print header

8 דרכים להישאר רגוע כשהאנשים שסביבך מאבדים שליטה

החיים מלחיצים מסיבות רבות ושונות, אך לעיתים הלחץ שאנחנו סובלים ממנו מגיע לא מעצמנו או מחיינו, אלא מאחרים ומהלחצים שמופעלים עליהם. לא נדיר שאנשים מטיחים האשמות, צועקים, כועסים או פשוט מתלוננים בקולי קולות באוזני כל מי שישמע, וכמובן שיש לזה השפעה רעה עליכם, כי זה יוצר בכם אנרגיות שליליות שלא היו בכם לפני כן. לעיתים קרובות זה לא מגיע לכם, ובטח אינכם מעוניינים להיגרר לתוך דרמות מיותרות, אך איך אפשר למנוע את זה? הנה 8 טיפים שיסייעו לכם להישאר רגועים יותר ובשליטה, גם כשהאנשים שסביבכם מאבדים שליטה על עצמם.
 

1. תרגישו בנוח לעצור

אל תדמיינו מיד את הרע מכל כשצצה קצת דרמה, ואם מישהו מתנהג בצורה לא הגיונית, אל תצטרפו אליו בכך. במקום, עצרו וקחו נשימה עמוקה. רגע אחד של רוגע בתוך מצב של מתח יכול להציל אתכם מאלפי רגעי חרטה, ואם מדובר בריב של ממש, אתם כנראה תעלו את הטיעונים הטובים ביותר שלכם רק ברוגע, ולא בכעס או בלחץ. 
 
האדם שמולכם לא יצפה לכך שתישארו רגועים, אלא לכך שתצעקו, תתגוננו, תתקפו ותישאבו לאנרגיה שהוא מייצר. אל תקפצו לזירה ואל תילחמו בחזרה – מי שמולכם כבר נמצא בעמדת מגננה, והוא מוכן גם להתקפה. העצירה והרוגע שלכם ינטרלו אותו ויחזירו את השליטה במצב לידיים שלכם.
איך להישאר רגוע כשהאחרים סביבך מאבדים שליטה: אישה עושה מדיטציה על שולחן כשסביבה אנשים מתווכחים

2. חשבו על התמונה המלאה

דמיינו לכם ילד בן שנתיים שלא מקבל את מה שהוא רוצה. הפתרון המיידי שלו זה התפרצות בבכי או בעצבים, וזאת מכיוון שהבעיה הקטנה שהוא נתקל בה היא עצומה עבורו ומנקודת מבטו. אין לו את היכולת והכלים להתייחס אליה בפרופורציה, אך אתם אנשים בוגרים, ואתם יודעים יותר מילד בן שנתיים.
 
עם זאת, קל להגיד וקשה לבצע, וכשמישהו פוגע בכם קשה לראות את התמונה המלאה – הרגע הקטן הזה והפגיעה שספגתם גדולים מספיק כדי לגרום לכם לרצות לצעוק. זכרו שאם תעשו זאת, אתם לא מגיבים טוב יותר מאותו ילד בן שנתיים שלא קיבל את מה שהוא רוצה. אז הכריחו את עצמכם להסתכל על התמונה המלאה ולהבין שהכעס שעולה בכם לא שווה את האנרגיה שתשקיעו בו.

3. כבדו את דעתם השונה של אחרים

להיות נחמד לאדם שלא מחבב אתכם או שלא מסכים איתכם זה לא להיות מזויף – זה פשוט אומר שאתם בוגרים מספיק כדי לשלוט ברגשותיכם ולעשות את הדבר הנכון. בנוסף, בהחלט אפשרי להישאר חבר טוב של אדם בעל דעות שונות משלכם, זאת כל עוד תתחייבו להישאר ניטרליים בנושאים שלא חשובים לכם באמת, ושתזכרו תמיד לדבר בכבוד אחד לשני. פשוט הזכירו לעצמכם שהיחסים שלכם עם אחרים הם כמו בומרנג – מה שתתנו זה בסופו של דבר מה שתקבלו בחזרה.

4. מצאו בעצמכם חמלה ושימו את עצמכם בנעליים של אחרים

בתקופה הנוכחית, ובחיים בכלל, אנשים נוטים לדאוג, לפחד ואף לפגוע באחרים – לא תמיד בכוונה. המילה ״חמלה״ משמעותה השתתפות בסבל של האחר, וכשאתם שמים את עצמכם בנעליים של אחרים, אתם נותנים להם מרחב לאסוף את עצמם מחדש מבלי להפעיל עליהם לחץ. גם אתם לפעמים מאבדים את הסבלנות ונופלים לכעס, לכן הזכירו לעצמכם שכולנו שונים, אך גם מאוד דומים. אם אתם מוצאים את עצמכם נופלים לשיפוטיות, נסו להזכיר לעצמכם שאותו אדם הוא בדיוק כמוכם, למשל:
  • הנושא הזה ממש מכעיס אותו, ממש כמוני כשמדברים על...
  • הוא כזה עקשן, ממש כמוני כש...
  • היא ממש גסת רוח, ממש כמוני כשלוחצים לי על הנקודה של...
איך להישאר רגוע כשהאחרים סביבך מאבדים שליטה: ידיים עם לבבות

5. קחו דברים פחות באופן אישי

אם אתם נוטים לקחת דברים באופן אישי, קשה להגיד לכם פשוט שלא לעשות זאת, אך אתם כן יכולים לנסות להתייחס פחות למילים של אחרים. אפילו אם נראה שמה שנאמר בפניכם הוטח ישירות כלפיכם, הזכירו לעצמכם שבדרך כלל אנשים מגיבים למצבים ועושים דברים בגלל בעיות שהם חיים איתם ושלאו דווקא באמת קשורות אליכם, ואם תחשבו על עצמכם ועל התגובות שלכם לאנשים אחרים, תבינו שזה נכון. לא תוכלו לעולם לשלוט במילים שאנשים יגידו לכם, אך כן תוכלו להחליט שלא לחזור עליהן בראשכם – אלו הן הצרות שלהם ולא שלכם.

6. הרגיעו את עצמכם בדרכים מועילות

כשאנחנו מתמודדים עם מצבים מלחיצים, כולל אנשים שיוצרים אותם, אנחנו לעיתים קרובות בוחרים לעשות זאת בדרכים שאינן מועילות לנו במיוחד – שתיית אלכוהול, אכילה רגשית, עישון וכדומה. כל אלו מהווים עבורנו הסחות דעת מהלחץ שאנחנו חווים, ומומלץ שתקדישו תשומת לב לכך ותחליפו את ההרגלים האלה באחרים ומועילים יותר. צאו להליכה, הכינו לעצמכם כוס תה ירוק, האזינו למוזיקה שאתם אוהבים או כתבו את רגשותיכם על דף. זה עובד טוב יותר ממה שאתם חושבים, ואתם מוזמנים לנסות את זה לפחות פעם אחת כדי לגלות עד כמה זה יעיל.

7. הזכירו לעצמכם מה טוב

בסופו של כל יום, חשבו עם עצמכם אילו דברים טובים קרו לכם וספרו אותם. אלו יכולים להיות דברים קטנים שבכל מקרה אחר הייתם מתעלמים מהם, למשל:
  • כולנו חזרנו הביתה בריאים ושלמים מהעבודה ומבית הספר
  • אני ובן/בת הזוג שלי צחקנו מכל הלב מול הטלוויזיה
  • אכלתי ארוחת ערב שמילאה לי את הבטן והייתה טעימה מאוד
זה נשמע כמו דבר קטן, אך כל דבר שתגידו עליו תודה יהדהד בכם וייצור עוד דברים טובים – שוב, כאלה שהייתם מתעלמים מהם. בסופו של דבר אתם תציפו את עצמכם בתחושות חיוביות ותקרינו אנרגיה חיובית סביבכם, מה שייצור יותר אדיבות ורוגע כלפיכם באנשים שאיתם אתם נמצאים ביחסים.
איך להישאר רגוע כשהאחרים סביבך מאבדים שליטה: איש מרים ידיים לשמיים בשדה פרחוני

8. צרו ואכפו גבולות סבירים ובריאים

היו ערים לרגשות ולצרכים שלכם, והבחינו ברגעים שבהם אתם מוצאים את עצמכם מלאי טינה כשעליכם לספק את צרכיהם של אחרים. אט אט אתם תלמדו כיצד ליצור גבולות בריאים בעזרת מילה אחת פשוטה שיתכן כי לא אמרתם מספיק עד היום – ״לא״. זה כמובן יהיה קשה בהתחלה ואף עלול להיתפס כמעשה אנוכי, אך הנה דוגמה שתראה לכם למה זה לא; במטוס ובמקרה חירום אנחנו מתבקשים קודם כל לשים על עצמנו מסכת חמצן ורק לאחר מכן על ילדינו, וזאת מכיוון שלא נוכל לעזור לאחרים אם לא נעזור קודם כל לעצמנו.
 
זו המטרה גם כאן, ובטווח הארוך אתם תראו שהגבולות שתשימו לאחרים יהיו מעשה טוב שתעשו לעצמכם ולהם. הגבולות האלה יסייעו לכם להישאר רגועים ולהיות הגרסה הטובה ביותר שלכם, מה שבסופו של דבר יאפשר לכם לחלוק את הזמן והמאמצים שלכם עם האנשים שבאמת זקוקים לכם ושבאמת חשובים לכם.
 
כמה מילים לסיום
כפי שאתם מבינים, יש לא מעט דרכים לשמור על רוגע גם כשאחרים מאבדים את העשתונות ויוצרים דרמה סביבם. עליכם לזכור את הטיפים שקיבלתם, והם יהיו התחמושת שלכם כנגד הלחץ המיותר שתוקף אתכם בחיים. אל תיתנו לאף אחד להעביר אליכם את הלחץ שלו – אתם תישארו רגועים, וזה אף יסייע להרגיע את אלו שסביבכם, כך שתהיו מגדלור של שלווה לכל מי שאתם אוהבים.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.