print header

9 עצות חכמות שיעזרו לכם להפוך מחסומים להזדמנויות

  אתם קמים בבוקר חדורי מוטיבציה ומוכנים לקראת הבאות, מתכוננים לכבוד היום שלפניכם בידיעה שהתכניות שלכם יתנהלו בצורה חלקה וזה אכן נראה כך בהתחלה. אך ככל שאתם מתקדמים ביום, מתחילים לצוץ בפניכם מחסומים והתקוות שהיו לכם בבוקר להצלחה קלילה מתנפצות אט אט. מצבים מסוג זה בהם אנו מצפים לטוב אך נתקלים במחסומים, מוכרים לכולנו ופעמים רבות גם גורמים לנו לייאוש. במקום להיכנע למצב השלילי הזה, מומלץ להסתכל על מצבים כאלו מזווית אחרת, ולהבין שלעתים מחסומים מהווים הזדמנויות לדברים אחרים שכלל לא ציפינו להם. אז בפעם הבאה שאתם נתקלים במחסום, זכרו את 9 הטיפים הבאים שיעזרו לכם ללמוד ממנו ואף להפוך אותו להזדמנות לצמיחה.
 
אדם יושב שעון על חומה עם ספר בידו ועיניו עצומות
 

1. זהו את סוג המחסום שאתם עומדים מולו

בחיים אנו יכולים להיתקל במגוון גדול של קשיים ודברים שחוסמים אותנו, ובכל מצב הגורם למחסום יהיה אחר. בחלק מהמקרים אנו ניתקל במחסום רגשי הנובע מפחד, ספק, כעס וכדומה, ופעמים אחרות ניתקל במחסום גופני, כמו מרחק גדול בין ביתנו לעבודה רצויה למשל. כדי שתוכלו לטפל בבעיה, חשוב שתדעו לזהות תחילה את המקור שלה כדי שתוכלו לנהוג בהתאם. אם יש לכם מחסום רגשי שנובע מחשש, השתדלו לעשות פעולות מרגיעות שיפיגו אותו, כמו קריאה, מדיטציה או התייעצות עם מומחה שיעזור לכם. אם מדובר במכשול פיזי, כמו זמן נסיעה ארוך לעבודה חדשה, בדקו דרכים לגבור עליו, כמו למשל נסיעה משותפת לעבודה עם עמיתים, כך שתוכלו להתחיל במשרה שרציתם בלי שמרחק יהווה בעיה עבורכם.

2. אל תהפכו לקרבנות

מחסומים רבים שאנו נתקלים בהם במהלך חיינו נובעים מנסיבות שלא קשורות אלינו, וכשאנו חשים באובדן שליטה, רבים מאיתנו נוטים להרגיש כמו קרבנות מרי גורל. מצבים כאלו הם אמנם לא נעימים, אך נפילה למקום שבו אתם מתייגים את עצמכם כקרבנות שלא שפר עליהם מזלם, ושאין דבר שאתם יכולים לעשות נגד המחסום שלכם, לא תעזור לכם. במקום ליפול לשליליות, עודדו את עצמכם עם משפטים כמו "רק נסו לעצור אותי", או "אני יכול/ה לגבור על זה" שיעזרו לכם לפתח נקודת מבט חיובית על המצב. מהנקודה הזו ואילך תוכלו להתקדם לעבר התגברות על המחסום, וחשוב שתזכרו שמצב חיובי מתחיל עם נקודת מבט חיובית שבלעדיה קשה להתקדם.
אישה חפוית ראש

3. אל תשבו בחוסר מעש

אנחנו יכולים להאשים את העולם כמה שנרצה בקשיים ובמחסומים שאנו נתקלים בהם, אך בסופו של יום האחריות על גורלנו נתונה בידינו יותר מכל אדם אחד בחיינו. לאחר שתבינו שאתם לא קרבנות, אלא אנשים רגילים שנתקלו במחסום, תבינו שהמצב לא נוראי כמו שאתם חושבים ואתם בהחלט יכולים לגבור עליו. כדי לעשות זאת, פרקו את המחסום לגורמים ובנו לעצמכם תכנית פעולה מפורטת בה תכתבו מה עליכם לעשות בדיוק כדי לעבור את המחסום שנתקלתם בו, ואל תניחו אותה בצד. הסתכלו עליה מדי יום ובדקו מה עליכם לעשות כדי לשפר את המצב. פעמים רבות תגלו שאותו מחסום שכה חששתם ממנו מחשל ומלמד אתכם דברים שלא הייתם יכולים ללמוד בצורה אחרת, והם מהווים הזדמנות פז לשיפור עצמי וכמובן שגם לשיפור חייכם. 
 
 

4. היו עיקשים

זה אחד הכללים החשובים ביותר שתוכלו ליישם כשאתם נתקלים במחסומים; לא משנה כמה גדולים ומרתיעים הם נראים, אתם גדולים ומרתיעים הרבה יותר. אתם אנשים בשר ודם שיכולים לגבור על מכשולים גופניים, שכליים ונפשיים בצורה בלתי רגילה ולכן אסור לכם לוותר בשום שלב על ההפלה שלהם. אם אתם עומדים מול חומה שמונעת מכם לעבור לצידה השני, אל תפסיקו לעשות את כל מה שאתם יכולים כדי להגיע לשם. אתם תיתקלו במחסומים קטנים אחרים בדרך, אך ככל שתורידו יותר מהם, אתם תתקדמו יותר קרוב ליעד שהצבתם לעצמכם ותחושת ההישג תהיה מתוקה פי כמה כשתצליחו לעשות זאת.
עלים צומחים דרך בטון

5. הוציאו את הצד היצירתי שבכם

לעתים, מחסומים לא צפויים דורשים פתרון לא צפוי, ואלו בדיוק הרגעים בהם אתם יכולים להיות יצירתיים במיוחד. אם אתם נתקלים בבעיה לא שגרתית, חשבו על פתרונות לא שגרתיים עבורה ולאו דווקא על דרכי הפעולה שאתם נוקטים בדרך כלל. זו הזדמנות מצוינת ללמוד דברים חדשים וגם לחזק את כושר ההמצאה ו שאר היכולות שאולי בכלל לא ידעתם שיש בכם. אם למשל אתם צריכים להציג מוצר חדש בעבודה ולא יודעים איך לבנות את המצגת, חשבו על דרכים אחרות לעשות זאת. תוכלו להשתמש בעזרים חזותיים, להסתמך על כושר ההצגה המילולי שלכם או אפילו לפעול מחוץ לקופסה באופן שיעזור לכם להוריד את המחסום שניצבתם בפניו. 

6. ראו במחסום הזדמנות לשינוי

מחסומים רבים מסמלים משהו שרבים מאיתנו חושש ממנו – שינוי. כשאנו נכנסים לתקופה נוחה שמתנהלת על מי מנוחות, קשה להתמודד עם שינויים שנקרים בדרכינו, בייחוד כשאלו שינויים שלא אנחנו החלטנו עליהם. כשאתם נתקלים במחסום שמהווה סימן לשינוי, הבינו שהחיים דינמיים והם לא תמיד יכולים להתנהל באותו קו ובצורה רגועה. מחסומים אמנם מרעידים את הסירה, אך אם תלכו עם השינויים שהם מביאים עמם, תגלו שהמקומות אליהם תגיעו עולים כל מה שדמיינתם לעצמכם לפני שנתקלתם במחסום.
השתקפות של אדם יושב בבית קפה

7. הבינו שהמצב בו אתם נמצאים הוא זמני

כשהחיים מזמנים לנו עצירות לצד הדרך ומונעים מאיתנו להתקדם הלאה, יש להבין שהמצבים הללו הם לרוב זמניים. זה קורה פעמים רבות בעת אובדן שגורם לנו להשהות את החיים שלנו, מה שנראה כמו מחסום לאנשים רבים. אם למשל אתם מאבדים את המשרה שלכם או להבדיל אלפי הבדלות אדם קרוב, קחו לעצמכם זמן להתגבר על האובדן ורק לאחר מכן התחילו לחשוב על דרכי פעולה. אלו מחסומים בלתי נמנעים בחיים, אך אם מקבלים את העובדה שהם קיימים ונותנים להם להתנהל במסלולם הטבעי, ניתן לעבור אותם ולעשות דברים באופן שאנחנו רוצים.
 

8. אל תחששו לבקש עצה

כשאנחנו נתקלים במחסומים בחיים, פעמים רבות אנו מרגישים משותקים ולא יודעים מה לעשות כדי לעבור אותם. במקרים הללו, כדאי שתהיה לכם אוזן קשבת של חברים או בני משפחה שתוכלו לשטוח בפניהם את הבעיות שלכם כדי לפרוק את העול. אם הם היו במצב דומה ויוכלו לייעץ לכם מה לעשות, הרי זכיתם בעצה יעילה ממקום ראשון. אם לא תהיה לכם עצה מעשית עבורכם, לפחות חלקתם את העול עם אדם אחר, וההקלה שתרגישו תאפשר לכם לראות את הדברים בצורה צלולה יותר ולהכין תכנית פעולה שתשמש אתכם במעבר של המחסום שאתם עומדים מולו.
צילום גב של אישה צעירה ואישה מבוגרת יושבות על ערסל מול אגם

9. חיו חיים נטולי פחד

הלקח וההזדמנות הטובים ביותר שניתן לקחת ממחסומים זה שפחד עלול להיות משתק הרבה יותר מכל מחסום שאנו נתקלים בו. כשאנו עומדים מול גורם לא צפוי שמרתיע אותנו, פעמים רבות לא הוא זה שחוסם אותנו, אלא הפחד ממנו. במקום ליפול לפחדים וחששות מהלא נודע או ממחסום לא צפוי שנקרה בדרכיכם, קחו צעד אחורה, חשבו על המצב ונקו את לבכם ומחשבותיכם מחששות שיש לכם. ברגע שתעשו זאת, תוכלו לפרק את המחסום לגורמים, לבדוק מה הפתרון עבור כל אחד מהם ולפעול בהתאם. זו הזדמנות גדולה לגבור על חששות שעוצרים בעדכם יותר מכל מחסום ממשי, וזה הלקח הגדול ביותר שאתם צריכים לקחת אתכם להמשך הדרך. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.