print header

מה חשוב לדעת על קנאביס רפואי בצ'כיה?

 בזמן שאנחנו כאן בישראל מתחבטים בדילמה "לגליזציה, כן או לא", נראה כי מדינות אחרות בעולם כמו למשל צ'כיה, מגלות ליברליות רבה בכל הנוגע לקנאביס, ובמיוחד בנוגע לקנאביס בשימוש רפואי. נשמע חלום, לא? למעשה - כן ולא. לכאורה, על פני השטח צ'כיה נחשבת לאחת מהמדינות הליברליות ביותר בעולם בגישתה כלפי הסמים בכללותם (אבל במיוחד בנוגע לקנאביס), ומצד שני מבט מעמיק יותר מגלה שהמציאות לא כל כך ורודה כפי שהיא נראית ממבט ראשון...

בצד החיובי

צ'כיה אכן מתייחסת בסובלנות רבה לאחזקת סמים ואינה מתייחסת לכך כעבירה פלילית, וזאת, כבר קרוב לשלושה עשורים. על אף שצ'כיה מחזיקה באחד מהשיעורים הגבוהים ביותר בעולם בשימוש בקנאביס (15% מכלל האוכלוסייה שבה), כמות מקרי המוות בה כתוצאה משימוש בסמים קשים נחשבת לנמוכה מזו שבמדינות אחרות בעולם.
קנאביס רפואי בצ'כיה: פראג
חוק אי-הפללה (Coll 467/2009) שנחקק ב-2010 בעקבות מחקר שתוצאותיו הראו קורלציה ברורה בין מדיניות ענישה להגברת השימוש בסמים העמיד את המדינה, שכם לצד שכם, עם מדינות אחרות ברחבי אירופה, הנחשבות לסלחניות וליברליות ביחסן לאחזקת כמויות קנאביס קטנות (כדוגמת ספרד, בולגריה, איטליה ולטביה). אכן, החוק הצ'כי סובלני לאחזקת כמויות סמים קטנות (לדוגמה, 5 גרם חשיש וכ-10 גרם קנאביס - לא יסבכו אתכם בצרות מול המשטרה הצ'כית), בעוד שכמויות גדולות יותר (כמו גם קנאביס שמכיל THC בריכוז העולה על 0.3%) עלולות לעשות זאת.
 
כמו כן, אם אתם מהאנשים שחשוב להם לדעת עוד (ולא רק ליהנות מהעישון לכשעצמו), תשמחו לדעת כי בצ'כיה, מתקיימים בכל שנה שלושה אירועים רציניים בתחום זה - קנאפסט (Cannafest) - פסטיבל ותערוכת הקנאביס הגדולה שמתקיימים בפראג ונחשבים כיום לאירוע הקנאביס הרציני ביותר באירופה, יריד קנאביס בשם קונופקס (KONOPEX) שמתקיים באוסטרבה (העיר השלישית בגודלה בצ'כיה), ו-Million Marijuana March, אירוע שנתי חובק עולם, המתקיים (גם בפראג) ביום שבת הראשון בחודש מאי בכל שנה, בארגונו ובחסותו של ארגון-הגג הבינ"ל ללגליזציה של סמים קלים.

בצד השלילי...

עד עכשיו, תיארנו לכם את הקשת בענן ומדינה שממש בא לכם לחיות בה, נכון? אז זהו, שלא כל כך כדאי לעשות זאת במציאות, לפחות לא בשל ההיבט הזה. זאת מאחר שמהצד השני של התמונה הוורודה הזו, יש דברים שפחות מדברים עליהם. למשל, זה שכ-43% מהעבירות המוגדרות כ"עבירות סמים" בצ'כיה מקושרות לקנאביס, או זה שמותר בצ'כיה למכור רק קנאביס מאושר שנמכר באופן מסודר בבתי מרקחת קנאביס בצ'כיה, שכן, כל מכירה אחרת של קנאביס נחשבת כעבירה פלילית. תוסיפו לזה את העובדה שהמשטרה הצ'כית נוהגת, באופן קבוע, לבצע פשיטות על מקומות ש"מסומנים" ככאלה שמוכרים קנאביס, את העובדה שאת הקנאביס שלכם לא תהיו רשאים לעשן במקומות המוגדרים כמקומות בילוי (לדוגמה, בית קפה, פאב או מסעדה), מבלי שתקבלו לכך אישור רשמי מבעליו של מקום הבילוי וגם שעישון הקנאביס במקומות כאלו אף עלול להיות מלווה בחיפוש גופני לא נעים.

זוכרים את אחזקת הכמויות הקטנות שהזכרנו בתחילה, אלו שעליהן אין ענישה?

ובכן, אחזקה של הכמויות הגדולות יותר, עלולה לגרור איתה עונשי מאסר, התלויים במצבו ובכמותו של הקנאביס. למשל, גידולם של מעל ל-5 צמחים עלול להביא איתו מאסר בפועל של בין שישה חודשים ל-5 שנים (תלוי בכמות), צמחי הקנאביס בתהליכי ייבושם מוגדרים בחוק כ"מריחואנה", ולכן, אף ההתייחסות אליהם בשלב זה היא כאל "ייצור מריחואנה" (פה אנחנו מדברים על מאסר של בין שנה ועד לעשר שנים, שוב - תלוי בכמות), ואילו הקנאביס לאחר ייבושו מוגדר בצ'כיה כ"סם", ולכן, אחזקה שלו בכמויות גדולות עלולה "לזכות" אתכם בעונש מאסר של עד ל-8 שנים בכלא צ'כי.

קנאביס רפואי בצ'כיה

קודם, סייגנו את דברינו והבדלנו בין "סתם" קנאביס לקנאביס הרפואי, ולא בכדי... משנת 2013 קנאביס רפואי נחשב לחוקי בצ'כיה, אבל גם בו, השימוש מוגבל למטופלים שגילם עולה על 18, הסובלים ממחלות מסוימות מאוד בלבד. מרבית החברות העוסקות בביטוח רפואי בצ'כיה, אינן מכירות בטיפול בקנאביס רפואי. נכון לכיום, מהשימוש בו נהנים בעלי הממון שאינם נזקקים לעזרת חברות הביטוח בכדי לממן את ייבוא הקנאביס שלהם, בעוד שהאחרים (מרבית האוכלוסייה הנזקקת לקנאביס הרפואי) נותרים ללא פתרון המסוגל להקל על מכאוביהם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.