print header

10 טעויות שתתחרטו עליהן בעוד 10 שנים

  אף אחד לא רוצה לסיים את חייו עם חרטות, אך לצערנו, איננו תמיד יודעים על אילו החלטות, בחירות ואף פעולות יומיומיות שאנחנו מבצעים היום נתחרט בעוד כמה שנים או עשורים. הדרך הטובה ביותר להדגים זאת היא בעזרת סיפור קצר; אלמן קשיש היה קם בכל בוקר, יוצא להליכה, קוטף פרחים וממשיך לבית העלמין כדי להניח אותם על הקבר של אשתו המנוחה. יום אחד התלווה אליו נכדו הקטן, ואחרי שקטפו יחדיו פרחים והניחו אותם על הקבר, הסבא הקשיש אמר לנכד: "הלוואי שהייתי קוטף ומביא לה פרחים מדי בוקר גם כשהייתה חיה, היא הייתה אוהבת את זה". אם הסיפור הזה ריגש אתכם, זה סימן לכך שאתם מוכנים לעשות שינוי שיעזור לכם להמשיך במסע החיים עם כמה שפחות חרטות, וכבר עכשיו נחשוף אתכם ל-10 טעויות נפוצות שיתכן כי תתחרטו עליהן בעתיד.
 

1. לא ביליתם מספיק זמן עם האנשים הנכונים

אם עוד לא הגעתם לשלב הזה, אז דעו כי עוד יבוא הזמן שבו תעדיפו להקיף את עצמכם אך ורק באנשים שגורמים לכם לחייך מהסיבות הנכונות. אל תחכו עד שהרגע הזה ידפוק בדלתכם, ובחרו כבר עכשיו לבלות את זמנכם עם אנשים שעוזרים לכם לאהוב את מי שאתם ושגורמים לכם להרגיש טוב, ונסו להעביר כמה שפחות זמן עם אלו שמפעילים עליכם לחץ להרשים אותם. 
 
לעולם אל תגידו שאתם עסוקים מדי מכדי לפנות זמן לאנשים שאוהבים אתכם באמת, וזכרו שאין דבר שתוכלו להעניק להם שיהיה משמעותי יותר מאשר תשומת הלב שלכם ונוכחותכם. בילוי זמן איכות יחדיו משמעו להקשיב ולהיפתח אחד לשני, בלי להסתכל על השעון ובלי לחכות לדבר הבא בלוח הזמנים.
טעויות שתתחרטו עליהן בעתיד: חברים מחובקים על צוק

2. לא ביטאתם את האהבה שלכם באופן גלוי ופתוח

באופן מצער, כולנו אחרי הכל נאבד אנשים שאנחנו אוהבים במהלך חיינו. לא משנה כמה זמן תבלו עם אדם שחשוב לכם, אף פעם לא תרגישו שהיה לכם מספיק זמן אחד עם השני בסופו של דבר, ומומלץ שלא ללמוד את השיעור הזה בדרך הקשה. בטאו את האהבה שלכם בכל דרך אפשרית ובכל יום שיש לכם יחדיו, ואמרו לאנשים שחשובים לכם את מה שהם צריכים לשמוע מפיכם. את תתביישו רק כי זה גורם לכם להרגיש לא בנוח – אתם תתחרטו הרבה יותר על כך שלא ניצלתם את ההזדמנויות שהיו לכם לעשות זאת.
 
יתכן שלא תמיד יבינו אתכם באופן מושלם, כי לא לכולנו יש את הדרך לבטא את אהבתנו באופן המדויק שבו אנו מרגישים אותה בתוך ליבנו, ועדיין עליכם לנסות לעשות זאת כמה שיותר כדי לזכות בידיעה שאמרתם את מה שהיה חשוב לכם להעביר. אם יש מישהו שאתם מעריכים, ספרו לו זאת כבר היום, ואם יש כל דבר אחר שחשוב לכם להגיד - אל תשמרו אותו בפנים. הלב שלכם יישאר מבולבל ושבור עם כל מילה שכלאתם בתוכו.

3. ביססתם את הערך העצמי שלכם על דעות של אחרים

אנחנו נוטים לשכוח שרוב האנשים שופטים אותנו על פי העבר, העקרונות והערכים שלהם, בלי שום קשר אלינו. לדוגמה, אדם מסוים יכול לשפוט אתכם על פי היכרותו עם אדם אחר שמזכיר לו אתכם, על אף שלמעשה אתם שני אנשים שונים לחלוטין. לפיכך, ביסוס הערך העצמי שלכם על פי מה שאחרים חושבים עליכם משאיר אתכם במעין מצב ביניים שבו אתם נתונים לנקודת המבט של אחרים ולא חיים כפי שאתם מאמינים לנכון. 
 
אם אחרים רואים אתכם באור חיובי, אתם תרגישו טוב בנוגע לעצמכם, אך אם לא, תחשבו שאתם עושים משהו לא בסדר או שאיננו כשורה. בשורה התחתונה – לעולם לא תמצאו את הערך האמיתי שלכם במחשבותיהם של אחרים, אלא רק במחשבותיכם, וכשתעשו את זה תוכלו למשוך אליכם את האנשים הנכונים שראויים ליחס ולתשומת הלב שלכם. לכן אל תיקחו שום דבר שפוגע בכם באופן אישי, וזכרו שרק אתם יכולים לקבוע מי אתם באמת.
טעויות שתתחרטו עליהן בעתיד: אישה מול עץ פרחוני

4. ניסיתם להרשים אחרים על חשבון מה שחשוב לכם באמת

בעוד 10 שנים לא ישנה לכם מה לבשתם היום או איך השיער שלכם נראה כעת. מה שכן ישנה זה כיצד חייתם, איך אהבתם ומה למדתם לאורך הדרך. לכן אין סיבה לנסות להרשים אחרים, ובמקום זאת כדאי פשוט להיות מי שאתם. אם אתם כבר רוצים להרשים מישהו - הרשימו קודם כל את עצמכם באופן שיסב לכם גאווה. 
 
אתם תגלו שתוכלו להשיג הרבה יותר דברים שחשובים לכם כשתפסיקו לדאוג בנוגע למה שאחרים חושבים על מה שאתם עושים. פשוט הראו לעצמכם שאתם מתפתחים ומשתפרים, ואל תנסו להתחרות בשום אדם אחר, אלא רק בעצמכם. היו טובים יותר ממי שהייתם אתמול, ואל תנסו להיות מי שאחרים רוצים שתהיו.

5. נתתם לאי ודאות לשתק אתכם

אתם תודו לעצמכם בהמשך חייכם אם רק תלכו עם אי הוודאות - כי אתם פשוט לא יודעים איך יסתיים הסיפור שלכם, אך זו הדרך היחידה שבה אתם יכולים לקדם אותו לכיוון המעניין. החיים הם עניין מסוכן, ואי ודאות יכולה להתלוות לכל החלטה, אינטראקציה ואפילו צעד קטן. כדי לחיות את חייכם במלואם עליכם לקחת סיכונים קטנים שכאלה ולסמוך על עצמכם שתעברו אותם בשלום. 
 
אם תיתנו לפחד מאי הוודאות לנצח - לעולם לא תדעו באמת איך יכלו להתגלגל חייכם, ותמיד עדיף להסתכל לאחור ולהתחרט על מה שעשיתם על פני מה שלא עשיתם. אם טעיתם, תוכלו ללמוד מהטעות הזו ולשנות את המסלול שלכם בהמשך. זכרו זאת ומצאו בתוככם את האומץ לעשות החלטות על אף הסכנה שכרוכה בהן.
טעויות שתתחרטו עליהן בעתיד: אישה הולכת על מסלול טיולים לצד ים

6. התרכזתם בכישלונות במקום בהזדמנויות

סביר להניח שכבר נכשלתם בדבר מה ואף נפגעתם, אך בה בעת גם עשיתם דברים שאתם גאים בהם וזכיתם לאהוב. לקחתם סיכון, קיבלתם דבר מה, נכשלתם בדבר מה אחר וכעת אתם חכמים יותר ממה שהייתם בעבר. אם תשאלו כל אדם בעל ניסיון, תגלו שעדיף לחיות חיים שרצופים בכישלונות קטנים במקום כאלה שמלאים בחרטות. 
 
ראיתם פעם איך פעוט לומד ללכת? הוא מתנדנד ונופל פעם אחר פעם, אך כל נפילה היא תהליך למידה, והוא קם מיד על הרגליים וממשיך לנסות. אל תתנו לזמן לעבור כמו יד שמנופפת לכם מרכבת שאתם רוצים להיות עליה. אל תעבירו את חייכם במחשבה על למה לא עשיתם את מה שאתם רוצים לעשות עכשיו.

7. נאחזתם באידיאלים ופספסתם הזדמנויות אמיתיות

אינכם יכולים להפסיד את מה שמעולם לא היה לכם ואינכם יכולים לשמור על מה שאינו שלכם, אך אתם בהחלט יכולים להביא את עצמכם למצב של שיגעון בניסיון לעשות זאת. כל דבר יכול להיות חלק מחייכם אם תמשיכו לחשוב עליו, אז הפסיקו לאחוז במה שמכאיב לכם ופנו מקום למה שמרגיש לכם נכון. אל תיתנו למה שלא בשליטתכם להתערב בכל הדברים שאתם כן יכולים לשלוט עליהם. 
 
במילים אחרות, תגידו "להתראות" למה שלא עובד לכם וקבלו בברכה את מה שכן. על כל דלת שנסגרת נפתחות שתיים אחרות, ואין סיבה לבהות בזו שנסגרה בשקיקה שתיפתח שוב. מצב שכזה הוא רמז לכך שאתם נמצאים בתהליך של התפתחות אישית, אז המשיכו ללכת ואל תעצרו לעולם, כך שתעברו לפרק הבא בחייכם שיוביל אתכם למקומות מרגשים ולא צפויים. 
טעויות שתתחרטו עליהן בעתיד: דלת פתוחה בשדה

8. גילמתם את הקורבן למשך זמן רב מדי

אם התרגלתם לשחק את תפקיד הקורבן, תמיד יתייחסו אליכם ככאלה. החיים לא הוגנים, אך זה לא אומר שעליכם לתת לעבר שלכם להגדיר את מי שאתם. היזכרו במקרים שחוויתם פעם ושלא חשבתם שתוכלו לעבור – הנה אתם פה, עברתם אותם, ותעשו את זה שוב ושוב בעתיד כשיגיעו זמנים נוספים שכאלה. אל תאפשרו לאתגרים ל"צברח" אתכם ואל תיתנו לחוסר הביטחון שלכם לדחוק אתכם לפינה – אל תהיו קורבנות!
 
קחו צעד קטן, כי הטעות הגדולה ביותר היא לעמוד במקום, כשלמעשה אתם תמיד יכולים לעשות קצת על מנת להתקדם. המקום שבו אתם נמצאים עכשיו לא מקבע אתכם אליו, אך אתם אולי מאמינים בזה ואף חושבים שזה מה שמגיע לכם. האמת היא שאתם נמצאים בדיוק איפה שעליכם להיות, אך זו לא התחנה הסופית, אלא רק חלק מהשביל שבו אתם הולכים כבר זמן רב ותמשיכו לצעוד עליו – זהו מסלול חייכם.

9. חיכיתם, ניתחתם יתר על המידה ולא פעלתם

אנחנו מבזבזים יותר מדי זמן בציפייה למסלול החיים האידיאלי שיופיע בפנינו, אך הוא לא מראה את עצמו אף פעם, כי אנחנו שוכחים שמסלול חיינו הוא זה שאנחנו יוצרים בצעדינו ולא אחד שנמצא לפנינו. קל להיות עצל ולחכות, פשוט לבזבז עוד יום, אך עליכם לעשות את ההפך ולהחליט מה אתם רוצים להשיג כדי שזה אכן יקרה. פעולה היא הנשק הטוב ביותר נגד הפחד, שרק רוצה לשתק אתכם. 
 
כשאתם מוצאים את עצמכם בצומת דרכים שבו אתם מנתחים יותר מדי את המצב ומהססים בלי לבצע התקדמות, קחו נשימה והחליטו לצאת מהמעגל שנתקעתם בו. בחרו בצורה מושכלת את הצעד הבא שלכם ועשו אותו – גם אם יש כמה אפשריים, פשוט בחרו אחד ולכו איתו עד הסוף. אפילו אם טעיתם, תלמדו משהו חיוני שיעזור לכם בהמשך.
טעויות שתתחרטו עליהן בעתיד: אישה עם שעון מול פניה

10. הייתם עסוקים מדי כדי להעריך את החיים

עליכם תמיד לעשות ולעבוד, אך אל תשכחו לקחת הפסקה לעיתים כדי ליהנות מהרגעים הקטנים של החיים שרובנו מתעלמים מהם. מבין כל העצות פה זוהי החשובה ביותר, כי אושר הוא לא דבר שנשאר לנצח, אלא כזה שאנו זוכים לטעימות קטנות ממנו, והוא תמיד נמצא שם – מחכה שתנגסו בו. האזינו לציוץ הציפורים בבוקר, שקעו בחלומות בהקיץ באמצע יום העבודה, צפו בשקיעה בערב ותיהנו מהרוח הנעימה שעל פניכם בליל קיץ קריר. כל אלה הם דברים קטנטנים אך משמעותיים לאושר הפנימי שלכם.
 
רגעים שכאלה ישמרו עליכם בהווה ובתחושה הטובה שיש לכם בו, בעוד שהתחושות הרעות מגיעות בדרך כלל ממחשבה על העבר או מציפייה לעתיד המלחיץ שיבוא. הגידו תודה על כל דבר שיש לכם כעת, כי גם אם הוא חסר משמעות לאחרים – עבורכם הוא יקר מפז. ככל שתעבירו פחות זמן בדאגות ותקדישו יותר זמן למה שאתם חווים בזה הרגע – בהווה שלכם – אתם תעריכו כל יום ותתחרטו פחות על הרגעים הקטנים האלה שבזבזתם על מחשבות מיותרות.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.