print header

בונים צוות מנצח? 5 רעיונות קלים לגיבוש העובדים שלכם:

 החברות הגדולות ביותר בשוק כבר למדו מזמן שכדי שהחברה והעסק יפעלו היטב בתפוקה גבוהה, יש להם צורך בעובדים מרוצים. כך, מוקדשים למטרה זו משאבים רבים, אך לא כל עסק יכול להרשות לעצמו לספק חדר משחקים והפסקות מזדמנות בתדירות גבוהה לעובדים. מנגד, כן יש דרך פשוטה לתת לעובדים הנאה ורגיעה – שבירת שגרה באמצעות יום או ערב גיבוש. בעזרת חמישה רעיונות חכמים שאף פעם לא מאכזבים, ניתן ליצור אירוע נעים ומהנה אשר ייתן לעובדים שבירת שגרה מבורכת אשר תספק להם אנרגיות מחודשות.
 
יום כיף לגיבוש עובדים: עובדים צעירים מבצעים תרגילי אמון
 

פעילויות גיבוש = שגרת עבודה טובה יותר

סקר שערך אתר "אול ג’ובס" גילה שהאווירה במקום העבודה ממוקמת במקום הרביעי מבין הסיבות המובילות עובדים לעזיבת החברה. באמצעות שילוב צנוע של יום גיבוש בלוח הזמנים של החברה, אפשר לשנות את כל האווירה במקום העבודה מקצה לקצה. לאחר יום הגיבוש העובדים יהיו קרובים יותר זה לזה וכך הם לא ירגישו ניכור, ובנוסף יום הגיבוש ייתן להם אפשרות להתרעננות שלאחריה הם יגיעו לעבודה ערניים וממוקדים יותר. באמצעות האפשרויות הרבות לימי גיבוש ניתן להרכיב פעילות מהנה וחיונית במיוחד, וכך להביא למקום עבודה נעים ופתוח יותר ולשגרת עבודה יעילה ונכונה יותר.

היתרונות של גיבוש העובדים

מדהים לגלות כמה יתרונות יכולים להיות גלומים באירוע כה פשוט כמו ערב או יום גיבוש. הסיבה לכך היא שאנו בני האדם יצורים חברתיים, וככאלה אנחנו שמים משקל רב על הקשרים החברתיים שלנו – אנו נרגיש טוב יותר בסביבה בה נחוש קרובים אל שאר האנשים, וגם במסגרת היררכית כמו מקום העבודה אנחנו מצפים לסוגי התנהגות בעלי סממנים חברתיים. הגיבוש שם את הדגש על הפן החברתי על פני שגרת העבודה הרגילה, וכך הוא נותן במה לכל הצרכים הללו – באופן הזה מתקבלים ממנו שלל יתרונות.
 
 • אינטימיות עובדים: בעקבות פעילות הגיבוש תיווצר אינטימיות גבוהה יותר בין העובדים השונים, והנוחות שלהם זה בחברת זה תשפיע ישירות על האופן בו הם תופסים את מקום העבודה, וכך הם ישהו בו באווירה חיובית יותר.

 • אינטימיות עובד מעסיק: הקרבה הנוצרת בפעילות הגיבוש חלה גם על עובדים ממיקומים שונים בהיררכיה המשרדית, וכך העבודה מקבלת גוון של שיתוף פעולה על פני אופי של עסקה קרה, מה שגורם לשגרת עבודה חיובית ומועילה יותר.

 • ניקוי ראש: פעילות הגיבוש מהווה שבירה מהותית של השגרה, וכך היא יוצרת אפקט של רענון עבור העובדים שעלולים להיות שקועים בשגרה מונוטונית ושוחקת למשך זמן רב.

 • תמורה: פעילות הגיבוש נתפשת גם כמעין תמורה על העבודה, וכך העובדים מגלים שלאחראים עליהם אכן אכפת מהם והם מוקירים תודה על העבודה שלהם – הדבר מעודד את העובדים ויגרום להם לעבוד בחיוניות גבוהה יותר.

 
פנינו למר ערן גיגי, מנכ"ל מתחם האטרקציות ׳רפטינג נהר הירדן׳ המציעים פעילויות גיבוש לעובדים, מנהלים ומשפחות, על מנת שיספר לנו על היתרונות בגיבוש עובדים ויסייע לכם לגבש 5 רעיונות לא שגרתיים לגיבוש.

1. גיבוש באמצעות משחקים תחרותיים

פעילות גיבוש אחת יכולה להיות משחק תחרותי כלשהו, במיוחד אם הוא מתבצע בקצב גבוה. משחקים תחרותיים שכאלה הם מן הסוג שנעשה תוך חלוקה לקבוצות, וכך נוצר אפקט הגיבוש המהותי כאשר חברי כל קבוצה שוברים את המחסומים החברתיים האישיים שלהם.
בנוסף, מכיוון שמדובר במשחק תחרותי, ההנאה תמיד גדולה; יש לציין שכדי להגביר את האפקטים החיוביים של הפעילות, כדאי שהחלוקה לקבוצות תתבצע באופן שלאו דווקא מקביל לחלוקה ההיררכית של העובדים במקום העבודה – כלומר, להימנע מיצירת קבוצת מנהלים כנגד קבוצת עובדים. מנגד, כן אפשר ליצור חלוקה שמקבילה לחלוקה הלא-היררכית של העובדים – כלומר, יצירת קבוצות המתאימות למחלקות השונות.
 

סוגי פעילויות כאלה עשויות להיות:

 • משחק כדור: משחקי כדור יכולים לענות על המטרה הזו, בהם כדורגל, כדורסל וכדומה.

 • משחקי אטרקציות: משחקים בעלי קצב גבוה יותר, כמו פיינטבול, או אפילו חדרי בריחה בהם שתי קבוצות משחקות במקביל.

 • פעילויות מובנות: ישנם שלל דרכים ליישם תחרותיות שכזאת, וחברות ייעודיות עושות זאת באמצעות שלל משחקים ייעודיים ואף משחקי חפש את המטמון.

יום כיף לגיבוש עובדים: קבוצת אנשים משחקת סנוקר
 

2. אטרקציות בעלות ערך מוסף

אפשרות נוספת לפעילות גיבוש היא באמצעות אטרקציות בעלות ערך מוסף גדול או קטן, אשר שובר את הגבולות של פעילות נקודתית אשר מגדירה את כל פעילות הגיבוש וממיר אותה באירוע מתון יותר. ישנם סוגים רבים של אטרקציות מסוג זה, ואלו הטובים שבהם:
 
 • טיולים: מסלול טיול בטבע או סיור באזור אורבני הם תמיד פעילויות מהנות אשר מאפשרות למשתתפים להתקרב ולייצר חוויות משותפות.

 • סדנאות: שלל סדנאות עשויות ליצור ערב מהנה ומגבש, כאשר הן יכולות להיות סדנאות יצירה שונות אשר יתמקדו בחוויה המשותפת של התנסות ברכישת מיומנות חדשה, או סדנאות חוויה שונות כמו סדנאות לטעימת גבינות או לטעימת יינות.

 • תרפיה: אפשרות נוספת היא פעילות בעלת אופי תרפי אשר עשויה לסייע לעובדים לפרוק את הלחצים שלהם מחיי היומיום או מהעבודה – סדנאות לשחרור עצבים עשויות להתבסס על מוזיקה, תנועה, לימוד ועוד.

3. פעילות ספורטיבית

פעילות גיבוש נוספת עשויה להיות גם פעילות ספורטיבית, אך בעלת אופי תחרותי שונה. מדובר בפעילות בה אין חלוקה לקבוצות, אלא תוך תחרות כללית יותר של כל המשתתפים, ולרוב הדבר בא על חשבון קצב הפעילות. באופן הזה, מרבית הפעילויות מסוג זה מתבצעות כמשחקים בעלי קצת נמוך יותר, אך ניתן למנות גם כאלה בעלי קצב גבוה.
 
 • באולינג: באולינג הוא משחק שאמנם אפשר להתחלק בו לקבוצות, אך ניתן בהחלט גם לשחק בו באופן אינדיבידואלי, וכך הוא יכול להביא לערב רגוע עם שמץ של תחרותיות שביחד ייצרו אווירה נעימה ורגועה.

 • קרטינג: פעילות בקצב גבוה יותר – הקרטינג מאפשר לבצע פעילות שבאמת שוברת את השגרה ומשלבת בתוכה המון כיף ותחרותיות.

יום כיף לגיבוש עובדים: אולם באולינג

4. פעילויות לא תחרותיות

פעילות גיבוש לא חייבת להישען על פעילות תחרותית כלשהי – על אף שמכל פעילות אפשר לייצר אפקט תחרותי אם נרצה. באופן הזה אנו נכנסים לקטגוריה בה הפעילויות הן לאו דווקא ספורטיביות, אך עדיין יש בהם הנאה מרובה.
 
 • החלקה על הקרח: החלקה על הקרח יכולה להיות פעילות מהנה במיוחד, כאשר מצד אחד היא מאוד מאתגרת ומסייעת לנו להתגבר על המחסומים האישיים שלנו, ומצד שני הפעילות שלנו הופכת למשעשעת ומהנה, כאשר מרבית האנשים מתקשים להחליק על הקרח ונעזרים זה בזה.

 • טרקטורונים: טיול טרקטורונים הוא פעילות שאמנם אין בה הפעלה גבוהה של הגוף, אך בהחלט יש בה המון אדרנלין שבאופן טבעי יגרום להנאה וליצירת חוויות משותפות.

 • קריוקי: פעילות אחרת לגמרי עשויה להיות קריוקי – לא מדובר בפעילות ספורטיבית, אך המשתתפים יפגינו את כישורי השירה או כישורי הזיוף שלהם בערב מלא צחוק והתפעלות.

יום כיף לגיבוש עובדים: אישה צעירה שרה קריוקי

5. יום גיבוש: שילוב של הכל ביחד!

אין מניעה גם לשלב כמה מפעילויות הגיבוש ביחד ליום גיבוש מלא ומהנה במיוחד. חברות שונות מציעות ימי גיבוש מובנים אשר משלבים בהם פעילויות ספורטיביות, פעילויות תחרותיות, סדנאות, טיולים ועוד. באופן הזה ניתן למצות את המיטב מיום הגיבוש ולהקנות לו מספר אספקטים שביחד ייצרו את כל היתרונות הרצויים לנו.
 
מקור התמונות: Bigstock
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.