print header

לחסן או לא לחסן? זאת השאלה!

מאת: ערן הילדסהיים, אתר הכלכלה האמיתית
 
הפוליו שוב בכותרות. שוב מתרים בהורים ללכת לחסן את ילדיהם מיד. אם אתם ממש ממהרים לכו בצעו את החיסונים אבל אם יש לכם דקה - הקדישו אותה בשביל לקרוא את המאמר החשוב הבא.
 
מגיפת פוליו בישראל - אמת או פיקציה?
 
אחת הדילמות הגדולות של הורים היא נושא חיסון הילדים. מצד אחד החיסון אמור להגן על הילדים מפני מחלות. מצד שני מי שמייצר את החיסון הוא בעל אינטרס כלכלי שנקבל חיסונים וכמה שיותר. בין לבין עומדים הרגולטורים, במקרה שלנו משרד הבריאות, שצריכים להכריע בין יעילות החיסון לבין אינטרס החברה המנפיקה אותו. הבעיה היא שהוכח כבר בעבר, שרבים מאותם החברים במשרד הבריאות ובמערכת הרפואית, שממליצים לנו להשתמש בתרופות או בחיסונים, נגועים לכאורה בניגוד עניינים חמור מול אותן החברות שמייצרות את אותו חומר רפואי. לפני כחצי שנה, למשל, חשפה תוכנית "המקור" בערוץ 10 את הקשרים בין חברות התרופות לגורמים בכירים במערכת הרפואה שלנו והראתה כיצד אותם קשרים משפיעים על התרופות שאנחנו לוקחים. בחלק מהמיקרים בריאות החולה לא היה בראש סדר העדיפות של אותם גורמים.
 
בכל מקרה הבחירה הגרועה ביותר ולא רק בתחום החיסונים היא להגרר לקיצוניות. שלילה גורפת של החיסונים או אמונה עיוורת בהוראות משרד הבריאות הן שתי האופציות הגרועות ביותר שיכול הורה לקבל.
גם אני עמדתי מול אותה התלבטות האם לחסן את ילדיי. החלטתי בעצה אחת עם אישתי ללכת לפגישה עם רופאה מוכרת וידועה, שמתנגדת לחיסונים. שאלנו אותה את השאלות הקשות ביותר וביקשנו את מלוא הנימוקים וההסברים. מצוידים בתשובות ובחומר שקיבלנו, הלכנו לרופא אחר שמצדד בחיסונים ועימתנו אותו עם הנתונים. רק אחרי שהבנו לעומק את משמעות כל חיסון וחיסון קיבלנו החלטה.
 
יצא המצב שהיום רק המתנגדים באופן גורף לחיסונים נחשבים כקיצוניים. לעומתם, אלו שבעד החיסונים מתוך אמונה עיוורת במערכת, נמצאים עמוק בתוך הקונצנזוס והנורמה החברתית. מי שמכיר איך העניינים עובדים בוודאי לא מופתע מכך. הרי ידוע שאת הנורמה החברתית קובעת המערכת דרך כלי התקשורת הגדולים. הרי באופן טיבעי, יש למערכת אינטרס ליצור לעצמה מצע פעילות נוח עם כמה שפחות התנגדויות לטוב או לרע. ולכן במקרה זה, העובדה שאתם עושים "מה שמקובל", לא עושה את החלטותיכם לנכונות יותר או פחות. אתם בסך הכל עושים את מה שמקובל על הממסד. או שיותר נכון את מה שמקובל על כמה מקבלי החלטות בודדים מטעם אותו ממסד. יכול להיות שההחלטה שלהם נכונה וטהורה אך מצד שני מי ערב לנו שלא נגלה פתאם תחקיר לא מחמיא ב"מקור" גם על אותם אנשים בעוד שנה?
 
ומה הקשר בין זה לבין מגיפת הפוליו שעלולה לפרוץ בישראל על פי גורמי בריאות רישמיים?
אם קיבלתם טלפון לאחרונה מאחות טיפת חלב או קופת חולים או אם ראיתם בתקשורת קריאה להתחסן במהירות נגד פוליו, יש לכם שלוש אפשרויות: לקבל החלטה קיצונית של קבלת החיסון באופן מיידי או לקבל החלטה קיצונית אחרת שדוחה את החיסון על הסף. אפשרות שלישית היא לבדוק היטב את העובדות.
לכל מי שמעוניין לבדוק את העובדות - הנה מסר שביקשה דוקטור סוזן המפריז להעביר לכל הישראלים בנושא בהלת הפוליו האחרונה. קשה להתעלם מהעובדות המדהימות שהיא מעלה על מחלת הפוליו, אבל בכל זאת בדקו היטב את דבריה. אם תשתכנעו, עמתו את טענותיה מול אותה אחות או רופא בקופת חולים וקבלו החלטה מושכלת:
 
 
ואם כבר בחיסונים אנחנו עוסקים - אין כמו לסיים עם פארודיה נהדרת בנושא. נטלי פרץ ונועה ארנברג, צילמו במהלך חופשת הלידה שלהן סרטונים סאטיריים המבוססים על חוויותיהן מטיפת חלב. מי שהיה אי פעם בטיפת חלב לא יוכל להשאר אדיש לסרטון הזה:
 
 
הכתבה הינה בבחינת דעה אישית בלבד. אין לראות בכתבה ייעוץ רפואי והיא אינה מחליפה יעוץ רפואי. אין המחבר אחראי לתוצאות השימוש במידע וכל ההשלכות הנובעות משימוש כזה. השימוש במידע הוא על אחריות המשתמש.
 
 

FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.