print header

7 תסמינים לאבנים בכיס המרה שכדאי להכיר

  כולם מכירים תסמינים של בעיות בעיכול כמו כאבי בטן, בחילות והקאות, צרבות וכדומה, ואף סובלים מהם לעיתים תכופות. אתם יכולים לנסות לטפל בהם בעזרת תרופות שמיועדות לקיבה, למעי או לתסמיני הכאב בלבד, אך אם אלו אינם עוזרים, ככל הנראה מדובר בבעיה באיבר אחר – כיס המרה. אבנים בכיס המרה תוקפים כ-10% מהאוכלוסייה, כשהשכיחות של המחלה עולה אחרי גיל 40 ל-20% ואחרי גיל 80 ל-33%, כאשר נשים סובלות ממנה כמעט פי 4 יותר מאשר גברים. הסיבה לתופעה היא הצטברות של כולסטרול או אבני פיגמנט בכיס המרה, ומשום שהאיבר הזה חשוב לפעילותה של מערכת העיכול ונמצא באזור הבטן, אתם עלולים לסבול מתסמינים שיורגשו בעיקר לאחר ארוחות. אם אתם חוששים שבעיות העיכול שלכם נובעות ממקור שאינו הקיבה או המעיים, בדקו האם אתם חווים את התסמינים הבאים, ואם כן, מומלץ מאוד שתיגשו לרופא שלכם על מנת שתוכלו לטפל בבעיה.
 
תסמינים של אבנים בכיס המרה: איש מחזיק את הבטן שלו בידיו
 

1. כאבים בבטן עליונה שמוקרנים לגב ולכתף ימין

התסמין הראשון שצריך להדליק בראשכם נורה אדומה הוא כאבים בבטן העליונה שבאים והולכים, לרוב לאחר שאכלתם מאכל שומני. "רוב החולים מתארים כאבים שנובעים מאבנים בכיס המרה כעמומים וחזקים בחלק הימני העליון של הבטן", כך אומר ד"ר מתיו מינטז, מומחה לרפואה פנימית בבית חולים במרילנד שבארה"ב. "הכאב יכול להקרין גם לגב ולכתף ימין", הוא מוסיף. הסיבה לכאבים היא ניסיון של כיס המרה להתכווץ ולהוציא ממנה את האבנים, דבר שהיא אינה מסוגלת לעשות, והכאב יכול לעבור אחרי 5 דקות או להימשך שעות. בנוסף, אותו כאב לרוב אינו עובר בעזרת טיפולים תרופתיים או אחרי ביקור בשירותים, וזה סימן שמעורר חשד נוסף לכך שמדובר באבנים בכיס המרה.

2. בחילות והקאות לאחר ארוחה גדולה

אם האבנים נתקעות באחת התעלות שדרכן עוברים אנזימי העיכול, זה גורם לדלקת, נפיחות והחמרה של הכאבים, יחד עם בחילות והקאות. זהו אינו סימן נפוץ במיוחד לבעיה, אך אם הוא קיים, הוא יופיע לרוב יחד עם הכאבים לאחר אכילת ארוחה כבדה. בשלב זה עליכם לגשת לרופא על מנת שתוכלו לטפל בבעיה, משום שהיא עלולה רק להחמיר אם לא תתייחסו אליה.

3. צרבת שלא עוברת

משום שתסמינים רבים של אבנים בכיס המראה "מחקים" תסמינים של הפרעות בעיכול, קל להתעלם מתסמין כמו צרבת, אך ד"ר רובי הולנד, רופא במחלקת טיפול נמרץ בבית החולים הקולוניאלי בטקסס, ממליץ שלא להתעלם מתסמין זה. אם כמו התסמינים הקודמים, גם התסמין הזה תוקף אתכם לאחר ארוחה גדולה, ושחרור גזים, ישיבה בשירותים או תנועת הגוף לא עוזרת להרגיע אותו, זה עלול להיות סימן לכך שכיס המרה שלכם מנסה לסלק מעצמו אבנים.
תסמינים של אבנים בכיס המרה: איש מחזיק בחזה שלו בידיו
 

4. מחלת הצהבת

אם אבנים חסמו את תעלת נוזל המרה, שדרכה מעביר כיס המרה נוזלים אל המעי הדק, אותו נוזל נאגר בכיס המרה ואינו מופרש ממנה. חסימה שכזו משפיעה גם על הכבד וגורמת לאגירת בילירובין (Bilirubin) - החומר שאמור להפוך בכבד לנוזל מרה. "כשריכוז הבילירובין עולה בנוזל הדם, החומר הצהוב הזה מופרש לעור והופך אותו לצהוב", כך אומר ד"ר ג'ונתן זיפקין, רופא במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בניו יורק. יחד עם צבע עור שמשתנה, הסימן המובהק ביותר לצהבת הינו שינוי בצבע לחמית העין לצהוב.

5. שתן כהה וצואה בהירה

אותו בילירובין שהוזכר בסעיף הקודם הוא החומר שצובע את השתן שלנו בצהוב ואת הצואה שלנו בחום, מרחיב ד"ר זיפקין. אם אתם שותים מספיק במהלך היום והשתן שלכם בכל זאת כהה, ובו זמנית הצואה שלכם היא בעלת גוון בהיר, זה סימן לכך שהבילירובין מופרש יותר אל הדם מאשר כיס המרה, ויחד עם שאר התסמינים שברשימה גם הוא עלול להעיד על כך שאתם סובלים מאבנים בכיס המרה.

6. חום, צמרמורות וקצב לב מהיר

אם אתם חווים חום וצמרמורות וקצב הלב שלכם מהיר מהרגיל, ובו זמנית גם את שאר התסמינים שצוינו או חלק מהם, ככל הנראה כיס המרה שלכם חסום לחלוטין וסובל מזיהומים. זהו מצב שבו יש לפנות לרופא בדחיפות, שכן הזיהום הזה עלול להפוך להיות מסכן חיים אם לא מטפלים בו, לכן אל תתעלמו מהתסמין הזה אם אתם חווים גם את השאר שברשימה.
תסמינים של אבנים בכיס המרה: מד חום

7. השמנת יתר או ירידה פתאומית במשקל

בניגוד לשאר התסמינים שברשימה זו, יתכן שלא תחוו את התסמין הזה כשאתם סובלים מאבנים בכיס המרה, אך אם כן, הוא יתרחש עוד הרבה לפני שאר ההשפעות שצוינו. זאת משום שהשמנת יתר מגבירה את הסיכון לסבול מאבנים בכיס המרה, וירידה חדה במשקל אף יותר. "מאוד נפוץ שמטופלים שעברו ניתוח קיצור קיבה ואיבדו משקל במהירות סובלים מאבנים בכיס המרה", כך אומר, ד"ר אליסון יאנג, מומחית לגסטרואנטרולוגיה בבית החולים לנשים בריגהם שבבוסטון.

איך מטפלים באבנים בכיס המרה?

כשתגיעו לרופא שלכם עם חשד לאבנים בכיס המרה, הוא ישלח אתכם ככל הנראה לבצע סריקת MRI. אם יתגלה כי אכן יש לכם אבנים בכיס המרה הרופא ימליץ לכם על ניתוח לכריתת כיס המרה על מנת לטפל בבעיה ולמנוע אותה בעתיד. ברוב המקרים, אם חוויתם התקף משמעותי של כאבים ותסמינים אחרים בעקבות אבנים בכיס המרה, יש סיכוי של 70% שתחוו עוד אחד בזמן הקרוב, ואם לא תטפלו בבעיה ותתנו לכיס המרה שלכם להזדהם, זה עלול להיות מסוכן מאוד לבריאותכם.
 
על אף שניתוח הוא האפשרות הכמעט בלעדית לטיפול בבעיה, ישנן אפשרויות נוספות. אם יש לכם אבנים בכיס המרה אך אתם לא סובלים מזיהום ולא חווים כאבים חריפים מדי, הרופא עשוי להמליץ לכם שלא לעשות דבר בנדון, משום שאפשר לחיות עם המצב הזה כל עוד הוא לא יוצר אי נוחות ובעיות. יחד עם זאת, אם אתם קשישים או סובלים מבעיות לב או ריאות, גם במקרים שכאלו הרופא ככל הנראה לא ימליץ על ניתוח ואולי יוכל להפנות אתכם לטיפול בעזרת גלי קול לפירוק האבנים, מה שיגרום להן להיכנס למעי הדק ומשם לצאת דרך הצואה. טיפול זה אינו נחשב ליעיל כמו ניתוח, ועל כן לא מבצעים אותו באופן שגרתי, אך זוהי אפשרות שיש לשקול במקרה שאין ביכולתכם לעבור ניתוח. טיפול נוסף שעשוי לעזור הוא בעזרת טבליות שיגרמו לאבני כיס המרה להתמוסס. עם זאת, הטיפול הזה גם הוא אינו יעיל במאת האחוזים ואף נחשב ליקר מאוד.
תסמינים של אבנים בכיס המרה: רופא בחדר ניתוח
על כן אם הרופא שלכם יודיע לכם שאתם אכן סובלים מאבנים בכיס המרה, מומלץ שתשאלו אותו את השאלות הבאות, שיעזרו לכם לדעת יותר על מצבכם ויעזרו לכם לשמור על עצמכם ועל בריאותכם:
  • האם ניתוח הוא האפשרות היחידה שיכולה לעזור לי?
  • האם ישנו סיכוי שאבני כיס המרה אינן מסכנות את בריאותי בשלב זה?
  • האם ישנם שינויים שאוכל לערוך בסגנון החיים שלי כדי למנוע נזק מאבני כיס מרה?
  • מה עלי לעשות אם אני חווה התקף קשה של כאבים בעקבות אבני כיס מרה?
  • האם האבנים בכיס המרה הן סימן למצב מזיק אחר שקיים בגופי ושיש לטפל בו?

בעזרת התשובות שתקבלו לשאלות האלו תוכלו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר, להתמודד עם אבני כיס המרה ולהמשיך לחיות חיים ארוכים ובריאים!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.