print header

למי אנחנו נמשכים ומדוע?

ד"ר יששכר רוטרי

הכותב הוא יועץ, סקסולוג, מטפל זוגי ומיני, מגשר ומרצה מוסמך בתחום המיניות, הזוגיות ושיקום האהבה ובעל ניסיון של 30 שנה בתחומו.

שאלה: מדוע אנו מייחסים חשיבות למראה החיצוני?

 

תשובה:

רובנו נמשכים לבני זוג נאים מסיבות רבות.

א: זה מעורר אותנו מינית. ב: כי זה מגביר את ההנאה מסקס. ג: יש הסבורים כי בני זוג נאים עשויים בעקיפין לתגמל ולקדם אותם גם בסטאטוס החברתי.

יש כאלו שמעדיפים ונמשכים לבני זוג בעלי הופעה ספציפית כגון: בלונדיניים, גבוהים, או לחילופין כהי שיער ושחומים וכן הלאה. ליתר דיוק מדובר בהעדפה מתוכנתת הקושרת הנאה מינית בהופעה חיצונית. דוגמה מחזקת ניתן למצוא אצל הצופים בפורנוגרפיה (רובנו צפינו), כאשר הנ"ל מחפשים בצפיה בפורנו דמויות הדומות לאנשים המוכרים להם מהחיים והמושכים אותם בגלל חיצוניותם, משום שאז הריגוש המיני גובר. זאת ועוד, חוקרים מצאו שיש סטריאוטיפ מובהק אצל אנשים שאנו מוצאים אותם כמושכים בעינינו, הסברה היא שאנו מייחסים להם (באופן לא מודע) - חברותיות טובה, מיניות מתפרצת, בריאות גופנית ונפשית, אינטיליגנציה גבוהה ומצליחנות, לעומת אלו שחיצוניותם אינה מושכת אותנו.

ברור שהסטריאוטיפ הנ"ל אינו נכון בהכרח, אנשים יפים אינם חכמים, סקסיים, בריאים או חברותיים יותר מאלו שאינם עונים על הקריטריונים הללו. מאידך, רוב האנשים הנאים הם בעלי בטחון עצמי גבוה יותר מאלו הסבורים שאינם נאים.

בארה"ב, נערך ניסוי ובו ביקשו מגברים ונשים לשוחח בטלפון עם אדם זר, כאשר תמונתו היתה לנגד עיניהם. התוצאה היתה שהם היו חברותיים ופתוחים יותר לשיחה כאשר סברו שמצידו השני של הקו נמצא אדם נאה, מאידך הם היו סגורים יותר לשיחה ורצו לסיימה במהירות כאשר סברו (על פי התמונה), שהם משוחחים עם אדם מכוער או דוחה לטעמם.

 

שאלה: מה מושך אותנו פיזית לאנשים מסויימים?

 

תשובה:

ביולוגים מצאו שגורם הריח הטבעי, המכיל פרומונים, נקבע כגורם חשוב במשיכה המינית (אצל כל בעלי החיים, אך בעיקר אצל החרקים). גם בני אדם חשים בריחות ומושפעים ממנו, נשים יותר מגברים, הואיל שבזיעה הגברית מצויים פרומונים. מאידך, גברים נהנים וגם נמשכים לנשים, כאשר ריח הגוף הטבעי שלהן (שוב פרומונים) משתלב היטב עם ריח הבושם המוזלף.

מחקרים מראים שהאבולוציה גרמה לגברים בעיקר, להימשך לנשים בעלות תווי פנים צעירים הרומזים על בריאות, פריון ויכולת הולדה (פני בובות ברבי). מאידך, הסטנדרטים של היופי משתנים מתרבות לתרבות וכן בהתאם לתקופות. לדוגמה, מבנה הגוף הנשי באירופה ואמריקה של המאה ה-19 היה נחשב בימינו כשמן למדי. אין כל ספק שהתרבות משחקת תפקיד חשוב באופן בו אנו שופטים יופי.

חשוב לציין כי תקשורת ההמונים משחקת תפקיד חשוב מאין כמוהו בקביעת סטנדרטים של יופי. שחקני קולנוע וטלוויזיה, דוגמניות ואפילו קרייני חדשות נוטים לענות על כללי הופעה הנחשבים כמושכים. שחקניות נוטות להיות רזות עם שדיים גדולים (או מוגדלים), בשעה שדוגמנים ושחקנים (צעירים בעיקר) נוטים להיות גבוהים (או מוגבהים), שריריים, עם תווי פנים זוויתיים. התקשורת מלעיטה אותנו דרך קבע באותו דימוי סטריאוטיפי הנחשב כיפה. והפורנוגרפיה....לא במקרה נבחרים השחקנים על פי גודל הפין, השדיים וכ'ו. על כן בהשוואה לשחקנים אלו, מחווירים בני הזוג בעיני עצמם או בעיני זולתם.

 

שאלה: מה לדעתנו הופך אותנו למושכים בעיני אחרים?

תשובה:

לא רק המראה של אנשים אחרים נוגע לנו, רוב האנשים (ובעיקר הנשים) מוטרדים באשר לחיצוניותם. במשאל לאומי שנערך ע"י לויס האריס בארה"ב נמצא שמעל ל -% 70 מן הנסקרים אמרו שחשוב להם להרגיש מושכים בעיני הצד השני, הם מאמינים שהמראה שלהם הוא הקובע.

במשאל שנערך לפני מספר שנים ע"י חדשות אי. בי. סי. בשיתוף עם הוושינגטון פוסט נשאלו המשתתפים כדלקמן: לו יכולתם לקחת גלולה שתגביר את אושרכם ב-10%, אך גם תהפוך אתכם לפחות יפים ב-10% , האם הייתם נוטלים אותה? מתוך 1512 הנשאלים, 67% השיבו בשלילה מוחלטת. הם העדיפו לוותר על קצת יותר אושר מאשר על קצת פחות יופי. השתחררות מהשפעת הקריטריונים החברתיים בהגדרת היופי חשובה לא רק משום שהיא יכולה לקבוע כיצד אנו משקיפים על הופעתם של אנשים אחרים, אלא גם משום שהיא משפיעה על האופן בו אנו חשים לגבי עצמנו. אין כל ספק שלדימוי העצמי יש השלכות מרחיקות לכת על חיי המין שלנו.

לפניכם מספר דוגמאות: נשים דיווחו כי כאשר הן מפנקות את עצמן באוננות הן אינן מתקשות לחוות אורגזמות, אולם כאשר הן מקיימות יחסי מין עם בן זוג חדש, הן חשות בקושי לחוות אורגזמות, ומדוע? משום שעם בן הזוג החדש הן שרויות במתח נפשי מהסיבה שאולי הן אינן מספיק אסתטיות להראות בעירום מלא (שמנות מדי, רזות מדי, פצעונים, שדיים נפולים, עור ברווז וכדומה). אם לרוע מזלן (וגם לרוע מזלם) בן הזוג מתקשה בתפקוד הזיקפתי, הרי שהן משוכנעות שהסיבה היא שהוא אינו נמשך מינית, והאשמה - במראה שלהן. מאידך גברים דיווחו שהם משוכנעים שאילו איבר מינם היה גדול (לאו דווקא כאשר הם בעירום ובזיקפה), אלא ברומזו על גודלו בבליטה במכנסים, או בבגד הים הצמוד, הרי שהצלחתם בקרב המין היפה היתה עולה פלאים. בסופו של דבר הדימוי העצמי שלנו כפי שהוא משתקף בעינינו הוא הקובע.

 

ואני אומר:

"ריגוש ויופי מתחברים לתשוקתם של הגברים. הערכה וציפיות את הנשים מאפיינות".

"גופך, שדייך, גיזרתך, אכן נראית לא רע, ככל שיתגרה ממך יראך יותר... יפה".

מחוך סיפרי: "שיקוי אהבה".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.