print header

איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא

גם אתם לפעמים מרגישים כאילו שאתם לכודים בתוך דפוס של שליליות או התנהגות פוגענית שלא מחמיאה לכם? לכולנו יש צדדים שליליים שהיינו רוצים להיפטר מהם או שאחרים מעירים לנו עליהם ולא היינו כלל מודעים אליהם. אך לפעמים החיים הם כמו מטבע – לכל צד שלילי יש גם צד חיובי, וצריך רק לדעת כיצד להפוך את דפוסי ההתנהגות הרעילים שלנו לבריאים יותר. בשביל זה הכנו לכם את המדריך הבא, שבו נראה לכם איך להפוך 11 תכונות אופי שליליות לחיוביות, מבלי לשנות את מי שאתם באמת בתוך תוככם. זה יעזור לכם לבטא את עצמכם בדרך שהייתם רוצים במקום בדרך האוטומטית שהתרגלתם אליה ושלא מועילה לכם, וגם להפוך לאנשים מוצלחים יותר, וזה מצריך רק מודעות עצמית. שימו לב שייתכן כי יש לכם כמה מהתכונות השליליות שתראו כאן ולא רק אחת מהן, וכך גם כמה מהחיוביות, אז היו כנים עם עצמכם, שמרו על ראש פתוח, ובדקו מה אתם צריכים לשנות בדפוסי ההתנהגות שלכם כדי להיות אנשים טובים יותר לעצמכם ולאחרים.
 

1. הנרקיסיסט

נרקיסיסטים הם אנשים אנוכיים שמרגישים שמגיע להם הכול, והם מחפשים תשומת לב, הערכה ואישורים מהסביבה, לפעמים גם בדרכים בעיתיות. הם לא מציעים אמפתיה או חמלה, ולרוב מקטינים ומגבילים אנשים אחרים. המוטיבציה שלהם מגיעה מתוך צורך עז להתקדם בחיים ולהגן על תחושת הערך העצמי שלהם, אפילו אם זה אומר להסיח את דעתם מהבעיות האמיתיות שלהם. הם לא מקשיבים לאחרים או מראים הערכה למרחב האישי שלהם, על כן הם מתעלמים מגבולות שמציבים להם. הם דורשים מאחרים דברים רבים ושונים, ולא חוששים מההשפעה השלילית שיש לכך על אותם אנשים.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: איש עם כתר לעומת אישה ששמה ידיים על הלב

המקבילה החיובית: הנפש שמטפלת בעצמה

אנשים עם נפש שמטפלת בעצמה שמים בעדיפות העליונה את הרווחה הנפשית שלהם ומנסים להיות כמה שיותר מודעים לעצמם. הם מכבדים גבולות ואף יוצרים גבולות בריאים במידת הצורך בעצמם, מה שמאפשר להם לכבד את הצרכים שלהם ושל אחרים. הם לא מתפשרים על האושר שלהם ומרשים לעצמם לטפל בנפשם בדרך שנדרשת לה, והמוטיבציה שלהם נובעת מאהבה עצמית. הם שואפים להיות במצב שהאושר שלהם לא נובע מתוך שיפוטיות או מקור חיצוני, ואף עוזרים לאחרים לראות את הטוב שבשמירה על נפש בריאה.

2. השתלטן

סוג זה של אנשים הם ערמומיים, בעלי צורך חזק בתחושת שליטה ונוטים למגננה. הם מנסים תמיד לנהל מצבים עד לפרטים הקטנים ומתקשים להתאים את עצמם לדעות שונות משלהם, גם אם מדובר באמת מוחלטת. חסרה להם היכולת לתקשר באופן פתוח והם נוטים לוויכוחים, כשהם עלולים אף לשקר במצח נחושה, אפילו אם אין לכך שום יתרון ברור למטרה הסופית, זאת לרוב על מנת להסתיר את רגשותיהם ולהימנע ממחויבות. לעיתים הם גם ינסו להכשיל אחרים, במיוחד את אלו שהם תופסים כאיום.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: יד מורה עם האצבע לעומת ידיים אחת על השנייה בקבוצה

המקבילה החיובית: המנהיג

מנהיגים הם אנשים שמסייעים לאחרים להתאגד ולהצליח ביחד תוך סיפוק עזרה הדדית. יש להם את היכולת לקבל את כל מה שהם לא מסוגלים לשנות, והם יודעים כיצד להעביר ביקורת בונה באופן חיובי. היושרה שלהם מדריכה אותם באופן שמסייע להם להוציא צדדים טובים מאנשים אחרים וליצור שיח חיובי, והם מתרכזים בפתירת בעיות וחלוקת מטלות באופן יעיל. הם מספקים מוטיבציה והשראה לאנשים שסביבם כך שיחדיו יוכלו להצליח להשיג מטרות משותפות.

3. המסית

אנשים שכאלה משגשגים בסביבה שבה יש דרמה ועימותים. הם מתמרנים אנשים אחרים בעזרת שקרים והתנהגות דו פרצופית, והמוטיבציה שלהם נעוצה בצורך שלהם להשיג אישור מהסביבה, מה שעלול לגרום להם לבגוד בקלות בחבריהם הטובים ביותר ולדקור אותם בגב. הם עלולים להיות חסרי רחמים ולא יתנו לשום דבר לעצור אותם בדרך למטרותיהם, כולל גרימת בעיות וצרות, לעיתים אפילו במזיד.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: איש אוחז סכין מאחורי הגב וידיים מחזיקות לב

המקבילה החיובית: התומך

אנשים תומכים עוזרים ונותנים מעצמם לאחרים, כשהם מספקים תמיכה וסיוע רגשיים ומעשיים. הם יודעים כיצד להקשיב לאחרים ואיך להעביר את המסרים שלהם בעזרת תקשורת פתוחה, ושמים בראש ובראשונה את תחושת הביטחון של אחרים. הם מנסים למנוע צרות ובעיות עוד לפני שהן צצות, ונותנים מרחב לאחרים לחפש תמיכה, בין אם אצלם ובין אם דרך מקור אחר. האמפתיה והאהבה שלהם נותנת להם מוטיבציה להרים אחרים על הרגליים ולהדריך אותם בזמנים קשים.

4. הערפד הרגשי

ערפדים רגשיים לא שותים את דמם של אחרים, אלא את האנרגיה שלהם, ועושים זאת בהרבה דרכים שונות. הם מחפשים תשומת לב, משתעממים בקלות וניזונים מאנרגיה חיובית של אחרים, כשמה שנותר עקב כך לאלו שסביבם זו רק אנרגיה שלילית. אין להם הערכה להרבה דברים שהם מקבלים, הם לא מבינים גבולות ולרוב מתקשים לנהל דו-שיח מכבד. הם כמעט אף פעם לא יודו בטעויות שלהם ויראו אמפתיה אמיתית, ובסופו של דבר הם יתרכזו בעיקר בהישרדות שלהם, בעוד שישאירו את מי שתומך בהם ואוהב אותם מרוקן.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: ערפדית לעומת כלב וחתול

המקבילה החיובית: בן הלוויה

אנשים שכאלה מביאים איתם שמחה לחייהם של אחרים ושומרים על גישה חיובית. הם משגשגים בזכות חברויותיהם, שמביאים איתם חוויות חדשות ותמיכה בעת הצורך. הם יודעים להקשיב לאחרים ומעודדים את אלו שסביבם לראות את היופי שקיים בתוכם. התשוקה שלהם ונקודת מבטם החיובית על החיים היא ייחודית ומדבקת, והם מביאים איתם תחושות טובות שהופכות אותם לאנשים שכולם רוצים להיות סביבם.

5. השקרן

שקרנים הם אנשים מניפולטיביים שהתנהגותם מונעת מחוסר ביטחון עצמי, מה שגורם להם להרגיש שהם צריכים להתגונן באופן תמידי. הם נוטים להתווכח ולעוות את האמת, מה שמונע מהם את האפשרות ליצור קשרים בעלי משמעות אמיתית עם אנשים אחרים, כמו גם לפתח מחויבות כלפי אחרים, מאחר שמה שמעניין אותם זה התועלת שיש להם בכל דבר, וזאת על חשבונם של אלו שסביבם.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: אישה מחזיקה אצבעות מאחורי הגב לעומת אישה עם כפות ידיים מלוכלכות מצבע

המקבילה החיובית: היצירתי

אנשים יצירתיים חולקים בהתלהבות את האנרגיה הצעירה שקיימת בהם, והם חולקים את מחשבותיהם ורגשותיהם בעזרת סיפורים ושלל דרכים יצירתיות אחרות. הם מסתגלים למצבים חדשים על ידי העלאת רעיונות חדשים ומקשיבים גם לנקודת המבט של אחרים כדי ללמוד ממנה. היכולת שלהם לדמיין דברים חדשים מאפשרת להם לחקור אפשרויות ופתרונות חדשים בלי להסס, והם מקבלים את הסכנה בכך שישפטו אותם עקב רמת היצירתיות הגבוהה שלהם מבלי לחשוש מכך. המטרה שלהם היא להביא אמת לאור בדרך מיוחדת ולא שגרתית.

6. החור השחור

אנשים שכאלה נמצאים במצוקה תמידית והם לא יציבים מבחינה רגשית. הם ציניים ומורבידיים, ומרחיקים את עצמם מבחינה רגשית מאחרים, מה שמונע מהם לבקש עזרה במידת הצורך כשהם באמת זקוקים לה. במקום לעשות זאת, הם יגררו אחרים יחד איתם לתוך מערבולת שלילית וכאוס רגשי. כל זה ימנע מהם ליצור מערכות יחסים משמעותיות, ולכן הם יעדיפו לעיתים לבודד את עצמם מאחרים.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: חור שחור לעומת ראש של אדם בחלל

המקבילה החיובית: האקזיסטנציאליסט

אנשים אקזיסטנציאליסטים הם כאלה שמחפשים איזון רגשי, ומקבלים את מקומם בעולם, כשהם מציגים באופן שווה תחושות שליליות וחיוביות. הם מציאותיים מאוד ושומרים על רגליים על הקרקע, מעריכים את החיים ומחפשים משמעות בהם, אך בעיקר שלווה. המחשבות השליליות שלהם מובילות אותם לחפש תמיכה ואף טיפול מקצועי כשזה נדרש במקום להתבודד, והם מבינים את המשמעות החשובה של מערכות היחסים שבחייהם, כשביכולתם להשתמש בהן כדי לזכות ברוגע, על אף הכאוס שלעיתים מתחולל ברגשותיהם ובחייהם.

7. חסר הביטחון

אנשים חסרי ביטחון הם לרוב קנאים, חשים כקורבנות ובעלי רחמים עצמיים, ויש להם גישה שיפוטית כלפי עצמם ואחרים. הם מונעים על ידי פחדים ותחושת חוסר יכולת, כמו גם חרדה וערך עצמי נמוך. כל זה עלול לגרום להם להפוך לאנשים מניפולטיביים שינסו לשנות את רגשותיהם של אחרים במטרה להשיג הכרה, והם יהיו ביקורתיים מאוד כלפי אחרים. הצורך התמידי שלהם באישורים מונע מהם את היכולת להרגיש מסופקים מכל מה שיעשו, והם ימשיכו לפקפק בעצמם, מה שיגרום להם לוותר בקלות על מטרותיהם.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: אישה מסתירה את פניה עם ידה באוויר לעומת אישה שעומדת מול המראה ומרוצה מעצמה

המקבילה החיובית: המתפתח

אנשים שמחויבים להתפתחותם האישית מודעים לנקודות החוזק והחולשה שלהם, ויודעים שלעיתים הם זקוקים לעזרה של אחרים כדי להצליח. הם מנסים להיות בצמיחה מתמדת, להשתפר וללמוד מכל חוויה חדשה. הם חולקים עם אחרים את התובנות שלהם ומעודדים את חבריהם למצוא את הדרך האישית שלהם קדימה בחיים, והמוטיבציה שלהם מגיעה מתשוקה כנה להיות אנשים טובים יותר ולעזור לאחרים על הדרך לעשות את אותו הדבר. האנשים המתפתחים מעריכים ביקורת בונה ולא חוששים ממנה, ומנסים ליצור סביבה תומכת שבה כל אדם יכול לבטא את תחושותיו ודעותיו מבלי לפחד משיפוטיות.

8. הגאוותן

אנשים גאוותנים הם עקשנים ולא גמישים, מה שגורם להם להיות בורים וחסרי סובלנות. הם מסרבים לקבל נקודות מבט שונות ומעדיפים להקשיב רק לקול הפנימי שלהם, שלפעמים מונע מאגו נפוח ותחרותיות. הם מתווכחים הרבה כדי להצדיק את רעיונותיהם ומסרבים לקבל עזרה מאחרים, והם אף מסתכלים על אחרים מלמעלה ומאמינים שהם היחידים שיודעים את האמת המוחלטת. בדרך כלל הם גם משליכים את חוסר הביטחון שלהם על אחרים, לרוב בניסיון להסתיר את הצביעות שלהם.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: איש גאוותן לעומת איש צנוע

המקבילה החיובית: האציל

אנשים אצילים הם כאלה שחשובה להם דעתם, אך הם מודעים לכך שיש נקודות מבט שונות בחיים. הם משנים את השקפת עולמם ככל שהם לומדים דברים חדשים ומבינים שכל אחד רואה את החיים בצורה קצת אחרת. היושרה ותחושת הצדק שלהם מגיעים מתוך צורך לפתור בעיות באופן הנכון ומציאת פשרות. כשצריך, הם יפנו לעזרה, ויהיו מוכנים להתפשר כל עוד זה יועיל להם בסופו של דבר ויחזק את מערכות היחסים שלהם עם אחרים. הם צנועים ומתחשבים, ונותנים לאמת להדריך אותם.

9. הלא יציב רגשית

אנשים שכאלה תלויים באופן תמידי בדעתם של אחרים, והם לרוב סובלים מתחושת בדידות, חרדת נטישה ומחוסר היכולת שלהם לשמור על מערכות יחסים עקב ההתנהגות ההרסנית שלהם. הם יתחילו ויכוחים על נושאים טריוויאליים, ויהפכו להיות אנשים תלותיים, כשהם ישתמשו ברגשות אשמה ומניפולציות רגשיות בניסיון לשלוט על אחרים. הם מלודרמטיים ונוטים להתעכב על נושאים שוליים, וחוסר היציבות שלהם היא זו שלמעשה גורמת לדרמה סביבם.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: אישה נסערת לעומת גבר נלהב

המקבילה החיובית: התשוקתי

אנשים תשוקתיים הם בעלי מגוון רחב של רגשות, ויש בתוכם שמחה והתלהבות רבה בנוגע לדברים שונים. מה שמניע אותם זה יושר ומערכות יחסים משמעותיות וכנות, כשהם יודעים כיצד לאזן את רגשותיהם ולהירגע כאשר זה נדרש מהם. הם יודעים כיצד לתקשר בצורה בריאה, וחשוב להם לשמור על קשרים חיוביים שימלאו אותם בתחושות טובות. הם נותנים השראה לאחרים להעריך את החיים, וחולקים את האושר שלהם באופן חופשי עם סביבתם על ידי הבעת חיבה. כשהם מתמודדים מול אתגר, הם ניגשים אליו בגישה חיובית ועם צלילות מחשבתית, וזה מה שעוזר להם לצלוח קשיים בחיים.

10. הפזיז

אנשים פזיזים לא חושבים על בטיחותם האישית או על רכושם, ולרוב גם מתעלמים מאנשים בעלי סמכות. הם אימפולסיביים ומחפשים ריגושים, כשמה שחשוב להם זה התגמול שיקבלו בטווח הקצר, והם לא מקדישים הרבה מחשבה להשלכות בטווח הארוך. חסרה להם שליטה עצמית, והם יערבו אנשים אחרים בהתנהגות ההרסנית שלהם על ידי כך שיתנו גם להם הזדמנויות לעשות החלטות רעות. עם זאת, לא תמיד אכפת להם מהשפעתם המזיקה על אחרים, וכאמור, הם מתרכזים בעיקר בסיפוק המיידי שיקבלו.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: אישה מתאפרת ומחזיקה כוס שתייה בזמן שהיא נוהגת לעומת אישה עם תיק גב בטבע

המקבילה החיובית: ההרפתקן

אנשים הרפתקנים מעריכים מאוד את סביבתם ולא חוששים לצאת מאזור הנוחות שלהם, אך עם מטרה ברורה מול העיניים. הם נותנים לסקרנות שלהם להוביל אותם לחוויות חדשות, והם מודעים לחשיבות הרבה של שקילת מעשיהם מראש, כשהם עושים החלטות שקולות ומעריכים את התוצאות האפשריות של המעשים והבחירות שלהם – בטווח הקצר והארוך. הם בוחרים את ההרפתקאות שלהם בקפידה ומוודאים שאנשים אחרים לא יפגעו בגללן.

11. הפסיבי

אנשים פסיביים לא מונעים על ידי דבר ואין להם מטרות בחיים. הם כנועים וצייתנים, אינם אסרטיביים, ומעדיפים הרמוניה ושמירה על הסטטוס קוו הרגשי שלהם על פני חקירה וביטוי עצמיים. מה שמניע אותם לכך זה פחד מאחריות וכן מלקיחת אחריות על מעשיהם, מה שמאפשר להם להאשים את הנסיבות במצבם הרע. הם נמנעים מהבעת דעתם, נכנעים מהר תחת לחץ ומסתמכים על אחרים שיעשו עבורם החלטות.
איך להפוך מאדם שלילי ורעיל לחיובי ובריא: איש שוב על ספה לעומת איש שעושה ריצה

המקבילה החיובית: חדור המטרה

אנשים חדורי מטרה שמים לעצמם מטרות ולא חוששים מפני בעיות שיצוצו בהמשך או קונפליקטים שעלולים להיווצר במסלול שבחרו בו. הם מעשיים, שקולים ומרוכזים במטרתם, ומקבלים את האפשרות שיגיעו בדרך אתגרים שלא ניתן יהיה להימנע מהם. הם מסרבים להתפשר על הערכים שלהם או להיכנע ללחץ, ובוחרים לפתור את הקונפליקטים שלהם עם אחרים בעזרת דיפלומטיה. הם מבינים שבחיים צריך לאזן בין מה שנותנים לבין מה שלוקחים, ומוודאים שהם נאמנים לעצמם מבלי להקריב יותר מדי ממה שהם מאמינים בו.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.