print header

נוהל פינוי פסולת אלקטרונית: הזכות שהמשווקים לא יספרו לכם עליה

כשאנחנו קונים מוצר חשמלי גדול כמו טלוויזיה, תנור או מקרר, לרוב אנחנו נשארים עם מוצר ישן ומיותר בבית שכבר אין לנו מה לעשות איתו. חלקנו מחליטים לתרום אותו, אחרים בוחרים למכור, אך הרוב המוחלט של האנשים פשוט זורקים אותו, בין היתר משום שהמוצר כבר לא עובד, אולם הם לא מודעים לכך שאם זו הכוונה שלהם, הם יכולים לעשות זאת "על חשבון" הקנייה שכבר נעשתה. הכוונה היא לנוהל פינוי פסולת אלקטרונית המעוגן בחוק, אשר על פיו ספק הסחורה אחראי גם לפינוי המכשיר הישן שאותו החליף החדש. במקרה של מוצרים קטנים כמו מיקרוגל או טוסטר אובן זו לא זכות משמעותית, אבל כשמדובר במוצר חשמלי גדול זה סיפור אחר לחלוטין. במקרה הזה אתם ממש לא חייבים להיפטר מהמקרר או התנור בעצמכם ולהשקיע בכך מאמץ רב – ספק הסחורה אחראי לכך ומחויב לעשות זאת על פי דרישתכם, ללא תוספת מחיר. לפניכם כמה שאלות נפוצות בנושא ותשובות, כפי שסופקו על ידי המשרד להגנת הסביבה.
 
נוהל פינוי פסולת אלקטרונית: תצוגת מיקרוגלים בחנות אלקטרוניקה
 

1. "מה קובע החוק, ומה מגיע לי בזמן שאני קונה מוצר חשמלי חדש?"

החוק קובע כי המשווקים של ציוד חשמלי ואלקטרוני אשר מתאים לשימוש ביתי צריכים לקבל מהלקוח במועד המכירה או האספקה פסולת ציוד חשמלי ואלקטרוני, שמקורה בציוד חשמלי ואלקטרוני דומה ובעלת כמות או משקל הדומים לזה של המוצר הנמכר. לפי החוק אין לדרוש תשלום על שירות זה או כל תמורה אחרת.

2. "איך אני אמור לדעת שאמורים לפנות ממני בחינם את הציוד הישן?"

האחריות ליידע את הלקוח על הזכות לפינוי הציוד הישן היא על המשווק שמוכר את ציוד החשמל והאלקטרוניקה. עליו לעשות זאת בעת אספקת המוצר החדש.

3. "האם המשווק מחויב לאסוף את הציוד מכל מקום בבית?"

התשובה לשאלה זו היא לא. על המשווק לאסוף את הציוד רק ממקום שסביר שבו נעשה בו שימוש בדרך כלל. כך למשל המשווק מחויב לפנות מקרר רק מהמטבח ומכונת כביסה מחדר הכביסה. יחד עם זאת, המשווק מחויב לאסוף את המוצר הישן מכל מקום בבית במקרה שבו המוצר החדש החליף אותו במיקומו. זאת אומרת שאם אתם רוצים להחליף תנור שהותקן במרפסת השירות שלכם ולא במטבח, אתם זכאים על פי חוק לפינוי במסגרת רכישת התנור החדש, כל עוד אתם עומדים בכל התנאים לכך.
נוהל פינוי פסולת אלקטרונית: מובילים עם מקרר בתא המטען של משאית
 

4. "האם הלקוח צריך לעשות דבר מה לפני שהמשווק מגיע לפנות את המוצרים?"

כן – על הלקוח לנתק את הציוד הישן מחשמל, גז, מים, רהיט או כל חיבור קבוע או זמני לתשתיות או חפצים. בנוסף, באחריות הלקוח לפנות את המעברים והפתחים של הבניין, הדירה או החצר, כדי שהמשווק יוכל לפנות את הציוד ללא צורך בפירוק נוסף, הפרדה או ניתוק של חלקים ממנו או מתשתית המבנה. הלקוח צריך גם לפנות את כל הפסולת שנותרה בציוד הישן, כולל מים, קרח, מזון, כביסה או כל פריט אחר שאינו חלק ממנו. אין לפרק מנוע או דלת מהציוד הישן לפני הפינוי ויש להשאיר את המוצר בשלמותו. כמו כן, לא יפונו חלקי מוצר ניתקים או מחוברים שלא נמצאים בציוד הישן במועד הפינוי ואינם חלק ממוצר חדש דומה.

5. "במקרה שהלקוח לא מוכן לפינוי בזמן, כמה זמן לכל היותר מחויב המשווק להמתין עד שהלקוח יאפשר את פינוי הציוד?"

במקרה שיש לפרק את הציוד לפני שיתאפשר פינויו, המשווק לא ימתין יותר מ-10 דקות עד שפעולה זו תתרחש על ידי הלקוח.

6. "האם החוק הזה תקף גם לגבי מוצרים חשמליים שנרכשו דרך האינטרנט?"

גם בקנייה באינטרנט, על המשווק לפנות את הציוד הישן בהתאם לנוהל זה, באותה הדרך שבה סיפק ללקוח את המוצר החדש או בדרך יעילה אחרת.
נוהל פינוי פסולת אלקטרונית: מכשיר חשמלי מפונה על עגלה

7. "האם צריך לשלם על הפינוי או שהוא מתבצע בחינם?"

באופן כללי על המשווק לפנות את הציוד הישן ללא דרישת תשלום או תמורה אחרת מהלקוח. עם זאת, ישנם מקרים חריגים שבהם רשאי המשווק לדרוש תשלום או תמורה אחרת, וזאת בהתאם להסכמת הלקוח ולקביעת סכום כבר במעמד הרכישה:
  • כשהציוד הישן נמצא בקומה שלישית ומעלה בבניין שבו אין מעלית או שאין אפשרות להשתמש בה לשם הורדת הציוד הנדרש. עם זאת, אם הלקוח דואג להוריד בעצמו את הציוד לכניסת הבניין, אין לדרוש תשלום על הפינוי.
  • כשהובלת המוצר החדש מתבצעת באמצעות מנוף, המשווק יכול לדרוש תשלום נוסף לצורך פינוי הציוד הישן בעזרת אותו מנוף.
  • כשיש צורך בפירוק חלק מהציוד הישן על מנת לפנותו, למשל פירוק דלת של מקרר.

8. "מה עושים אם המשווק לא הודיע ללקוח שמגיע לו פינוי חינם או שלא הסכים לקחת ממנו את הציוד?"

במקרה של חריגה מהנוהל יש אפשרות לפנות אל גוף היישום המוכר שקשור עם המשווק, או אל מחלקת פניות הציבור של המשרד להגנת הסביבה בכתובת דואר אלקטרוני: pniot@sviva.gov.il.
 
 
מקור התמונות: Jin ZanSunset Removals 1Sunset Removals 2

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.