print header

8 יתרונות של דיבור עצמי

תקשורת מילולית עם האנשים שסביבנו מאפשרת לנו להעביר מסרים שונים בצורה פשוטה ולהגיד את שעל לבנו, וכל אחד מאתנו זקוק לאוזן קשבת של אדם קרוב, או במקרים מסוימים אפילו של איש מקצוע, אך מסתבר שגם לדיבור עצמי יש לא מעט יתרונות. אם אתם מוצאים את עצמכם מבטאים את המחשבות שלכם בקול לעתים וחוששים שמא זה חריג, הפסיקו לדאוג. לדיבור עצמי יש צדדים נפלאים רבים שיכולים לסייע לכם במגוון תחומים מפתיעים, ו-8 היתרונות הבאים שתכירו בהחלט יוכיחו זאת.
 
אישה עומדת ומביטה הצידה על רקע אגם
 

1. שמירה על סדר וארגון

לעתים אנחנו מוצאים את עצמנו מבצעים מונולוג בעת שאנו עסוקים במשימות שונות, או כשאנחנו מנסים לעשות לעצמנו סדר בראש בנוגע למטלות שעלינו לבצע, ושיחה עצמית שכזו בהחלט עוזרת לנו לתכנן את הדברים שעלינו לעשות בקפידה ותוך שימת לב לפרטים. לפי ד"ר ג'וליה ברואר, קלינאית תקשורת מוסמכת, מוחנו יכול לעבד ביצוע של משימה אחת בלבד בכל פעם, למרות שלעתים נראה לנו שאנו עושים מספר דברים בו זמנית. כדי לגבור על הבעיה הזו בזמן שאנו עסוקים בכמה משימות שונות, אנו מתחילים לדבר לעצמנו בלי משים ובעצם מארגנים את המחשבות ואת המטלות שמציפות את ראשנו.

2. לימוד שפה לילדים קטנים

מוחם של ילדים קטנים הוא כמו ספוג שקולט כל דבר שהם רואים ושומעים בצורה בלתי רגילה. על מנת שהם יוכלו לפתח את כישורי השפה שלהם, חשוב שישמעו מילים שונות בכל יום וילמדו כיצד להגות אותן. דיבור לעצמכם בסביבת ילדכם יכול לעזור לעשות בדיוק את זה, והם בהחלט יוכלו ללמוד כמה מילים תוך כדי שאתם מדברים לעצמכם. הרגישו חופשי לבטא את המחשבות שלכם בקול ליד ילדיכם, ואל תחששו שזה חריג, אלא להיפך – זה רק יעזור להם.
אישה מחזיקה תינוק בחוף הים
 

3. מציאת פריטים במהירות רבה יותר

כולנו מאבדים לעתים פריטים מסוימים בסביבתנו כמו מפתחות לרכב או לבית, טלפונים ניידים וכדומה. החיפוש אחריהם גוזל לא מעט זמן, אך תוכלו לקצר אותו בצורה משמעותית אם רק תדברו לעצמכם בקול! במחקר שפורסם בשנת 2012, חוקרים מצאו שנבדקים אשר דיברו לעצמם וחזרו שוב ושוב על שמו של הפריט אותו הם חיפשו, מצאו אותו מהר יותר מנבדקים שלא עשו זאת. אז בפעם הבאה שאתם מחפשים משהו, קראו בשמו ושאלו היכן הוא אם ברצונכם למצוא אותו במהרה.

4. הבנת מטרות

לעתים אנחנו מגיעים למסקנות רק לאחר שאנחנו מבטאים את עצמנו בצורה מילולית ואומרים את שעל לבנו, ובמקרה הזה לדיבור עצמי יכולה להיות השפעה מדהימה של נבואה שמגשימה את עצמה. לפי פסיכולוגים, כאשר אנו מדברים לעצמנו על מטרות מסוימות או מנסים למצוא כאלו, קל לנו יותר לדמיין תרחישים שונים שיכולים לקרות כתוצאה מהמעשים שלנו, ואנו יכולים לעשות החלטות מושכלות יותר. דיבור עצמי וביטוי של מחשבות ומאווים יעזור לכם למקד את המחשבות שלכם על מטרה מסוימת וגם לחשוב כיצד תוכלו להשיג אותה עבור עצמכם.
לוח מטרה עם חץ במרכזו

5. הפגת מתחים

כאשר אנו נתקלים במצבים שגורמים לנו ללחץ, דיבור יכול לעזור לנו במידה ניכרת בכל הנוגע לעיבוד הרגשות וגם להפגת המתחים שאנו חווים. לפי ד"ר ברואר, הצליל של הקול שלנו עוזר לנו להרגיש בטוחים יותר בעצמנו ולחוש שדברים שאנו חוששים מהם אינם כל כך נוראיים. אם כן, דיבור עצמי הוא כלי פשוט ומצוין להפגת מתחים וגם לשחרור של מחשבות שליליות, שמתנדפות ברגע שאתם מוציאים אותן לאוויר העולם.
 

6. פתרון בעיות באופן עצמאי

לכולנו יש דחף לפנות לאנשים הקרובים אלינו בכל הנוגע לפתרון בעיות, אך זה עלול לפגוע ביכולת השיפוט ובתחושת העצמאות שלנו. מנגד, כאשר אתם מדברים לעצמכם על סוגיה מסוימת שאתם מנסים למצוא לה פתרון, קל יותר לפתור אותה באופן עצמאי, מה שמחזק את הביטחון העצמי שלכם, שיעזור לכם לפתור בעיות אחרות שעלולות לצוץ בעתיד ללא עזרה חיצונית. 
אישה בלבוש חורפי עומדת בשלג מול אגם

7. הכרת האופי שלנו

יש פעמים בחיים בהן אנחנו מפתיעים את עצמנו בצורה בלתי רגילה, ומגלים דברים על אופיינו שלא חשבנו שיש בנו. סוג כזה של הסתכלות ולימוד עצמיים הוא תהליך של חיים שלמים, ודיבור עצמי עוזר במשימה בצורה נפלאה. בשיחות שאתם מנהלים עם עצמכם מתגלים לעתים דברים שמעולם לא הייתם חושבים עליהם בצורה אחרת, וזו דרך בריאה ומופלאה ללמוד על האדם שאת מבלים עמו חיים שלמים. זה מפתח יעיל במיוחד לחקר עצמי וגילוי הדברים שאנו מסוגלים להם.

8. הגברת אינטליגנציה

דיבור לעצמכם יכול לעזור לכם להחכים בצורה מיוחדת במינה בזכות העובדה שכך אתם מתמודדים עם דברים בצורה מילולית וישירה. עיבוד המידע במוח מתבצע בצורה יעילה הרבה יותר כאשר אתם מבטאים בקול את המחשבות שלכם, וזה עוזר לשמור על מוח חד ולעשות דברים בצורה מושכלת יותר. עם זאת, חשוב שדיבור עצמי יתבצע בנימה חיובית ושלא תגערו בעצמכם על טעויות שאתם עושים לעתים. אל תכנו את עצמכם בשמות גנאי או תבטאו מילים שליליות לגביי עצמכם מפני, שזה רק יזיק לכם ולביטחונכם העצמי.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.