print header

5 דרכים יעילות ללימוד הילדים על משמעותו של הכסף

התפקיד המרכזי של ההורים הוא להכין את ילדיהם לעתיד לבוא ולדאוג לכך שהם יידעו להיות מבוגרים אחראיים ויתנהלו כמו שצריך בעולם. אחד הנושאים החשובים ביותר שיש ללמד את הילדים כיצד להתנהל איתו הוא נושא הכסף, שכן הוא נוגע לתחומים רבים בחיים ויש לדעת כיצד להשתמש בו בצורה חכמה. 5 השיטות הבאות יסייעו לכם ללמד את ילדיכם כיצד יש לנהוג בכסף ויעזרו להם להתמודד עם אתגרים פיננסיים בחכמה כך שיהיו מוכנים לעתיד לבוא על הצד הטוב ביותר.
 
קופת חיסכון בצורת פרה מונחת על דשא
 

1. למדו אותם על עבודות ומשכורות

אם תשאלו ילדים בני 5 מהיכן כסף מגיע, סביר להניח שהם יגידו "מהבנק" או "מאבא ואימא". ילדים לא תמיד מבינים מהו מקור הכסף, ולכן חשוב להסביר ולהבהיר להם שמשק הבית מתנהל הודות לכך שאבא ואימא עובדים ויכולים לרכוש דברים שונים. אמרו להם שכאשר אנשים עובדים, הם מקבלים על כך תמורה בעזרתה הם קונים אוכל, רהיטים וכל דבר אחר.
 
כאשר ילדיכם יהיו גדולים דיים, המחישו להם את ההתנהלות הזו על ידי "שכירתם" לביצוע מטלות נוספות מלבד הרגילות ברחבי הבית, או עודדו אותם למצוא תעסוקה שתביא להם הכנסה, כמו מכירה של צעצועים ישנים שלהם או מחזור של פחיות למשל. ילדים לומדים הכי טוב מדוגמה וניסיון, ולכן חשוב לא רק להסביר להם על עבודות וכסף, אלא לתת להם להתנסות בעולם הזה בעצמם.

2. למדו אותם על קניות

חלק חשוב מאוד מההתנהלות הכלכלית של כל בית הוא הקניות שעושים עבור בני המשפחה. על מנת שילדיכם יבינו כיצד יש לנהוג בעת קנייה, בייחוד ברכישה של פריטים שוטפים לבית, הדגימו להם זאת בעזרת משחק. התחילו בחדר הפרטי שלהם וארגנו אותו כמו חנות; סדרו מספר פריטים על מדפים והדביקו להם תגיות מחיר, תנו לילדיכם כסף אותו הם יחזירו לכם לאחר מכן והניחו להם לבחור פריטים במסגרת התקציב שלהם.
 
עזרו להם בחישוב סכום הרכישה שלהם ותנו להם לשלם ב"קופה" (אצלכם) על מה שהם בחרו. לאחר שהם יגדלו מעט ויוכלו ליטול אחריות, תנו להם רשימה קצרה של פריטי אוכל נחוצים לבית, לוו אותם לחנות ותנו להם לבצע רכישה כשאתם לצידם. זה יאפשר להם להבין כיצד משק הבית עובד ושחשוב להתנהל במסגרת תקציב וסכום כסף שיש בידם.
עגלת קניות מוזהבת עם מוצרים שונים בתוכה
 

3. חלקו להם דמי כיס כמו בנק

לפי לורי מקי, מייסדת האתר "שגשוג לילדים" (Prosperity 4 Kids) שנועד ללמד אותם אחריות כלכלית מהי, חשוב שתהיה לילדים גישה לכסף כדי שידעו כיצד להתנהל איתו. הקציבו לילדיכם דמי כיס שבועיים, אך אל תיתנו להם אותם בדרך רגילה, אלא העמידו פנים שאתם הבנק ותנו לילדיכם פנקס צ'קים מדומה. כאשר הם יבואו לבקש מכם את ההקצאה השבועית שלהם, הדגימו להם כיצד זה מתנהל בבנק ושאלו אם הם רוצים את כל הסכום בו במקום או לא.
 
הציבו בפניהם אפשרות של חיסכון, כלומר אמרו להם שהם יכולים לשמור חלק מהסכום לעתיד והסבירו להם את כל הסיבות שמומלץ להם לעשות זאת. אם הם רוצים לרכוש דבר מה שאתם יודעים עליו, כמו צעצוע, אמרו להם שאתם יודעים שהם רוצים אותו ושאם יחסכו במשך מספר שבועות, הם יוכלו לרכוש אותו. באופן הזה ילדיכם ילמדו אט אט את דרכי הפעולה של הבנקים וכן את החשיבות של חסכונות לעתיד הלא נודע ולהוצאות שאינם יכולים לעמוד בהם בכל רגע שירצו.
 

4. למדו אותם לחשוב על הטווח הארוך

ילדים, בדרך אופיינית לגילם, לא חושבים לטווח הארוך, ולכן כאשר יש כסף בידם הם יבחרו לבזבז אותו בו במקום. כדי לעזור להם להימנע מכך ולהתכונן לעתיד, למדו אותם על ריביות. אמרו להם שעל כל שקל שהם ישימו בצד, אתם תוסיפו להם 50 אגורות נוספות כך שהם יוכלו לקבל סכום גדול יותר אם לא יוציאו את כספם בבת אחת.
 
עזרו להם לעקוב אחר ההתקדמות של החיסכון שלהם על ידי טבלאות צבעוניות, קופות חיסכון שמאירות או עושות צלילים כאשר מכניסים אליהן כסף או כל עזר חזותי אחר. באופן הזה הם ילמדו בצורה שמתאימה להם כיצד כסף "עובד" ושחיסכון עכשווי מתורגם לסכום גדול יותר בטווח הארוך, ולכן לא כדאי להוציא סכומים מופרזים או כל שקל שיש להם על גחמה רגעית.
תיבה כסופה עם מפתח במנעול מונחת על שטרות של כסף

5. הסבירו להם את ההבדל בין "צריך" ו"רוצה"

כל ההורים שומעים בשלב מסוים משפטים כמו "אני צריך/צריכה טלפון חדש", "אני צריך/צריכה אופניים חדשות" ועוד. חשוב שתבהירו לילדיכם את ההבדל בין "רוצה" ו"צריך" על מנת שידעו שיש דברים שהם לא חייבים לרכוש. לדוגמא, אמרו להם שאוויר, אוכל ומים למשל הם דברים שלא ניתן לחיות בלעדיהם ולכן צריך אותם, כך מציעה ג'יין פירל, נואמת כלכלית בפני הורים ומחברת סדרת הספרים "ילדים וכסף".
 
הסבירו להם שמה שלא נחוץ על מנת לשרוד הוא רצון ולא צורך, ועזרו להם להבין את ההבדל באופן הבא; הניחו צנצנת חיסכון בסלון ובכל פעם שמישהו אומר "אני צריך" על דבר שהוא בעצם רוצה, אחד מבני המשפחה יעיר לו על כך או יגיד "תפסתי אותך!" והאדם שטעה יכניס סכום כסף קבוע מראש לצנצנת. כך ילדיכם יבינו את ההבדל בין רצונות לצרכים חיוניים וידעו להתנהל בצורה חכמה ולעשות סדר עדיפויות לרכישות נחוצות יותר או פחות.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.