print header

כל מה שרציתם לדעת על זכאות לדרכון גרמני והיתרונות שלו

 
לישראלים רבים יש שורשים במדינות מכל רחבי העולם שבזכותם הם זכאים לאזרחות ולדרכון ממדינה זרה שמעניקים שורה של יתרונות וזכויות שחשובים במיוחד כיום. במשך מאות שנים הקהילה היהודית בגרמניה נחשבה לאחת המשגשגות, המתקדמות והמובילות באירופה. לפני השואה ומלחמת העולם השנייה, יותר מחצי מיליון יהודים התגוררו בה, רבים מהם נשאו משרות נכבדות והיו בעלי מעמד בינוני ואף גבוה. אך משפחות יהודיות רבות עזבו את המדינה כאשר הן החלו להרגיש את ההשפעות של שינויי חקיקה והגבלות שונות נגד יהודים. את האירועים הקשים שהתרחשו לאחר מכן כולנו מכירים אך כיום גרמניה היא בעלת ברית של מדינת ישראל והיא מאפשרת למשפחות עם שורשים גרמניים לקבל את האזרחות שמגיעה להם.
 
לאחרונה אף הוחלט על ידי המחוקק הגרמני להעביר תיקון לתנאי קבלת הזכאות לאזרחות, אשר הביא עימו בשורות טובות עבור ישראלים ממוצא גרמני. התיקון לחוק קובע שכעת צאצאים של יהודים אשר נרדפו על ידי הנאצים בשטחי גרמניה זכאים לקבל אזרחות גרמנית, שהיא אזרחות אירופאית לכל דבר ועניין אשר מעניקה מגוון זכויות ויתרונות. אם אתם ממשפחה ממוצא גרמני, יכול מאוד להיות שהתיקון לחוק מעניק לכם זכאות לאזרחות אירופאית מבוקשת במיוחד ובהמשך הכתבה תגלו את כל מה שחשוב לדעת עליה.
 
קבלת דרכון גרמני:

מי זכאי להוצאת דרכון גרמני?

כאמור, יהודים רבים נאלצו להגר או לברוח מגרמניה במהלך המאה העשרים בגלל היחס לו זכו, אבל גרמניה שינתה את פניה. במשך שנים הציבה הממשלה הגרמנית תנאים נוקשים עבור מתן אזרחות או אפילו השבת אזרחות ליוצאי גרמניה. זה לא היה בלתי אפשרי, אבל הדרך הייתה קשה מאוד, הבירוקרטיה כמעט לא נגישה והמכשולים רבים. אך באוגוסט 2021 הושלמה חקיקה של חוק אשר מכניס ישראלים רבים למסגרת הזכאים לאזרחות גרמנית.
 

מדובר בין היתר על צאצאי של ניצולי שואה ויהודים שהיו אזרחים או תושבים, שהתגוררו בשלב מסוים בין 1933 לבין 1945 בגרמניה. במקרים שבהם עליית הנאצים לשלטון גרמה לרדיפה על רקע דתי או גזעי, והובילה לאיבוד או לוויתור על האזרחות הגרמנית, ניתן לקבל אותה מחדש על סמך הגשה בקשה מפורטת. כך למשל:

  • בני משפחה של אזרחים אשר אזרחותם נשללה מטעמי אפליה, יכולים להגיש בקשה לאזרחות עם סיכוים טובים לאישור.
  • צאצאים של אנשים שבקשתם לאזרחות גרמנית נדחתה במסגרת תנאי החוק הישן, יכולים להגיש בקשה מחודשת לדרכון גרמני עם סיכויים טובים לקבלו.
  • צאצאים של תושבי גרמניה באותן השנים, שעמדו בתנאים לקבלת אזרחות לולא אירועי מלחמת העולם השניה, יכולים להגיש בקשת אזרחות עם סיכויים טובים לקבלה. הבשורה היא שלא רק צאצאי אזרחים עומדים בקריטריונים של החוק החדש אלא גם צאצאי תושבים (מעמד אישי חלש יותר).
  • אזרחים גרמניים בעבר או צאצאיהם שאיבדו אזרחות או זכאות לקבלת אזרחות, בשל קבלת אזרחות ישראלית לפני פברואר 1955, יכולים בסבירות גבוהה לקבל אזרחות גרמנית כיום.
  • בעבר החוק הגרמני הכיר בעיקר בצאצאים של גברים גרמנים כזכאים לקבלת אזרחות. החוק החדש לעומת זאת לא סובל מכזו רמה של אפליה מגדרית ולכן גם ילדי נשים (אימהות או סבתות) שהיו בעלות אזרחות גרמנית ונישאו לאזרח זר, יכולים בסבירות גבוהה לקבל אזרחות גרמנית כיום.
קבלת דרכון גרמני:

מה היתרונות של דרכון גרמני?

לא צריך מבחן שפה

לרובנו ידוע שכאשר מדובר בהוצאת אזרחות נוספת מדובר בתהליך שדורש מבחן שפה, אך לא כך הדבר כשמדובר בקבלת אזרחות גרמנית. ״העובדה שאין צורך בידיעת השפה, מסייעת מאוד בקבלת האזרחות, אך אם לא נעזרים באנשי מקצוע מהתחום התהליך יכול לקחת הרבה יותר זמן וכסף ולעיתים להביא גם לפסילה של הבקשה״, מספרת לנו עו״ד מירב תותי-שאבל, המתמחה בהוצאת דרכונים ואזרחויות זרות, ומוסיפה: ״כדאי מאוד להתחיל את התהליך בהקדם לנוכח העובדה שישראלים רבים כבר קפצו על ההזדמנות ואנחנו מאמינים שיווצר עומס שעלול לגרום לכך שבעתיד הוצאת אזרחות גרמנית תהיה קשה הרבה יותר״.

הקלות ויתרונות לצד האזרחות הישראלית

אין שום מגבלה שמונעת החזקה באזרחות ישראלית וגם בגרמנית ובנוסף, אזרחות גרמנית היא אזרחות אירופאית לכל דבר ועניין לכן הזכאים לה נהנים מזכויות בכל מדינות האיחוד. הם יכולים לגור בכל מדינות האיחוד ללא מגבלות, ללמוד וכמובן גם לעבוד, לרכוש נכסים בגרמניה או במדינות האיחוד ולהיכנס לארה"ב ומדינות נוספות ללא ויזה מיוחדת.

אין חובת רציפות אזרחות והגשת מסמכים מלאה

אם אתם צאצאים של ה"ייקים" עולי גרמניה ויש לכם מסמכים מקורבי משפחה שהיו אזרחים או תושבים יש סיכויים טובים שתכולו לקבל אזרחות כיום. גם אם לא, עורכי דין שמתמחים בהוצאות אזרחות זרה יכולים לסייע גם במידה שאין למבקש האזרחות מסמכים כנדרש. לפני הגשת הבקשה לרשויות במדינה, ניתן לערוך מחקר גניאולוגי מקיף ומעמיק. במחקר מתחקים אחר שורשים משפחתיים, מעדכנים תאריכים ולוחות זמנים, על סמך עבודה שקדנית שמשפרת במידה רבה את סיכויי הקבלה. כמו כן, ניתן במקרים רבים לאתר מסמכים או רישומים שמצויים באירופה או בגרמניה אשר יגבו את טענת המבקש והוא כלל לא היה מודע אליהם. בנוסף, חשוב לומר שאין חובת רציפות בקבלת האזרחות. במילים אחרות, ניתן להגיש בקשה לאזרחות עבור נכד או נין, גם מבלי שהבן או הבת של יוצאי גרמניה יצטרכו לבקש אזרחות משלהם.
קבלת דרכון גרמני:

כל היתרונות החשובים של דרכון אירופאי

  • דרכון גרמני מאפשר להירשם ללימודים באירופה. ניתן ללמוד בגרמניה באחד המוסדות הנבחרים ללימודים גבוהים, בשכר לימוד מסובסד ומוזל בצורה מהותית. ניתן ללמוד גם במוסדות לימוד אירופאים מחוץ לגרמניה.
  • הדרכון מאפשר מגורים בכל רחבי גרמניה ולמעשה במרבית מדינות אירופה, כלומר חופש מוחלט בבחירת מקום המגורים במדינות האיחוד, מתי שרוצים.
  • אזרחות מקומית פותחת המון אפשרויות בתחום הנדל"ן. ניתן לרכוש נכסים, להשכיר נכסים, לקבל משכנתאות מקומיות בתנאים מועדפים ועוד.
  • האזרחות מסייעת גם ליזמים ולאנשי עסקים להיכנס לתחום העסקי בגרמניה, ברחבי אירופה ואף מחוצה לה. זאת משום שבזכות אזרחות גרמנית ניתן לגשת למכרזים, לפנות לקרנות סיוע ליזמים ועוד..
  • לאחר מימוש הזכאות לאזרחות בגרמניה, נהנים מהזכויות הסוציאליות המלאות של מעצמה כלכלית מובילה באירופה.
קבלת דרכון גרמני:

איך מוציאים דרכון גרמני?

למרות כל ההקלות והשינויים לחוק הגרמני, הוצאת אזרחות זרה מביאה עימה קשיים בירוקרטיים רבים שלאזרח הפשוט יכולים להתברר כקשים במיוחד – עד כדי פסילת הבקשה לקבלת האזרחות. זו הסיבה שיש צורך לבצע את התהליך עם אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום על מנת שלא תהיה שום עילה לפסילת הבקשה – ומעבר לכך, על מנת שהתהליך גם יבוצע בצורה המקצועית הטובה והיעילה ביותר. ״הצוות המנוסה שלנו יבצע את התהליך בצורה כזו שלא תהיה שום סיבה לסירוב הבקשה״, אומרת עו״ד מירב תותי-אשבל, ומסכמת: ״הניסיון והקשרים שלנו אל מול הרשויות בגרמניה מסייעים לנו  לבצע את ההליכים אל מול הרשויות המקומיות והגורמים המטפלים בנושא בצורה טובה ומקצועית. כפי שכבר ציינתי קודם – כדאי להתחיל את התהליך בהקדם לפני שהוא יהפוך לקשה הרבה יותר!״
 
לבדיקת זכאות בחינם, מלאו את פרטיכם:
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.