לא ניסו או לא השתדלו מספיק. הם עשויים להחשיב אירוע שלילי כעונש שמגיע להם או להלקות את עצמם שלעולם לא יצליחו לנהל שגרת חיים נורמלית. בושה יכולה להיות חלק מהתגובה והם עשויים להרגיש פגומים או דחויים, כאילו ולעולם לא יוכלו להתקבל על ידי אחרים.

חלק מהאנשים הרגשיים עשויים לחוש אכזבה מיידית מהאנשים שהם סומכים עליהם או מאלה שהם מרגישים שצריכים להגן עליהם, כמו בני זוג וחברים קרובים. פעמים רבות הם מרגישים שפשוט לא מבינים אותם.

2. תגובה אוטומטית: עבור אנשים מסויימים, בריחה מתחושת הפחד והחרדה, נעשית בצורה אוטומטית. הם ממהרים ללכת לישון כדי להסתתר מהעולם או עד יעבור זעם. הם עשויים לנסות להתעלם מהסבל ולטייח אותו בעבודה מסביב לשעון, באכילת יתר או בעודף פעילות גופנית. כל דבר שעשוי להקהות את תחושת הפחד.

כמו-כן, הם עלולים להשתתק ולהתקשות לבצע פעולה פשוטה, גם אם ידוע להם שאי ביצוע הפעולה, עשוי להחמיר את המצב. כך למשל: אדם במצב רגשי מעורער שלא יכול להגיע לעבודה, עשוי לפחד להתקשר ולדווח זאת לבוס, למרות שהוא יודע שאם לא יתקשר, זה עשוי לפגוע במקום עבודתו. דוגמא נוספת היא המנעות מבדיקה רפואית, מחשש לקבל תוצאות גרועות.

3. תגובה עצמית: אנשים רגשיים עשויים להרהר באופן עמוק בדברים שקרו ולשקוע בהם, עד שלא יהיו מסוגלים לחשוב על שום דבר אחר מלבד על עצמם במצב הזה. הם עשויים להיחשב אנוכיים או אגוצנטרים, אך למעשה הם פשוט מוצפים בפחד וברגשות ולא מסוגלים לחשוב בבהירות.

לפעמים הם יתקשו לבקש תמיכה מאחרים, אפילו מחברים קרובים או בני משפחה, מכיוון שהם מאמינים כי הם לא יהיו מסוגלים לתפוס את עוצמת החרדה. מבחינתם, בקשת עזרה עשויה להוסיף לתחושת הפגיעות ולהגביר את החרדה, אך למרבה הצער, דווקא חוסר תמיכה או התבודדות הם הבסיס להתעצמות הפחד.

עצבות
 

צעדים ראשונים שיש לנקוט:

- דבר ראשון יש להרגיע תחושות גופניות של פחד.
טכניקות שונות עובדות עבור אנשים שונים. אסטרטגיה אחת היא נשימה איטית ועמוקה; שאפו אוויר ואז לאט לאט נשמו החוצה. ספרו עד שבע או אמרו "הכול בסדר" תוך כדי נשיפה. דמיון מודרך או הרפיה מתקדמת עשויים להועיל גם כן.

- אתגרו כל מחשבה על בושה שאולי יש לכם.
בושה היא תחושה עצמית שהאדם שבור, דחוי, חסר ערך ולא מקובל. כשמישהו מרגיש בושה כלפי עצמו, רוב האינטראקציות שלו עם אחרים יבוססו על פחד ויעוררו תגובת התגוננות או תגובה אוטומטית. כאשר אתם נפגשים עם תחושות של בושה, זהו אותן ואתגרו את עצמכם לא להיכנע להן.

- מודעות עצמית.
עליכם להבין כי כאשר אתם שופטים את החוויה הפנימית, כמו גם את המחשבות והרגשות שלכם כטעויות, זה רק יעצים אותן. מודעות עצמית היא היכולת להבין כי החוויה הפנימית היא חוויה פנימית בלבד והיא מצטיירת בעיניכם כפי שאתם בוחרים לצייר אותה. הדרך בה אתם מתמודדים איתה יכולה להיות יעילה או לא; אתם יכולים לאתגר אותה או פשוט לאפשר לעצמכם לחוות אותה, אבל השתדלו לא לקחת אותה ברצינות יתרה. מחשבה ורגש הם רק מחשבה ורגש. לא יותר מזה. המנעו מלקבל החלטות או לעשות צעדים בחסות המחשבה והרגש.

- חמלה עצמית.
חמלה עצמית היא היכולת להגיב לחוויה הפנימית, כפי שהייתם מגיבים לה אם הייתה מתרחשת לחבר קרוב. היו אמפתיים כלפי עצמכם והכירו בעובדה כי החוויה הפנימית היא חלק מההוויה האנושית והיא משותפת לכולם. העובדה שאתם חווים אותה בעוצמות גבוהות, אינה פסולה או לא נורמלית, אלא פשוט חלק מהאישיות שלכם. היו מודעים לעצמכם, קבלו זאת בסלחנות והבנה והפסיקו לשפוט את עצמכם.

- קבלו תמיכה.
מצאו מי שיעודד אתכם ויקבל אתכם, מבלי לשפוט או לכעוס. מישהו שדובר את "השפה הרגשית שלכם" ושאתם מסוגלים לבטא מולו את רגשותיכם בכנות. זו יכולה להיות קבוצת תמיכה, מטפל רוחני או חבר קרוב, אדם שמסוגל להעניק לכם כוח ופרספקטיבה. קירבה ותקשורת הן צרכים בסיסיים והן דורשות אומץ ופגיעות - זאת הסיבה שהרבה אנשים נמנעים מלבקש תמיכה או להיעזר בתמיכה שמוצעת לנו. היכולת לקבל תמיכה היא הכרחית עבורכם, הרשו אותה לעצמכם.

 

"זה בדרך כלל הדמיון שנפצע ראשון - ולא הלב. הוא הרבה יותר רגיש".
(הנרי דיוויד תורו)

 

 

מקור תמונות: Stuart Miles / Grant Cochrane

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.