print header

6 בעיות והפרעות שינה נפוצות בקרב ילדים והדרך לטפל בהן

 שנת לילה עמוקה ומספקת משנה את כל היום שלנו - בזכותה אנחנו מרוכזים יותר, נעימים יותר, והרבה יותר נמרצים. עבור ילדים, שנת לילה מספקת היא בעלת חשיבות מכרעת אף יותר, היות והורמון הגדילה פעיל בשעות הלילה והוא מרכיב משמעותי ביותר בהתפתחות התקינה שלהם. ילדים זקוקים ל-8-14 שעות שינה בהתאם לגילם, אך כרבע מהם סובלים מבעיות שינה שונות שאינן שמורות רק לגיל הינקות. העדר שינה מספקת פוגע ביכולת הקוגניטיבית וההתפתחותית של ילדים, מה שמוביל לכך שהם מאובחנים עם בעיות התנהגותיות, קשיים בלימודים, חוסר קשב וריכוז, עודף משקל, סוכרת, לחץ דם גבוה ועוד, בזמן שהם למעשה סובלים מחוסר שינה. על מנת שתוכלו לטפל בבעיה הזו, חשוב שתכירו את 6 הסיבות הנפוצות ביותר להפרעות שינה בקרב ילדים והדרכים לטפל בהן.
 
ילד שנרדם עם ראשו על בובת ג'ירפה שמונחת על ספה
 

1. הפרעות נשימה, דום נשימה ונחירות

אנשים רבים אינם מודעים לכך שגם ילדים, בדומה למבוגרים, סובלים מהפרעות נשימה במהלך השינה ויכולים להפסיק לנשום מספר פעמים במהלך הלילה. הבעיה הזו לא רק מהווה פגיעה באיכות החיים היות והיא גוזלת מהם את האפשרות לשנת לילה עמוקה, היא אף מסוכנת עבורם. הסיבה הנפוצה ביותר לדום נשימה בשינה בקרב ילדים היא חסימה של מעבר האוויר על ידי שקדים ואנדואידים (בלוטות לימפה שהינן חלק ממערכת החיסון) מוגדלים. הפרעות נשימה לעומת זאת, הן מצב בו שרירי הנשימה אינם מקבלים הוראה מהמוח לנשום. ילדים שסובלים מבעיות נשימה במהלך הלילה הם בסיכון גבוה יותר לפתח בעיות התנהגותיות, קשיים בלימודים ויתר לחץ דם. הסימנים להפרעות נשימה בלילה הם נחירות, שינה עם פה פתוח, נשימה מאומצת, ראש מוטה אחורה ותזוזה מוגברת. 
ילד רדום על כיסא בטיחות במכונית

טיפול: 

בדיקת הפרעות ודום נשימה מצריכה פניה לרופא ולעיתים אף הפניה למכון שינה. הטיפול יכול לנוע מניתוח להסרת שקדים ואנדואידים מוגדלים, ועד לשינוי תפריט התזונה של ילדכם במטרה להשיל ממנו קילוגרמים עודפים, וסיגול תנוחת שינה עם ראש מורם. חשוב להדגיש שלא כל ילד נוחר סובל מהפרעת שינה, אך מדובר בתמרור אזהרה שכדאי לבדוק בהקדם מול הרופא.

2. חרדה

אף שאנחנו בטוחים שילדים חיים ללא מחויבויות גדולות ודאגות קשות, אנחנו שוכחים שגם הם עלולים לשאת עליהם נטל כבד של לחץ ופחד שמתבטאים בחרדה. במסגרות בהן הילדים שלנו פועלים, כמו בית הספר או תנועת נוער ובוודאי גם בבית, הם עלולים להיות מוטרדים מאוד מרמת הפופולריות שלהם בקרב החברים, מלהיכשל בלימודים ואף מלאכזב אתכם - ההורים. לעיתים גם חצאי סיפורים שהם שומעים וקולטים מהסביבה על שריפות, מפלצות או גנבים עלולים להסעיר אותם ולהביא אותם למצב של חרדה שאיננה מאפשרת להם שינה נינוחה ומספקת. ייתכן שהבעיה תבלוט גם בתקופה בה תנסו להעביר ילדים שנהגו לישון אתכם למיטה הפרטית שלהם. הדרך לזהות הפרעת שינה בקרב ילדים שמקורה בחרדה היא לשים לב למצבים בהם ילדכם מותש אך לא עוצם את עיניו, ומנסה לדחות את שנת הלילה בבקשות חוזרות כמו חיבוק נוסף, כוס מים, בכי שמתפרץ בסמוך לכניסה למיטה או שאלות שמרמזות על פחדים שונים שהוא מתמודד איתם. 
ילד מציץ מבין חרך במחיצה

טיפול:

כהורים עלינו לשאול את עצמנו האם אנו יוצרים לחץ בקרב ילדינו ומערימים עליהם ציפיות שקשה להם לעמוד בהן. כדאי אף שנעודד ילדים שסובלים מחרדות לכתוב את רגשותיהם ביומן ולבטא באופן יצירתי את הדברים שמטרידים אותם. נסו להיות קשובים לסוג החששות והפחדים שילדיכם מביעים, גם אם הם עולים מבין השורות – ובמידת הצורך היעזרו בגורם מטפל כדי לקבל ייעוץ והכוונה. 
 

3. חוסר פעילות והתעסקות בסמארטפון בשעות הערות

ילדים שמבצעים פעילות גופנית סדירה נוטים לישון שנת לילה עמוקה ואיכותית יותר. על פי מחקר שנעשה על ילדים עם הפרעות שינה התברר כי כל שעת בטלה של ילד בזמן הערות, מאריכה את זמן ההירדמות ב-3 דקות נוספות. התעמלות גופנית גורמת לשחרור של כימיקלים במוח שמעודדים שינה ורוגע, ולעומת זאת התבוננות במסכי טלוויזיה, מחשב וטלפון נייד לפני לשעת השינה משבשת את השעון הביולוגי של מבוגרים וילדים כאחד. הסיבה לכך היא שהאור המלאכותי שמוקרן מהמסכים מבלבל את ההיפותלמוס – אזור במוח שאחראי לוויסות תהליכים מטבוליים בגוף כמו גם על פעולת מערכת העצבים האוטונומית ששולטת בתהליכי שינה וערות. חשיפה לגלי רדיו כמו אלו הבוקעים מהטלפונים החכמים שלנו גורמת גם לפגיעה בשינה העמוקה – פרק הזמן בו הגוף מתקן תאים פגועים. אם ילדיכם עסוקים יותר בטלפונים הניידים ובטאבלטים ופחות בתנועה, ומתמקדים בהם גם בשעות שקודמות לשינה – ייתכן שהפרעות השינה שלהם נובעות בדיוק מהסיבה הזאת. 
ילדים יושבים על מדרכה ומשחקים בטלפונים ניידים

טיפול:

גם אם ילדכם איננו מתעניין בספורט ומעדיף להישאר בבית על פני ביצוע פעילות מחוץ לו, אל תוותרו על הניסיונות לעניין אותו בחוגים שונים – עד שימצא את התחום שהוא מתחבר אליו. זה עלול לקחת זמן ומאמץ לא מבוטל – אבל זה בהחלט שווה את זה. כוונו את זמן הפעילות לשעות אחר הצהריים כדי לספק לילדכם זמן להירגע לקראת שעת השינה, והקפידו על נוהל בו ילדיכם אינם משחקים או מתבוננים במסכים לפחות חצי שעה לפני זמן השינה המותאם לגילם.   

4.  אסתמה, צרבת ואלרגיות

כל כאב או בעיה בריאותית כמו כאב בטן או שריר תפוס עלולים להפריע לשינה של ילדיכם, אך חלק מהמחלות והתופעות הנפוצות יותר שקשורות לבעיות שינה משמעותיות ומתמשכות הן אלרגיות, אסתמה וצרבות – במיוחד בקרב ילדים שסובלים מעודף משקל. ילדים אסתמטיים ואלרגיים יכולים לתפקד בצורה מיטבית במהלך היום ולא להראות שום סימן למצוקה, ועדיין לסבול מתסמיני המחלות וההפרעות דווקא בשעות הלילה מפני שאז תהליכים דלקתיים מתגברים ועלולים לגרום לדרכי הנשימה להצטמצם. הדבר נכון גם לגבי צרבות שגוברות בזמן שכיבה. אם ילדיכם סובלים מאסתמה, אלרגיה או צרבות, בדקו האם הם נוטים להשתעל או להשמיע קולות צפצוף בלילה ומתלוננים על תחושת צריבה, אף מנוזל או עיניים נפוחות בבוקר.  
אב מחזיק את בתו הרדומה בזרועותיו

טיפול:

כדי לטפל בבעיות שינה שנובעות מאסתמה, אלרגיה או צרבת יש לטפל במקור הבעיה ולא להסתפק בפתרון נקודתי לתלונה של ילדיכם ברגעים שלפני השינה. יש לפנות לרופא הילדים ולהתייעץ עמו לגבי תרופות אנטי דלקתיות לנטילה בשאיפה שירחיבו את הסימפונות ויקלו על הנשימה של ילדכם, כמו גם על בעיות עיכול כרוניות שגורמות לצרבות, אם אלו קיימות. 

5. הליכה מתוך שינה

על אף שרבים חושבים שהליכה מתוך שינה היא הפרעה נדירה שמתרחשת בעיקר בקרב מבוגרים, בין 20-40 אחוז מהילדים בגילאי בית ספר חווים אותה בנקודה זו או אחרת, ויש לה אף מקורות תורשתיים. ההפרעה מופיעה בזמן המעבר משינה עמוקה ליקיצה והיא נובעת מניתוק בין שני החלקים הקשורים אליה - שינה וערנות. בקרב ילדים התופעה שכיחה בעיקר בגילאי 8-12 ונוטה לחלוף בגיל ההתבגרות. למרות שמה, הליכה מתוך שינה, איננה חייבת להתבטא רק בהליכה, אלא יכולה גם להיות מופגנת על ידי דיבור או צעקות מתוך שינה, עוויתות בגפיים, מודעות נמוכה ותגובות משובשות. 
ילדה ישנה על כיסא בגינה

טיפול: 

כדי שילדכם לא ייפגע מהתופעה ואתם לא תיבהלו מקולות שתשמעו באמצע הלילה, כדאי שתהפכו את הסביבה שלו לכמה שיותר בטוחה: פנו צעצועים ודברים שהוא עלול להיתקל בהם ברצפה, הימנעו משימוש במכשירים מהם הוא יכול להיכוות כמו רדיאטורים ותנורי חימום, התקינו סורגים על חלונות החדרים ונעלו את הדלתות והוציאו מהן את המפתח. אם אתם מתעוררים למשמע ילדכם "הולך מתוך שינה", כוונו אותו בעדינות רבה חזרה למיטתו. אם התופעה חוזרת בתדירות גבוהה, שוחחו עליה עם הרופא שלו. 

6. תסמונת הרגליים חסרות המנוחה

מחלת וויליס-אקבום, שמכונה גם "תסמונת הרגליים חסרות המנוחה", הינה הפרעה נוירולוגית תחושתית אשר מתבטאת בתחושת עקצוץ ברגליים ובצורך עז להזיזן בשעות מנוחה ושינה. התופעה מקושרת למחסור בברזל, חומצה פולית או דופמין, וגורמת ללוקים בה לסבול גם מהפרעות שינה ומתפקוד יומיומי לקוי. אם ילדכם מתלונן על תחושה מוזרה של עקצוץ או צמרמורת ברגליו לפני השינה או בזמן ישיבה או שכיבה ללא תזוזה, ייתכן שהוא סובל מהתסמונת. 
ילדה ישנה על רצפת פרקט, מכוסה בשמיכה

טיפול:

בקשו מרופא הילדים שלכם לבדוק את רמות הברזל והחומצה הפולית בגופו של ילדכם, ואם יתגלה שהן נמוכות, העלו אותן בעזרת שינוי תזונתי או נטילת תוספי תזונה. במקרים שאינם קשים, נסו לעסות את רגליו של ילדכם לפני השינה או להיעזר בכרית חימום. 

כללים לשנת לילה טובה של ילדיכם:

  • שנת לילה מספקת ואיכותית מתחילה בהיערכות מוקדמת - התכוננו מראש לכל תרחיש שזיהיתם כהפרעת שינה בקרב ילדכם. 
  • מנעו מילדכם משקאות ומאכלים "תמימים" שמכילים קפאין, כמו קקאו ושוקולד, לפני שעות השינה.
  • הקפידו על שעות שינה ויקיצה קבועות – יש ילדים שיסתגלו לשעות משתנות פעם בשבוע – כמו ביום שבת – אך אל תרחיבו את היוצא מן הכלל מעבר לכך.
  • הגבילו את זמן השימוש וההתבוננות במסכים לשעות הערב המוקדמות.
  • מנעו מילדיכם מלצפות ולהאזין לתוכן קשה לצפייה ולסרטי אימה שגורמים לסיוטים וחרדות.
  • שימרו על דיאלוג פתוח עם ילדיכם על הדברים שמטרידים אותם.
  • שמרו על הרגלים או טקסים קבועים שמאותתים על קרבה לזמן השינה, כמו מקלחת, הקראת סיפור וחיבוק.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.