print header

4 שלבי הגירושין – מה באמת חווה מי שמתגרש?

  אף אחד לא נכנס לזוגיות ונישואין במחשבה על גירושין, ובכל זאת זה קורה, והתחושה שמתלווה לכך עלולה לעיתים להידמות לזו שמגיעה עם מוות של אדם יקר. כמובן שיש מקרים שבהם הגירושין עוברים חלק ושני בני הזוג מתמודדים איתם בצורה טובה, אך לרוב זה לא כך, וכל אחד חווה את התהליך בצורה שונה, אך בשלבים שהם לרוב זהים. אם עברתם גירושין לאחרונה ואתם מרגישים שעדיין לא הצלחתם להשלים עם המצב באופן מלא, ייתכן שאתם פשוט נמצאים באמצע הדרך לשם, וכשתבינו מה השלבים שעליכם לעבור, תוכלו לגלות באיזה שלב בדיוק אתם נמצאים ומה עוד נשאר לכם לחוות. נספר לכם כבר עכשיו שבסופו של דבר, תעברו תהליך חיובי שיעזור לכם לצמוח ולהתפתח כאנשים.
 

שלב 1 – נראה כאילו שזה סוף העולם

האתגר הגדול ביותר של השלב הראשון זה לקבל את העובדה שהנישואים הסתיימו. עם זאת, אי אפשר לעבור אותו מבלי להשלים עם המצב ולקבל את המציאות – הפרידה התרחשה, וזה הסוף של הזוגיות. אתם בעצם נמצאים במצב של הלם מכך שהזוגיות שלכם הסתיימה, ולתחושה הזו יכולים להתלוות שלל רגשות שליליים שונים.
שלבי הגירושין: אישה מחזיקה טבעת נישואין ביד ואוחזת בראשה

חרדה / דיכאון

גירושין זה תהליך ששואב הרבה כוחות מהנפש, והוא גורם לתחושות חרדה שיכולות להיות מלוות בהפרעות בשינה ובאובדן תחושת התיאבון. אי אפשר לדעת כמה זמן ייקח להתגבר על הגירושין, לכן עליכם ללמוד כיצד להתמודד עם תחושת החרדה שעולה בכםמכיוון שזה אחד הדברים שיעזור לכם להתגבר על המצב.
 
מנגד, אנשים רבים נוטים דווקא לחוות את ההפך ולצרוך יותר מזון ולישון יותר אחרי גירושין, וזה מעין תסמין שעלול להעיד על דיכאוןהן חרדה והן דיכאון נובעים מההלם שגורמת לו הפרידה, ואלו הן תחושות נפוצות מאוד במהלך השלב הראשון של הגירושין. בזמן הזה אנשים מעידים גם על כך שהם מתקשים להתרכז בעבודה או בשיחות עם אנשים, וחווים התפרצויות של כעס או בכי לצד אובדן שליטה. 

קהות חושים

גם אבדן של רגשות זה סוג של תחושה שלילית, ואנשים רבים לא יודעים מה הם מרגישים – אם בכלל – בשלב זה של הגירושין. ובכל זאת ישנם רגשות אצל אותם אנשים, אולם מוחם מנסה להשתיק אותם על מנת להגן עליהם, מכיוון שאם יחוו את אותם רגשות הם עלולים להתמוטט לחלוטין.
שלבי הגירושין: איש שלא מתרכז בעבודה

רגשות תנודתיים

אנשים רבים מרגישים שהם נעים בין מספר רגשות – תחילה חרדה, כעס ואז קהות חושים – לבין תחושות אופטימיות וחיוביות שנוגעות לדרך החדשה שאליה הם יצאו. גם זה נובע מההלם שבפרידה, וזה נמשך בין מספר ימים עד חודשים.

תחושות אשמה / רחמים עצמיים וכעס

פעמים רבות, בן זוג אחד מעוניין בגירושין בעוד שהאחר היה רוצה להישאר ביחד. האדם שעוזב נותר לרוב עם תחושת אשמה, בעוד שבן הזוג השני נותר עם תחושת פגיעה, רחמים עצמיים וכעס. מה שחשוב לזכור זה שלא משנה באיזה צד אתם, שני הצדדים סובלים ולאף אחד לא מדובר בתהליך קל ופשוט – כל אחד נאלץ להתמודד איתו בדרכו.

שלב 2 – הרכבת הפאזל של החיים

השלב השני מאופיין ברכבת הרים של רגשות ומאבקים פנימיים, כשהאתגר שלכם בשלב זה הוא להצליח לאפיין באופן מציאותי את מה שהנישואין שלכם ייצגו עבורכם, מה היה תפקידכם בהם ומה היה חלקכם בכישלונם. זה אחד השלבים המאתגרים ביותר, אולם גם זה שיניב את הפירות הטובים ביותר עבורכם בתהליך. 
 
עם זאת, הסכנה שאתם נמצאים בה היא שתשקעו עוד יותר עמוק לתוך דיכאון, ולרוע המזל, בדרך כלל בשלב זה בני הזוג לשעבר עדיין צריכים לקבל החלטות שונות בנוגע לגירושין, להיפגש עם עורכי דין וכמובן לתפקד כהורים. כל הרגשות החדשים שצצים במהלך הדרך הזו עלולים להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות שלהם.
שלבי הגירושין: זוג ומסמך גירושין

חוויית תחושות ולא צפויות

זמן קצר אחרי שמתגברים על הלם הפרידה, אתם עשויים להתחיל לחוות הרבה רגשות שמגיעים מיד אחד אחרי השני; רגע אחד תרגישו בנוח עם החיים החדשים שלכם, ורגע אחרי זה תמצאו את עצמכם בתוך שלולית של דמעות, מתגעגעים לסגנון החיים הישן ולזוגיות שהייתה לכם. מיד לאחר מכן תיזכרו ברגעים שליליים או ויכוחים שהיו לכם, ואז יעלה בכם זעם. 
 
סדר הרגשות לאו דווקא יתרחש באופן הזה, ולמעשה הדבר היחידי שידוע בנוגע לרגשות בשלב זה הוא שאי אפשר לצפות אותם, מתי יעלו ואיזו צורה הם יתפסו.

העלאת זיכרונות והכרת העצמי

אתם תתחילו להעלות זיכרונות בנוגע למה שהשתבש בנישואים שלכם, מי האשם בכל המצב ומה היה תפקידו בכישלון היחסים. בה בעת אתם תחוו מחדש בזיכרונותיכם גם את הזמנים הטובים ביותר שהיו לכם יחדיו ותתאבלו על האובדן של האינטימיות שהייתה ביניכם פעם. 
 
התהליך הזה יעזור לכם לגלות מידע חדש על עצמכם ועל דפוסי ההתנהגות שלכם במערכת יחסים, ולכן במובן הזה, מדובר בחוויה בונה וחיובית שיכולה לעזור לכם ללמוד ולהשתפר.
שלבי הגירושין: אישה מסתכלת על תמונות ישנות

תחושת אובדן ובדידות

לא נדיר להרגיש בשלב זה תחושת אובדן ובדידות, שלעיתים דומה מאוד לזו שמתלווה למוות של אדם יקר, וההרגשה הזו יכולה להתבטא בשלל דרכים. חלק מהאנשים יהפכו לפסיביים ויבודדו את עצמם מהחברה. אחרים לעומת זאת יהיו אקטיביים יותר, ילכו למסעדות שסעדו בהן פעם עם בני זוגם, יעברו ליד הבית של בני זוגם לשעבר ויצאו מדי ערב לפאבים או מקומות אחרים כדי להכיר אנשים חדשים.
 
במהלך הזמן הזה, כל רגש שלילי שחוויתם כילדים, כמו למשל חרדת נטישה, הערכה עצמית ירודה וכדומה, יעלו לפני השטח מחדש ויגרמו לכם לחוות מצוקה רגשית.

אופוריה

בניגוד לשאר התחושות שיכולות לצוף בשלב השני, ייתכן שתחוו גם אופוריה קלה, שנובעת מתוך ההקלה והחופש שזכיתם בהם לאחר ששאפתם אליהם במהלך חיי הנישואים. כעת יש לכם את היכולת להשקיע בעצמכם את כל האנרגיה הרגשית שלכם, שבעבר הוקדשה בעיקר לזוגיות. עבור חלק מהאנשים, השלב השני הוא השלב שבו הם מתחילים לחוות את השחרור המיוחל.
שלבי הגירושין: איש מרים ידיים לאוויר

שלב 3 – מתחילים לגבש זהות מחדש

האמביוולנטיות של השלב השלישי כוללת שינויים בזהות של היחיד. במובנים רבים, זהו החלק המלחיץ ביותר בתהליך הגירושין מבחינה פסיכולוגית, מאחר שרבים מאיתנו מרגישים שזהותנו היא בראש ובראשונה "בעל" או "אישה" בנישואין. בתחילה הייתם שני אינדיבידואלים בעלי אישיות נפרדת, ואז נכנסתם לזוגיות ובניתם לעצמכם אישיות משותפת שנתנה לכם תפקיד ומקום בעולם.
 
עם זאת כעת, כשמערכת היחסים הסתיימה, אתם אולי מרגישים מבולבלים וחרדים, כאילו שכבר אין לכם תסריט שמראה לכם איך עליכם לנהוג. בשלב זה אתם מתמודדים מול שינוי פנימי גדול, ואתם כנראה תנסו למצוא לעצמכם זהות חדשה שתרגישו בנוח איתה.
 
למעשה, בתקופה זו ייתכן שתחוו מעין "גיל התבגרות" שני, וכמו בראשון שעברתם, גם כאן תתחילו לעסוק יותר במראה שלכם, במהותכם וכדומה. ייתכן למשל שתרגישו דחף לעשות שינויים קיצוניים בחייכם, למשל לקנות בגדים חדשים לחלוטין שישנו את התדמית שלכם או לעשות תספורת שלא אופיינית לכם.
 
רבים מהמאבקים שחוויתם בגיל ההתבגרות יצוצו מחדש, וזה יתבטא בצורה ברורה כשתתחילו לצאת עם אנשים חדשים. לפתע תצטרכו להבין שוב ומחדש כיצד לחזר, האם לתת לאדם השני נשיקה בדייט הראשון, השני או השלישי וכדומה. רבים מתנסים גם בחוויות מיניות חדשות בשלב זה ומנסים לחקור את מיניותם מחדש, וזה בהחלט יכול להוביל לתגליות חדשות ומרגשות.
שלבי הגירושין: אישה גוזרת את שיערה

שלב 4 – גילוי ה"אני" החדש

השלב הזה יכול להגיע חודשים ואף שנים אחרי הגירושין, ומה שמאפיין אותו זה תחושת הקלה אדירה וקבלה של המצב הנוכחי. לשלב הזה מתלוות תחושות עוצמה וכוח מחודשות, וסביר להניח שתרגישו די מסופקים מסגנון החיים העכשווי שלכם ותפסיקו לחשוב על העבר שלא ניתן כבר לשינוי. בשלב זה אתם כבר מודעים לצרכים שלכם, ועל אף שעדיין עלולים לצוץ רגשות שליליים ולא נוחים בעקבות הגירושין, בסופו של דבר תעדיפו את הרווחה שלכם על פני התבוססות בעצב וכעס. 
 
אף על פי כן, אנשים רבים נתקעים באחד השלבים הקודמים ולא מצליחים להתקדם הלאה. במקרה שכזה יכול לעזור לכם פסיכולוג, שיסייע לכם לעשות סדר בעולמכם הפנימי והרגשי. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.